Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Stowarzyszenie Klub Otrycki

Stowarzyszenie Klub Otrycki

Otryt Górny 1

Jesteśmy Stowarzyszeniem, powołanym do opieki nad Chatą Socjologa.

Od 20 lat aktywnie działamy na rzecz rozwoju turystyki w Bieszczadach.

Obserwatorium to nasz kolejny projekt wspierający turystykę i edukację.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

30857 PLN z 22500 PLN

275 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

137%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 23.07.2015.

Obserwatorium astronomiczne w Bieszczadach

O projekcie

Zapraszamy Was do wparcia projektu budowy Obserwatorium Astronomicznego przy Domu Pracy Twórczej „Chata Socjologa”.

Chata leży na Otrycie - jednym z najpiękniejszych i najdzikszych pasm bieszczadzkich.

Nasza lokalizacja stwarza niepowtarzalne warunki do obserwacji nieba. Zanieczyszczenie sztucznym światłem pochodzące z siedzib ludzkich właściwie tutaj nie występuje.

Wiata ogniskowa przed Chatą, Fot: Kamila i Jarek

Pomysł budowy Obserwatorium powstał w 2013 roku. Swoją wiedzą merytoryczną wspiera nas od początku Pavol Ďuriš, pomysłodawca "Parku Gwiezdnego Nieba Bieszczady". Naszym celem jest popularyzacja astroturystyki w Bieszczadach (Otryt i Chata Socjologa znajdują się na terenie http://www.gwiezdnebieszczady.pl), rozszerzenie Bieszczadzkiej oferty turystycznej oraz ułatwienie dostępu do nowoczesnych narzędzi dydaktycznych rozszerzających program fizyki miejscowym szkołom podstawowym i średnim. Stowarzyszenie „Klub Otrycki” jest organizacją non profit. Mamy na swoim koncie wiele projektów społecznych zrealizowanych w Bieszczadach. 

Urządzenie, o które opiera się nasz projekt to teleskop Sky-Watcher (Syntha) Dobson 16 cali z systemem Go-To ułatwiającym wyszukiwanie obiektów na niebie.

 A tak będzie wyglądało stanowisko do obserwacji.

 t004

 

Aby zrealizować projekt potrzebujemy 22 500 złotych.  Z tej kwoty zostanie sfinansowany zakup teleskopu wraz z niezbędną optyką i zasilaniem solarnym oraz zostanie zbudowany podest do obserwacji i wiata osłaniająca teleskop.

  

Wierzymy, że dzięki Wam uda nam się zrealizować kolejny wartościowy, użyteczny i nowatorski projekt, z którego każdy z Was będzie mógł skorzystać podczas pobytu w Bieszczadach. Bieszczady to magiczne miejsce, a dzięki takim projektom, zyskują kolejne niepowtarzalne gdzie indziej możliwości.

Chcemy, aby projekt  Obserwatorium,

- który jest unikalny na skalę Polski -

był również Waszym dziełem

i żebyśmy go zrealizowali razem!!!

Dołączając do nas zobaczycie jaką frajdę sprawia realizacja projektów społecznie użytecznych.

Dla osób które wesprą nasz projekt przygotowaliśmy okolicznościowe nagrody, których listę znajdziecie w dalszej części opisu projektu.

 

Teraz kilka słów o Stowarzyszeniu.

„Klub Otrycki” został powołany w latach ’70-tych XX wieku do opieki nad Domem Pracy Twórczej „Chata Socjologa”, która pełni także rolę bazy turystycznej – przyjmując gości i turystów od ponad 40 lat. Stowarzyszenie "Klub Otrycki" zostało zarejestrowane w 1990 roku.

