Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

grh.garnizonsuwalki12

grh.garnizonsuwalki12

Suwałki

GRH „Garnizon Suwałki” działa przy Muzeum Okręgowym w Suwałkach od 2010 r. Liczy 35 osób, których wspólną pasją jest historia Suwalszczyzny oraz chęć spopularyzowania jej m.in. poprzez rekonstrukcje, widowiska, pokazy, gry i akcje miejskie...
W naszych działaniach odwołujemy się głównie do tradycji oddziałów WP stacjonujących w Garnizonie Suwałki, ale nie zapominamy też o oddziałach carskich stacjonujących tu do 1914 r., oddziałach POW walczących o niepodległość regionu w latach 1918–1919, oddziałach partyzanckich działających na Suwalszczyźnie w czasie okupacji oraz „Żołnierzach Wyklętych”

Napisz wiadomość do Projektodawcy

8683 PLN z 8000 PLN

78 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

108%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.07.2015.

OBŁAWA AUGUSTOWSKA - widowisko historyczne

O projekcie

OBŁAWA AUGUSTOWSKA 

W lipcu bieżącego roku przypada 70. rocznica Obławy Augustowskiej jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w najnowszej historii Suwalszczyzny.

W lipcu 1945 roku, trzy miesiące po zakończeniu wojny, oddziały NKWD i Armii Czerwonej, wspierane przez miejscowe władze komunistyczne przeprowadziły masowe aresztowania mieszkańców podejrzewanych o przynależność do Armii Krajowej w wyniku, których zamordowano w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach blisko 600 osób, a według najnowszych jeszcze niepełnych ustaleń  liczba ta mogła wynosić nawet około 2 tysięcy osób.

Do dziś nie wiadomo gdzie przeprowadzono egzekucję i gdzie spoczywają ciała pomordowanych.

 

 

CO CHCEMY ZROBIĆ i DLACZEGO

Aby oddać cześć ofiarom Obławy, głośno upomnieć się o wyjaśnienie ich losu i przypomnieć Polakom te dramatyczne wydarzenia chcemy w trakcie obchodów rocznicowych 19 lipca 2015 roku w Gibach zorganizować widowisko historyczne opowiadające tą historię.

W scenariuszu widowiska przewidujemy sceny przedstawiające wybrane epizody związane z Obławą (aresztowania prowadzone przez oddziały NKWD, przetrzymywanie zatrzymanych i przesłuchania na punktach filtracyjnych, bitwa nad jeziorem Brożane, załadunek i wywózka zatrzymanych – symboliczna scena końcowa), którym towarzyszył będzie komentarz historyczny i podkład dźwiękowy.

Przygotowania do rekonstrukcji i próby zostaną przeprowadzone 18 lipca a widowisko w dniu 19 lipca. W widowisku przewidujemy udział ok. 60 rekonstruktorów, a w jego przygotowanie (nagłośnienie, zabezpieczenie, prace techniczne) zaangażowanych będzie dodatkowo około 15 osób.

Namiastką tego co chcemy zrobić była inscenizacja w Suwałkach w 2012 roku. Mimo słabej scenerii ona również spotkała się z uznaniem publiczności i wywołała łzy wzruszenia, jednak to co chcemy przygotować teraz, w miejscu symbolicznie związanym z Obławą będzie miało znacznie większy wymiar i wydźwięk.

 

KIM JESTEŚMY

Jesteśmy członkami GRH „Garnizon Suwałki”, która działa przy Muzeum Okręgowym w Suwałkach od 2010 r. Grupa liczy 35 osób, których wspólną pasją jest historia Suwalszczyzny oraz chęć spopularyzowania jej m.in. poprzez rekonstrukcje, widowiska, pokazy, gry i akcje miejskie...

       

Jerzy Brzozowski - nasz szef, na co dzień dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Magda Wołowska-Rusińska - kierownik ;-) a zawodowo też kierownik Oddziału Muzeum im. Marii Konopnickiej; Krzysiek Skłodowski - doktór ;-) na co dzień prawdziwy doktor historii, a niżej część reszty bandy

W naszych działaniach odwołujemy się głównie do tradycji oddziałów WP stacjonujących w Garnizonie Suwałki, ale nie zapominamy też o oddziałach carskich stacjonujących tu do 1914 r., oddziałach POW walczących o niepodległość regionu w latach 1918–1919, oddziałach partyzanckich działających na Suwalszczyźnie w czasie okupacji oraz „Żołnierzach Wyklętych”

Są wśród nas historycy, animatorzy, pasjonaci. Mamy wiedzę i doświadczenie w realizacji podobnych widowisk, których przygotowaliśmy już kilkanaście (niżej możecie zobaczyć film z rekonstrukcji Suwalszczyzna. Wielka Wojna 1914-1915, która otrzymała tytuł Primus Inter Pares - najlepszej imprezy rekonstrukcyjnej roku 2014 w konkursie ogłoszonym przez portal historii ożywionej DoBroni).

