Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Maciej Mydlak

Maciej Mydlak

Olsztyn, Polska

Urodziłem się w 1969 r. w Elblągu. Po skończeniu liceum wyjechałem na studia, z początku dwa lata polonistyki na WSP (obecny UWM) w Olsztynie. Następnym przystankiem był Wrocław, gdzie studiowałem na wydziale aktorskim krakowskiej PWST. Po studiach trzy sezony spędziłem na deskach teatru w Legnicy, by w 1998 r. wrócić już na stałe do Olsztyna. Pracuję jako aktor w Olsztyńskim Teatrze im S.Jaracza, oraz jako wykładowca Studium Aktorskiego im. A.Sewruka.
Mam na koncie wiele ciekawych ról teatralnych, do wielu z nich tęsknię, o nielicznych chciałbym zapomnieć, podobnie jak z pokoleniem aktorów, których wychowałem. Przez trzy sezony byłem kierownikiem artystycznym olsztyńskiej Sceny Margines, wyreżyserowałem kilka spektakli, zdobyłem kilka nagród, ale co najważniejsze, mam wspaniałą kochającą rodzinę,
lubię to co robię i chcę to robić nadal,

Napisz wiadomość do Projektodawcy

2763 PLN z 2500 PLN

35 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

110%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.08.2016.

Niedzielniki

O projekcie

O projekcie Niedzielniki

 

Wierzymy w siłę i wartość kulturowych korzeni, które pozwalają na otwarte spojrzenie w przyszłość. Dlatego swoim projektem chcemy ocalić od zapomnienia i propagować
dawne zwyczaje, podania i legendy związane z miejscem,
w którym żyjemy - dziedzictwo kulturowe Warmii.

Dlatego robimy ten spektakl!

 

 

Pomysł na spektakl oparty na wierzeniach, zabobonach i ludowych podaniach terenu Warmii i Mazur powstał siedem lat temu. Po wielomiesięcznych badaniach literatury fachowej oraz oryginalnych zapisków ludowych bajarzy z początków ubiegłego wieku, po konsultacjach ze znawcami tematu, etnologami, regionalistami, po tygodniach nanoszenia poprawek, powstał tekst sztuki teatralnej . Jej autorem, pomysłodawcą projektu i reżyserem w jednej osobie jest Maciej Mydlak - aktor Olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza, pedagog i wykładowca Studium Aktorskiego im, A. Sewruka, reżyser takich spektakli jak "Dragi wg, Witkacego", "Czasami śnieg pada w kwietniu" J.d.S.Lopesa czy "Ożenek" M. Gogola.

Przezkilka lat nie udało się znależć i przekonać nikogo, o konieczności stworzenia spektaklu czerpiącego z naszego warmińskiego dziedzictwa. Nikt nie chciał podjąć ryzyka finansowego takiego projektu. Trzeba było wziąć sprawy w swoje ręce. Na początku, tekst kilkakrotnie pojawił się w formie czytanej olsztyńskiego Teatru Przy Stoliku i o dziwo... spotkał się ze znakomitym przyjęciem ze strony widowni! Kolejną odsłoną Niedzielników było czteroodcinkowe słuchowisko radiowe wyprodukowane przez Radio Olsztyn. I tu również zostało ciepło odebrane. To zachęciło nas, by z częścią radiowej obsady zawalczyć o pełną realizację tego materału. Pod swoje skrzydła wzięło nas Towarzystwo Kultury Teatralnej, a ratusz wyasygnował część środków potrzebnych na realizację tego autorskiego przedsięwzięcia.

 

Skąd tytuł "Niedzielniki"?

 Według ludowych podań, ludzie urodzeni i ochrzczeni w niedzielę byli obdarzeni niezwykłą umiejętnością widzenia zagubionych dusz.

 Niektórzy pełnili również rolę tragarzy duchów, nosząc nocami zagubione dusze do miejsca spoczynku. Ale bez obaw, nie jest to klechda trzeszcząca deskami, przy wtórze gęśli i burczybasów. To pełna humoru historia brygady niedzielników, którzy muszą pomóc jednej z duszyczek w rozwiązaniu pewnej tajemniczej zagadki.

