Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

PIX.HOUSE

PIX.HOUSE

Poznań

Tworzymy miejsce dla fotografii, miejsce dla fotografów, miejsce dla CIEBIE!

Napisz wiadomość do Projektodawcy

9865 PLN z 9000 PLN

108 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

109%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 30.10.2019.

NOWE KSIĄŻKI FOTOGRAFICZNE PIX.HOUSE

O projekcie

 

Celem kampanii jest zebranie funduszy na dofinansowanie druku dwóch książek fotograficznych "Pies o dwóch ogonach" Michała Adamskiego i "Cu Chi Tunnels Restoration Report" Michała Sity i Anny Pilawskiej- Sity.

 

Pierwsza publikacja to opowieść o sytuacji polityczno-społecznej we współczesnych Węgrzech  "Pies o dwóch ogonach" Michała Adamskiego. Druga publikacja "Cu Chi Tunnels Restoration Report" Michała Sity i Anny Pilawskiej-Sity, jest analizą współczesnego kontekstu zabytku architektury - sieci 250 km tuneli, używanych przez partyzantów w czasie wojny wietnamskiej.

 

Wykonanie fotografii, edycję zdjęć, przygotowanie tekstów, ich redakcję i tłumaczenie, projekty graficzne oraz większą część druku finansujemy ze środków fundacji PIX.HOUSE.

 

Brakuje nam niewiele by ukończyć prace na książkami, dlatego prosimy o Waszą pomoc!

 

ZBIERAMY NA DRUK. Chcemy wydać 350 egzemplarzy "Psa o dwóch ogonach" i 300 egzemplarzy "Cu Chi Tunnels Restoration Report". Książki będą wydane w angielskiej wersji językowej.

 

 

Planowany termin premiery książek to początek grudnia 2019 - Salon Premier na festiwalu Xprint w Poznaniu. 

 

 

PIES O DWÓCH OGONACH | Michał Adamski - opowieść o współczesnych Węgrzech.

 

Pierwszy raz byłem na Węgrzech w 1997 roku, pamiętam swój zachwyt Budapesztem, jako miastem pełnym pięknych zabytków, ale również pełnego zdobyczy kapitalizmu. Przez nastepne kilkanascie lat starałem się śledzić sytuację na Węgrzech, ale znałem ją przede wszystkim z polskich mediów. Docierały do mnie informacje o odradzających się nastrojach nacjonalistycznych, o kryzysach i coraz gorszej sytuacji ekonomicznej Węgrów. Ze zdziwieniem przyjąłem chęć "budowy" Budapesztu w Warszawie. Dlatego byłem ciekawy kraju, który stał się wzorem do naśladowania także dla inny państw w naszym regionie i w 2017 roku rozpocząłem intensywną pracę nad projektem i przez 3 kolejne lata wielokrotnie gościłem w kraju tokaja, papryki i Viktora Orbana.

 

 

Na początku moje plany obejmowały podróż dookoła granic kraju. Szybko jednak zrozumiałem, że współczesne i historyczne wydarzenia w Mohaczu, Ostrzychomiu, Szekesfehervarze czy Budapeszcie są bardzo ważne do zrozumienia realiów społeczno-politycznych na Węgrzech.

Pierwszym etapem była południowa granica, na której rząd wegierski kończył budowę ogrodzenia, które miało zapobiec przedostawaniu się fali migrantów na terytorium Węgier. Rok póżniej temat płotu i uchodźców był głównym motywem kampani wyborczej partii rządzącej do parlamentu. Odwiedzałem także miejsca, które są wykorzystywane przez rząd do budowy jedności narodowej Węgrów. Ale często bywałem także w miejscowościach, w których nic się nie działo i to "nic" było również ważne.

 

 

Książka "Pies o dwóch ogonach" jest opowieścią o społeczeństwie zagubionym pomiędzy rzeczywistością w jakiej żyje a propagandową wizją silnego państwa. W czasach, kiedy fake newsy stały się codziennością, coraz łatwiej rządzącym wywoływać poczucie strachu i budzić emocje, które stają się przyczyną głębokich podziałów w społeczeństwie. Co pozwala zdobywać i utrzymywać władzę.

Kluczem do opowiedzenia o manipulacjach i absurdach życia w orbanowskich Węgrzech jest dla mnie partia Pies o dwóch ogonach. Jest to partia założona przez grupę artystów, którzy poprzez performance, happeningi oraz działania w przestrzeni miejskiej próbują demaskować manipulacje rządu oraz wyśmiewają polityków, którzy zrobią i powiedzą wszystko żeby zdobyć władzę.