 

KTO NAM POMAGA

Pomysł wyszedł od naszej grupy, ale w jego realizację włączyło się Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe oraz Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Do udziału w rekonstrukcji zaprosimy zaprzyjaźnione grupy z Polski i Litwy. Wsparcie zadeklarował wójt Gminy Giby, oraz wielu mieszkańców naszego regionu. Będziemy również korzystać z pomocy wolontariuszy

 

NA CO ZBIERAMY I CZEGO POTRZEBUJEMY

Szacujemy że ogólny koszt projektu wyniesie 22 tysiące złotych. Część środków niezbędnych do realizacji widowiska zadeklarował wójt Gminy Giby oraz inne instytucje. Niestety to zdecydowanie za mało. Żeby zrealizować nasz pomysł musimy wynająć i sprowadzić historyczne pojazdy, mundury, broń, pirotechnikę, przygotować scenografię i rekwizyty. Szacujemy, że niezbędne minimum to 8 tys. złotych.

O ile uda nam się zgromadzić więcej widowisko będzie mogło być efektowniejsze i wzbogacone o dodatkowe elementy. Jeżeli zbieżemy 120% kwoty zaprosimy więcej rekonstruktorów i sprowadzimy dodatkowy sprzęt oraz zadbamy o detale scenografii. Jeżeli będzie to 140% lub więcej nadwyżkę przeznaczymy na zakup sprzętu dla naszej grupy - repliki broni, mundurów, rekwizyty (na pewno przyda nam się PPSz-a, dokompletujemy umundurowanie i oporządzenie), które będziemy mogli wykorzystywac w naszych kolejnych działaniach. A nie zamierzamy spocząć na laurach ;-)

 

DLACZEGO WARTO NAS WESPRZEĆ

Każdy kto wpłaci swój grosz dołoży cegiełkę do upamiętnienia ofiar Obławy i razem z nami krzyknie „PAMIĘTAMY i SZUKAMY WAS”. Pokaże, że nieobojętna jest mu historia i ofiara złożona za Polskę.

JAK NAS ZNALEŹĆ ŻEBY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ, ALBO Z NAMI SKONTAKTOWAĆ

Piszcie na e-mail: [email protected] //

i szukajcie nas na Facebooku: https://www.facebook.com/pages/GRH-Garnizon-Suwa%C5%82ki/774781075891667

 

NASZE NAGRODY

A to nasze nagrody. Na razie questy i albumy

            

Media o Twoim projekcie:

„Garnizon Suwałki” zorganizuje rekonstrukcję Obławy Augustowskiej

wmeritum.pl | 2015-07-14

Obława Augustowska, to jedna z czarniejszych kart naszej najnowszej historii. Mimo, że od tej zbrodni minęło już 70 lat, to nadal niewielu Polaków wie, czym ona była. „Garnizon Suwałki” ma zamiar o niej przypomnieć i w Gibach organizuje rekonstrukcję obławy.

Wspomóż rekonstruktorów. Przed obchodami rocznicy Obławy Augustowskiej [WIDEO]

isokolka.eu | 2015-07-13

W tym roku przypada 70. rocznica Obławy Augustowskiej - zbrodni dokonanej przez Sowietów na ok. 600 mieszkańcach powiatu suwalskiego, augustowskiego i sokólskiego. Grupa rekonstruktorów zbiera pieniądze na widowisko historyczne, które ma się odbyć w najbliższą niedzielę w Gibach.

Inscenizacja Obławy coraz bliżej

www.suwalki.info | 2015-07-13

Suwalczanie udowadniają, że historia naszego regionu nie jest im obojętna. Dzięki hojności mieszkańców, pomysłodawcom rekonstrukcji Obławy Augustowskiej udało się zebrać 6,5 tys. zł na zrealizowanie widowiska. Wciąż brakuje jednak 1500 zł. Na uzbieranie tej kwoty zostało 5 dni.

Sejm ustanowił Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

www.suwalki24.pl | 2015-07-09

Z inicjatywą wyszedł poseł Jarosław Zieliński i Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość. Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej będzie obchodzony 12 lipca.

Chcą upamiętnić ofiary obławy. Szukają pieniędzy na widowisko

bialystok.gazeta.pl | 2015-07-08

W lipcu przypada 70. rocznica Obławy Augustowskiej, jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w najnowszej historii Suwalszczyzny. GRH "Garnizon Suwałki" i Muzeum Okręgowe w Suwałkach organizują widowisko historyczne poświęcone wydarzeniom z 1945 roku. Nie mają pieniędzy, dlatego uruchomili zbiórkę w portalu PolakPotrafi.pl

Obława augustowska: Chcą przygotować inscenizację, ale brakuje pieniędzy

www.wspolczesna.pl | 2015-07-04

Chcą przygotować efektowną inscenizację, która upamiętniłaby ofiary obławy augustowskiej. Ale brakuje im pieniędzy.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.07.2015 18:06