Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Matki Polki na wyrębie

Matki Polki na wyrębie

Kraków, Poland

"Matki Polki na wyrębie" to nieformalna inicjatywa obywatelska skupiająca ludzi chcących działać na rzecz ochrony polskiej przyrody. Uważamy, że przyroda jest naszym wspólnym dobrem, dziedzictwem, które należy chronić i przekazać w jak najlepszym stanie następnym pokoleniom.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

10861 PLN z 10000 PLN

209 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

108%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 28.05.2017.

Matki Polki na wyrębie u Papieża Franciszka

O projekcie

 

Lecimy do Papieża Franciszka, ponieważ uważamy, że ochrona przyrody to sprawa moralności. Traktowanie jej wyłącznie przedmiotowo uważamy za nieetyczne. Papież jest autorem encykliki pt. Laudato si. W trosce o wspólny dom, w której nawołuje do podmiotowego traktowania przyrody i zaprzestania jej niszczenia. W encyklice Papież zadaje podstawowe pytanie " Jaki rodzaj świata chcemy przekazać tym, którzy będą po nas, dorastającym dzieciom ?". Minister Szyszko powołuje się na słowa papieża, jednocześnie działa wbrew wykładni jego encykliki. 

Papież był u nas w lipcu zeszłego roku, nie wie jednak, że odwiedził kraj, który:

1. posiada najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej, a minister Szyszko na apel organizacji pozarządowych o obniżenie norm alarmowania o smogu odpowiedział, że ich nie obniży, gdyż alarmy należałoby ogłaszać zbyt często

2. posiada jedyną w Europie puszczę (Puszcza Białowieska), która właśnie wbrew unijnym dyrektywom jest wycinana, a wejście do niej zostało zamknięte do odwołania

3. posiada uchwalone w kilka dni prawo pozwalające na niekontrolowaną wycinkę drzew i krzewów; co więcej, nad zmianą tej katastrofalnej w skutkach ustawy debatuje się tygodniami, manipuląc opinią publiczną

4. planuje regulację ostatnich naturalnych rzek w Europie

Poprzez wizytę na środowej audiencji u Papieża, na Placu św. Piotra, chcemy nagłośnić te kwestie na arenie międzynarodowej. Planujmy zawieźć Papieżowi Franciszkowi album ze zdjęciami wycinek oraz wszystkich fotografii "Matek Polek na wyrębie" oraz raport polskich organizacji pozarządowych dotyczący stanu polskiej przyrody. Przy pomocy wielkiego transparentu będziemy apelować do niego, aby wstawił się za naszą przyrodą, bo to najcenniejsze, co w Polsce mamy.

Jesteśmy oddolną inicjatywą obywatelską działającą na rzecz polskiej przyrody. Uważamy, że przyroda jest naszym wspólnym dobrem, dziedzictwem, które należy chronić i przekazywać w jak najlepszym stanie następnym pokoleniom. 

Włączyłyśmy się aktywnie w nagłośnienie tematu niekontrolowanej wycinki drzew i krzewów. Dokumentację z performansu zaincjowanego przez Cecylię Malik w Krakowie, przedstawiającą matki karmiące swoje dzieci na wyrębie, zobaczyło kilkaset tysięcy ludzi. Podobne akcje zostały zorganizowane również w Białymstoku, Warszawie, Teremiskach, Bytomiu, Katowicach, Olsztynie i Poznaniu. Fotografie z performansu w Krakowie oraz list apelujący o zmianę ustawy otrzymała premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda. O naszych działaniach napisały takie tytułu jak: brytyjski The Guardian, włoski Corriere della sera czy szwajcarski 20 minuten oraz sporo tytułów w Polsce. 

Wszystkie wykonane do tej pory działania odbyły się dzięki energii i zaangażowaniu wielu wspaniałych osób. Teksty, identyfikacja wizualna, tłumaczenie na język angielski, redakcja , strona internetowa i fotografie są efektem pracy wolontaryjnej. Z prywatnych funduszy został zrealizowany wyjazd do Warszawy oraz wydruk i oprawa fotografii dla premier Szydło i prezydenta Dudy. 

Wyjazd do Rzymu jest wydatkiem przekraczającym nasze możliwości finasowe, dlatego zwracamy się do Was z prośbą o pomoc w zebraniu kwoty 10.000 złotych ( 9.000 po odliczeniu prowizji dla PP), której potrzebujemy na zakup biletów na pociąg do Warszawy a następnie biletów lotniczych do Rzymu oraz opłacenie trzech noclegów. Będziemy podróżować z bardzo małymi dziećmi dlatego musimy wybrać bezpośrednie i najkrótsze loty i przejazdy. Grupa jadąca do Rzymu składa się z pięciu reprezentantek " Matek Polek na wyrębie" z dziećmi oraz jednego dokumentalisty. Bilety lotnicze będziemy kupować tuż po pomyślnie zakończonej zbiórce na Polakpotrafi.pl, dlatego budżet zakłada standardowe ceny biletów do Rzymu, bez zniżek za wcześniejszą rezerwację. 

