Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Stowarzyszenie Wspólna Ziemia

Stowarzyszenie Wspólna Ziemia

Chojnice

Stowarzyszenie Ekologiczno - Kulturalne “Wspólna Ziemia” powstało w Chojnicach w grudniu 1996 roku. Działamy na rzecz ochrony przyrody, promujemy postawy proekologiczne i obywatelskie, organizujemy wydarzenia kulturalne, monitorujemy działania lokalnych władz, a także inicjujemy oraz wspieramy działalność na rzecz młodzieży i wolontariatu.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

30612 PLN z 20000 PLN

380 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

153%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 08.04.2017.

Muzeum Mitologii Słowiańskiej

O projekcie

ŚWIĘTOWIT +

Dzięki wsparciu i wpłatom blisko 300 osób udało nam się przekroczyć założony próg finansowy naszej zbiórki, tj. 20.000 zł. Jesteśmy szczęśliwi, cel podstawowy został osiągnięty! Ale do końca zbiórki pozostało jeszcze 5 dni. Zatem zbieramy dalej. Każda złotówka się przyda i żadna się nie zmarnuje. Jeżeli zbierzemy jeszcze dodatkowe 8.000 zł to wystarczy nam na zapłacenie rzeźbiarzowi za wykonanie zwizualizowanej poniżej rzeźby Świętowita z Arkony. Będzie ona mierzyć ponad trzy metry. (wizualizacja: Twórcza10)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Podjęliśmy się realizacji nie lada misji, tworzymy Muzeum Mitologii Słowiańskiej. To duże wyzwanie, tym bardziej, że chcemy aby nasza placówka, pierwsza tego typu w Polsce i Europie, była zarówno atrakcyjna technologicznie i wizualnie, jak i stała na wysokim poziomie merytorycznym. Mamy odważną, szeroko zakrojoną wizję. Pomóżcie nam ją zrealizować! Wiele rzeczy już nam się udało, ale aby doprowadzić projekt do szczęśliwego finału potrzebujemy jeszcze sporo determinacji i funduszy. Z tym pierwszym nie mamy problemu; prosimy Was natomiast o pomoc w zgromadzeniu niezbędnych środków finansowych...

DLACZEGO MUZEUM MITOLOGII SŁOWIAŃSKIEJ?

Dzieci w polskich szkołach uczą się o Zeusie, Jowiszu i Odynie. Nikt nie opowiada im jednak o Świętowicie, Perunie, Welesie i całej reszcie bogów i demonów słowiańskich. Chcemy przyczynić się do tego, aby wiedza o słowiańskiej mitologii była wiedzą powszechną, tak jak jest to w przypadku znajomości mitologii greckiej, rzymskiej czy nordyckiej. Uznaliśmy, że powołanie muzeum to najlepsza opcja, pozwalająca w sposób ciągły i masowy, a jednoczesnie interesujący i barwny, opowiadać o naszych duchowych korzeniach.

PARĘ SŁÓW O PROJEKCIE

Muzeum Mitologii Słowiańskiej to niekomercyjny projekt, w którym za główny cel postawiliśmy sobie szeroko zakrojoną edukację historyczno-kulturalną. Poprzez atrakcyjne ekspozycje, wydarzenia artystyczne, fachowe wydawnictwa i ciekawe lekcje muzealne chcemy popularyzować wiedzę o wierzeniach i kulturze duchowej dawnych Słowian. Muzeum powstaje w miejscowości Owidz, nieopodal Starogardu Gdańskiego. Projekt realizowany jest w partnerskiej współpracy Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego "Wspólna Ziemia" oraz Samorządowej Instytucji Kultury Grodzisko Owidz. To właśnie na terenie Grodziska - w jego pomieszczeniach i na sześciu hektarach gruntów - tworzymy Muzeum Mitologii Słowiańskiej. W naszym zamyśle ma być ono atrakcyjnym i niepowtarzalnym produktem turystycznym, który w sposób nowoczesny i niebanalny popularyzował będzie wiedzę o przed- chrześcijańskiej kulturze duchowej Słowian.

CO POKAZYWAĆ BĘDZIEMY W MUZEUM?

Muzeum zlokalizowane będzie w pomieszczeniach Grodziska Owidz, a także w plenerze, na przylegającym terenie. Zamierzamy eksponować w nim zarówno wierne kopie nielicznych zachowanych zabytków archeologicznych, związanych z przedchrześcijańskimi wierzeniami Słowian, jak i pokazywać ślady słowiańskiej mitologii utrwalone we współczesnych dziełach plastycznych, muzycznych czy literackich. Nie będziemy unikali także wskazywania okruchów dawnych wierzeń obecnych w dzisiejszej masowej kulturze. Zatem obok kopii Światowida ze Zbrucza, Świętowita z Wolina czy repliki świątyni z Arkony, w muzeum naszym będzie też miejsce na reprodukcje inspirowanych mitologią słowiańską prac Zofii Stryjeńskiej czy na plansze z popkulturowych komiksów z Babą Jagą w jednej z ról. Ukażemy też przedchrześcijańską genezę wielu obchodzonych obecnie świąt religijnych i rytuałów oraz opowiemy o licznych demonach, wiara w które często do dnia dzisiejszego przetrwała w kulturze ludowej. W naszej placówce prowadzić będziemy lekcje muzealne, podczas których opowiadać będziemy o kosmologii dawnych Słowian. Gromadzimy również "biblioteczkę słowiańską". Organizować też będziemy, szczególnie w sezonie letnim, artystyczne wydarzenia plenerowe.

