Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Ewelina Szczepanik

Ewelina Szczepanik

Poznan, Poland

kuratorka, teatrolożka, krytyk teatralny, dyrektor V edycji festiwalu Nowa Siła Kuratorska.
studentka Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na UAM w Poznaniu.
miłośniczka kotów.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

3767 PLN z 3500 PLN

124 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

107%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 19.04.2014.

Nowa Siła Kuratorska

O projekcie

Możesz mieć swój festiwal i być częścią kilku wydarzeń dziejących się w Poznaniu, Owińskach, Bydgoszczy i Toruniu.

Bądź mecenasem dla projektów siedmiorga młodych kuratorów, w których wezmą udział między innymi tacy artyści, jak Michał Kmiecik, Malina Prześluga, Weronika Szczawińska, Dominik Lejman czy Anna Jochymek.

 

Nowa Siła Kuratorska to już VI edycja festiwalu debiutujących kuratorów sztuk performatywnych -  osób, które zawodowo zajmują się miedzy innymi organizacją wydarzeń teatralnych.

Jako młodzi kuratorzy:

- pragniemy wprowadzić nową jakość w poznańskiej kulturze;
- chcemy udowodnić, że kultura tworzona przez studentów to nie tylko Juwenalia;
- chcemy dać szansę zaistnienia młodym artystom;
- chcemy dotrzeć do wielu odbiorców, zwłaszcza do tych, którzy na co dzień nie korzystają z oferty artystycznej miasta.

Aby festiwal mógł się odbyć potrzebujemy wsparcia.
Zbieramy fundusze na organizację:
- trzech wystaw;
- dwóch spektakli teatralnych.

Pomóż nam kreować młodą polską kulturę i sztukę! Przyda się każda złotówka!

 

Współogranizatorami Festiwalu są Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Poznańskie Stowarzyszenie Inicjatyw Teatralnych.

 

ekhm



Tegoroczna – szósta już – edycja poruszy kwestie bliskie nie tylko mieszkańcom Wielkopolski. Projekty dotyczyć będą kwestii takich jak: tożsamość miejsca, historia ukryta w tkance miasta, gentryfikacja centrum Poznania czy też wykluczenie osób niepełnosprawnych fizycznie. Są to tematy jedynie pozornie obecne w publicznym dyskursie, w społecznej debacie jak i w sztuce nadal są marginalizowane.
Chcemy stworzyć festiwal otwarty i przyjazny wielu społecznościom – nie tylko osobom interesującym się sztuką, ale także tym, którzy zazwyczaj nie mają okazji do uczestniczenia czy też tworzenia jej. Postanowiliśmy, że wszystkie wydarzenia związane z Nową Siłą Kuratorska będą bezpłatne, ponieważ tylko wtedy możemy zapewnić równe szanse na uczestnictwo w warsztatach, spektaklach i wystawach każdemu zainteresowanemu.
Nasz festiwal to platforma dialogu i wymiany – zależy nam na zaangażowanej społeczności w skład której wejdą uczestnicy/widzowie oraz artyści.
Zapraszając do współpracy debiutujących artystów, chcemy połączyć świat twórców i kuratorów – przedstawicieli tego samego pokolenia.

Projekty realizowane w ramach tegorocznej edycji dotyczą konkretnych przestrzeni i są dedykowane osobom, które świadomie czy też nie są z nimi związane:



Malta – pamięć zatopiona
kuratorka: Jagoda Budzik
Projekt podejmuje problem pamięci miejsca oraz kreowania jego tożsamości poprzez czynnik, jakim jest historia – punktem wyjścia dla działań artystycznych, prowadzonych m.in. przez Annę Jochymek (artystkę wizualną) i Weronikę Szczawińską (reżyserkę i dramaturżkę) jest historia poznańskiego jeziora Malta, które zostało wykopane w trakcie okupacji przez pracujących przymusowo Żydów.



obudzić miasto
kuratorka: Ewelina Szczepanik
Działania mające na celu zbadanie wzajemnych uprzedzeń bydgoszczan i torunian, które składają się na tożsamość mieszkańców obu tych miast. W ramach projektu powstaną dwa murale – jeden w Bydgoszczy, jeden w Toruniu – autorstwa artystów streetartu Roberta Procha i Andrzeja POPROSTU, będące swoistymi portretami obu społeczności.



