Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Fundacja EkoRozwoju

Fundacja EkoRozwoju

Wrocław, Polska

Od 1991 roku FER działa dla:

OCHRONY PRZYRODY I KRAJOBRAZU /ochrona i odtwarzania nasadzeń drzew - Drogi dla Natury, ochrona bioróżnorodności związanej z rolnictwem naturalnych łąk, tradycyjnych ras zwierząt i drzew owocowych

WSPIERANIA EKOROZWOJU / obecnie koncentrujemy się na kluczowym problemie, poprawie jakości powietrza. Jesteśmy założycielem i działamy w ramach Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

EDUKACJI EKOLOGICZNEJ edukacja młodzieży szkolnej i grup istotnych dla ochrony środowiska - połączona z aktywnymi działaniami na rzecz środowiska

Napisz wiadomość do Projektodawcy

19735 PLN z 18437 PLN

334 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

107%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 31.08.2016.

NA STRAŻY DRZEW powstrzymajmy wycinki!

O projekcie

Dziękujemy Wam za wsparcie - mamy już 105% środków na raport!

W połowie lipca wystartowaliśmy ze zbiórką środków na społeczny raport dotyczący wycinki drzew w miastach. Start kampanii nastąpił w znamiennym momencie - właśnie pojawiły się pomysły na likwidację w naszym kraju prawnej ochrony drzew! Tu artykuł Ktoś nienawidzi polskich drzew - przeczytajcie i prosimy pomóżcie nam przygotować raport, który może być ważnym argumentem w publicznej debacie dotyczącej potrzeby ochrony drzew.  UWAGA UWAGA  choć mamy już ponad 100% środków na raport zbieramy dalej. Jeśli zbierzemy więcej środków przeznaczymy je na zorganizowanie spotkań w miastach, które sprawdzaliśmy w naszym raporcie. Spotkamy się z władzami, radnymi, społecznikami, by wspólnie pomyśleć co dalej. Wspólnie wypracujemy rekomendacje: jak wykorzystać  wyniki raportu? jakie zmiany są potrzebne? i (jeśli rząd nie odstąpi od pomysłu zminan prawa) jak przygotować miasta by wprowadzały lokalne rozwiązania prawne chroniące drzewa!

Myśleliście kiedyś jak wyglądałby nasz świat bez drzew?

Trudno to sobie wyobrazić, ale bez wątpienia stałby się miejscem ponurym i nieprzyjaznym. Drzewa są ważne dla wszystkich - nie tylko dla przyrody. Podczas upałów uwalniają wodę w procesie parowania, co przyczynia się do obniżenia
temperatury otoczenia nawet o 11 stopni. Eliminują do 75% zapylenia,
redukują do 98% azotanów i dezaktywują do 70% metali ciężkich. Zadrzewienia
tworzą także naturalne ekrany akustyczne, łagodzą stres, wzbogacają estetykę
otoczenia, przyczyniają się do wzrostu cen nieruchomości oraz zwiększają
potencjał gospodarczy miast. Są także - również w miastach - siedliskiem
gatunków chronionych (nietoperzy, ptaków, chrząszczy etc.), a przy tym są po prostu piękne.

 

Tymczasem w naszych miastach!

Niestety, w Polsce od lat obserwujemy proces ich stopniowego rugowania. Wiele drzew wycinanych jest bezpodstawnie, wiele innych dewastuje się i oszpeca – zieleń ustępuje miejsca betonowo-asfaltowej dżungli. W ostatnich latach nasiliły się szczególnie wycinki w naszych miastach.

Co zrobimy /z zebranymi pieniędzmi/ ?
Spojrzymy na ręce odpowiedzialnym za drzewa - oczywiście życzliwie, ale też konkretnie: ocenimy poprawność decyzji na wycinki, sprawdzimy czy w zamian za usuwane drzewa sadzi się nowe, prześwietlimy finanse miast - sprawdzimy co się dzieje z pieniędzmi za wycięcia drzew. Na koniec przygotujemy i wydamy społeczny raport dotyczący wycinek drzew w 18 miastach wojewódzkich (w tym oddzielnie 16 dzielnic Warszawy). By przygotować raport i dostarczyć go do władz miast i społeczników walczących o drzewa brakuje nam 18437 zł.  Środki te po odjęciu prowziji dla PolakPotrafi.pl pomogą nam sfinansować:

  • przygotowanie i wysłanie wniosków o udostępnienie informacji publicznej oraz ich monitowanie,
  • wniesienie stosownych opłat za udostępnienie danych,
  • przygotowanie bazy danych do analizy statystycznej,
  • analizę danych, opracowanie końcowej wersji raportu,
  • druk i rozsyłkę raportu.