Klub Otrycki i przyjaciele na balkonach Chaty przed pożarem, fot: archiwum otryckie

Stowarzyszenie tworzą miłośnicy i stali bywalcy Chaty. Członkowie Stowarzyszenia prowadzą działalność naukową, samokształceniową i działalność na rzecz ochrony środowiska naturalnego i społecznego człowieka. Od drugiej połowy ’70-tych Klub Otrycki organizuje seminaria i obozy naukowe i „zerowe” dla studentów, dyskusje z ludźmi sztuki i nauki. Angażujemy się w życie lokalne w Bieszczadach. Prowadzi działalność kulturalną. Imprezy artystyczne (wystawy, koncerty, wieczorki poetyckie) stanowią ważny element życia Chaty. Klub stwarza możliwości dla działalności kulturalnej i turystycznej miłośników gór. Stowarzyszenie prowadzi także działalność wydawniczą w postaci „Biuletynu Otryckiego” oraz „Śpiewnika Otryckiego” oraz prowadziło wydawnictwo „Colloquia Communia”.

Obecnie, po odbudowaniu Chaty, chcemy wzmocnić i odnowić działalność społeczną, naukową i kulturalną – szczególnie w Bieszczadach. Jesteśmy otwarci na ludzi, pomysły i idee.

Zimowa noc na Otrycie, dolina Sanu we mgle, na horyzoncie Połoniny. Fot: Marta Kulikowska

 

 Chata stwarza możliwości – także od Was zależy co będzie się w niej działo.

Dziś w środowisku otryckim są przedstawiciele wielu pokoleń - od Budowniczych Chaty z 1973 roku po pokolenie Dzieci otryckich, przyjeżdżających z rodzicami, a te które już dorosły wracają samodzielnie w miejsce młodości swoich rodziców.

Środowisko otryckie gromadzi ludzi z całej Polski, a także z zza granicy.

Wielokrotnie wspólnie zastanawialiśmy się nad fenomenem tego bieszczadzkiego miejsca, nad więziami łączącymi tak wiele osób i tworzących naszą wspólnotę.

Te więzi uratowały nas, gdy w 2003 r. w przededniu 30-lecia spłonęła nasza ukochana Chata. Wyrazy żalu i zadeklarowana pomoc z całej Polski upewniły Otrytczyków, że podjęta decyzja o odbudowie była słuszna. Po półtora roku od pożaru na jesieni 2004 r. Chata została oddana do użytku w stanie surowym.

Odbudowa to było wydarzenie, które pokazało nam, że potrafimy działać razem, skutecznie i budować wspaniałe Rzeczy. Dlatego z takim optymizmem podeszliśmy do pomysłu budowy Obserwatorium obok naszego Domu w Bieszczadach.

Odbudowana Chata, 2005 rok. Fot: archiwum otryckie

 gonty2005_40.jpg

 

Poznajcie nas trochę bliżej

                                                  

Magdalena Kołodziejczyk „Kometa” - Prezeska Stowarzyszenia Klub Otrycki.  W 2000 roku przyjechała do Chaty - trochę przypadkowo - na wakacje - i zadziałała magia otrycka. Od 2004 roku w Klubie Otryckim. Absolwentka Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, animatorka społeczno-kulturalna. Na co dzień pracuje w organizacjach pozarządowych, przede wszystkim współpracuje ze Szkołą Liderów i Fundacją Korczakowską. Obecnie prowadzi program „Kieruj w dobrym stylu” dla dyrektorek i dyrektorów bibliotek.

 

 Jan Wasilewicz – Członek Rady Otryckiej - związany z Chatą od 1999 roku.  Tata dwójki słodkich Dzieciaków (i Trzeciego w tak zwanej drodze). Niedoszły absolwent ISNS na UW, zajmuje się badaniami jakościowymi (pyta o co cho, i dlaczego tak). Stara się łączyć różne role tak żeby znaleźć trochę czasu dla Klubu i Chaty (wychodzi mu to lepiej lub gorzej, ale próbuje zawzięcie). Za jakiś czas planuje zabrać wszystkie swoje Dzieci na Górę i pokazać Im o co chodzi z tymi Bieszczadami. 

