Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Fundacja Kosmos dla Dziewczynek

Fundacja Kosmos dla Dziewczynek

Warszawa, Polska

We wrześniu 2016 w W.O. ukazał się artykuł B.Pietruszczak na temat amerykańskiego czasopisma dla dziewczynek pt. „Kazoo”. Temat wzbudził zachwyt dwóch koleżanek. Początkowy żal „dlaczego w Polsce nie istnieje podobny magazyn?”, przemienił się w szalony pomysł „Stwórzmy go same!”. I tak oddolnie, siłami kilkunastu zapalonych kobiet powstaje w Polsce niezwykła inicjatywa – Fundacja Kosmos. Misją fundacji jest wspieranie poczucia wartości i sprawczości wśród dziewczynek, a także przeciwstawianie się stereotypom. Celem fundacji Kosmos jest: a) wzmacnianie w dziewczynkach wiary we własne siły b) pomaganie im w rozwoju umiejętności z różnorodnych obszarów życia c) wspieranie ich w dążeniu do spełniania swoich potrzeb i marzeń d) kształtowanie wokół nich środowiska wolnego od ograniczających stereotypów.Fundacja będzie realizować swoje cele poprzez wydawanie dwumiesięcznika “Kosmos”, warsztaty i projekty badawczo – edukacyjne.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

131269 PLN z 93712 PLN

1367 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

140%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 13.06.2017.

Magazyn Kosmos dla Dziewczynek

O projekcie

 

 

 

 

Wprawiliście Kosmos w ruch! 

 Wasze zaangażowanie, przychylność i trzymanie kciuków sprawiło, że w ciągu trzech tygodni zebrałyśmy kwotę potrzebną na wydanie dwóch pierwszych numerów „KOSMOSU. Magazynu dla wszystkich dziewczyn (i reszty świata)”.

   Dziękujemy! 

Widzimy jak bardzo są potrzebne działania wzmacniające dziewczynki. Wszyscy możemy wiele zyskać, jeśli dziewczynki będą mogły rozwijać się w zgodzie z sobą i swoimi pasjami. Jako Fundacja, będziemy działać  w różnych obszarach, aby im to ułatwić.

 Razem możemy jeszcze więcej!!!

Każda kolejna złotówka, którą wesprzecie nasz projekt, zwiększa szanse, że „KOSMOS. Magazyn dla wszystkich dziewczyn (i reszty świata)” będzie rozświetlał wszechświat możliwości całym pokoleniom polskich dziewczynek.

--------------

 

 

Cześć!

 

Tu kosmiczna ekipa kobiet! Mamy dwie super wiadomości. Po pierwsze tworzymy coś, co zmieni przyszłość świata i wydarzy się tu, w Polsce, już w tym roku. Po drugie Ty możesz być tego częścią.

 

KOSMOS to przełomowe pismo dla dziewczynek w wieku 7-11 lat. Dwumiesięcznik. Mądry, piękny, zabawny, dobry i odważny jak jego Czytelniczki. 

 

KOSMOS będzie wzmacniać ich poczucie własnej wartości, uodparniać na dyskryminujące stereotypy i pokazywać różnorodność świata. Chcemy, by w mądry, ciekawy i atrakcyjny sposób pomógł im rozwijać się w zgodzie ze sobą, swoimi zainteresowaniami i potrzebami.

 

 propozycje okładek z pracami naszych ilustratorów

 

Ponoć potrzebna jest cała wioska, aby wychować jedno dziecko. Czujemy, że teraz potrzebna jest kosmiczna społeczność, aby wspierać rozwój dziewczynek. Dołącz do nas!

 

  Tworzymy środowisko, w którym dziewczynki mogą dorastać w poczuciu pewności siebie i siły sprawczej, aby miały odwagę rozwijać swoje zainteresowania i podejmować wyzwania. 

