Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Konto Usunięte

Konto Usunięte

Lubień

Napisz wiadomość do Projektodawcy

791 PLN z 40000 PLN

12 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 16.05.2015.

Poland - first to fight! Przypomnijmy o Polakach.

O projekcie

 

   

"Poland - first to fight!" - to hasło już w 1939 roku towarzyszyło polskim żołnierzom, którzy z ofiarnością i poświęceniem bili się na licznych frontach II wojny światowej. Wielu z nich zostało zapomnianych, wielu nie doczekało się wdzięczności sojuszników, wielu prześladowały komunistyczne władze, o wielu historia milczy. Projekt "Poland - first to fight! Przypomnijmy o Polakach" ma przywrócić należne miejsce polskim bohaterom II wojny światowej i przypomnieć, kto pierwszy stanął do walki. 

Poza granicami naszego kraju często zapomina się o wkładzie Polaków w końcowe zwycięstwo w II wojnie światowej. Deprecjonuje się wysiłek lotników w bitwie o Anglię, milczeniem zbywa zaangażowanie polskich kryptologów łamiących szyfry Enigmy, w cień spychane są osiągnięcia armii gen. Władysława Andersa wdzierającej się na Monte Cassino, gen. Stanisław Sosabowski został niesłusznie obarczony winą za porażkę pod Arnhem, a postać rotmistrza Witolda Pileckiego prześladowanego przez komunistyczne władze jest anonimowa i niemal kompletnie zapomniana. Zagraniczne media dopuszczają się haniebnych przeinaczeń, stosując chociażby określenie "polskie obozy koncentracyjne", które całkowicie mija się z prawdą i faktami. Polskie środowisko historyczne stara się reagować, ale trudno przebić się do świadomości zachodniego czytelnika, nie dysponując odpowiednimi środkami medialnymi.  

Jeszcze w czasie II wojny światowej polski artysta Marek Żuławski przypominał o tym, kto pierwszy stanął do walki, przygotowując plakat "Poland - first to fight", do którego nawiązują założenia akcji "Przypomnijmy o Polakach". Grafika do dziś stanowi symbol zaangażowania Polski i Polaków w walkę na frontach II wojny światowej. Najwyższa pora pokazać, że my, Polacy, stanowiliśmy niezwykle ważne ogniwo alianckiego sojuszu, walnie przyczyniając się do zwycięstwa nad siłami III Rzeszy. To wśród Polaków znaleźć można największą ilość odznaczonych orderem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. To Polacy bili się na każdym froncie, a mimo tego usłyszeli bulwersujące słowa Winstona Churchilla skierowane do gen. Andersa w 1945 roku: "Mamy dzisiaj dosyć wojska i waszej pomocy nie potrzebujemy. Może pan swoje dywizje zabrać! Obejdziemy się bez nich". 

My, Polacy, wiemy, w których miejscach nasi przodkowie przelawali krew. Podarujmy tę samą wiedzę czytelnikowi anglojęzycznemu. 

Pamiątkowa tablica w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Bohaterów Monte Cassino w Lubniu.

 

Ponad 10 lat temu rozpoczęto prace nad serwisem "II wojna światowa", który z niewielkiego projektu przerodził się w największy polski serwis internetowy dokumentujący historię konfliktu. Witryna http:www.sww.w.szu.pl to dzisiaj ogromne źródło informacji i ważne medium, które aktywnie uczestniczy w promowaniu wartości patriotycznych, edukowaniu młodzieży i wspieraniu projektów o charakterze naukowym. Serwis podejmuje się współpracy z licznymi instytucjami kulturalnymi, oświatowymi, wydawnictwami, patronując wydarzeniom, spotkaniom, konferencjom i publikacjom, krzewiąc przy tym wiedzę o tych, którzy kiedyś walczyli za Ojczyznę. Przez lata autorowi portalu przyświecała idea upamiętniania nie tylko wydarzeń historycznych, ale i przypominania o często zapominanych bohaterach II wojny światowej. A przecież tylu ich było, szczególnie wśród Polaków! Biliśmy się pod Narvikiem, na niebie Wielkiej Brytanii, przelewaliśmy krew pod Tobrukiem czy Monte Cassino. Wszystko to w imię najwyższych wartości, tak charakterystycznych dla żołnierzy polskiej armii.

 

Głównym celem projektu "Poland - first to fight! Przypomnijmy o Polakach" jest tłumaczenie serwisu "II wojna światowa" na język angielski, co umożliwi zbudowanie portalu edukacyjnego, który będzie promować polski wkład w walkę podczas II wojny światowej, a jednocześnie przypominać o zapomnianych bohaterach sprzed lat.