Jeśli zbierzemy więcej środków?

Jeśli zbierzemy więcej środków przeznaczymy je na promocję i wdrożenie raportu o wycince drzew w miastach. Póki co myślimy, że warto dodatkowe pieniądze przeznaczyć na:
A/ promocję i nagłośnienie raportu o wycince drzew w miastach - raport bez szerszego oddziaływania niewiele będzie znaczył;
B/ organizację wspólnych spotkań z mieszkańcami i władzami miast oraz mediami - warto rozmawiać... i też promować temat
C/ ocenę kolejnych miast (i uzupełnienie społecznego raportu) - może dla Twojego miasta?

Jesteśmy też gotowi na inne Wasze propozycje działań dla drzew w miastach.

Kim jesteśmy i dlaczego właśnie tak?

Od wielu lat działamy dla drzew /25 lat naszej oficjalnej historii to jednak ledwo chwila dla drzew. Łączy nasz wspólny cel jakim jest poszukiwanie harmonii - w rozumieniu rozwoju w zgodzie z naturą. Szacunku dla natury i pokory wobec zmieniania świata uczą nas stare drzewa.

Czasem drzewa inspirują nas też do bardziej szalonych działań w ich obronie. Oprócz raportów, potrafimy wchodzić na drzewa, organizować happeningi i kręcić śmieszne filmy w obronie drzew. Działania są ważne, ale najważniejszy jest cel - ochrona drzew. Dla nas i dla wielu innych istot. W tym i kolejnych pokoleniach.  Tak właśnie tak. Nie boimy się też mówić o poważnych sprawach na serio.

Co dalej?
To zależy też od Was. Wszystkich, którzy kochają i podziwiają drzewa oraz pragną je chronić prosimy o wsparcie. Razem damy radę ochronić drzewa w naszych miastach. Wybraliśmy świadomie crowfunding. Ważna jest dla nas każda złotówka przekazana osobiście. Potrafimy korzystać z publicznych środków. Ale coraz bardziej widzimy, że są one uwarunkowane politycznie, obciążone biurokratycznymi procedurami i często nieefektywne. Dlatego stawiamy na obywatelskie formy finansowania. Moc jest w nas.

Kontakt

Więcej informacji o naszych działaniach znaleźć można na stronach internetowych np. Drogi dla Natury Na straży drzew Fundacja EkoRozwoju  Jesteśmy też na FB:  Drogi dla Natury i Fundacja EkoRozwoju na Twitterze Fundacja EkoRozwoju i w innych mediach. Preferujemy też, w zgodzie z naturą, kontakt osobisty. Zapraszamy do współpracy.

NAGRODY, czym są i po co?

Główną nagrodą w tym działaniu są DRZEWA: rosnące, żyjące też dla nas. Inne nagrody są symboliczne. Prosimy nie traktujcie ich jako zakupu towarów i usług - bo nimi po prostu nie są.

 A oto przykładowe "nagrody":

UWAGA NOWOŚĆ  Drzewa w krajobrazie - podręcznik praktyka

Nakład tej kultowej i wielce pomocnej naszj książki już się wyczerpał. Ale nie chowamy jej - jest dostępna on-line na http://www.aleje.org.pl/images/publikacje/drzewa-w-krajobrazie-podrecznik-praktyka-small.pdf W  akcji na PolakPotrafi.pl można otrzymać jednak wyszperane egzemplarze drukowane z dedykacjami od naszego  Zespołu. Są to śladowe ilości - więc warto skorzystać póki czas :)

Sekretne życie drzew - książka

Oto książka drzewach jakiej jeszcze nie było. Czy wiecie, że drzewa porozumiewają się ze sobą, troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben na bazie swoich doświadczeń i obserwacji opisuje historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy. Oto jak o niej pisze Adam Wajrak ” Wydawałoby się, że o drzewach wiemy wszystko. A jednak nie. Ta książka odkryje przed Wami naprawdę sekretne życie drzew – istot tak nam bliskich i jednocześnie tak nieznanych. Czytałem ją nie tylko z zaciekawieniem, ale i ze wzruszeniem.” Książkę przekazujemy z wklejką certyfikatem potwierdzającym wsparcie dla naszego Raportu.

