Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

MedExpedition

MedExpedition

Warszawa

MedExpeditions to wyjątkowa grupa pasjonatów płetwonurkowania, wysokich gór i... nauki! W 2012 roku wyruszyliśmy w Andy w celu dotarcia do najwyżej położonego zbiornika wodnego na Ziemi - nienazwanego stawu pod szczytem najwyższego wulkanu świata - Ojos del Salado. Podczas trekkingów, mających na celu wytyczenie nowej trasy wokół szczytu, na wysokości 5 715 m n.p.m. odkryliśmy nowe, niezaznaczone na żadnej mapie jezioro. Roboczo nazwaliśmy je El Lago de los Polacos (Jezioro Polaków) i oczywiście dokonaliśmy w nim pionierskiego nurkowania. Co więcej, w trakcie eksploracji jeziora odkryliśmy w nim życie!
Nowa ekspedycja będzie liczniejsza - wybieramy się w siedem osób. Jedzie pięciu nurków, trzech lekarzy. Sylwetki uczestników przybliżamy w opisie projektu.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

10641 PLN z 10000 PLN

32 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

106%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 10.02.2015.

Tres Cruces 2015 MedExpedition

O projekcie

 

KIM JESTEŚMY ?

MedExpeditions to wyjątkowa grupa pasjonatów płetwonurkowania, wysokich gór i... nauki! W 2012 roku wyruszyliśmy w Andy w celu dotarcia do najwyżej położonego zbiornika wodnego na Ziemi - nienazwanego stawu pod szczytem najwyższego wulkanu świata - Ojos del Salado. Podczas trekkingów, mających na celu wytyczenie nowej trasy wokół szczytu, na wysokości 5 715 m n.p.m. odkryliśmy nowe, niezaznaczone na żadnej mapie jezioro. Roboczo nazwaliśmy je El Lago de los Polacos (Jezioro Polaków) i oczywiście dokonaliśmy w nim pionierskiego nurkowania. Co więcej, w trakcie eksploracji jeziora odkryliśmy w nim... życie! Podczas ekspedycji prowadziliśmy też szereg badań medycznych, które lepiej pozwoliły zrozumieć mechanizmy prowadzące do rozwinięcia objawów choroby wysokościowej.

 

CO PLANUJEMY ?

W 2015 roku wracamy w Andy z nowym projektem. Jest nim zanurkowanie w drugim pod względem wysokości jeziorze na Ziemi i ustanowienie Rekordu Guinnessa w nurkowaniu na wysokości. Podczas ekspedycji zamierzamy badać funkcjonowanie ludzkiego organizmu zarówno podczas trekkingów, jak i podczas nurkowań na ekstremalnej wysokości. Zaplanowaliśmy także kolejną, rozszerzoną m.in. o badanie snu, serię pionierskich badań medycznych nad patofizjologią choroby wysokościowej. Wyprawa odbędzie się w dniach 24 lutego - 17 marca 2015 roku.

 

MIEJSCE ?

Masyw wulkaniczny Nevado Tres Cruces leży na granicy Chile i Argentyny, na południowych krańcach jednego z najbardziej suchych obszarów globu – pustyni Atakama (El Desierto de Atacama). Jest nie tylko jednym z najwyższych szczytów w Andach, ale pod względem powierzchni jest też jednym z najrozleglejszych andyjskich wulkanów. Trzy najwyżej położone na Ziemi zbiorniki wodne są usytuowane na wypłaszczeniach stoków. Ponieważ są to płytkie niecki, nie należy się spodziewać, że głębokość zbiorników będzie większa niż 5 metrów, niezbędnych do uzyskania rekordu. Dopiero Tres Cruces Norte Lake, jako jezioro kraterowe położone najwyżej na świecie daje szansę na osiągnięcie odpowiedniej głębokości, co z kolei pozwoli na zalogowanie zanurzenia jako nurkowanie i potwierdzenie oficjalnym wpisem w Księdze Rekordów Guinnessa.

 

CELE WYPRAWY ?

