Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Stowarzyszenie Miłośników Egiptu „Herhor”

Stowarzyszenie Miłośników Egiptu „Herhor”

Warszawa, Polska

Stowarzyszenie Miłośników Egiptu „Herhor” zawiązało się w 2000 r. z inicjatywy dużej grupy osób wspierających działania Misji Skalnej w Deir el-Bahari. Prezesem Stowarzyszenia jest egiptolog prof. dr hab. Andrzej Niwiński. Swą nazwę Stowarzyszenie zawdzięcza hipotezie, że Misja Skalna w swoich badaniach jest na tropie grobowca arcykapłana i króla Herhora z końca XX dynastii, którego postać jest w Polsce dobrze znana dzięki uczynieniu z niej jednego z bohaterów powieści „Faraon” Bolesława Prusa. Od 2005 r. Stowarzyszenie ma status Organizacji Pożytku Publicznego.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

25332 PLN z 20000 PLN

148 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

126%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 07.01.2019.

Badania polskiej Misji Skalnej w Egipcie

Badamy nieznane. Pomóżcie nam kontynuować... Bo warto!

Dodano 21.12.2018, godz. 17:37

Szanowni Państwo! Polska Misja Skalna jest jedną z najdłużej działających misji w Deir el-Bahari. Historia naszych badań to 20 lat pracy w terenie i drugie tyle, jeśli nie więcej, spędzanych w bibliotekach i zaciszach gabinetów. Wszystko dlatego, żeby móc rzetelnie zrekonstruować i opisać dzieje Egiptu u schyłku jego potęgi, co ostatecznie nastąpiło na przełomie 20. i 21. Dynastii około wieków 12 i 11 p.n.e. Mało kto zawodowo zajmuje się tym ciekawym i ważnym okresem. 

Większość potocznej wiedzy o Egipcie dotyczy niemal wyłącznie czasów budowy piramid, i to wyłącznie trzech największych w Gizie, oraz tzw. Nowego Państwa, ograniczonego w zasadzie do dwóch dynastii: 18 i 19, kiedy Egipt stał się imperium i „rządził całym światem”. Może jeszcze obija się nam o uszy historia Cezara i Kleopatry – ostatniej królowej Egiptu, której tragiczna śmierć stała się pożywką dla współczesnej kultury popularnej. 

Czasy świetności Egiptu bezpowrotnie minęły jeszcze przed końcem 20. Dynastii. O tym, co było potem, w zasadzie nie dowiemy się ani z najbardziej popularnych książek beletrystycznych (ich autorzy, masowo puszczając wodze fantazji, jeśli chodzi o królową Hatszepsut czy Echnatona bądź Ramzesów, nie eksploatują późniejszych bohaterów) ani z wystaw w muzeach – chyba że ktoś chwyci nas za rękę i pociągnie do którejś z zapomnianych i zakurzonych gablot w Muzeum Egipskim w Kairze. Tylko że nie znajdziemy w nich dużo złota… Na pewno nie tyle, ile znajdowało się w grobowcu najsłynniejszego (przypadkiem) faraona starożytnego Egiptu: Tutanchamona, przedstawiciela najsłynniejszej 18. Dynastii. 

Egipt to nie tylko piramidy, jak napisał nestor polskiej egiptologii, prof. Kazimierz Michałowski. To nie jest również tylko Tutanchamon i Ramzes Wielki, którego mumię można oglądać w galerii muzeum. Przez dziesiątki lat archeolodzy mało interesowali się długim okresem, który nastąpił bezpośrednio „po słynnych faraonach” i ich bajecznych dworach. Polska Misja Skalna w Deir el-Bahari jest jednym z tych nielicznych projektów, które próbują zmierzyć się z nieznanym. Odsłaniając choćby cząstkę tej ukrytej wiedzy, robią wielki krok dla nauki. I oddają w ręce zwykłych ludzi bezcenny skarb pełnego uczestnictwa w historii.

#MisjaSkalna

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 07.01.2019 22:10