  Przeciwstawiamy się szkodliwym stereotypom dotyczącym wyglądu. Koniec z jedynym słusznym wzorcem! Liczy się zdrowie, sprawność, ochota do działania i świadomość ciała.

  Definiujemy dziewczyńskość tak, aby mogła pomieścić wiele różnorodnych modeli.

  Pokazujemy świat, w którym dziewczynki mogą być sobą i nie muszą za wszelką cenę walczyć o pierwsze miejsce. Zupełnie w porządku jest bycie zwyczajną dziewczyną!

 

Jeśli czujesz, że to jest właśnie to, czego potrzebują dziewczynki w Polsce – witaj w Kosmosie! Nadajemy Ci miano Przyjaciółki / Przyjaciela Kosmosu i prosimy o wsparcie finansowe na wydanie pierwszych dwóch numerów „KOSMOSU. Magazynu dla wszystkich dziewczyn (i reszty świata).”

 

 

    Moc dziewczynek...

Wiemy, że dziewczynki mają wielką moc, która wraz z dorastaniem często słabnie i znika. Dlaczego? Ponieważ zderzają się ze stereotypami. Słyszą, że są tematy nie dla nich, że "dziewczynki tego nie robią" i że niektóre zajęcia są tylko dla chłopców. W konsekwencji często porzucają swoje pasje, by dostosować się do oczekiwań. Chcemy to zmienić! Chcemy, by ta moc w nich pozostała. Chcemy, by wiedziały, że bycie dziewczynką jest super, niezależnie od tego, czy kochają malować, wspinać się po drzewach, czy być księżniczką! Bycie zupełnie zwyczajną dziewczynką też jest wspaniałe!

   Magazyn...

 

Stworzyłyśmy koncepcję pisma, plan finansowania, projekty okładek i działów, tematy numerów i grupę przyszłych współpracowników. Złożyłyśmy fundację Kosmos dla Dziewczynek, aby na poważnie zająć się tematem dziewczyńskości w Polsce. Mamy naprawdę duże plany!

 

Traktujemy dzieci poważnie, dlatego chcemy dostarczać im przemyślane treści w jak najlepszej oprawie graficznej i na dobrym papierze. Będzie to pełnowartościowe pismo dla dziewczynek, tworzone przez najlepsze polskie autorki i autorów, ilustratorki i ilustratorów! Pracujemy nad dwoma pierwszymi numerami – zdradzimy Wam, że tematem przewodnim pierwszego będzie MOC :)

 

 

   Kiedy?

Dzięki Waszemu wsparciu chcemy wydać dwa pierwsze numery KOSMOSU w nakładzie 10.000 egzemplarzy. Pierwszy jesienią tego roku, a drugi dwa miesiące później. Pismo będzie liczyło 56 dopracowanych stron!

 

 

  Początki oddolnej inicjatywy...

Zaczęło się od artykułu B. Pietruszczak w WO na temat amerykańskiego „Kazoo”. Początkowy żal, że nie ma takiego pisma w Polsce, przerodził się w śmiały pomysł... Dlaczego nie zrobić takiego pisma własnymi rękami? Dla naszych córek, dla polskich dziewczynek...? Od słowa do działania droga była krótka – entuzjastki i entuzjaści zebrali się wokół pomysłu w liczbie ok. 100 osób! Nie mogłyśmy w to uwierzyć! Zaczęłyśmy pracę od napisania manifestu, określania, co według nas jest na tyle ważne, by było w piśmie poruszane... I tak wyłonił się nasz 9-osobowy zespół, który tworzy dziś w ramach wolontariatu "Kosmos dla Dziewczynek", wspierany przez ogromną grupę osób!

Tworzymy bardzo zgrany zespół – od graficzek po finansistki, specjalistki od marketingu, redaktorki, dziennikarki. Każda z nas jest aktywna zawodowo w swojej dziedzinie – połączyła nas idea, której oddałyśmy serca i swój wolny czas.

