Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

GregCMG

GregCMG

Mogilno

Witajcie mam na imię Grzegorz i od kilku lat jestem pasjonatem starej motoryzacji z dużym naciskiem na auta specjalistyczne (medyczne, strażackie,policyjne, wojskowe), w miarę możliwości zbieram także sprzęt ratowniczy minionej epoki oraz wyposażenie medyczne. W przyszłości chciałbym otworzyć tzw: "Ratownicze muzeum" gdzie chciałbym wystawić swoje zbiory.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

8306 PLN z 8000 PLN

90 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

103%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 22.03.2014.

Ocalić od żyletek- Renowacja Nysy 522 Reanimacyjna

O projekcie

Witajcie miłośnicy starej motoryzacji.

          Mam na imię Grzegorz i od kilku lat interesuję się ogólnie pojętym tematem ratownictwa w Polsce na przestrzeni lat. Staram się zbierać sprzęt medyczny, wyposażenie gabinetów medycznych oraz pojazdy które w przeszłości ratowały ludzkie życie. Interesuja mnie również eksponaty pożarnicze oraz medyczny sprzęt wojskowy. Moim marzeniem jest w przyszłości otworzenie tzw. "Ratowniczego Muzeum"w którym można by  było w odpowiednich warunkach przedstawić zebrane eksponaty i pokazać je szerokiej publiczności.

 

https://www.facebook.com/ratowniczemuzeum

darmowy hosting obrazków

     Przedstawiam państwu projekt, który ma na celu ratowanie polskiej motoryzacji pod wyniosłą nazwą  ocalić od potocznych żyletek czyli złomowania. Pieniądze które chciałbym uzyskać przez ten projekt zostaną przeznaczone na odrestaurowanie Nysy 522 typ Reanimacyjny.

 darmowy hosting obrazków

 

     Sam proces renowacji Nysy 522 Reanimacyjnej podzielony był by na dwa etapy.

 

Pierwszy etap obejmuje :

- dokładne rozebranie i udokumentowanie elementów,

- proces znajdowania elementów blacharskich nadwozia,

- piaskowanie oraz prace blacharskie przy nadwoziu,

- prace związane z pracami lakierniczymi oraz powrót do oryginalnego białego koloru i oczywiście oryginalnego malowania,

- remoncie silnika i zawieszenia.

Drugi etap (ten trudniejszy) obejmuje:

- szukanie oryginalnego wyposażenia medycznego (ponieważ samochód prawdopodobnie został przerobiony przez poprzedniego właściciela który odkupił go od stacji pogotowia na mikrobus),

- prace tapicerskie nad wnętrzem obejmujące renowacje podsufitki, pokryć siedzeń oraz bocznych poszyć ścian,

- skompletowanie sygnalizacji świetlno/dźwiękowej która podkreśli ratowniczy charakter samochodu,

- rejestracja samochodu jako pojazdu zabytkowego. 

 

Historia Nyski :)

          Nyski tego typu były bardzo popularne w latach 80-tych gdzie ratowały życie mknąc ulicami naszych miast i wiosek udając się do pacjenta  który uległ wypadkowi lub też nagle zachorował.

 

 darmowy hosting obrazków

 

     Kiedyś to ona ratowała nasze życie teraz my musimy pomóc w jej ratowaniu aby ocalić od zapomnienia

 

   Przedstawiona Państwu Nysa została znaleziona po 2 latach intensywnych poszukiwań  tego właśnie konkretnego modelu. Typ Reanimacyjny był już bardzo rzadki już w  latach PRL. W tamtych czasach karetki pogotowia były specjalnie przystosowywane do codziennej pracy w trudnych warunkach . Dlatego odnalezienie obecnie zachowanej Nyski typu R jest bardzo trudne. Z moich informacji znaleziony przeze mnie egzemplarz jest jak na razie 4 odnalezionym samochodem tego typu w Polsce.

 

         

darmowy hosting obrazków

 

 Niestety znaleziony przeze mnie egzemplarz najprawdopodobniej w latach 90-tych kiedy został sprzedany  przez Wojewódzką Kolumnę Transportu Sanitarnego trafił do prywatnego właściciela. Został on tam pozbawiony wyposażenia medycznego, sygnalizacji świetlnej, przemalowany wałkiem na kolor niebieski i przystosowany do przewozu ludzi jako mikrobus.

 

darmowy hosting obrazków

 Z relacji poprzedniego właściciela wynikało, że Nyska nie jeździ już od 13 lat. Czas ten niestety bardzo mocno odcisnął się na jej ogólnym stanie wizualnym oraz mechanicznym. Stan blacharski po tylu latach pozostawienia wiele do życzenie nie wspominając o sercu samochodu czyli silniku, który nie wiadomo kiedy ostatnio się odzywał.