  • Nurkowanie w Tres Cruces Norte Lake i ustanowienie Rekordu Guinnessa.
  • Eksploracja jeziora, ustalenie głębokości i poszukiwanie form życia.
  • Ocena zachowania organizmu człowieka w ekstremalnych warunkach wysokogórskich i przeprowadzenie pionierskich badań medycznych, także podczas nurkowania w jeziorach wysokogórskich.
  • Ocena aklimatyzacji osób z implantowanym stymulatorem serca i wpływ na rytm serca oraz jakość snu.

 

PRZEZNACZENIE FUNDUSZY ?

Fundusze które uda nam się zebrać na Portalu PolakPotrafi.pl planujemy rozdysponować w następujący sposób:

 

1) Umożliwienie wyjazdu Sebastianowi.

Sebastian w wieku 21 lat przebył operację wszczepienia symulatora serca. Jego pasją są góry i podróże, marzy o poznawaniu nowych miejsc i pokonywaniu granic. Jego obecność w wyprawie jest dla nas bardzo istotna, gdyż umożliwi przeprowadzanie badań nad aklimatyzacją w warunkach wysokogórskich, wpływ na rytm serca oraz jakość snu osób z symulatorem. Spodziewamy się, że Sebastian może się aklimatyzować lepiej od osób zupełnie zdrowych, ze względu na wspomaganie rytmu serca stymulatorem. Bez jego udziału nie będziemy w stanie osiągnąć jednego z celów naszej wyprawy. Kosz jego uczestnictwa wynosi ok. 12 tys. zł, na co składa się zakup biletu na samolot (ok. 4500 zł), transfery, wyżywienie oraz niezbędny sprzęt wysokogórski (ok. 4000 zł).

 

2) Wynajęcie tragarzy

Na wysokość 5 900 metrów musimy dostarczyć nie tylko sprzęt wysokogórski (namioty, śpiwory, ciepłe ubrania), nurkowy (butle, suche skafandry, uprzęże, regulatory) ale także kilkadziesiąt kilogramów balastu w postaci ołowianych ciężarków. Musimy być przygotowani nie tylko na nurkowanie podlodowe, ale także na wypadek, gdyby woda w jeziorze była nadzwyczajnie zasolona. Ponadto, pobicie rekordu Guinnessa wiąże się ze szczegółowymi wymaganiami - konieczna jest obecność dwóch niezależnych świadków. 

Chcemy wynająć jednego lub dwóch porterów, by pomogli nam nieść sprzęt w najwyższych partiach góry i mogli zaświadczyć o naszym osiągnięciu. Koszt każego z nich wyniesie ok. 3 tys. złotych. Chile jest krajem o nieco wyższym poziomie życia (i wyższych cenach/kosztach/pensjach) niż Polska. Potrzebujemy tragarzy, który będą dobrze mówić i pisać w jez. angielskim, by mógł spisać relację na potrzeby rekordu Guinnessa. 

 

KOLEJNE CELE

Jeśli uda nam się zebrać ok. 10 tys. zł, będziemy w stanie zapewnić Sebastianowi uczestnictwo w wyprawie na podstawowym poziomie.

Jeśli uda nam się zebrać ok. 15 tys. zł, pokryjemy pełne koszty uczestnictwa Sebastiana oraz koszty jednego z tragarzy.

W przypadku uzyskania ok. 18 tys. zł będziemy mogli sfinansować udział Sebastiana oraz wynająć 2 tragarzy.

Jeszcze wyższa kwota pozwoliłaby na częściową spłatę zobowiązań tym uczestnikom wyprawy, którzy zadłużyli się, by wziąć udział w tym przedsięwzięciu.

 

UCZESTNICY WYPRAWY

Maciek Kołodziejczyk - Kierownik Wyprawy

Maciek jest podróżnikiem (odwiedził ponad 60 krajów na 5 kontynentach), alpinistą i nurkiem technicznym IANTD. Wspinał się w Himalajach, Pamirze, Tienszanie oraz Andach. Nurkował m.in. na wielu wyspach karaibskich, w Meksyku, Birmie, Tajlandii, Egipcie i w wysokogórskich jeziorach andyjskich. W wieku 23 lat przejachał samochodem z Warszawy do Kathmandu; zszedł także batyskafem na głębokość 500 metrów w poszukiwaniu unikalnej fauny głębii ocanicznej.
Maciek był kierownikiem wyprawy Ojos del Salado 2012 MedExpedition.

