O projekcie
CEL:
Międzynarodowe
Maltańsko - Strażackie
Manewry Ratownicze
23-25 września 2016r.
NA CO ZBIERAMY?
Na organizację kolejnej VII edycji manewrów.
CO TO SĄ MANEWRY?
Możliwość sprawdzenia poziomu wyszkolenia ratowników z różnych służb.
PO CO TO ROBIMY?
To proste, żebyś mógł spać spokojnie i był pewny, że wszędzie czuwają dobrze wyszkoleni RATOWNICY!
DOŁĄCZ DO NAS W TYM ROKU
WESPRZYJ WŁAŚNIE NAS!!!
Od 23 do 25 września w Szczyrku świat stanie na głowie! Na ulicach tego miasta pojawią się ratownicy z Maltańskiej Służby Medycznej, Ochotniczej Straży Pożarnej i innych jednostek ratowniczych. Będę z nami przyjaciele z Polski, Ukrainy, Łotwy, Słowacji, Czech. Sprawdzimy swoje umiejętności w działaniu. Będzie się liczył czas i skuteczność działania. Zawodników będą oceniać sędziowie - doświadczeni ratownicy medyczni.
Maltańsko - Strażackie Manewry Ratownicze powstały aby dać szanse na doskonalenie swoich umiejętności Ratownikom do poziomu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Tytuł RATOWNIKA uzyskuje osoba, która ukończyła kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) i zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM) jest obok innego personelu medycznego osobą niosącą pomoc tam gdzie zaistnieje potrzeba. Jest osobą działającą w jednostkach wspierających Państwowe Ratownictwo Medyczne (PRM) albo w jednostkach PRM. Brak oferty doskonalenia się tej części ratowników przyczyniły się do powstania Manewrów.
Pomysłodawcami manewrów byliśmy my wolontariusze Maltańskiej Służby Medycznej oddziału Kęty oraz druhowie z zaprzyjaźnionych OSP. Stąd też wzięła się nazwa Maltańsko - Strażackie Manewry Ratownicze. Od zeszłego roku nazwa została rozbudowana o Międzynarodowe ponieważ po raz pierwszy gościliśmy zespoły z zagranicy. W zeszłym roku były to trzy zespoły z Ukrainy. Nasza strona internetowa manewrów jest obecnie tłumaczona na dwa języki. Ta chęć wspólnego szkolenia się ratowników z jednostek ratowniczych takich jak nasza Maltańska Służba Medyczna oraz GOPR, WOPR, ZHP, PCK, Zakładowych Służb Ratowniczych i ratowników wchodzących w struktury OSP doprowadziły do tego, że już dziś możemy zaprosić wszystkich na VII edycję Manewrów.
Główny Cel projektu:
- Współpraca między organizacjami;
- Sprawdzenie i doskonalenie umiejętności ratowniczych w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, w tym działanie w zespole;
- Integracja ratowników z różnych miejscowości z Polski i z zagranicy;
- Promocja ratownictwa oraz promocja zdrowia;
- Włączenie społeczności do działań.
Zaproszenie swoje kierujemy do organizacji zajmujących się ratownictwem takich jak PCK, ZHP, ZHR, WOPR, GOPR, czy jeszcze inne stowarzyszenia bądź fundacje o profilach ratowniczych. Manewry w żaden sposób nie są ograniczone tylko do jednostek MSM czy OSP. Każda jednostka, która spełni wymagania i dostosuje się do regulaminu obowiązującego podczas Manewrów może w nich wziąć udział do czego gorąco zapraszamy.
Co roku na uroczyste otwarcie manewrów zapraszani są lokalni włodarze, którzy włączają sie aktywnie w promowanie naszych manewrów. Zaproszenia także przyjmują przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, władze pogotowia, przedstawiciele rady miast itp.
W tym roku VII Manewry objęli patronatem honorowym:
- Biskup Ordynariusz Dziecezji Bielsko - Żywieckiej Roman Pindel
- Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek
Manewry rozpoczynają się od edukacji poprzez uczestnictwo w panelach naukowych. Podczas tych prelekcji uczestnicy zdobywają wiedzę potrzebną do jeszcze lepszego postępowania podczas akcji.