Opowieść o rodzącym się uczuciu, o międzyludzkich więziach, sprawach niezałatwionych, bo czasu zawsze mało, by wszystko powiedzieć. Wzruszająca opowieść o synu, co ze szkół wrócił i ojca prostaka pouczał. Wszystko to przesiąknięte ludową tradycją Warmii i Mazur, na granicy światów realnych i bajkowych. Dodatkowym atutem spektaklu są piosenki i muzyka - chwilami drapieżna i rockowa, innym razem delikatna i wzruszająca, grana jedynie na wiejskiej fujarce, nawet miłośnicy reggae znajdą tu coś dla siebie. Co jeszcze? By nasz spektakl był atrakcyjny również w warstwie wizualnej, niemałą rolę odgrywa choreografia i taniec. Część zaś postaci fantastycznych, należących do świata warmińskich legend, będzie animowana przez naszych aktorów-lalkarzy.

Nie chcemy jednak, by było to przedsięwzęcie jednorazowe!

 Głownym zamysłem spektaklu, jest jego cykliczność. Chcemy w kolejnych sezonach letnich grać go w przepięknych plenerach Warmii i Mazur, na dziedzińcach zamków i w skansenach, przybliżając w atrakcyjnej, familijnej formie naszą rodzimą tradycję i kulturę. Spektakl jest skierowany zarówno do naszych mieszkańców, jak i przybyłych turystów, ma ożywić zapomniane historie i zwyczaje.

Wszak prawie nikt już nie pamięta dlaczego czasem zasłaniamy lustra, gdzie znikają jaskółki, gdy nadchodzi zima, czy jak poradzić sobie z wilkołakiem... bo te, jak głoszą naoczni świadkowie dawnych dziejów, zamieszkiwały nasze okolice, żyjąc zgodnie z sąsiadami, darzone powszechnym szacunkiem i poważaniem.

O nas:

Jesteśmy grupą przyjaciół  na co dzień pracujących w olsztyńskich teatrach - aktorami, studentami, tancerzami, muzykami i plastykami.

Obsadę naszej sztuki stanowią aktorzy Olsztyńskiego Teatru Lalek, Teatru im. S.Jaracza w Olsztynie, oraz studenci  III i IV roku Studium Aktorskiego im. A.Sewruka w Olsztynie. To właśnie dwójce z nich powierzyliśmy główne role w spektaklu.

Niezwykle utalentowani młodzi ludzie, Kasia Trzeszczkowska i Radek Jamroż z wielkim wdziękiem wcielają się w postaci: Wilhelminki - młodziutkiej niedzielnicy, która mimo małego doświadczenia, za wszelką cenę stara się pomóc zagubionej duszy. Oraz Adasia - byłego właściciela owej duszy.To pierwsze tak duże role w ich teatralnym dorobku, choć znani już są naszej widowni ze spektkli takich, jak choćby "Wiśniowy sad" w reż N.Rakowskiego, czy "Opowieści Lasku Wiedeńskiego" w reż. A.Bartnikowskiego. 

 

Drugim niezwykle ważnym duetem są Jarek Cupriak Adam Hajduczenia - aktorzy Olsztyńskiego Teatru Lalek.

Grają oni postaci żywcem wzięte z jednej z warmińskich legend - księdza i księżego parobka. August Poppek, bo tak się zwie ów rozrabiaka, to imię i nazwisko prawdziwego tragarza dusz, "kościelnego" jednej z niegdysiejszych parafii, odnalezione w starych zapiskach z końca XIX w. Dodatkowo Jarek i Adam kreują dwie postaci magiczne - Kłobuka i Wilkołka, wspaniale wykorzystując przy tym swój kunszt lalkarski.

 

Resztę głównego trzonu obsady tworzą - Wiesława Szymańska-Niemaszek, grająca postać Zielachy - nestorki niedzielniczego fachu. Elżbieta Grad, grająca postać Matki, oraz animująca postać nocnej Zmory. W tym trudnym zadaniu partnerują jej młodsze koleżanki Ania Kosik i Karolina Spiel, które po raz pierwszy zetknęły się z trudną lalkową formą. Marian Czarkowski grający rolę Ojca, Marcin Młynarczyk przezabawny gospodarz, ojciec trzech zmor, Piotr Dębowski, jako Chudy Wieśniak i Maciej Mydlak w roli Wuja Samuela. Jest on jednocześnie autorem sztuki i reżyserem tego przedsięwzięcia.

W scenach zbiorowych i tanecznych, wspierać nas bedą dodatkowo nasi młodsi koledzy i koleżanki ze studium aktorskiego.

 

Autorem muzyki do naszego spektaklu jest Marcin Rumiński, na co dzień muzyk i wokalista  zespołów Shannon Hoboud. Marcin ma na swoim koncie wiele ciekawych projektów muzycznych, kilka wydanych płyt oraz szereg realizacji muzyki teatralnej w wielu ośrodkach teatralnych w Polsce. Jest multiinstrumentalistą i wszechstronnym kompozytorem, co powoduje, że jego ścieżki dźwiękowe pisane do spektakli są zawsze niezwykle oryginalne i wspaniale oddziaływują na emocje i wyobraźnię widzów. 