Myśl ta przyświecała autorowi portalu od dawna, jednak ze względu na ogrom prac, które musiałyby zostać wykonane zwyczajnie nie miał możliwości, by samodzielnie przełożyć tak wielką liczbę artykułów na język obcy. Z tego powodu postanowił skorzystać z platformy Polak Potrafi i zwrócić się do Państwa z prośbą o wsparcie projektu tłumaczenia znaczącej części serwisu wraz z budową anglojęzycznej bazy danych oraz zorganizowania akcji promującej polską historię wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Tylko w ten sposób możemy dotrzeć do zagranicznych czytelników, by pokazać im historyczną prawdę i wesprzeć pamięć o naszych narodowych Bohaterach.  

 

Autor serwisu "II wojna światowa" nie pobiera wynagrodzenia za tworzone artykuły promujące wkład Polski i Polaków w walkę w czasie II wojny światowej. 

25 000 złotych - tłumaczenie części serwisu "II wojna światowa" (ok. 1000 stron formatu A4 poświęconych wysiłkowi Polaków na frontach II wojny światowej)

3 000 złotych - dostosowanie serwisu "II wojna światowa" do dwóch wersji językowych wraz z przebudową grafiki

3 000 złotych - akcja edukacyjna wśród uczniów polskich szkół - spotkania, konkursy, wsparcie dla konferencji naukowych

5 000 złotych - nagrody dla darczyńców

4 000 złotych - prowizja serwisu Polak Potrafi

 

 

Jeśli uda nam się zebrać kwotę wyższą niż przewidywana, zostanie ona przeznaczona na dalsze prace tłumaczeniowe i rozwój bazy danych dostępnych za pośrednictwem serwisu "II wojna światowa". Im więcej zbudujemy, tym lepiej wypromujemy polską historię.

Dodatkowo chcielibyśmy zorganizować szereg konkursów adresowanych do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. W aktualnych programach nauczania historia współczesna jest zmarginalizowana, a o II wojnie światowej mówi się niewiele. Warto zatem przypominać o dziejach tego trudnego i dramatycznego okresu i edukować najmłodszych. 

Na kolejnym etapie prac chcielibyśmy rozszerzyć bazę danych dotyczących działań Polaków na frontach II wojny światowej. Jednym z ważnych elementów prowadzonej działalności naukowej jest kontakt z użytkownikami serwisu "II wojna światowa" - chętnie udostępniamy informacje przesyłane przez Czytelników, pokazując nieco inne oblicze historii. Warto pamiętać, że dzieje świata kształtują ludzie i to ich należy stawiać na pierwszym miejscu. 

  

Autorem projektu "Poland - first to fight! Przypomnijmy o Polakach" jest Mateusz Łabuz. Urodzony w 1989 roku pasjonat militariów, twórca największego polskiego serwisu tematycznego dedykowanego historii II wojny światowej. Portal redaguje samodzielnie od 10 lat.

Autor setek artykułów historycznych, recenzji, analiz. Za pośrednictwem portalu patron medialny licznych wydarzeń kulturalnych, oświatowych oraz publikacji książkowych, a także uczestnik wielu konferencji naukowych poświęconych II wojnie światowej.

Prywatnie absolwent prawa, administracji i filologii angielskiej.

 

Zachęcamy do kontaktu wszystkie osoby zainteresowane działaniem serwisu "II wojna światowa", wspieraniem polskiej historii i przypominaniem o bohaterskich ludziach sprzed lat. Pamiętajmy, że historię można wspierać na co dzień, angażując się w dzialalność środowiska. 

Z autorem projektu można się skontaktować:

- telefonicznie pod numerem 508 291 950

- mailowo pod adresem mateuszlabuz@gmail.com

- na Facebooku pod adresem https://www.facebook.com/labuzmateusz

- przez Skype'a (labuzmateusz)

Strona internetowa "II wojna światowa" dostępna jest pod adresem http://www.sww.w.szu.pl a fanpage serwisu można zobaczyć pod adresem https://www.facebook.com/pages/II-wojna-światowa/111009272282209

 

1 marca - 16 maja 2015 roku

Projekt, mimo iż oficjalnie ruszył 1 marca a kampania na PolakPotrafi zakończy się 16 maja, zaczął się 10 lat temu, gdy rozpoczęto prace nad stworzeniem serwisu naukowego poświęconego historii II wojny światowej. W gruncie rzeczy projekt przypominania o Polakach nigdy się nie skończy, bo przecież zostało jeszcze tyle do opowiedzenia...

 

Dla wszystkich, którzy zdecydują się wesprzeć projekt "Poland - first to fight! Przypomnijmy o Polakach" przygotowaliśmy nagrody. Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom i patronom, którzy pomagali nam w kompletowaniu upominków dla wspierających. 

Wśród atrakcyjnych nagród znajdują się m.in.:

Gry komputerowe od firmy Cenega, w tym najnowsza Company of Heroes 2:

 

Oszklone grafiki Piotra Forkasiewicza z serii "Lancaster Walczący":

Kolacje z wybitnymi reprezentantami polskiej sceny sportowej bądź historycznej - Mateuszem Polaczykiem, Mariuszem Borowiakiem i Łukaszem Ksytą:

Koszulki patriotyczne od Red is Bad:

Kubki, czapki i koszulki z motywami drugowojennymi:

Wysokiej jakości koszulki z motywami patriotycznymi od Surge Polonia:

 

Książki i zestawy książek o tematyce drugowojennej:

 Darmowe okresowe reklamy w serwisie "II wojna światowa":

Przedstawione na grafikach wizualizacje nagród mają charakter przykładowy. W rzeczywistości nagrody mogą różnić się z grafikami na fotografiach.

