O projekcie
Celem tej kampanii jest zebranie środków finansowych na wydrukowanie książki „Message”.
Zdjęcia do projektu „Message” powstały podczas moich dwóch wyjazdów do Indii - New Delhi i Bombaju. Są wizualną interpretacją pierwszego, napisanego w języku polskim, listu z Indii, autorstwa Krzysztofa Pawłowskiego. Listu z 1596 roku!
List ten to swobodna, momentami chaotyczna relacja żołnierza i handlarza z morskiej podróży i pobytu na Goa. Pełno tu wrażeń, bezpośrednich spostrzeżeń, zasłyszanych historyjek, czasem nawet naiwnych sądów osoby bezradnej wobec obcej kultury.
Kiedy po raz pierwszy przeczytałem ten tekst, miałem wrażenie, że niemal słyszę Pawłowskiego opowiadającego w emocjach o obcym, fascynującym i nieznanym kraju.
Peregrynacja Pawłowskiego zaintrygowała mnie, gdy zetknąłem się z nią kilka lat temu, zbierając materiały do jednego z moich wcześniejszych indyjskich projektów.
Od tamtego czasu szukałem najpierw sposobu, a potem środków, by odpowiednio przetworzyć związaną z nim historię. Zrozumiałem, że opowiem ją przygotowując stereoskopowe, trójwymiarowe, kolorowe zdjęcia dzisiejszych Indii, robione specjalnie do tego celu zintegrowanymi dwoma cyfrowymi aparatami fotograficznymi. Co to znaczy dla oglądającego? Pewną trudność. Trzeba wysilić głowę i wzrok, żeby zobaczyć, co na nich jest, sprawdzić, czy Indie są rzeczywiście takim krajem, jakim przez całe lata były przedstawiane w fotografii europejskiej.
Zdjęcia powstały w 2018 roku. Dzięki stypendium MKiDN mogłem w zeszłym roku dwukrotnie być i robić je w Bombaju i New Delhi. Razem z listem Pawłowskiego układają się w całość, którą chciałbym zamknąć w 96-stronicowej książce „Message”.
Koncepcja, opracowanie graficzne książki i fotoedycja są już na ukończeniu. W edycji pomaga mi Ewa Meissner, za grafikę i liternictwo odpowiada Andrzej Dobosz, a za przygotowanie do druku Tomek Kubaczyk. Termin wydania to kwiecień 2019.
Dotąd w Polsce prawdopodobnie nie powstała żadna publikacja książkowa ze zdjęciami do oglądania w tzw. swoboglądzie krzyżowym / cross-viewing. To nietypowa technika oglądania stereopar bez dodatkowych przyrządów optycznych.
Macie Państwo niepowtarzalną okazję, by wesprzeć wydrukowanie 300 egzemplarzy ciekawej i unikatowej książki „Message”.
Koszt wysokiej jakości druku i oprawy to 11 tys zł.
Planowany nakład to 300 sztuk.
Zapraszam do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.
Liczę na wsparcie z Państwa strony.
O Autorze
Maha Kubhamela - Haridwar 2010
Od przeszło 20 lat jestem zawodowym fotografem, założycielem i członkiem agencji Napo Images, dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, członkiem ZPAF i Press Club Polska. Od ponad 10 lat tworzę długoterminowe dokumentalne projekty fotograficzne.
http://maciejjeziorek.pl/
Od 2008 roku wielokrotnie przebywałem i fotografowałem w Indiach. Efektem tych wizyt są m.in. dwie publikacje książkowe „Jak przez szkło” (2014) i „317 days to Mars” (2015), z których ta druga została nagrodzona na konkursie Grand Press Photo tytułem „Photo Book of The Year 2015”. Tu recenzje na portalu Culture.pl :
culture.pl - Jak przez szkło
Partner
Partnerem "Message" został Fotoplastikon Warszawski, dzięki tej współpracy efekty projektu będą mogły dotrzeć do większej liczby odbiorców. Trójwymiarowe zdjęcia wchodzące w skład materiału zostaną zaprezentowane w Fotoplastikonie na wystawie w Kwietniu 2019. Dodatkowo odbędzie się tam spotkanie autorskie oraz prezentacja wydrukowanej książki "Message".
Peregrynacja do Indii Krzysztofa Pawłowskiego
Zachowała się w odpisie i znajduje się w zbiorach Biblioteki Ordynacji Zamojskiej, dziś w Bibliotece Narodowej w Warszawie.
Tu link do rękopisu :
Pawłowski list- polona.pl (strony 243 - 249)
Nagrody
Wysyłka nagród odbędzie się do połowy Maja 2019
Tu wydruki do wyboru:
1.
2.
3.
4.
5.