Autorką choreografii do spektaklu jest Tatiana Asmołkowa, wykładowczyni przedmiotów tanecznych w naszym studium, choreografką grupy teatru tańca Pryzmat, oraz autorką układów tanecznych i choreografii wielu spektakli, nie tylko na olsztyńskich scenach.

Od strony plastycznej spektaklu dogląda Beata Akinis-Sowińska ,plastyczka i pedagog, autorka scenografii teatralnych.

 

 

Dlaczego prosimy Was o wsparcie?

Dlatego, że wierzymy w słuszność naszego projektu. Dlatego, że chcemy przypomnieć o korzeniach kulturowych miejsc, w których mieszkamy. Dlatego, że projekt nasz ma służyć  przez lata nie tylko nam, ale również całej społeczności, jako przedsięwzięcie nie tylko rozrywkowe, ale również edukacyjne.

 

Dlatego także prosimy was o finansowe wsparcie, iż projekt jest realizowany przez grupę zapaleńców, którzy chcą wyprodukować i wypromować profesjonalny spektakl plenerowy, przy niewielkim udziale instytucji zajmujących się tym na co dzień. Nasi partnerzy pomagają nam również nieodpłatnie, udostępniając i wypożyczając sprzęt, czy elementy kostiumów i rekwizytów. Wiele osób z życzliwości serca pomogło nam swym talentem i umiejętnościami, nie żądając za to wynagrodzenia. Pieniądze które udało nam się dotąd pozyskać w konkursie ofert Urzędu Miasta w Olsztynie, choć niemałe, nie są wystarczające i pokrywają tylko część planowanego budżetu. Dlatego część kostiumów, lalek i dekoracji musimy wykonywać własnoręcznie z własnych materiałów. 

 

Nie prosimy o wiele...

Kwota o jaką prosimy to niezbędne minimum potrzebne nam do ukończenia naszego projektu. Uzyskane fundusze przeznaczymy na:

  • Zakup tkanin potrzebnych do wykonania i wykończenia  niektórych kostiumów
  • Zakup materiałów- farb, listew, części metalowych do naszych rekwizytów i lalek
  • Pokrycie kosztów pracy podwykonawców projektu
  • Pokrycie części kosztów promocji spektaklu, gdyż chcemy dotrzeć do jak największej ilości odbiorców                                                                                                                                                                               ... i może wystarczy na buty, bo nie wszystko da się wypożyczyć z teatralnych magazynów.                                                                                                                                                                                                                                       

A gdyby stał się cud...

i zebrana kwota przewyższyłaby proponowaną przez nas sumę...  

  • Chcielibyśmy wydać płytę z piosenkami ze spektaklu oraz fragmentami ścieżki dżwiękowej 
  • W planach jest też wydawnictwo, może w formie mapki z zaznaczonymi miejscami, w których miały miejsce opisane w legendach i podaniach wydarzenia.                   Jak dotąd wędrując śladem niedzielnikowych przygód, zwykle to my musieliśmy informować ludzi zamieszkującyh takie miejsca, o ich bajkowej przeszłości :)  

 

 

Nagrody i podziękowania

Dziękować imiennie za wpłaty, będziemy na bieżąco na naszym fanpage'u Niedzielniki, oraz ustnie i osobiście w dniu premiery naszego spektaklu już 21 sierpnia na dziedzińcu Olsztyńskiego Zamku. Nagrody rzeczowe porozsyłamy w pierwszych dniach września.

Umieszczenie na Złotej Liście Mecenasów nastąpi natychmiastowo i przed premierą, jeśli logo lub nazwisko darczyńcy będzie miało znależć się w drukach promocyjnych spektaklu.

 

PARTNERAMI NASZEGO PROJEKTU SĄ:

  • TOWARZYSTWO KULTURY TEATRALNEJ W OLSZTYNIE
  • OLSZTYŃSKI TEATR LALEK
  • TEATR IM STEFANA JARACZA W OLSZTYNIE
  • STUDIUM AKTORSKIE IM ALEKSANDRA SEWRUKA W OLSZTYNIE
  • MUZEUM WARMII I MAZUR W OLSZTYNIE
  • MIEJSKI OŚRODEK KULTURY

 

Znajdziecie nas na Facebooku http://facebook.com/niedzielniki/ 

Autorem zdięć dokumentujących nasze niedzielnikowe próby i wyprawy śladami warmińskich podań jest Marcin MarcinKa Kierul

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.08.2016 13:01