 

 

 

  Postanowiłyśmy wydawać pismo same, aby nie musieć zawierać żadnych kompromisów co do jego jakości i treści. 

 

Misja Fundacji Kosmos dla Dziewczynek budzi ogromne zainteresowanie i wierzymy, że za kilka, może kilkanaście miesięcy znajdziemy firmy, które będą finansowo wspierać realizację naszych celów statutowych. Ale my jesteśmy gotowe na wydanie pisma JUŻ TERAZ!

 

Praca aż furczy i jedyny element, którego nam brakuje, aby świat zobaczył KOSMOS jesienią tego roku, to pieniądze. Dlatego zdecydowałyśmy się na crowdfunding. Po obliczeniu wszystkich kosztów druku i realizacji pisma – bez naszych wynagrodzeń – wiemy już że na jeden numer potrzebujemy kwoty ponad 46 tys. zł.

 

Chcemy, by był to dwumiesięcznik. Na dwa wydania musimy uzbierać  93.712 zł. Jakże byłoby wspaniale móc przeczytać dwa numery KOSMOSU w tym roku! Każda dodatkowa złotówka, którą uda nam się uzbierać znacznie przyspieszy wydanie każdego kolejnego numeru!

 

  Pomóż nam rozświetlić dziewczynkom wszechświat możliwości! Za każdą wpłatę wyślemy Ci ogromną, dziękczynną moc kosmosu, a do tego niebanalne nagrody!

Wybierz, czy wolisz pakiet z kosmiczną torbą, ciekawe warsztaty, czy może chcesz zadedykować historyczny, pierwszy numer imiennie bliskiej Ci dziewczynce (córce, wnuczce, a może małej znajomej)? Nasze ilustratorki i graficzki, przygotowały dla Ciebie wspaniałe ilustracje, a Loesje stworzyło specjalnie na tą okazję teksty w kosmicznej oprawie! Nie zabraknie również ciekawych propozycji książek i spotkań! Wybierz nagrodę, wpłać kwotę i wiedz, że właśnie w tym momencie tworzysz z nami KOSMOS

 

 

  

  

 

 

 

Kliknij w logo, by posłuchać wywiadu:

  

lub poczytać o nas:

 

  

 

    

Ludzie o nas:

 

"Kosmos jest dla dziewczyn niedostępny. Co prawda raz na jakiś czas książę od siedmiu boleści proponuje "gwiazdkę z nieba", jednak niewiele ma to wspólnego z równym dostępem do nauki i zawodów ścisłych. Dość już kolejnego pisma z poradami, jak schudnąć. Czas na magazyn, który otworzy przed nami kosmos."

Sylwia Chutnik, pisarka, działaczka społeczna

 

"Dziewczynki są odważne, ciekawe świata, twórcze, doskonale sobie radzą z nauką w każdej dziedzinie i każdą dyscypliną sportu, mają wszechstronne zainteresowania, zdolności przywódcze i nieograniczony potencjał, ale tylko dopóty dopóki się nie dowiedzą, że to wszystko nie dla nich. A dowiadują się już przy okazji pierwszego kontaktu  z zabawkami, książkami czy gazetami dedykowanymi dziewczynkom, które są prawie wyłącznie różowe i zwykle o czesaniu loków. Wierzę, że nowe pismo pokaże polskim dziewczynkom, że świat ma im do zaoferowania, a one światu, o wiele, wiele więcej. Że pomoże im zrozumieć, że ambicje dziewczynek mogą być jak ich możliwości ( i jak KOSMOS właśnie!) – bezkresne, różnorodne, nieograniczone".

