Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

fundacjananiebiesko

fundacjananiebiesko

Poznań, Polska

Fundacja Na Niebiesko jest organizacją non-profit, która zajmuje się udzielaniem profesjonalnej pomocy dzieciom ze spektrum autyzmu i zaburzeniami pokrewnymi oraz ich rodzinom, a także upowszechnianianiem wiedzy na temat autyzmu i terapii niedyrektywnych.
Realizujemy projekty:
Lekcja Akceptacji - prelekcje na temat autyzmu w szkołach,
Centrum Wolontariatu - tworzymy zespół przeszkolonych ludzi, którzy z przyjemnością poświęcają swój czas i energię na zabawę z dziećmi ze spektrum autyzmu.
Warsztaty Niedyrektywny Rodzic - zajęcia dla rodziców, które wzmacniają ich przekonanie, że ich dzieci mają nieograniczony potencjał a oni sami ogromną moc sprawczą!

Napisz wiadomość do Projektodawcy

2916 PLN z 2300 PLN

33 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

126%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 11.11.2015.

Lekcja Akceptacji

O projekcie

LEKCJA AKCEPTACJI


LEKCJA AKCEPTACJI to projekt, którego celem jest kształtowanie świadomości młodzieży na temat zaburzenia coraz częściej diagnozowanego w ostatnich latach – spektrum autyzmu.


To, co najbardziej boli osoby stykające się z autyzmem jest znikoma wiedza na ten temat otoczenia. Z niej wynikają liczne problemy z akceptacją i funkcjonowaniem w społeczeństwie. Problemy te dotykają nie tylko dzieci z autyzmem, ich rodziny również - z obawy przed wytykaniem palcami zamykają się z dziećmi w domach, spotykają w zamkniętym środowisku. Robią to samo co dzieci z autyzmem, uciekają w bezpieczny azyl.

 

 

Wiemy o tym bo sami jesteśmy rodzicami dzieci z autyzmem...

 

Chcemy - za pomocą lekcji akceptacji - opowiadać młodzieży czym jest autyzm, jak osoba z autyzmem odbiera świat wokół nas i dlaczego zachowuje się tak a nie inaczej.

 

Bo...

WIEDZA pomaga zrozumieć a

 ZROZUMIENIE to klucz do

AKCEPTACJI

 

 

 

Lekcje kierowane są do uczniów poznańskich szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i studentów.

Młodzieży, która tworzy świadome społeczeństwo.

 

W czasie jednej 45 minutowej lekcji uczniowie dowiadują się czym jest autyzm,

poznają bohaterów, takich samych jak oni, którzy na co dzień żyją z autyzmem.

Doświadczają na własnej skórze, jakie wyzwania stoją przed takimi osobami każdego dnia.

Jak zmysły płatają figle.

I najważniejsze, jak można im pomóc!

 

 

Wiosną tego roku wystartowaliśmy z I edycją Lekcji Akceptacji. 

Przeprowadziliśmy wtedy ponad 50 lekcji,  kóre objęły w Poznaniu ponad 1000 uczniów w wieku 13-17 lat.

Wielu z nich zostało wolontariuszami naszej Fundacji, przyjaciółmi dzieci z autyzmem. 

A nauczyciele poprosili o podobne lekcje dla kadry :)

 

Zajęcia te były dla moich uczniów jak otwarcie drzwi, do tej pory tylko lekko uchylonych, do świata tolerancji. Jestem pewien, że ukształtowało się w nich nowe spojrzenie na inność- pełne zaciekawienia, a bez wątpienia także zrozumienia. Dużo się nauczyli i poznali, bawiąc się przy tym dobrze(żałowali, że tak krótko). Takie spotkania w formie warsztatów są bardzo potrzebne. 

wychowawca klasy I gimnazjum

 

Uczniowie poprzez te zajęcia Uświdomili sobie, że każdy człowiek jest inny i trzeba go szanować. Większość uczniów po rz pierwszy spotkało się z autyzmem. Zajęcia były interesujące i ciekawe pod względem dydaktycznym. Większość uczniów dzięki zajęciom, wie jak się zachować, gdy spotka osobę z autyzmem.

wychowawca klasy II gimnazjum

 

 

W II edycji, jeszcze zanim spadnie śnieg chcemy...

 

1. Podwoić liczbę uczniów, do których dotrze nasz przekaz i "zarazić" ideą inne miasta

2. Uatrakcyjnić lekcję i wzmocnić przekaz wykorzystując przepiękny film,
w którym o wszystkich problemach, zamiast nas opowiadają dzieci/młodzież z autyzmem i ich neurotypowi przyjaciele.

