Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

furheartgallery

furheartgallery

Chorzów, Polska

multidyscyplinarna galeria – laboratorium do testowania granic takich dziedzin jak architektura, sztuka, moda i dizajn

Napisz wiadomość do Projektodawcy

271 PLN z 8000 PLN

5 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 23.09.2015.

Miasto Architektów: Jurand Jarecki

O projekcie

„…Dzień dobry. Nazywam się Jurand J A R E C K I! Mój ojciec mówił, że pan doskonale gra w brydża.” Tłumaczę, że zabrałem indeks z Wrocławia i chciałbym jednak w Krakowie, bardzo bym prosił. A on do mnie mówi tak: „Po pierwsze: nie znam żadnego Jareckiego, po drugie: nienawidzę gry w karty.”

Lata 50. Zanim powstaną ZENIT i SKARBEK, największe perły katowickiej architektury, będą marzenia o projektowaniu samolotów, ucieczka ze Śląska, stypendium w Paryżu, a tam spotkanie z samym Le Corbusierem. Czy można pracować nie pracując? Nie przepracowałem ani jednego dnia w życiu, może poza jakimiś porządkami w pracowni - wspomina Jurand Jarecki. Dla mnie to była zabawa, cieszyłem się projektując tak, jak malarz, kiedy maluje obrazy.

Tak zaczyna się opowieść o Jurandzie Jareckim, jednym z najwybitniejszych architektów Śląska. Jeżeli jesteście ciekawi dalszej historii, w której Aneta Bulkowska rozmawia z architektem. Historii w której można zobaczyć serię unikatowych zdjęć wykonanych przez bohatera opowieści i filmy archiwalne z okresu PRLu. Wszystko bardzo ciekawie i zręcznie wyreżyserowane przez Marcina Denisiuka, to gorąco polecamy wsparcie naszego projektu - WYDANIE PŁYTY Z FILMEM O JURANDZIE JARECKIM.  

Pomysł narodził się, w trakcie realizacji projektu Miasto Architektów w chorzowskiej Furheart Gallery. Miasto Architektów to cykl spotkań z architektami, którzy odcisnęli swój ślad w śląskiej przestrzeni miejskiej. Naszych bohaterów pytamy jak wyglądała ich kariera zawodowa, w jakim otoczeniu powstawały ich budowle oraz jaki mają do nich stosunek dzisiaj. Przy okazji pokazujemy archiwa prywatne i państwowe aby przypomnieć sobie jak Śląsk wyglądał dawniej oraz jak zmienia się jego architektura. Każde spotkanie zaczyna się od prezentacji premierowego filmu, w którym przybliżamy sylwetkę bohatera spotkania a kończymy dyskusją z zaproszonymi architektami.  

3 lipca w Chorzowie odbyło się spotkanie z Jurandem Jareckim, legenda śląskiej architektury (tutaj filmik z wykładu Juranda)  Autor Skarbka, Zenita, Osiedla Paderewskiego, kina Kosmos czy budynku Biblioteki Śląskiej. Niesamowita charyzma Juranda oraz rewelacyjnie zmontowany film,  skłoniły nas do próby szerszej dystrybucji filmu i tym samym wydania profesjonalnej płyty.

8000 tysięcy złotych zmierzamy przeznaczyć na produkcję 1000 sztuk egzemplarzy płyt z filmem o Jurandzie Jareckim. Płyta będzie w tekturowym opakowaniu, a w środku znajdzie się kilka stron tekstu o Jurandzie autorstwa dr Ryszarda Nakoniecznego.

Polecamy również audycje z Jurandem Jareckim oraz odwiedzenie profilu naszej galerii ;-)

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 23.09.2015 18:06