 https://scontent.xx.fbcdn.net/hphotos-xfa1/v/t1.0-9/25238_101068786597910_7632817_n.jpg?oh=564e14e0e983eba8e0bddd6bb8459523&oe=55D5FCD2

Łukasz Widła-Domaradzki - Członek Rady Otryckiej.  Z Otrytem związany od zawsze: w Chacie Socjologa bywał już w latach ’80 wraz z rodzicami, którzy należeli do kręgu budowniczych pierwszej Chaty. Sam należy do kręgu budowniczych obecnej Chaty Socjologa i przyjeżdża na Górę ze swoimi Dziećmi. W Radzie Otryckiej odpowiedzialny jest za kontakty z młodzieżą i kwestie związane kulturą – szczególnie na sercu leży mu los otryckiej biblioteki, która od lat stale się powiększa (licząc obecnie ponad 500 pozycji). 

Zawodowo jest statystykiem i jako posiadacz tej wyjątkowo nudnej pracy musi sobie jakoś radzić. Od 2006 roku prowadzi więc prócz tego klub książkowy, raz do roku wyjeżdża również na dłuższe wyprawy rowerowe (w zeszłym roku można go było zobaczyć na trasie między Sztokholmem i Helsinkami, jeszcze rok wcześniej – między Burgas a Otrytem). Prócz książek i roweru lubi dobrą dymioną whisky, piwa typu IPA, płyty winylowe i sprzęt Fiskarsa (dowód na zdjęciu).

  

Józef Lisowski - koordynator Projektu Obserwatorium - członek Stowarzyszenia 2011-2014. Na Otryt trafił po raz pierwszy w 2008 r., prosto na 35-lecie Chaty. Już następnego dnia budował ścianki działowe między Jaskółkami. Aktywnie uczestniczy w życiu Chaty od 2011 roku, biorąc udział w Obozach Remontowych oraz dbając o chatową apteczkę. Ukończył medycynę i pracuje w jednym z warszawskich szpitali, jego pasją jest kardiochirurgia. W wolnym czasie, oprócz zajęć na Otrycie, jeździ na wyprawy rowerowe, chodzi po górach (szczególnie chętnie po Bieszczadach, kiedy są bezludne). Jest koneserem dobrego jedzenia (w szczególności mięsa) oraz piwa o wysokim IBU.

 

O Domu Pracy Twórczej „Chata Socjologa” i bazie turystycznej

„Chata Socjologa” znajduje się na szczycie Otrytu na wysokości 896 m n.p.m., jednego z najwyższych szczytów pasma otryckiego, na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Sanu, który stanowi otulinę Bieszczadzkiego Parku Narodowego i razem z nim wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”.

 Chata Socjologa i studnia, 2014 r. Fot: Józef Lisowski 

Od strony południowej, roztacza się z niego zapierający dech w piersiach widok na Połoninę Wetlińską i Smerek. Tuż obok znajduje się polana widokowa, skąd dodatkowo można podziwiać piękno Połoniny Caryńskiej. Masyw Otrytu jest prawie w całości zalesiony. Żyją tu liczne gatunki dzikich zwierząt, w tym te zagrożone wyginięciem (np. orzeł przedni). Otryt uważany jest przez wielu za pasmo niezwykłe. Ze wsi Dwernik, położonej u podnóża pasma, prowadzi ścieżka przyrodniczo-historyczna, którą można dojść na Otryt w około 45 min. Od strony wsi Lutowiska prowadzi szlak zielony, którym wchodzi się około 1 h 15 min.

 13 stycznia 2003 roku spłonęła „Chata Socjologa”.

 02.jpg

 Kilka dni po pożarze bez wahania podjęliśmy decyzję o jej odbudowie.