Wykładowcy na panelu naukowym w 2015 roku wraz z tematami prelekcji:
1. "Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u dziecka - standardy postępowania" lek. med. Łukasz Grzywacz
2. "Narażenie na ekspozycję zawodową w trakcie wykonywania czynności służbowych" pielęgniarka, specjalista ds. epidemiologii mgr Renata Reis
3. "Tlenek węgla jako bezwonny zabójca - rozpoznawanie standardy postępowania PSP Oświęcim kpt. Marcin Jończy
4. Urządzenie "LUKAS" prezentacja sprzętu i sposobu działania Przedstawiciel Regionalny, Dział Resuscytacji - LUKAS Adam Sroczyński
Po edukacji przychodzi czas na start do zadań. Załogi wyruszają w teren aby sprawdzić swoje umiejętności w zadaniach medycznych i sprawnościowych. W roku 2015 było to 7 zadań: 2 zadania sprawnościowe i 5 medycznych. Co roku podnosząc poziom manewrów podnosimy ilosć i jakość zadań. Tak też będzie w tym roku. Spodziewać się będzie można około 11 zadań rozłożonych na dwa z trzech dni zawodów.
Zeszły rok wyglądał tak:
Zadanie medyczne podczas Maltańskiego Dnia Promocji Zdrowia.
Zadanie sprawnościowe - rozłożenie i złożenie karabinu.
Zadanie medyczne na dzwonnicy.
Zadanie medyczne na targowisku w Kętach.
Zadanie medyczne na dworcu PKP Kęty Podlesie.
Więcej zdjęć z zeszłego roku jak i wcześniejszych lat znajdziecie na naszej stronie internetowej w fotogalerii.
Podczas Manewrów jako impreza towarzysząca odbywa się Maltański Dzień Promocji Zdrowia, który jest kierowany do lokalnej społeczności zamieszkującej tereny gdzie przeprowadzane są manewry ratownicze. Podczas Dnia Maltańskiego odbywa się zbiórka krwi, rejestracja potencjalnych dawców szpiku, prezentacja naszych partnerów działających na rzecz promocji zdrowia. W ubiegłych latach byli z nami regionalne krwiodawstwo z Katowic, regionalne krwiodawstwo z Krakowa, DKMS Polska, Tak Dla Transplantacji, Beskidzkie Zrzeszenie Sportowo - Rehabilitacyjne START, Fundacja MSM, Jednostka Strzelecka 3031 z Suchej Beskidzkiej. Razem promowaliśmy ideę ratowania życia oraz wspólnie prowadziliśmy działania mające na celu przekazanie tych informacji do lokalnej społeczności. W tym roku Dzień Maltański odbywać się będzie w Szczyrku na placu Jakubowym w centralnej części miasta. Swoim patronatem Dzień Maltański objął burmistrz miasta Szczyrk.
Tak było w zeszłym roku:
Stanowisko Tak dla transplantacji
Mobilny punkt poboru krwi
Stanowisko DKMS
Stanowisko Jednostki Strzeleckiej 3031 Sucha Beskidzka im. I Brygady Górskiej KOP
Czas umilała nam Kapela Straconka.
Na koniec Manewrów podsumowanie i uroczyste zakończenie. Przewidziane są nagrody dla zespołów, nie tylko na trzech pierwszych miejscach ale i za konkretne zadania.
MSM Rzeszów puchar dla najlepszej załogi na zadaniu sprawnościowym.
OSP Bestwina puchar dla najlepszej załogi na zadaniu "Komu bije dzwon"
OSP Lachowice zwycięzcy w 2015 roku
Najlepszy zespół zagraniczny Kijów Ukraina
WSPIERA NAS:
Przemysław Drabek
Wiceprzewodniczący Rady Miasta Bielska - Białej
"Międzynarodowe Maltańsko - Strażackie Manewry Ratownicze cechowały się zawsze wysokim poziomem merytorycznym i organizacyjnym. Możliwość realizacji szkolenia w tej formie daje duże możliwości sprawdzenia się drużyn oraz podniesienia kwalifikacji ratowniczych.Dzięki tego typu działaniom możemy wszyscy czuć się bardziej bezpieczni".