Powodem naszej zbiórki jest nie tylko realna potrzeba zebrania pieniędzy na ten wyjazd. To także pokazanie opinii publicznej, że my, Obywatele i Obywatelki tego kraju, nie zgadzamy się na instrumentalne traktowanie przyrody. Każda przelana złotówka na ten projekt, to symboliczny gest poparcia na rzecz ochrony polskiego dziedzictwa przyrodniczego, której obecnie tak bardzo potrzebujemy. 

Dla chcących wesprzeć "Matki Polki na wyrębie" mamy nową nagrodę. Piękną fotografię autorstwa Tomasza Wiecha. Od dziś przez najbliższy tydzień czeka na Was 15 sygnowanych odbitek.

                                    

Imienne podziękowanie na Facebooku i wpisanie na listę darczyńców, która zostanie opublikowana po zakończonej zbiórce.
Zestaw 5 wlepek z logotypem Matek Polek na wyrębie autorstwa Wojtka Kwietnia - Janikowskiego oraz imienne podziękowanie na Facebooku i wpisanie na listę darczyńców, która zostanie opublikowana po zakończonej zbiórce.
Wlepka z haftem autorstwa artystki Moniki Drożyńskiej oraz imienne podziękowania na Facebooku i wpisanie na listę darczyńców, która zostanie opublikowana po zakończonej zbiórce.
Kartka pocztowa z Rzymu wysłana w trakcie wyjazdu na adres darczyńcy oraz imienne podziękowania na Facebooku i wpisanie na listę darczyńców, która zostanie opublikowana po zakończonej zbiórce.

 

Fotografia Tomasza Wiecha z akcji w Krakowie ( odbitka sygnowana z serii limitowanej) oraz imienne podziękowania na Facebooku i wpisanie na listę darczyńców, która zostanie opublikowana po zakończonej zbiórce.

Fotografia Cecylii Malik z cyku "365 Drzew" (odbitka sygnowana z serii limitowanej) oraz imienne podziękowania na Facebooku i wpisanie na listę darczyńców, która zostanie opublikowana po zakończonej zbiórce.
Rodzinna sesja fotograficzna na łonie przyrody, w Małopolsce, wykonana przez Tomasza Wiecha oraz imienne podziękowania na Facebooku i wpisanie na listę darczyńców, która zostanie opublikowana po zakończonej zbiórce.
Torba z ręcznie odbijanym nadrukiem przez zespół Matek Polek na wyrębie z zestawem wlepek oraz imienne podziękowania na Facebooku i wpisanie na listę darczyńców, która zostanie opublikowana po zakończonej zbiórce.
Torba z logotypem Matek Polek na wyrębie z kompletem wlepek oraz imienne podziękowania na Facebooku i wpisanie na listę darczyńców, która zostanie opublikowana po zakończonej zbiórce.

 

 

Agata Bargiel - prywatnie i zawodowo namawia do śpiewania o każdej porze dnia i nocy. Pracuje autorską metodą łączącą elementy terapii głosem, pracy ze świadomością ciała i umysłu. Najczęściej pracuje z kobietami i dla kobiet. Mama czteromiesięcznego Kosmy.
Daria Gosek - Popiołek - w wykształcenia teatrolożka i prawie-filozofka. Z zawodu i zamiłowania - kierowniczka ( ale nie menadżerka) osiedlowego domu kultury "Klub Jędruś" w Nowej Hucie, w którym wraz z mieszkańcami pracuje nad tym, by ich dzielnica stała się najlepszym miejscem do życia. Mam czteromiesięczej Róży.
Anna Grajewska - z wykształcenia historyczka sztuki, z zawodu i powołania edukatorka muzealna. Wierzy, że kultura może być narzędziem zmiany społecznej. W ramach swoje pracy rozwija długofalowe programy edukacyjne we współpracy z różnymi środowiskami. Mama Antoniny i Róży.
Cecylia Malik - malarka, performerka, edukatorka, ekolożka i miejska aktywistka. Ukończyła malarstwo na ASP w Krakowie. Organizuje protesty wspólnie z ekspertami i organizacjami społecznymi, nie tylko dbając o ich sens i skuteczność, ale również nadając im formę happeningów i dzieł sztuki funkcjonujących w przestrzeni publicznej. W pracy artystyczen współpracuje z mężem Piotrem Dziurdzią, który między innymi zajmuje się dokumentacją jej performansów. Mama Antka, Urszuli i Ignacego.
Agnieszka Miłogrodzka - Czupryńska - na codzień i od święta mocno związana z przyrodą, która jest główną inspiracją jej działań artystycznych i życiowych wyborów. Mieszka i pracuje w Krakowie, ale tęskni do rodzinnej krainy mazurskich jezior. Absolwentka krakowskiej ASP. Początkująca mama i aktywistka. 

 

Kontakt:

Chcesz się dowiedzieć więcej? Zostaw komentarz albo napisz do nas: matkipolkinawyrebie@interia.pl.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 28.05.2017 20:08