Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Lapidarium we Wronkach

Lapidarium we Wronkach

Wronki

Napisz wiadomość do Projektodawcy

3085 PLN z 3000 PLN

35 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

102%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 14.11.2014.

Zbudujmy razem lapidarium we Wronkach

O projekcie

Projekt budowy we Wronkach lapidarium z kamieni nagrobnych, pochodzących z dawnych wronieckich cmentarzy żydowskich prowadzi Stowarzyszenie "Lapidarium Żydowskie we Wronkach". Naszym celem jest godne zagospodarowanie macew, odnalezionych w roku 2010, a wcześniej - w czasie II wojny światowej użytych do budowy chodnika przy jednej z ulic.

Twoje wsparcie pozwoli nam zebrać fundusze na tzw. wkład własny w realizaję projektu. Brakuje nam już tylko (albo aż) 3000 złotych. Zwracamy się z prośbą o wsparcie naszego projektu, nawet symboliczną kwotą. Niech budowa lapidarium, które upamiętni dawnych mieszkańców Ziemi Wronieckiej i przywróci pamięć o kulturze obecnej w naszym mieście blisko pięć wieków, będzie naszym wspólnym dziełem.

 

Skąd pomysł?

Projekt ten zrodził się w roku 2010, gdy podczas przebudowy chodnika w jednej z podwronieckich miejscowości, odzyskano ponad 800 kawałków macew, tworzących krawężnik drogi od czasów II wojny światowej. Macewy te w roku 1943 zostały zabrane z niszczonych przez hitlerowskiego okupanta cmentarzy żydowskich we Wronkach, m.in. na tzw. "Żydowskiej Górze", na os. Zamość (w sąsiedztwie współczesnego cmentarza komunalnego). Płyty nagrobne zostały rozbite i użyte do budowy krawężnika.

Co już zrobiliśmy?

Dotychczas macewy udało się wydobyć, zabezpieczyć na terenie jednej z posesji, oczyścić, sfotografować, a hebrajskie i niemieckie napisy przekazać do tłumaczenia (dzięki współpracy z zakładem hebraistyki UAM w Poznaniu). W pracach porządkowych bardzo pomogli nam osadzeni z wronieckiego Zakładu Karnego.

Kim jesteśmy?

Jesteśmy stowarzyszeniem, które zaczęło działać w roku 2013. Wszyscy działamy społecznie, korzystając z pomocy ludzi i instytucji, którym bliskie są cele, jakie przed sobą postawiliśmy. Powstanie naszego stowarzyszenia sprawiło, że pomysł godnego zagospodarowania odzyskanych macew zaczął nabierać realnych kształtów. Dzięki zdobyciu dofinansowania z UE (tzw. małe projekty, za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania "Puszcza Notecka") rozpoczęcie budowy możliwe jest już tej jesieni.

Kilka słów o finansach

Całkowita wartość projektu to 59 000 złotych, z czego 50 000 pozyskaliśmy z funduszy unijnych na podstawie umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania "Puszcza Notecka". Dofinansownie będzie polegało na zwrocie przyznanej kwoty już po realizacji i rozliczeniu zadania. Dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia oraz wspraciu wielu osób, firm i instytucji, dużą część tej kwoty udało się nam już zgromadzić.

Oprócz tego Gmina Wronki sfinansowała dokumentację projektową i użyczyła nam grunt pod realizację zadania.

 

Kto jest z nami?

Wsparcie dla naszego projektu wyraził już Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, a przedsięwzięcie objął honorowym patronatem  Metropolita Poznański, abp. Stanisław Gądecki.

 

 

Z góry dziękujemy za każde wsparcie.

Stowarzyszenie "Lapidarium Żydowskie we Wronkach"

Odwiedź nas na Facebooku: facebook.com/lapidarium-wronki

 

Media o Twoim projekcie:

Możesz wesprzeć budowę lapidarium

wronczanie.pl | 2014-10-03

Przy wronieckiej ul. Zacisze rozpoczną się niebawem prace, związane z budową lapidarium, w którym umieszczone zostaną płyty nagrobne pochodzące z dawnych wronieckich cmentarzy żydowskich. Stowarzyszenie "Lapidarium Żydowskie we Wronkach" zwraca się prośbą o wsparcie tej inicjatywy.

Zbudujmy razem lapidarium we Wronkach!

szamotuly.naszemiasto.pl | 2014-09-30

W dniu dzisiejszym na portalu www.PolakPotrafi.pl uruchomiony został projekt mający na celu pozyskania funduszy na prefinansowanie budowy lapidarium macew we Wronkach. Zbudujmy razem lapidarium we Wronkach!

Wykup słowo. Eksperymentalny projekt literacki.

dkkkonskijar.blogspot.com | 2014-09-30

Marzyłeś kiedyś, by współtworzyć kulturę? Chciałbyś przyczynić się do powstania tekstu literackiego? Wymyślić imię jednemu z bohaterów albo zobaczyć wybrane przez Ciebie słowo w opowiadaniu? A może masz ulubione powiedzonko, złotą myśl lub jesteś autorem niebanalnej frazy, którą warto byłoby podzielić się z innymi? Teraz masz taką możliwość!

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 14.11.2014 18:06