Polecam Przemysław Drabek
PARTNERZY W ROKU 2015:
- Gmina Kęty
- Gmina Porąbka
- Bielskie Pogotowie Ratunkowe
- Start Bielsko
- Klimors
- Renata Osińska Fotografia
- Tak dla transplantacji
- Jednostka Strzelecka 3031 Sucha Beskidzka
- Auto-Pako
- Regionalne Centrum Kwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie
- Fundacja DKMS Polska
GŁÓWNI SPONSORZY W ROKU 2015:
- Makarony Czanieckie
- Trans-Jakubiec
- Nitzsche
Środki pozyskane z Waszych wpłat zostaną spożytkowane na:
Nagrody, puchary, dyplomy, plakaty reklamowe, banery, materiały do przygotowania pozorowanych zadań, paliwo do samochodów obsługujących Manewry, zakwaterowanie obsługi i sędziów, na działania reklamowe i promocyjne podczas trwania Manewrów i Dnia Maltańskiego.
Środki pozyskane ponad zakładaną kwotę z Waszych wpłat - 125% zostaną spożytkowane na:
Zwiekszenie kampani reklamujacej III Maltański Dzień Promocji Zdrowia i na podniesienie rangi tego wydarzenia. Promocja zdrowia jest dla nas bardzo ważnym aspektem i tak samo jest to nasz pomysł aby w jakis sposób zachęcić społeczność lokalną do włączenia się aktywnie w nasze Manewry i Dzień Maltański jako obserwatorzy czy dawcy. Prowadzimy działania aby nasz Dzień Maltański uświetnił jakiś zespół co wiąże się z kosztami. Więc jak to mówią może razem będziemy w stanie to zrealizować i zebrać więcej niż zakładamy.
Środki pozyskane ponad zakładaną kwotę z Waszych wpłat - 150% zostaną spożytkowane na:
Ufundowanie nagród dla każdego pucharu jaki bedzie obowiazywał w 2016 roku. Czyli ufundujemy nagrody, nie tylko puchary, również dla zwycięzców na poszczególnych zadaniach, czy innych.
Środki pozyskane ponad zakładaną kwotę z Waszych wpłat - 175% zostaną spożytkowane na:
Ufundowanie upominków dla każdego członka zespołu bioracego udział w Manewrach.
Dlaczego zdecydowaliśmy się na Crowdfunding?
Uważamy, że razem jesteśmy w stanie zdziałać więcej. Tak samo jak powodzenie każdej akcji ratowniczej zależy od pracy zespołowej, tak samo razem możemy zebrać potrzebną nam kwotę.
Wszystkie nagrody jakie przewidzieliśmy dla Was za wsparcie naszego projektu zostaną rozesłane do dwóch tygodni po zakończenieu Manewrów czyli do 10 października 2016r.
KONTAKT:
Strona www:
Na końcu przedstawimy zespół ludzi, którzy cały rok pracują na tym aby zorganizować kolejny projekt, kolejną edycję manewrów. Pracują nad tym żebyście widzieli na bieżąco co się dzieje i na jakim etapie są przygotowania. Reprezentują nas we wszystkich instytucjach publicznych gdzie załatwiamy formalności oraz reprezentują nas w mediach.