 

 

Koncepcja i fotoedycja są już gotowe. Do pracy nad edycją zaprosiłem Ewę Meissner i Filipa Ćwika. Nad opracowaniem graficznym pracuje Andrzej Dobosz. W książce znajdzie się 40 fotografii oraz cytaty z oficjalnych przemówień Viktora Orbana i kampanii wyborczej węgierskiej parti Pies o Dwóch Ogonach.

 

 

 

CU CHI TUNNELS RESTORATION REPORT | Michał Sita i Anna Pilawska - Sita - współczesna opowieść o wietnamskich tunelach Cu Chi, o procesie ich rekonstrukcji i legendach narastajacych wokół tej niewidzialnej budowli.

 

250 kilometrowa sieć tuneli używanych w czasie wojny przez partyzantów to labirynt korytarzy zbudowanych na trzech poziomach, umożliwiający przetrwanie w czasie kiedy życie na powierzchni było niemożliwe - gdy amerykańskie bombardowania zmieniły prowincję Cu Chi w zgliszcza pozbawione roślin, zwierząt i ludzi. Tunele rozbudowane w czasie wojny wietnamsko-amerykańskiej do rozmiarów podziemnego miasta, były odpowiedzią na brutalność tego konfliktu, materializującą się w formie utrzymywanych w tajemnicy, ciasnych, ciemnych i pełnych robactwa korytarzy.

 

 

W 1981 roku impulsu do transformacji tuneli w obiekt o charakterze symbolicznym dostarczyła polsko-wietnamska misja konserwacji zabytków, opracowując wstępne metody zabezpieczenia i wzmocnienia fragmentów tej nieoczywistej budowli. Była to pierwsza powojenna próba odbudowy architektonicznego dziedzictwa Wietnamu. Z pozoru techniczne zadanie okazało się o wiele mniej oczywiste - tajność i niedostępność legendarnej sieci korytarzy zdeterminowały charakter tej konstrukcji - uruchomiły proces zastąpienia materialnych śladów przeszłości przez ich modele. W naturalny sposób, podziemne tunele okazały się mniej użyteczne, niż wyobrażenia o nich.

 

 

Po niemal 30 latach od pierwszych prac rewitalizacyjnych śledzimy dalszy los tej adaptacji, w ramach którego fragmenty korytarzy nabierają właściwości ułatwiających pracę wyobraźni: obrastają w makiety, zyskują wentylację, z atrap zamaskowanych włazów wyskakują turyści. Obrazy podziemnego świata konstruowane są przez przyjezdnych, dopasowują się do prospektów biur podróży i wymagań wycieczek szkolnych, miejskie legendy żywią się wojskowymi tajemnicami i propagandą.

Te fantazje pomagają jednocześnie zagłuszyć pamięć mieszkańców Cu Chi, dla których pozbycie się wszechobecnych tuneli spod domów i pól było pierwszym etapem podnoszenia prowincji z gruzów.

Nasza uwaga kieruje się w stronę współczesnych wyobrażeń o tunelach z jednego jeszcze powodu: iluzje tej niewidzialnej budowy kształtują materialną rzeczywistość. Napędzają 1.5 miliona zwiedzających rocznie, wpływają na powstanie specjalnych stref ekonomicznych, przyciągają inwestycje, konsekwentnie zmieniając Cu Chi w zamożne przedmieścia Ho Chi Minh City.

Tajemnica, chociaż już całkiem innego rodzaju, pozostaje podstawą skuteczności tuneli.

 

 

W książce znajdą się zdjęcia, wywiady, mapy, opisy techniczne i legendy miejskie narosłe wokół tajnej sieci tuneli. Mamy gotowy projekt graficzny i edycję zdjęć oraz zabezpieczone środki konieczne na pokrycie większej części kosztów druku.


Michał Adamski - urodzony w 1976 r. w Poznaniu. Student Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy).  Jeden z założycieli fundacji PIX.HOUSE prowadzącej w Poznaniu galerię fotografii. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Stypendysta Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W 2015 roku wydał album "Nie mogę przebrnąć przez chaos", który dotykał tematu straty rodziców. Zajmuje się realizacją długoterminowych projektów dokumentalnych. Skupia się na tworzeniu szczerych historii, ale naznaczonych autorską interpretacją rzeczywistości. W swojej fotografii porusza tematy społeczne, w których ważny jest człowiek i jego życie we współczesnym świecie.

www.michaladamski.com.pl

 

