O projekcie
DZIĘKUJEMY!
Płyta się ukaże dzięki Wam, a teraz zbieramy na zwiększenie nakłady do 500 sztuk - czyli drugi próg w formie 7000 zł.
Poezja to nie tylko tomiki, ale także płyty - chcielibyśmy wydać płytę Rudki Zydel, którą nagraliśmy podczas Małego Festiwalu Slamu Poetyckiego w klubie Meskalina w Poznaniu. Materiał wówczas zarejestrowany składa się na projekt tomiku poetyckiego w wersji audio. Wpłaty na projekt zostaną przeznaczone na wydanie płyty z nagraniem tego występu, która ukaże się pod dumnym tytułem "Łoskot".
W ramach "Łoskotu" tak, jak na slamie poetyckim, głos ma publiczność, a w tym wypadku - wspierający. To oni wybiorą okładkę na płytę Rudki w głosowaniu po wsparciu projektu. Do wyboru kilka, ale jeszcze nie ujawniamy wszystkich :)
"Łoskot" to najlepsze i najszczersze teksty, z jakimi Rudka występowała na turniejach poetyckich w całej Polsce przez ostatnich kilka lat. To pełne autoironii miłosne wyznania, zjadliwe komentarze na tematy społeczne, dowcipne opowieści o życiowych porażkach i cięte riposty, które przyszły do głowy zbyt późno. Każdy z nich na swój sposób udowadnia, że autorka, jak inni ludzie, jest przede wszystkim na wskroś niedoskonała, a odsłaniając swoje defekty przed publicznością skutecznie ją rozbraja.
"To jest poezja przyziemna, a nawet przygruntowa, pozbawiona wymyślnych metafor. Przedstawiłam teksty, które najlepiej rezonowały na slamach, docierały do ludzi. Stojąc na scenie opowiadam przede wszystkim o sobie, a przez to może też i o tych, którzy mnie słuchają."
Slam poetycki to forma otwartego turnieju poetyckiego, w którym poeci przedstawiają swoje teksty na scenie. Mają 3 minuty na to, żeby słowami, gestami i osobowością zaczarować publiczność, gdyż to właśnie ona głosuje na zwycięzcę. Występ slamowy to nie tylko tekst, ale cały performens, dlatego tomik slamerki nie mógł być tradycyjną książką. Dla uchwycenia specyfiki tego zjawiska, trzeba slamera i publiczność po prostu usłyszeć.
Rudka Zydel – ur. w 1987 roku, mieszka w Krakowie. Zwyciężczyni Pierwszych Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego 2017, V edycji Slam Poetry Night we Wrocławiu, 11. Spoke’n’Word Festival oraz bitwy na wiersze podczas festiwalu Polikultura na krakowskim Zabłociu. Mural z fragmentem zwycięskiego tekstu znajduje się na ścianie Warsztatu. Publikowała na łamach magazynu PROwincja, kwartalnika Arterie i w ramach cyklu "Wiersz nie jest cudem" Korporacji Ha!art. Jeździ na slamy w całej Polsce, bo lubi pociągi i tak naprawdę nie wie, co ze sobą zrobić. Przynajmniej raz w roku śni jej się rok Rock Hudson.