Mariusz Zawada
Komendant MSM oddział Kęty, osoba odpowiedzialna za kontakt z mediami oraz instytucjami publicznymi. Osoba czuwająca nad całością organizacji i przebiegiem manewrów.
mariusz.zawada@zakonmaltanski.pl
tel. 694 484 703
Piotr Zuziak
Główny organizator manewrów, osoba odpowiedzialna za kontakt z mediami. Odpowiada za kontakty z partnerami projektu, sponsorami oraz za marketing i reklamę. Odpowiedzialny jest także za pozyskiwanie środków z projektów.
piotr.zuziak@zakonmaltanski.pl
tel. 533 330 226
Joanna Ziemiańska
Grafik, główny projektant plakatów i materiałów reklamowych, administrator strony WWW. joanna.ziemianska@zakonmaltanski.pl
tel:728 448 296
Aleksandra Kołodziejczyk
Odpowiada za social media/media społecznościowe oraz aktualizację projektu. manewrymsmkety@interia.pl
Do zespołu organizacyjnego w trakcie trwania manewrów należy wiele osób z naszego oddziału. Każda z tych osób ma swoje zadanie do wykonania, a wspólnie osiągniety sukces pokazuje nam jak ważna jest praca zespołowa.
Wspólne manewry to dla nas nie tylko możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. To też nasze święto i nagroda za dziesiątki godzin poświęconych na szkolenia i pomoc osobom potrzebującym. To też okazja do przekazania naszej pasji. Z góry dziękujemy za wsparcie właśnie naszego projektu, wierzymy że razem z Wami uda nam się go zrealizować.
Zespół MSM Kęty
Media o Twoim projekcie:
Pomagają nam – POMÓŻMY IM!
Uratowali już niejedno życie. Dobrze znają ich także piesi pielgrzymi do Łagiewnik czy na Jasną Górę. Ich znakomite kwalifikacje, to zasługa ciągłych szkoleń. Od siedmiu lat organizują manewry ratownicze. Maltańczycy dziś potrzebują naszej pomocy. Dla wielu, służba wolontariuszy Maltańskiej Służby Medycznej jest niemal niezauważalna. Cicho czuwają gdzieś na końcu grup pieszych pielgrzymów, w zatłoczonych halach koncertowych, za liniami boisk sportowych, w sztabach najróżniejszych imprez masowych i przedsięwzięć szkolnych czy parafialnych.
Międzynarodowe manewry ratowników
W dniach 23-25 września br. w Szczyrku odbędą się VII Międzynarodowe Maltańsko-Strażackie Manewry Ratownicze. Głównym celem ćwiczeń jest sprawdzenie i doskonalenie umiejętności ratowniczych w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.
Pomagają nam - pomóżmy im!
Uratowali już niejedno życie. Dobrze znają ich także piesi pielgrzymi do Łagiewnik czy na Jasną Górę. Ich znakomite kwalifikacje, to zasługa ciągłych szkoleń. Od siedmiu lat organizują manewry ratownicze. Maltańczycy dziś potrzebują naszej pomocy.
Pomagają nam - pomóżmy im!
Uratowali już niejedno życie. Dobrze znają ich także piesi pielgrzymi do Łagiewnik czy na Jasną Górę. Ich znakomite kwalifikacje, to zasługa ciągłych szkoleń. Od siedmiu lat organizują manewry ratownicze. Maltańczycy dziś potrzebują naszej pomocy.
Pomagają nam - pomóżmy im!
Uratowali już niejedno życie. Dobrze znają ich także piesi pielgrzymi do Łagiewnik czy na Jasną Górę. Ich znakomite kwalifikacje, to zasługa ciągłych szkoleń. Od siedmiu lat organizują manewry ratownicze. Maltańczycy dziś potrzebują naszej pomocy.
Pomagają nam - pomóżmy im!
Uratowali już niejedno życie. Dobrze znają ich także piesi pielgrzymi do Łagiewnik czy na Jasną Górę. Ich znakomite kwalifikacje, to zasługa ciągłych szkoleń. Od siedmiu lat organizują manewry ratownicze. Maltańczycy dziś potrzebują naszej pomocy.
VII Międzynarodowe Maltańsko - Strażackie Manewry Ratownicze
Już we wrześniu w Szczyrku odbędą się międzynarodowe manewry ratownicze w których wezmą udział m.in. strażacy-ratownicy oraz wolontariusze-ratownicy z Maltańskiej Służby Medycznej.