Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Slowianin

Slowianin

Łódź

Student Filologi rosyjskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Wolontariusz w fundacji Dr.Clown i jednym z łódzkich domów dziecka. Od 3 lat zajmuję się rekonstrukcją wczesnośredniowieczną, interesuję się historią, kulturą i mitologią Słowian.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

4532 PLN z 4000 PLN

54 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

113%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 05.05.2015.

Mokoszowisko - Ku czci Matki Ziemi

O projekcie

Mokoszowisko

Jesteśmy grupą, która chce jako pierwsza zapoczątkować w środowisku rekonstrukcyjnym ideę zlotów poświęconych kobietom i ich Boskiej Opiekunce. Przyroda była bardzo ważnym aspektem w życiu każdego Słowianina. Nasi przodkowie nie ingerowali w otaczający nas świat, wręcz przeciwnie - starali się żyć zgodnie z jego prawami. Kultywowano zjawiska przyrody, widziano w działaniach natury boską siłę sprawczą. Nie dziwi nas to, że jedną z najważniejszych postaci wśród Bogów była Mokosz związana z kultem Matki Ziemi.

Była ona również opiekunką kobiet i zajęć towarzyszących ich życiu. Słowianki zwracały się do Niej o pomoc między innymi w takich pracach jak strzyżenie owiec, czy przędzenie lnu. Stąd też nazwa festiwalu - Mokoszowisko.

Spotkanie Słowian i Winkingów odbędzie się we wsi Rzeczycya, zacznie się wieczorem w piątek 15 maja i potrwa do niedzieli wieczór 17 maja. W czasie festiwalu odbędzie się rekonstrukcja bitwy, warsztaty, różnego rodzaju konkurencje, gry i zabawy z epoki wczesnego średniowiecza.

Wydarzenie to będzie jednym wielkim świętem, pełnym śmiechu i zabawy, a groźni wojowie, sprawni łucznicy i zdolni rzemieślnicy swoimi czynami będą oddawali hołd Słowiankom i ich niezastąpionej roli w świecie.

 

Jesteśmy grupą pasjonatów z zamiłowaniem odtwarzających życie naszych przodków sprzed 1000 lat, parając się rzemiosłem dnia codziennego i warsztatem wojennym.
Zwiemy się Ród Dębowego Liścia, gdyż rodzinę swoistą stanowimy, siłę czerpiąc od drzewa Dębu i jego mocarnych korzeni.

 

Nasze niecodzienne pasje pozwalają nam się rozwijać i zjednywać przyjaciół wielu. Byliśmy gośćmi i uczestnikami wielu festiwali rekonstrukcyjnych: na Wolinie, Elblągu, Biskupinie, Krakowie, Drohiczynie, Ogrodzieńcu i wielu innych. Lubimy jak coś się dzieje. Prowadzimy warsztaty, działamy w ramach wolontariatu, organizujemy pokazy, imprezy okolicznościowe starając się, aby wiedza o naszych przodkach wróciła pod strzechy, a współczesny Polak wiedział jak kształtowała się nasza narodowa tożsamość. Efektom naszej działalności można się przyjrzeć na facebook’u  Ród Dębowego Liścia i stronie www.slowianszczyzna.pl

Od 2011 roku jesteśmy współorganizatorami Festiwalu Słowian i Wikingów „Góra Peruna” w Bukowinie Tatrzańskiej, który z roku na rok cieszy się coraz większą sławą i powodzeniem. W tym roku przygotowujemy już piątą edycje. O oto krótkie spojrzenie na to, co się tam dzieje:

 A tutaj teledysk z udziałem naszej ekipy :)

 Zajmujemy się nie tylko rekonstrukcją. Zależy nam przede wszystkim na szerzeniu historii i kultury Słowian opartej na szacunku dla rodziny i otaczającej nas natury. Potrzebujemy pomocy innych Słowian w realizacji kolejnego z naszych planów i dlatego stworzyliśmy projekt na stronie PolakPotrafi.pl. Jeśli czujecie, że to co robimy ma sens, jeśli jesteście Słowianami i podoba się wam nasz pomysł, wesprzyjcie Mokoszowisko. Poza naszą dozgonną wdzięcznością, w zależności od kwoty wsparcia, podzielimy się z Wami naszym rękodziełem lub zaprosimy was do naszego grona i wspólnej zabawy. Nagrody dla wspierających zrealizujemy do końca sezonu rekonstrukcyjnego (koniec listopada 2015 r.).

A za każdym projektem stoja jacyś ludzie....