 

Patryk Krzyżak - Kierownik Medyczny Wyprawy

Patryk jest kardiologiem (wszczepia stymulatory serca), nurkiem i fotografem. Nurkował na całym świecie w najbardziej egzotycznych lokalizacjach, m.in. na Galapagos, na wyspie Socorro i Kokosowej, na Palau i Yap, Malediwach, Andamanach oraz w zimnych i słonych jeziorach Andów :) 

Patryk był współorganizatorem i Kierownikiem Medycznym wyprawy Ojos del Salado 2012 MedExpedition.

 

Darek Załuski - Himalaista, Filmowiec

Darek jest światowej klasy himalaistą. Zdobył m.in. Gasherbrum II (8035 m), Cho Oyu (8201 m), Lhotse (8516 m), K2 (8611 m) oraz dwukrotnie Mt. Everest (8 848 m). Z wypraw przywozi filmy wysokogórskie, które były wystawiane na wielu festiwalach filmowych i wygrywały najważniejsze nagrody (m.in. Best Film on Mountaineering w Vancouver w 2009 roku oraz Grand Prix Krakowskiego Festiwalu Górskiego w 2008 roku)

 

Sebastian Ryhorowicz - Sanitariusz

Sebastian jest ratownikiem medycznym, pracował w Pogotowiu Ratunkowym i organizował szkolenia Pierwszej Pomocy. Uwielbia wycieczki górskie. Bardzo nam zależy na zabraniu Sebastiana na wyprawę, jako że ma on wszczepiony stymulator serca, co otwiera nam zupełnie nowe możliwości odnośnie planowanych badań medycznych. Sebastian pisał pracę licencjacką na temat związany ze wszczepianiem stymulatorów w róznych chorobach serca.

 

Janek Pentz - Instruktor Nurkowania IANTD

Janek nurkuje od 15 lat. Jest nurkiem technicznym i instruktorem nurkowania IANTD, członkiem CMAS. Organizował wyprawy nurkowe na wszystkie kontynenty poza Antarktydą, uwielbia nurkowania wrakowe. Wspinał się w Himalajach i Andach. Był współzałożycielem Stowarzyszenia Miłośników Historii Nurkowania. Biega maratony i triathlony.

 

Zbyszek Popienia - Instruktor Nurkowania, Specjalista Sprzętowiec

Zbyszek jest instruktorem nurkowym (Master Scuba Diver Trainer) i nurkiem technicznym IANTD. Ponadto - podróżnik, żeglarz (instruktor) i pasjonat wspinaczki skałkowej. Ekspert nurkowania podlodowego i "złota rączka" naszych ekspedycji.

Zbyszek był odpowiedzialny za aspekt nurkowy wyprawy Ojos del Salado 2012 MedExpedition.

 

Krzysiek Wranicz - Lekarz, Divemaster

Od najmłodszych lat zafascynowany górami, oraz wodą. Wspinał się w skałach, Tatrach, Alpach, oraz górach Ladakh i Kashmiru. Dokonał zjazdów na nartach z większości szczytów i przełęczy w polskich Tatrach, pracował w GOPR. Na swoim koncie ma ponad 1000 nurkowań w zimnych wodach Europy, oraz w większości wód Azji południowo-wschodniej: w Tajlandii, na Borneo, w Indonezji, oraz na Filipinach. Pracował jako instruktor nurkowania w Chorwacji i Malezji. Żeglarz, grotołaz, pilot paralotni.

Na codzień mieszka i pracuje jako lekarz w szpitalu w Zakopanem

 

WIĘCEJ INFORMACJI

Strony internetowe:

Strona wyprawy na Facebooku

Strona wyprawy Tres Cruces 2015 Medexpedition

Najwyższe jeziora świata

Ojos del Salado 2012 MedExpedition

Media o Twoim projekcie:

Polacy chcą pobić rekord w nurkowaniu wysokogórskim

wyborcza.pl | 2015-01-23

Pięciu Polaków zamierza zanurkować w najwyżej położonym na świecie jeziorze kraterowym Tres Cruces Norte (5915 m n.p.m.) w Andach i pobić rekord w nurkowaniu wysokogórskim - powiedział dziennikarzowi PAP dr Patryk Krzyżak, kierownik medyczny wyprawy.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 10.02.2015 21:09