STANY PUSTE
kuratorka: Olga Drygas
Przedsięwzięcie dotyczące problemu gentryfikacji miasta i wyludniania się centrów miast – swoistym laboratorium dla tego zagadnienia stanie się jedna z głównych poznańskich ulic, na której zaplanowaliśmy spektakl w reżyserii Michała Kmiecika, instalację wykonaną przez Iwonę Lenik oraz wystawę fotografii Adriana Skrzypczyńskiego.



nieWIDOCZNI
kuratorka: Joanna Kaczmarek
Projekt angażujący społeczność miejscowości Owińska do współpracy z dziećmi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla niewidomych, w ten sposób powstanie platforma współpracy między bliskimi sobie fizycznie, ale jednak nieznanymi sobie sąsiadami. Podopieczni ośrodka z Owińsk będą mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach teatralnych oraz tanecznych prowadzonych przez Marię Bohdziewicz i Jolantę Kazimierowicz.



Dom, czyli...
kuratorka: Natalia Dyjas
Dom, czyli…? ma za zadanie przybliżyć odbiorcy kwestię braku własnego miejsca. Coraz częściej młodzi ludzie borykają się z problemem bezdomności emocjonalnej, rozdarciem między domem rodzinnym a obcymi przestrzeniami, w których przychodzi im mieszkać, niemożnością dopasowania się do rzeczywistości. W ramach projektu powstaną instalacje artystyczne oraz warsztaty dramatopisarskie z Maliną Prześlugą w przestrzeni poznańskiego Teatru Polskiego.



Homo Aestheticus
kuratorka: Agata Łukaszewicz
Projekt bada pierwsze doświadczenia estetyczne dzieci poniżej piątego roku życia.
Jednym z jego elementów będą warsztaty teatralne prowadzone przez Grażynę Wydrowską skierowane do najmłodszych, ich rodziców i wychowawców. Poza tym miejsce będzie miała wystawa przygotowana przez młodych artystów - Adama Łuczaka i Ewę Mrozikiewicz. Łącząc różne osoby poprzez wspólne doświadczenia estetyczne i ich analizę projekt nabiera szczególnie demokratycznego charakteru.



teatru życie/szycie
kurator: Emil Wysocki
Przedsięwzięcie poświęcone jest zawodowi krawca teatralnego jego ukoronowaniem będzie wydanie we współpracy z Teatrem Wielkim w Poznaniu albumu dokumentującego pracę krawca. Projekt dopełniają warsztaty i wykład dotyczący tkanin prowadzony przez dr Zytę Kaletę.

 

Co oferujemy w zamian za wsparcie?

Ręcznie szyta muszka w barwach festiwalu, której autorem jest emil.wys

muszka 


Kolaże w formie plakatu A4 (wzory poniżej) lub wykonane ręcznie (indywidualne dla każdego Darczyńcy), których autorką jest ola.das

 

kolaże 

Ręcznie robiona torba z motywem festiwalowym

 torba

Zakładki do książek z motywami festiwalowymi.

 zakładki

Media o Twoim projekcie:

Siła Kuratorska

www.lepszypoznan.pl | 2014-04-10

Jeśli myślicie o zorganizowaniu jakiegoś ciekawego festiwalu możecie spełnić swoje marzenia. Prawie. Już wkrótce każdy może mieć swój festiwal i aktywnie uczestniczyć w wielu wydarzeniach w Poznaniu, Owińskach, Bydgoszczy i Toruniu. Możecie też zostać mecenasami projektów siedmiorga młodych kuratorów, w których wezmą udział między innymi tacy artyści, jak Michał Kmiecik, Malina Prześluga, Weronika Szczawińska, Dominik Lejman czy Anna Jochymek.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 19.04.2014 18:06