Anna Pilawska - Sita - architekt, absolwentka Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, laureatka Konkursu im. Marii Dokowicz, wyróżniona przez SARP w konkursie na Dyplom Roku 2017. Stypendium MKiDN w 2018 roku w dziedzinie opieki nad zabytkami pozwoliło na zebranie materiałów, które znajdą się w książce "Cu Chi Tunnels Restoration Report". Pracowała m.in. w Latz+Partner - biurze architektury krajobrazu w Niemczech; Vo Trong Nghie - pracowni zielonej architektury w Wietnamie; Abalimi Bezekhaya - organizacji zajmującej się rewitalizacją terenów zdegradowanych w Republice Południowej Afryki; Studio ADS - pracowni obszary zurbanizowane. Wspólnie z Aleksandrą Kucką prowadzi pracownię kps.archi.

kps.archi

 

Michał Sita - urodzony w 1985 roku fotograf dokumentalista, kurator. Absolwent fotografii na Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy) - 2009 i antropologii kulturowej na UAM w Poznaniu - 2011. Pracuje nad długotermiowymi cyklami, jak tymi dotyczącymi plemienności w irackim Kurdystanie, interpretacji historii i dziedzictwa kulturowego. Współautor publikacji w ramach interdyscyplinarnego przedsięwzięcia analizującego międzywojenne fotografie zoologiczne Wiesława Rakowskiego, kurator festiwalu książek fotograficznych XPRINT. Jeden z założycieli fundacji PIX.HOUSE prowadzącej w Poznaniu galerię fotografii oraz dom wydawniczy. Autor tekstów o fotografii, stały współpracownik redakcji Kultury u Podstaw.

michalsita.com

 

 

 

Książka fotograficzna Michała Adamskiego "Pies o dwóch ogonach" | wsparcie 79 zł lub więcej

 

Książka fotograficzna Michała Sity i Anny Pilawskiej Sita "Cu Chi Tunnels Restoration Report" | wsparcie 60 zł lub więcej

 

Dwie książki: Michała Sity i Anny Pilawskiej Sita "Cu Chi Tunnels Restoration Report" oraz Michała Adamskiego "Pies o dwóch ogonach" | wsparcie 129 zł lub więcej

 

Książka Michała Adamskiego "Pies o dwóch ogonach" + podpisany archiwalny wydruk 24x18cm | wsparcie 299 zł lub więcej

1.

2.

3.

Książka Michała Sity i Anny Pilawskiej Sita "Cu Chi Tunnels Restoration Report" + podpisany archiwalny wydruk 30x20cm | wsparcie 299 zł lub więcej

1.

2.

3.

 

Indywidualne konsultacje nad projektem z dwoma fotografami Pix.House. Obejmuje 2 spotkania i omówienie długoterminowego projektu, nad którym praca już się rozpoczęła + Dwie książki fotograficzne: Michała Sity i Anny Pilawskiej Sita "Cu Chi Tunnels Restoration Report" oraz Michała Adamskiego "Pies o dwóch ogonach". Termin do uzgodnienia od stycznia 2020 - 1000zł lub więcej

 

NAGRODY DODATKOWE:

Książka fotograficzna Michała Adamskiego "Nie mogę przebrnąć przez chaos" | wsparcie 59 lub więcej

Dwie książki Michała Adamskiego:  "Nie mogę przebrnąć przez chaos" i "Pies o dwóch ogonach" | wsparcie 129 zł lub więcej

Książka Michała Adamskiego "Nie mogę przebrnąć przez chaos" w zestawie z oprawioną fotografią z wystawy | wsparcie 250zł lub więcej

Zestaw książek o fotografii: "Kruche medium" Macieja Frąckowiaka i "Fotograf poeta. Katastrofa humanistów" Marcina Burasa - wsparcie 70 zł lub więcej

Fotograficzna książka Witolda Krassowskiego pt.: " Nadal boję się krzyku" o życiu codziennym w Afganistanie - wsparcie 90 zł lub więcej

Fotograficzna książka Macieja Moskwy pt.: "Saraha" o konflikcie w Syrii - wsparcie 90 zł lub więcej

Książka fotograficzna Adriana Wykroty pt.: "NIE-NOT" - wsparcie 90 zł lub więcej

Zestaw trzech zinów o współczesnej Polsce autorstwa Macieja Jeziorka, Tomasza Liboski i Krzysztofa Orłowskiego - wsparcie 90 zł lub więcej

 

 

Sygnowana fotografia Adriana Wykroty z projektu "Nie"  - wsparcie 500 zł lub więcej

Format: A1 (84cm x 59,4cm) 

Podklejony wydruk oprawiony w ramę ze szczotkowanego aluminium (ciemno szara). Szyba antyrefleksyjna. 

Fotografia sygnowana podpisem autora. Książka "Nie" z dedykacją w zestawie. 