3. Przeprowadzić wśród licealistów konkurs na napisanie historyjek społecznych (social stories) - jako nagrody dla laureatów przewidujemy książki i dyplomy.

O nas i o projekcie:

Lekcje akceptacji - rozumiemy autyzm

 

Cały projekt realizujemy nieodpłatnie dla szkół i bez żadnego dofinansowania.

Członkowie Fundacji Na Niebiesko oraz nasi Niebiescy Wolontariusze wkładają w niego całą duszę, serca i czas. Bo wiemy, jak ważne jest kształtowanie świadomego społeczeństwa!

 

Jest jednak jeden koszt, którego nie da się ponieść własnym zaangażowaniem:

to koszt licencji polskiej wersji filmu, który bardzo chcemy wykorzystać.

 

Właśnie do tego potrzebna jest nam Wasza pomoc!

 

Film w wersji polskiej wykorzystywać będziemy w kolejnych edycjach Lekcji Akceptacji,

dostępny będzie również w kanale You Tube należącym do Just Like You Inc.

 

 

CEL

 

100%

Jeśli uzbieramy pulę 2300 zł - opłacimy licencję i będziemy mogli  przygotować polską wersję językową filmu.

 

150%

kwota powyżej 3500 zł - pozwoli uhonorować laureatów konkursu dla liceallistów 3 nagrodami w postaci 3-godzinnego spotkania z coachem kariery. 

*koszt podany nam przez uznanego coacha ICF jest symboliczny.

 

200%

kwota wyższa niż 4600 zł na publikację historyjek społecznych napisanych w ramach konkursu przez licealistów w formie książeczki, rozprowadzanej nieodpłatnie w poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz wśród rodziców dzieci z ASD. Im wyższa kwota, tym większy nakład.

 

 

 

 

 

KIM JESTEŚMY 

 

Jesteśmy grupą osób bezpośrednio i pośrednio związanych z autyzmem.

Ludźmi, których myślenie zmieniło się wraz ze zmianą postrzegania świata przez ich dzieci i wychowanków. 

Olga Wróblewska - wiceprezes Fundacji Na Niebiesko, pomysłodawczyni i główna sprawczyni zamieszania w poznańskich szkołach :) Z wykształcenia: marketingowiec i PR-owiec, z zawodu: sales manager i coach, z zamiłowania: mama 4 letniego Alexandra, przyjaciel i podróżnik kulinarny. Niezmordowana wojowniczka. Od czasu diagnozy autyzmu u syna wykorzystuje swoje przyrodzone i nadprzyrodzone zdolności do uświadamiania społeczeństwu, jak ważna dla osób z autyzmem i ich rodzin jest ich akceptacja. 

Katarzyna Wiśniewska - prezes Fundacji Na Niebiesko, zakręcona mamuśka dwójki rojbrów, 2 letniego Krzysia i 4 letniej Dorotki z zespołem Retta, nauczycielka nie znająca barier, kobieta, która już zapomniała co to sen. Skarbnica wiedzy z zakresu zaburzeń spektrum autyzmu i metod terapii, którą dzieli się z rodzicami i pedagogami. Najbardziej empatyczny człowiek na wielkopolskiej planecie.

Agnieszka Gapińska - wiceprezes Fundacji Na Niebiesko, świeżo upieczona mama małej Eli, neurologopeda pracująca od lat z dziećmi z niepełnosprawnościami. Zagorzała fanka otwartej edukacji, dobry duch administracyjny wszelkich działań Fundacji. 

Joanna Chmielewska i Ewa Błońska - niedyrektywne terapeutki, dziewczyny, które zaryzykują skręcenie kostki na trampolinie aby rozbudzić entuzjazm ich podopiecznych. Niezmordowane nauczycielki wolontariuszy oraz uczniów poznańskich szkół. Ich energii starczy na cały Poznań gdyby zabrakło prądu  

Wolontariusze z Centrum Wolontariatu Fundacji Na Niebiesko - szacun, szacun, szacun. Studenci pedagogiki, rodzice, uczniowie, którzy wiosną pierwszy raz usłyszeli o autyzmie na naszych lekcjach a dziś uczą innych.... Cudownie pozytywnie nakręceni ludzie, którzy chcą zmieniać świat.

Razem staramy się pokazać innym rodzicom, terapeutom, wolontariuszom jak nawiązać relację z dzieckiem, którego autyzm odciął od tego co dla nas naturalne.

Pomagamy, uczymy, wspieramy. Oswajamy autyzm.

 

 

 

 

Projekt objęty jest:

 

Honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania

 

Patronatem medialnym TVP Poznań,  Radio Merkury

 

 

oraz 

 

 

 

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 11.11.2015 17:05