 Obecnie w samej „Chacie Socjologa” nocleg znajdzie do 50 osób. Na parterze znajduje się duża sala kominkowa (z naprawdę olbrzymim kominkiem) oraz kuchnia, na piętrach - pomieszczenia do spania. W pobliżu Chaty znajdują się dwa ujęcia wody i „łaźnia ekologiczna”. Brak światła rekompensują świece, a nieco spartańskie warunki pozwolą zapomnieć o zgiełku miasta i być bliżej natury. Dzięki takiej atmosferze można lepiej poznać siebie i drugiego człowieka. Wspólne przygotowywanie posiłków, przynoszenie wody i drewna pomaga zawierać nowe przyjaźnie i umacniać stare, pozwala też w błyskawicznym tempie zintegrować grupę.

  

Obserwatorium - co już udało się zrobić

  1. Uzyskaliśmy zgodę Nadleśnictwa w Lutowiskach na posadowienie obserwatorium na terenie Nadleśnictwa.
  2. Uzyskaliśmy prawomocne zezwolenie Starostwa na budowę
  3. Mamy już projekt wykonawczy
  4. Zebraliśmy już znaczną część materiałów budowlanych.
  5. Mamy wstępnie wynegocjowane zniżki na zakup teleskopu i osprzętu optycznego do niego.
  6. Mamy już ustalone terminy obozów budowlanych, w weekend Bożego Ciała i 18-26 lipca 2015.

 

Wszystkich, którzy chcą nas wesprzeć nie tylko finansowo ale też pracą przy budowie Obserwatorium, zapraszamy.

 

 Zrealizowane projekty 

Naczelnym celem działalności „Klubu Otryckiego” jest opieka nad Chatą Socjologa i zapewnienie jej prawidłowego funkcjonowania - jako domu pracy twórczej i bazy turystycznej. Nasze działania i projekty finansujemy przede wszystkim ze składek członkowskich i darowizn od osób związanych ze środowiskiem otryckim, z darowizn od sponsorów oraz bezosobowych darowizn od turystów i gości Chaty Socjologa.

Prowadzimy działalność na taką skalę na jaka pozwalają nam fundusze angażując czas Członków Klubu i Otrytczyków oraz ich wkład materialny i finansowy.

Nasze podstawowe projekty związane są z pracami wykończeniowymi w Chacie, remontami , czy inwestycjami, takimi jak np. budowa studni na Otrycie. Jednak wracamy także do działalności społecznej, kulturalnej i naukowej. Pojawia się coraz więcej grup ,które chcą organizować wyjazdy do Chaty – grupy studenckie, górskie, harcerze, grupy z domów dziecka, grupy zainteresowań, rajdy itp. Budujemy współpracę z samorządami studenckimi, aby wrócić do tradycji obozów w Chacie.

 Chata i polanki otryckie jesienią. Fot: archiwum otryckie

Po odbudowie „Klub Otrycki” zrealizował m.in. działania i projekty:

  • Współpraca z Dyskusyjnym Klubem Filmowym Socjologów „Pod Spodem” zaowocowała organizacją przeglądów filmowych w Chacie w latach 2005 i 2006 oraz pokazami Warszawie.
  • W 2006 roku zrealizowaliśmy projekt „Nasze Bieszczady” finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Podczas projektu wybudowaliśmy wspólnie zp partnerami ukraińskimi ścieżkę dydaktyczną w Starym Samborze oraz zorganizowaliśmy wizytę studyjną grupy ukraińskiej w Bieszczadach we współpracy z lokalnymi instytucjami, m.in. BPN, TOnZ – Oddział Bieszczadzki, GOPR i inne.
  • W 2010 roku zrealizowaliśmy projekt „Wczoraj – dziś – jutro” finansowany przez Narodowe Centrum Kultury i realizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Consensus. Podjęliśmy dyskusję nad tematyką związaną  z historią Ukrainy.
  • W 2013 roku odbyły się wernisaże – w Chacie oraz w Warszawie wystawy fotografii ówczesnego Gospodarza Chaty – Krzysztofa Szpakowskiego.
  • Grono Budowniczych Chaty, pod przewodnictwem dr Henryka Kliszki z 1973 roku zainicjowało spotkania Kolegium Otryckiego, będące przestrzenią do dyskusji naukowych i debat społecznych.
  • Wydajemy "Biuletyn Otrycki" oraz kolejne edycje „Śpiewnika Otryckiego”.
  • Co roku organizujemy Mikołaja Otryckiego, który przynosi prezenty gwiazdkowe dla bieszczadzkich dzieci z najbiedniejszych rodzin.