 

 

 

Nagroda specjalna od Grzegorza Dembińskiego - numerowany egzemplarz książki pt.: "Make Love Not War" z kolorowym tytułem. Nr 9 z 12  - wsparcie 150 zł lub więcej

 

Książka Mariusza Foreckiego pt.: "Człowiek w ciemnych okularach" o budowaniu jedności rosyjskiego społeczeństwa, nagrodzona na Festiwalu fotografii w Bratysławie - wsparcie 180 zł lub więcej

 

 Książka Pownno być dobrze - Zuzy Krajewskaiej, najnowsze publikacja w ramach Kolekcji Wrzesińskiej - wsparcie 100 zł lub więcej

 Aluminiowe płyty drukarskie z druku książki "Mechanizm" Mariusza Foreckiego. Gratka dla kolekcjonerów - wsparcie 200 zł   lub więcej

1.

2.

 

Fotografia Mariusza Foreckiego - wsparcie 300 zł lub więcej

Spitak. Cmentarz, na którym znajdują się groby ofiar trzęsienia ziemi. Samochód wpadł w poślizg na wąskiej, cmentarnej drodze / 2013. Zdjęcie archiwalne, podpisane, 20 x 30, ramka drewniana 32 x 42 cm

 

 

Fotografia Michała Sity - wsparcie 500zł lub więcej

Teren plemienny Surci na granicy prowincji Hawler i Duhok. Irak, 2008. Vintage print 2010, wydruk na papierze barytowym18 x 49 cm, oprawa muzealna, rama drewniana 57 x 73 cm. Zdjęcie podpisane i numerowane 1/15

 Fotografia Michała Adamskiego z serii Skrywana rzeczywistość - wsparcie 700 zł lub więcej

Chłopak z pustułką. Vintage print 2016, wydruk na papierze archiwalnym Museo Silver Rag 300g 45 x 30 cm. Zdjęcie podpisane i numerowane 4/7

 

Książka Macieja Frąckowiaka Kruche Medium. Rozmowy o fotografii. Część druga  - wsparcie 50 zł lub więcej

Wysyłka na terenie Polski jest wliczona w koszt wsparcia. Książki będzie można odebrać także osobiście w galerii PIX.HOUSE w Poznaniu. Przewidywany termin dostarczenia Grudzień 2019 r.Dziękujemy za poświęcony czas i Wasze wsparcie! 


jeżeli macie jakieś pytania to tutaj można nas złapać:

mail: galeria@pix.house 

fb: PIX.HOUSE

Media o Twoim projekcie:

Fotografowie potrzebują twojej pomocy. Możesz wesprzeć wartościowe książki

fotoblogia.pl | 2019-10-09

W ramach inicjatywy PIX.HOUSE, Michał Adamski, Michał Sita i Anna Pilawska-Sita sfinansowali wyprawy fotograficzne, przygotowanie tekstów i tłumaczenie 2 projektów. Niestety wydanie to już inna sprawa. Zobacz i wesprzyj wartościowy kawałek polskiej fotografii.

Pix.house prosi o pomoc w wydaniu swoich nowych książek fotograficznych. Do końca akcji pozostało niewiele czasu!

poznan.naszemiasto.pl | 2019-10-06

Dodatkowe fundusze umożliwią poznańskim fotografom wydrukowanie dwóch wyjątkowych książek fotograficznych – „Pies o dwóch ogonach” Michała Adamskiego i „Cu Chi Tunnels Restoration Report” Michała Sity i Anny Pilawskiej-Sity.

Wesprzyjmy PIX. HOUSE w wydaniu dwóch nowych książek fotograficznych

zpaf.pl | 2019-10-06

„Pies o dwóch ogonach” Michała Adamskiego „Cu Chi Tunnels Restoration Report” Michała Sity i Anny Pilawskiej-Sity Na portalu Polak Potrafi do 30 października 2019 trwa akcja crowdfundingowa Gorąco popierając, przekazujemy apel z prośbą o wsparcie!

Pomóż wydać nowe książki fotograficzne

kulturalnemedia.pl | 2019-10-01

Fundacja PIX.HOUSE wydaje dwie nowe książki fotograficzne. Potrzebna jednak Wasza pomoc, aby zebrać brakujące fundusze na dokończenie prac.

Pomóż w wydaniu nowych książek fotograficznych Michała Adamskiego oraz Michała Sity i Anny Piławskiej

www.fotopolis.pl | 2019-10-01

“Pies o dwóch ogonach” oraz “Cu Chi Tunnels Restoration Report” to dwa wyjątkowe projekty, która już niebawem mają szansę ukazać się w formie książkowej nakładem wydawnictwa Pix.House. Zbiórka w serwisie Polakpotrafi to szansa na zakup publikacji w przedsprzedaży i wsparcie ostatniej fazy prac.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 30.10.2019 22:10