Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Stowarzyszenie Miłośników Egiptu „Herhor”

Stowarzyszenie Miłośników Egiptu „Herhor”

Warszawa, Polska

Stowarzyszenie Miłośników Egiptu „Herhor” zawiązało się w 2000 r. z inicjatywy dużej grupy osób wspierających działania Misji Skalnej w Deir el-Bahari. Prezesem Stowarzyszenia jest egiptolog prof. dr hab. Andrzej Niwiński. Swą nazwę Stowarzyszenie zawdzięcza hipotezie, że Misja Skalna w swoich badaniach jest na tropie grobowca arcykapłana i króla Herhora z końca XX dynastii, którego postać jest w Polsce dobrze znana dzięki uczynieniu z niej jednego z bohaterów powieści „Faraon” Bolesława Prusa. Od 2005 r. Stowarzyszenie ma status Organizacji Pożytku Publicznego.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

25332 PLN z 20000 PLN

148 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

126%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 07.01.2019.

Badania polskiej Misji Skalnej w Egipcie

Mamy już 7 tys. złotych dzięki Waszemu wsparciu!

Dodano 15.12.2018, godz. 13:39

Szanowni Państwo! Do dzisiaj, czwartego dnia od upublicznienia naszego projektu na stronie portalu polakpotrafi.pl, uzbieraliśmy już 7 000 zł. Bardzo gorąco dziękujemy za wspieranie nas finansowo i zaufanie, jakim darzycie projekt polskiej Misji Skalnej w Egipcie.

Mamy nadzieję, że uda się nam zwyciężyć walkę z czasem i polskie wykopaliska na zboczach Gebel Ragab dojdą do skutku. Gdyby z jakiegoś powodu jednak się nie udało, byłaby to wielka strata dla nauki, bezpowrotne zaprzepaszczenie szansy, która już nigdy więcej się nie powtórzy.

Obecnie jest w Egipcie tendencja do ograniczania liczby zagranicznych misji archeologicznych. Ekspedycje takie jak nasza należą do szczęśliwych wyjątków. Niech polska nauka korzysta z tego, dopóki może.

A czym jeszcze, poza nadzwyczajną determinacją kierownictwa misji, ponadprzeciętnym zaangażowaniem w projekt członków zespołu i śmiałością hipotez badawczych, wyróżniamy się na tle innych misji zagranicznych działających w Egipcie? Przede wszystkim jesteśmy jedyną taką misją w dolinie Deir el-Bahari i w ogóle jedną z bardzo niewielu misji poszukujących w Egipcie jeszcze nieodkrytych grobowców.

Nasze badania mają posmak wielkiej przygody i tajemnicy. Wykopaliska w Egipcie zwykle kojarzą się ludziom właśnie z poszukiwaniem zaginionych grobowców i świątyń pełnych skarbów. Ale rzeczywistość archeologii na co dzień jest bardzo prozaiczna. Projekty badawcze dotyczą najczęściej konserwowania i dokumentowania dawno znanych zabytków. Są to działania konieczne i ważne z punktu widzenia nauki, lecz niestety nie przyspieszają bicia serca... Tymczasem w Misji Skalnej aż kipi od emocji.

Na zdjęciu prof. Andrzej Niwiński, założyciel i kierownik Misji Skalnej, w jednym z mało znanych starożytnych grobowców na nekropoli Drah Abu el-Naga w Egipcie.

#MisjaSkalna

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 07.01.2019 22:10