 

 darmowy hosting obrazków

 

 darmowy hosting obrazków

 

 

 

darmowy hosting obrazków

Po 2 latach poszukiwań wreszcie znalazła swoje miejsce i szansę na powrót do dawnej świetności

 darmowy hosting obrazków

 

 Cel Projektu.

        Głównym celem projektu jest odrestaurowanie Nysy 522 Reanimacyjnej do postaci oryginału aby powróciła do stanu swojej światłości kiedy jeździła w stacji pogotowia ratunkowego. Chciałbym aby stała się  w późniejszym czasie  eksponatem powstającego „Ratowniczego Muzeum” gdzie byłaby ozdobą oraz żywą historią  na czterech kołach dla przyszłych pokoleń w jakich warunkach kiedyś ratowało się ludzi i jakim sprzętem się posługiwano.

       Ukończona Nysa byłaby też ozdobą jubileuszowego „X RAJDU WETERANÓW SZOS PO ZIEMI MOGILEŃSKIEJ” gdzie zostałaby zaprezentowana szerokiej grupie odbiorców oraz miłośników starej motoryzacji którzy już od 10 lat licznie zjeżdżają się do miejscowości Mogilno na trzydniowy zlot.

(http://www.mogilno.pl/?rajd,

http://classiccarslodz.pl/index.php/odwiedzamy/144-rajd-weteranow-szos-po-ziemi-mogilenskiej )darmowy hosting obrazków

 

Media o Twoim projekcie:

Chce odtworzyć kultową "eRkę". "Ratuję to, co ratowało innych"

www.tvn24.pl | 2014-02-05

Strażacki Żuk, Nysa typu propagandowego czy Warszawa typu sanitarka to tylko niektóre z samochodów wchodzących w skład kolekcji Grzegorza Jakubowskiego. Tym razem od żyletek" pasjonat próbuje uchronić kolejne motoryzacyjne cacko z czasów PRL - reanimacyjną Nysę 552 R.

Uratujmy wspólnie Nysę!

klassikauto.pl | 2014-02-04

Szanowni Państwo, Czytelnicy KlassikAuto.pl, mam na imię Grzegorz i od wielu lat ratuję polską motoryzację od zapomnienia. Prywatnie jestem ratownikiem medycznym a zarazem strażakiem OSP. Przeprowadzam wiele akcji związanych z edukacją ratowników i strażaków. Jednak w dniu dzisiejszym zwracam się do Państwa z prośbą o zapoznanie się z projektem, który przerósł mnie niestety pod względem finansowym. Nazwa projektu brzmi: „Ocalić od żyletek- Renowacja Nysy 522 Reanimacyjna”

URATUJMY NYSĘ DLA MUZEUM

cmg24.pl | 2014-02-03

Grzegorz Jakubowski, pasjonat z Mogilna, chce założyć Muzeum Ratownictwa, a jego pierwszym eksponatem ma być Nysa Reanimacyjna, na której renowacje potrzeba 8000 złotych.

"Ocalić od żyletek - Renowacja Nysy 522 Reanimacyjna"

moje-gniezno.pl | 2014-02-01

Grzegorz Jakubowski - od kilku lat interesuje się ogólnie pojętym tematem ratownictwa w Polsce na przestrzeni lat. Stara się zbierać sprzęt medyczny, wyposażenie gabinetów medycznych oraz pojazdy które w przeszłości ratowały ludzkie życie. Interesują go również eksponaty pożarnicze oraz medyczny sprzęt wojskowy. Jego marzeniem jest w przyszłości otworzenie tzw. "Ratowniczego Muzeum", w którym można by było w odpowiednich warunkach przedstawić zebrane eksponaty i pokazać je szerokiej publiczności.

Ocalić od żyletek - Renowacja Nysy 522 typ Reanimacyjna

www.strazacki.pl | 2014-02-01

Zapraszamy wszystkich do wsparcia projektu „Ocalić od żyletek - Renowacja Nysy 522 Reanimacyjna”. Organizatorzy zbierają fundusze na przywrócenie do stanu oryginalnego pojazdu Nysa 522 aby stał się eksponatem powstającego w Mogilnie tzw: "Ratowniczego Muzeum", w którym będzie można znaleźć sprzęt ratowniczy i strażacki. Zebrane pieniądze w całości zostaną przeznaczone na renowację pojazdu.

RATUJMY NYSĘ!

www.mogilno.in | 2014-01-29

"Ocalić od żyletek- Renowacja Nysy 522 Reanimacyjna" - tak brzmi tytuł projektu którego twórcą i wykonawcą jest Grzegorz Jakubowski. Jak do każdego przedsięwzięcia i tutaj potrzebne są pieniądze.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 22.03.2014 18:06