... więc zaprezentujemy kilka osób z naszej niezwyczajnej rodziny:

Wódz nasz Witosław i jego żona Dobromiła (na codzień Magdalena)

- założyciele Rodu, są jak matka i ojciec, on - instruktor harcerski - spec od terenoznawstwa, pionierki i życia w lesie, maniak turystyki, powsinoga i wędrowiec, ona - pasjonatka kuchni i domowego ciepła, florystka, wolontariuszka w Fundacji "Dr Clown". Oboje miłośnicy życia w zgodzie z naturą, kochający przyrodę, ludzi i krajobrazy ich otaczające. Rodzice Olesława (występującego na filmie powyżej) i Martyny - Dobrochny. Oboje z wykształcenia pedagodzy zajmujący się na co dzień wychowaniem kolejnych pokoleń Polaków.

Olesław i Wilkun

 

- Niespokrewnieni, a jak bracia jednej krwi, ramie w ramię stojący w bitwie ku chwale Rodu. Oboźny i Piastun zajmujący się dobytkiem naszym. Olesław nasz słowiański rasta głowę pełną pomysłów ma (jeden dred = minimum jeden pomysł), tworzy, pisze i nagrywa utwory cudne jako MaszinMan. Wilkun to opiekun wojów młodych, dbających o szkolenie ich i bezpieczeństwo na polu walki. Jego druga twarz to Dr Kruszynka w Fundacji "Dr Clown".

Żywia

- piękna Słowianka pełna życia i energii, nigdy nie rozstaje się z uśmiech goszczącym na jej twarzy którym zaraża wszystkich wkoło. Dziewcze o duszy anioła i sercu wojowniczki. Studentka 5 roku Historii sztuki i podyplomowych studiów w zakresie logopedii. Wolontariuszka Fundacji "Dr Clown", uwielbia dzieci i dzieci uwielbiają Ją. Artystka zakochana w muzyce i sztuce która swymi zręcznymi dłońmi cuda tworzy w technice decoupage. 

Magdalena

 

- w Rodzie wraz z mężem Michałem - Żegotą i 6 letnią córką Maurą. Plastyk, artysta - fotograf i grafik komputerowy. Spod jej reki - pędzla i myszki komputerowej wychodzą piękne dzieła. Zapraszamy na jej facebookowy profil. Swoimi talentami potrafi się też dzielić prowadząc zajęcia w Domu Kultury, ale jak potrzeba na wieeeeeeeelgachną koparkę potrafi wsiąść i przerzucić kilka ton piachu. Zuch baba!

Gniewko

- strasznie pozytywnie zakręcony wariat - pasjonat ekologi, naturalnego budownictwa, turysta kajakowy. Wolontariusz Fundacji "Dr Clown" ułatwiającej dzieciom przeżywać szpitalne traumy. Lata życia dały mu znaczną mądrość, z której skwapliwie korzystają inni. A na codzień pracuje w rodzinnej firmie dbającej o piękno i bezpieczeństwo okien w naszych domach jako współudziałowiec i przedstawiciel handlowy.

To tylko kilka postaci... wśród nas są uczniowie, studenci, animatorzy pedagogiki, nauczyciele, ludzie róznych zawodów i profesji. A wszystkich  łączy jedna pasja.

Ile kasy w monecie brzęczącej lub papierze szeleszczącym nam potrzeba,  aby impreza wypaliła:

Potrzebujemy 4000 zł, aby impreza w ogóle się odbyła.

Za 4000 zł odbywa się impreza z pokazami, konkursami i zabawami + zapewniamy dla uczestników zaplecze sanitarne.

Jeżeli uzbieramy:

6000 zł: pyszna biesiada przygotowana przez cudowne słowianki, na nagrody dla uczestników poszczególnych konkurencji.

10000 zł: dochodzą koncert zespołu i pokaz ognia

15000 zł: warsztaty różne (glina, warsztaty kulinarne, taneczne, szwalnia, biżuteria)

 20000zł: impreza + budowa świątyni dla Mokoszy

Marzenia mamy wielkie, rąk do pracy mnóstwo, pozytywnej energi jeszcze więcej, potrzebujemy jeszcze tylko Waszego wsparcia!

 

Kontakt:

fanpage na fb Ród Dębowego Liścia znajdziesz tutaj

Na stronę www.slowianszczyzna.pl dostaniesz się klik

e-mail: witek@slowianszczyzna.pl

tel. kontaktowy:  694 118 680

Sława !

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 05.05.2015 18:06