This project is also available in english version. Click here to change language.
O projekcie
Wejdź tu (klik) i zbuduj swój totem online! <3
CZEŚĆ!
Jestem Domka i właśnie obroniłam swój dyplom licencjacki poruszający kwestie stereotypów i norm związanych z płcią.
Mój projekt to zestaw elementów symbolizujących cechy przypisywane społecznie kobiecie i mężczyźnie. Za jego pomocą zbudować możemy totemy przedstawiające typową kobietę oraz typowego mężczyznę, na samym końcu także nas same/samych. Celem projektu jest pokazanie, że żadne z nas nie ma cech stuprocentowo żeńskich czy stuprocentowo męskich i że narzucane nam społecznie normy nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Zestaw CROSSxTOYS zakwalifikował się do wystawy RESPECT ME organizowanej przez kolektyw GROUPHUG w ramach nowojorskiego tygodnia designu. Tuż przed obroną dyplomu licencjackiego wysłałam zgłoszenie prezentujące moją pracę i drogą konkursową zostałam wyłoniona, by wziąć udział w wystawie wraz z artystkami i artystami z całego świata! To ogromna szansa, by zaprezentować swoją twórczość za oceanem i niesamowite wyróżnienie, o którym nawet nie mogłam marzyć! Termin realizacji projektu to maj 2018, dlatego musimy się spieszyć!
Potrzebuję Twojej pomocy, by móc zaprezentować swoją twórczość w gronie najlepszych artystek i artystów z całego świata!
Więcej prac mojego autorstwa znajdziesz w moim portfolio (klik).
Aby się ze mną skontaktować, wyślij maila na adres domkaspytek@gmail.com
CROSSxTOYS to zestaw 20 elementów – klocków, za pomocą których możemy złożyć totemy symbolizujące kobietę oraz mężczyznę. Totem żeński budujemy wybierając klocki wykonane z miękkich, kruchych i elastycznych materiałów; totem męski konstruujemy natomiast z elementów szorstkich, ostrych i twardych. Końcowym etapem korzystania z zestawu CROSSxTOYS jest zbudowanie własnego wizerunku. W tym celu musimy posłużyć się elementami, które uprzednio przypisaliśmy kobiecie oraz mężczyźnie. Ten moment jest dla użytkowniczek i użytkowników zestawu kluczowym, ponieważ stanowi dowód na to, że narzucane nam odgórnie podziały nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. Żadne z nas nie nosi w sobie cech stuprocentowo żeńskich czy stuprocentowo męskich.
Informacje o projekcie znajdują się także w artykule na stronie magazynu Enter the ROOM x G'rls ROOM.
Projekt objęty został matronatem przez:
Czym właściwie jest nowojorski tydzień designu? To coroczna impreza gromadząca projektantki i projektantów z całego świata. W trakcie trwania festiwalu odwiedzają go nie setki, ale dziesiątki tysięcy ludzi, którzy nie tylko poszukują inspiracji, ale i są gotowi nawiązać współpracę z nowymi twórcami. Wystawy odbywające się w ramach New York Design Week są selekcjonowane przez ekspertów zajmujących się designem. Więcej na temat festiwalu (w języku angielskiem) znaleźć można na stronie (klik), a informacje na temat samej wystawy znajdują się na stronie GROUPHUG.
Uczestnictwo w wystawie jest dla mnie ogromną szansą, by znaleźć się w centrum świata sztuki, nawiązać współpracę z kuratorami oraz przedstawić siebie i swoje prace osobom z całego świata. Dodatkowo, wystawa jest także okazją, by wziąć czynny udział we wszystkich zorganizowanych wydarzeniach odbywających się w ramach tygodnia designu. Co więcej, mam również szansę spełnić jedno ze swoich największych marzeń, czyli odwiedzić miejsca takie jak MoMA, Guggenheim Museum, The Metropolitan Museum of Art, The Museum of Arts and Design czy Smithsonian Cooper-Hewitt National Design Museum, a także wiele innych.
Nowojorski Tydzień Designu odbywa się w maju, więc bardzo, ale to bardzo potrzebuję Twojego wsparcia, by móc wziąć w nim udział! Liczę na pomoc Waszą, Waszych znajomych (bliskich i dalekich) w osiągnięciu celu jakim jest pokazanie młodej polskiej sztuki zaangażowanej społecznie na zagranicznym rynku oraz spełnić marzenia. Każdy z Was będzie mógł mi w tym pomóc, a wszyscy, którzy udzielą wsparcia, otrzymają nagrody!
sama pokrywam koszty:
- pobytu w Nowym Jorku
potrzebuję pomocy w sfinansowaniu:
– kosztów uczestnictwa w wystawie, które wynoszą 250 PLN
– wizy 560 PLN
– biletów lotniczych 2500 PLN
– noclegu 2000 PLN
– ubezpieczenia 250 PLN
Każda z osób biorących udział w zbiórce otrzyma nagrodę! Niezależnie, czy pomożesz mi wpłacając 1 zł, czy więcej. Za każde wsparcie będę ogromnie wdzięczna! Wszystkie nagrody wysłane zostaną do końca czerwca 2018.
1 PLN - lub więcej - możesz wybrać wsparcie bez nagrody
1 PLN - lub więcej - podziękowania drogą mailową
15 PLN - lub więcej - podziękowania pisemne A5
25 PLN - lub więcej - podziękowania pisemne A4
50 PLN - lub więcej - kartka z totemem A6 + podziękowania pisemne A4
100 PLN - lub więcej - zestaw naklejek z totemami + podziękowania pisemne A4
150 PLN - lub więcej - kartka z totemem A6 wysłana na Twój adres prosto z Nowego Jorku lub magnes z Nowego Jorku + podziękowania pisemne A4
200 PLN - lub więcej - podpisany plakat z totemem w formacie 50x70cm + podziękowania pisemne A4
350 PLN - lub więcej - podziękowania pisemne A4 + film z indywidualnymi podziękowaniami nagrany w Nowym Jorku
500 PLN - lub więcej - autorskie spotkanie, na którym pokażę Ci, jak działa zestaw. Podczas spotkania będziesz mogła/mógł ułożyć własny totem, który sfotografuję i dostarczę Ci w formie podpisanego plakatu 50x70cm
Przykladowe plakaty50x70cm:
Podziękowania pisemne A4 i A5:
Pocztówki A6:
/ muzyka użyta w filmie pochodzi ze strony Free Music Archive. Jest to Les Sans Culottes - A La Mode.
Media o Twoim projekcie:
Zachwyty ZŻ: Zabawki dla dorosłych
CROSSxTOYS, genderowe podziały, rzeźbiarskie totemy i wycieczka do Nowego Jorku! Domka Spytek, którą możecie kojarzyć z jej poprzedniej akcji – ero.edu, wypuściła nowy projekt, który potrzebuje pomocy, aby mógł się zrealizować!
Lunarium, rękodzieło i gender!
Pierwsza sprawa jest taka, że ultrazdolna Domka Spytek, artystka zajmująca się m.in kobiecością i latającym potworem gender ma wystawę w NYC! Na New York Design Week! Hip hip hurra!
DOMKA SPYTEK X CROSS TOYS: GRA PŁCIOWYMI STEREOTYPAMI
Czym jest CROSSxTOYS? To zestaw klocków, za pomocą których zbudować możemy totemy odzwierciedlające typową kobietę oraz typowego mężczyznę, a także nas same/samych. Każdy z interaktywnych elementów, poprzez zastosowanie różnych materiałów, reprezentuje jakąś cechę stereotypowo związaną z daną płcią.