Piękna fotka "mieszkańcy drzew"

Przykładowa fotografia - piękna i dobrej jakości. Autorzy Saturnina i Artur Homan. Prześlemy ją mailem.

Fotografia "Moja najpiękniejsza aleja"

Fotografia autorstwa Romana Hudzika (I miejsce w konkursie Najpięknejsze aleje 2015) - wydruk 15 x 21 cm, egzemplarze numerowane do oprawy np w passe-partout i ramę (piękny pomysł na prezent).

Zestaw podstawowy Przyjaciela Drzew (duża torba bawełniana, poradnik Przyjaciół Drzew) i zapinka-badzik (niespodzianka w torbie). Początkowo były torby z liśćmi (foto z lewej), ale ponieważ już się wyczerpały dodaliśmy szare z białym nadrukiem (foto z prawej).

 

Zapinka - badzik (oczywiście będzie okrągła :) tu przykładowe wzory kolorystyczne (będziemy raczej losować - kto nie lubi niespodzianek :)

       

Unikatowa torba "Masz doła - posadź drzewo" (czarny nadruk - niech Was nie zmyli fotka (białe - to białe kruki) / na jasnym tle bawełniane i konopne torby (ich ilość limitowana). Wykonany ręcznie nadruk techniką  szablonu "Masz doła posadź drzewo". Szablon rękodzieło Patyczaka - kultowego artysty sceny punk i listonosza; torby bawełniane i dla pierwszych 25 osób konopne - to te z prawej.

Koszulka T-shirt "Masz doła - posadź drzewo"

Unikatowa koszulka "Masz doła posadź drzewo" (według rozmiaru i fasonu dobrana, czarna jak rozpacz po wyciętych drzewach, sitodruk, seria limitowana, egzemplarze numerowane :) oczywiście projekt Patyczaka (trochę różni się od projektu na torbach - bo to sitodruk).

Film "Drzewa wokół nas"

Film "Drzewa wokół nas" (z puli autorskiej) z osobistą dedykacją twórcy Artura Homana oraz narratora filmu Piotra Tyszko-Chmielowca. Egzemplarz kolekcjonerski, 3 wersje językowe (polska, angielska, niemiecka), elegancji digipack.

 Film "Sekretne życie drzew"

Przepiękna opowieść filmowa o starych drzewach i ich mieszkańcach, których autorami są Saturnina i Artur Homan. Film otrzymał nagrodę specjalną na XVI Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. Tu  trailer filmu W ramach "nagrody" za 95 zł i więcej film w 3 wersjach językowych (polska, angielska i niemiecka), DVD opakowanie digipack. UWAGA każdy egzemplarz z dedykacją i autografem autora. UWAGA UWAGA film udostępniamy też w wersji on-line ("nagroda" 25 zł i więcej) i na pokazy ("nagroda" 500 zł i więcej).

Przygoda na drzewach

Bezpieczne, ale też pełne emocji zajęcia z tree-climbingu dla grupy ok. 3-4 osób; mogą być unikatowym prezentem (raczej we Wrocławiu, ale jeśli dodamy koszty dojazdu, możemy pogadać o innych lokalizacjach).

Media o Twoim projekcie:

Wrocławscy ekolodzy ostrzegają przed hekatombą wycinki drzew. Zbierają pieniądze na raport

wroclaw.eska.pl | 2016-07-19

Fundacja EkoRozwoju we Wrocławiu chce pokazać wielkość zjawiska wycinki starych, zdrowych drzew. Ekolodzy obawiają się, że w temacie wycinania tych roślin czeka nas totalna samowolka.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 31.08.2016 18:06