 

 

Państwa zaangażowanie jest dla nas niezwykle ważne, dlatego dołożymy wszelkich starań, by wytłumaczyć wszystkie aspekty związane z finansowaniem projektu "Poland - first to fight! Przypomnijmy o Polakach". Na wstępie należy zaznaczyć, iż w wypadku nieuzbierania deklarowanej kwoty niezbędnej do zrealizowania przedsięwzięcia wszystkie wpłacone środki wracają do darczyńców. Partycypują Państwo jedynie w udanym projekcie, nie ryzykując tym samym utraty środków w przypadku niepowodzenia!

Aby wesprzeć projekt "Poland - first to fight! Przypomnijmy o Polakach", należy kliknąć w nagrodę, którą chcieliby Państwo otrzymać. Jest ona skorelowana z kwotą wpłacaną na rzecz projektu. Nastepnie należy wybrać formę płatności. Serwis Polak Potrafi oferuje możliwość dokonania przelewu internetowego, jak również wpłaty za pośrednictwem przekazu pocztowego. W nieco bardziej plastyczny sposób prezentuje to poniższe wideo:

W przypadku jakichkolwiek trudności prosimy o kontakt mailowy bądź telefoniczny. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. 

 

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim patronom i partnerom serwisu "II wojna światowa", z którymi w ciągu ostatnich 10 lat mieliśmy okazję współpracować. Wiele instytucji postanowiło wesprzeć inicjatywę "Poland - first to fight! Przypomnijmy o Polakach", dokładając tym samym cenną cegiełkę do promowania polskiej historii. 

Wśród patronów honorowych przedsięwzięcia są:

     Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

Tygodnik "Do Rzeczy"

 

 

Mariusz Borowiak - wybitny polski marynista, autor licznych opracowań poświęconych historii Polskiej Marynarki Wojennej. W 2014 roku ukazała się jego książka "Zapomniana flota. Mokrany" opowiadająca historię zbrodni sowieckiej w Mokranach nazywanej "małym marynarskim Katyniem".

 

Łukasz Ksyta - znakomity znawca życia i działalności majora Henryka Dobrzańskiego, autor biografii "Major Hubal. Historia prawdziwa", która w szczegółowy sposób opisuje służbę ostatniego żołnierza kampanii wrześniowej.

 

Remigiusz Mróz - niezwykle utalentowany polski pisarz, popularyzator historii Polskich Sił Powietrznych, autor szeregu powieści o tematyce historycznej, w tym znakomitej pozycji "Turkusowe Szale" dedykowanej 307. Dywizjonowi Nocnemu Myśliwskiego "Nocnych Puchaczy".

 

Mateusz Polaczyk - utytułowany polski kajakarz górski, dwukrotny wicemistrz świata, dwukrotny mistrz Europy, czwarty zawodnik Igrzysk Olipmijskich w Londynie, wielokrotny mistrz Polski. 

 

 Myślenice iTV Telewizja Powiatowa

wMeritum.pl

 

Portal Historia.org.pl

Red is Bad

The Best of Poland

The Poland Times

 

Surge Polonia - wysokiej jakości odzież patriotyczna 

 

Cenega Poland

 WarBook

Dom Wydawnicza Finna

  

Wydawnictwo Alter

 

Wydawnictwo Akurat

Wydawnictwo Albatros

Wydawnictwo Almapress

 

Wydawnictwo Alter

Wydawnictwo Bellona

 Instytut Wydawniczy Erica

Dom Wydawnicza Finna

Wydawnictwo Magnum

Wydawnictwo Muza

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Wydawnictwo Naukowe PWN

Dom Wydawniczy Rebis

Wydawnictwo Replika

Wydawnictwo RM

Wydawnictwo Świat Książki

WarBook

Wydawnictwo Znak

 Wydawnictwo Zysk i S-ka

Media o Twoim projekcie:

POLAKPOTRAFI: TRWA ZBIÓRKA NA PATRIOTYCZNY PROJEKT „POLAND – FIRST TO FIGHT!”

wmeritum.pl | 2015-03-08

„Poland – first to fight!” – to hasło już w 1939 roku towarzyszyło polskim żołnierzom, którzy z ofiarnością i poświęceniem bili się na licznych frontach II wojny światowej. Wielu z nich zostało zapomnianych, wielu nie doczekało się wdzięczności sojuszników, wielu prześladowały komunistyczne władze, o wielu historia milczy. Projekt „Poland – first to fight! Przypomnijmy o Polakach” ma przywrócić należne miejsce polskim bohaterom II wojny światowej i przypomnieć, kto pierwszy stanął do walki.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 16.05.2015 18:06