NA JAKIM ETAPIE JEST PROJEKT?

Po wielu miesiącach poszukiwań odpowiedniego miejsca dla naszego muzeum, znaleźliśmy w końcu najlepsze z możliwych! Obecnie trwa opracowywanie szczegółowej koncepcji merytorycznej muzeum oraz aranżacji jego przestrzeni. Przed nami zlecenie wykonania i montażu eksponatów oraz scenografii, a później kampania promocyjna. Wszystko to wymaga dużych nakładów finansowych. Fundusze na tworzenie Muzeum Mitologii Słowiańskiej staramy się pozyskiwać z dotacji. Część środków na rozruch muzeum zabezpieczyło w swoim budżecie Grodzisko Owidz. Niestety, to zaledwie kropla w morzu potrzeb, a każda dotacja wymaga wkładu własnego, który w jakiś sposób musimy zorganizować i zabezpieczyć w budżecie przedsięwzięcia. Na rozstrzygnięcia konkursów grantowych czeka się miesiącami, poza tym na pewne działania z założenia dotacji nie uda się pozyskać. Dlatego, aby otworzyć pierwszy etap Muzeum Mitologii Słowiańskiej już w najbliższą Noc Kupały (24 czerwca 2017), zdecydowaliśmy się na crowdfunding, jako najszybszą ścieżkę do celu. Namawiamy też do przekazywania 1% podatku za rok 2016 na rzecz naszego projektu (te pieniądze spłyną do nas jednak dopiero w lipcu, sierpniu).

NA CO PRZEZNACZYMY PIENIĄDZE ZE ZBIÓRKI?

Realizację pierwszego etapu Muzeum Mitologii Słowiańskiej (na powierzchni około 150 m²), przy wyborze wersji oszczędniejszej i uboższej, wyceniliśmy na 65.000 zł. Mamy zabezpieczone 45.000 zł. Brakującą różnicę chcemy zebrać od osób przychylnych naszemu pomysłowi, których - jak wiemy - jest bardzo dużo. Wierzymy, że razem z Wami i przy Waszym wsparciu nasz cel uda się zrealizować! Zatem 20.000 zł to nasz pierwszy próg, osiągnięcie którego pozwoli nam wystartować z udostępnianiem ekspozycji od 24 czerwca 2017 roku.

Jeżeli zbierzemy więcej pieniędzy niż założone 20.000 zł, to każdą dodatkową złotówkę także przeznaczymy na doposażanie i rozwój muzeum. Zainwestujemy wówczas w lepsze rozwiązania. Więcej zebranych pieniądzy = bogatsza i ciekawsza ekspozycja, lepsze i trwalsze (ale przez to droższe) rozwiązania techniczne, więcej multimediów i efektów oddziałujących na zmysły zwiedzających. Dopuszczamy wydanie 10% zebranej kwoty na promocję muzeum (reklama, gadżety, etc.).

Obiecane prezenty za dokonane wpłaty - te wymagające wysyłki - przekażemy Wam w terminie dwóch miesięcy od zakończenia zbiórki, jedynie kalendarze wysyłać będziemy pod koniec 2017 roku. Nie zapomnijcie udostępnić nam swoich danych adresowych!

KONTAKT Z NAMI

Radosław Sawicki, koordynator projektu Muzeum Mitologii Słowiańskiej,        prezes Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego "Wspólna Ziemia",                       tel. 660040248, e-mail: info@wspolnaziemia.org

Magdalena Cholewa, dyrektor SIK Grodzisko Owidz, tel. 693385051,                  e-mail: dyrektor.grodzisko@gmail.com

nasza stronka: muzeumslowianskie.pl nasz profil: Facebook

WSPIERAJĄ NAS:

Media o Twoim projekcie:

Mity słowiańskie. W namiętności dorównują greckim

www.polskieradio.pl | 2017-03-14

Prasłowiańskie wierzenia tworzą mity o bogach i demonach. Ci pierwsi byli dalej ludzkich spraw, demony natomiast zamieszkiwały w lasach i obejściach. Z jednej strony budziły strach, ale mogły być także pomocne - tłumaczył Radosław Sawicki, koordynator powstania Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Grodzisku Owidz.  

Chcą opowiadać o Perunie i Świętowicie. Powstaje Muzeum Mitologii Słowiańskiej

www.tvp.info | 2017-03-07

Pod Starogardem Gdańskim powstaje jedyne w Europie muzeum mitologii Słowian. Jak zaznaczają organizatorzy, niekomercyjna placówka ma przybliżać kulturę duchową sprzed wieków. Otwarcie muzeum zaplanowali z końcem czerwca. W sieci zbierają pieniądze na wykończenie placówki.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 08.04.2017 18:06