 

Media o nas.

Zapraszamy do lektury artykułów dotyczących Chaty Socjologa i naszych działań na naszej stronie internetowej.

Oraz artykułów na innych stronach:

 W tym miejscu chcielibyśmy bardzo podziękować Pavolowi Durisowi za pomoc merytoryczną (to On będzie realizował pokazy w Obserwatorium) oraz za udostępnienie Stowarzyszeniu zdjęć oraz fragmentów filmów. Jeszcze raz dziękujemy!!!

Zapraszamy do obejrzenia filmów i reportaży o Chacie Socjologa na naszym kanale na Youtube.

Zapraszamy do lektury naszych wspomnień, artykułów i innych wydawnictw.

Zapraszamy do Otryckiej galerii zdjęć.

 

Jeżeli dzięki Wam uda nam się osiągnąć większe dofinansowanie, wszystkie środki powyżej kwoty niezbędnej na sfinansowanie projektu zostaną przeznaczone za organizację pokazów dla szkół i nauczycieli fizyki z Bieszczad.

            Tabliczka na ścianie Chaty. Fot: Józef Lisowski

 

Aktualności:

Portal astronomiczny i wydawnictwo "Urania - Postępy Astronomii" objęło patronatem medialnym nasz projekt.

 

W dniach 18-26 lipca zapraszamy na obóz budowlany.

Praca wre. Na żywo możecie obserwować na Facebooku https://www.facebook.com/ChataSocjologa

Zapraszamy

 

 

 

 

30 czerwca - Portal naszemiasto.pl opublikował tekst o budowie naszego obserwatorium

 Zapraszamy do przeczytania!

Chcą stworzyć obserwatorium w Bieszczadach pomoc moze kazdy

 

 4-7 czerwca: Ruszyła budowa fundamentów. Juliusz Głowacki, Majster odbudowy Chaty Socjologa po pożarze w 2003 pod okiem Pavla Ďuriša wyznacza miejsce na posadowienie Obserwatorium.

 

18-26 lipca: Planowana data Obozu Budowlanego. Obóz Budowlany jest tradycyjną otrycką formą prac na Otrycie. Każdy jest mile widziany. Czeka nas ciężka praca, ale na chwilę relaksu też możecie liczyć. Przybywajcie, Wasza obecność na Obozie jest bezcenna!

 

Gazeta Bieszczadzka napisała o naszym projekcie.

Artykuł pod linkiem poniżej. 

http://gb.appgo.pl/aktualnosci/wspomozmy-budowe-obserwatorium-astronomicznego-przy-chacie-socjologa/203

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nas swoją pracą. Dzięki Wam roboty budowlane idą pełną parą.

W czerwcu, w Arłamowie zorganizowaliśmy pokaz astronomiczny dla klientów Subaru. Pokaz poprowadził współpracujący z nami astronom Pavol Durius, pomysłodawca Parku Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach. Każdy z uczestników mógł własnoręcznie zrobić zdjęcie obserwowanych obiektów.

Poniżej możecie zobaczyć próbkę naszych przyszłych możliwości. Zdjęcie księżyca zrobione telefonem komórkowy przy użyciu teleskopu podobnego do tego, który chcemy kupić.

Obraz w treści 1

 29 czerwca  - zakończyliśmy prace ziemne przy wykopie pod fundamenty. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do nas. Kolejny krok to zbiórka materiałów niezbędnych do budowy.  Zapraszamy chętnych na obóz budowlany w dniach 18-26 lipca.

 

 

 

 

 

 

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 23.07.2015 15:03