Anna Kowalczyk, blogerka BoskaMatka.pl

 

"Dziewczynki są super - mądre, twórcze i ciekawe świata. Wiele z nich będzie w przyszłości inżynierkami, naukowczyniami, programistkami. Nauki techniczne i ścisłe, odkrycia i innowacje bardzo potrzebują ich świeżego spojrzenia. Tylko dajmy im szansę - nie zaksiężniczkujmy ich błagam, na amen!  Nie ogłupiajmy infantylnymi historyjkami, w których główna rolę grają śliczna buzia i długie włosy, nie upupiajmy w różowe koniki."

dr Bianka Siwińska, twórczyni akcji Dziewczyny na politechniki!, redaktor naczelna Perspektywy

 

"Pismo KOSMOS może być odpowiedzią na presję, której są poddawane dziewczyny w XXI wieku. W wieku wczesnoszkolnym nie brakuje im ambicji, ciekawości czy zapału. Ich otwarte umysły mogą przyjmować wielką kosmiczną głębię kobiecości, która nie ograniczy się jedynie do ciała i pustych frazesów, ale zawiera pełnię możliwości, przed jakimi stają dziewczyny. KOSMOS może im w tym pomóc. Świadomość tych możliwości może pomóc dziewczynom z większą pewnością siebie wejść później w okres dojrzewania, kiedy będą stawały przed pytaniem Co to znaczy być kobietą?".

Jarek Żyliński, psycholog, autor książki Miłość i Wychowanie

 

"Ale kosmos! Dziewczynki mogą wreszcie być sobą, a nie odpowiadać na zapotrzebowanie "grzecznych" i "miłych" opiekunek wszelkich słabości! Jestem głęboko poruszona tą ideą i wdzięczna za to, że jest wcielana w życie. Na co dzień pracuję m.in. z kobietami, których poczucie własnej wartości zostało stłamszone i które wykonują ogromną pracę, by wrócić do kontaktu ze SOBĄ, by zacząć żyć, by mieć prawo czuć szczęście. Moim wielkim marzeniem jest zobaczyć już niedługo nowe pokolenie dorosłych, którzy znają i rozumieją siebie, a życie innych ludzi wzbogacają z wyboru, a nie z przymusu.
Jestem przekonana, że idea KOSMOSU będzie temu sprzyjała i zachęcam - dodaj choć parę groszy, bo to jest inwestycja także w Twoją przyszłość!" 

Emilia Kulpa-Nowak, Laboratorium Porozumienia bez Przemocy, nvclab.pl

  

"Przepadam za słowem pisanym i mam radość z zarażenia tym moich dzieci. Z tym większym żalem od czasu do czasu przeglądam czasopisma przeznaczone dla dzieci mniejszych i większych i nie znajduję w nich ciekawych opcji. Zwłaszcza dla dziewczynek, które zaczynają oczekiwać czegoś więcej od czasopisma dla siebie. Dostępne pozycje traktują dziewczynki jak wyłącznie zakochane w różowym świecie świecidełek, wkładając je do lukrowanego pudełeczka stereotypów. A dziewczynki to przecież bardzo wymagające czytelniczki! Z entuzjazmem i zaciekawieniem czekam na KOSMOS, który w swoim zamiarze ma traktować czytelniczki poważnie i pokazać im świat na najróżniejsze sposoby. Najlepszy test KOSMOSU będzie, kiedy moje córki, a ręczę, że i synowie, wezmą go do ręki. Czy zatopią się w lekturze i będą ją sobie wzajemnie podbierać? Mam na to wielką nadzieję.

Gosia Borecka, pedagożka, doula, mama trzech córek i dwóch synów,

współprowadzi warsztaty dla mam z córkami czerwonawstazeczka.pl

 

 "Moje Supermenki i moi Supermeni, jeśli Waszym zdaniem brakuje magazynu dla Waszych córek, z którego nauczą się nieco więcej niż jak być grzeczną księżniczką z ładną fryzurą, tu coś dla Was! Fantastyczna inicjatywa przedsiębiorczych Kobiet! Wspieramy i czekamy na pierwszy numer! Zostaw kciuk do góry jeśli podoba Ci się ten pomysł.I pamiętaj - dla Twojej córki Kosmos stoi otworem - musi w to tylko uwierzyć." (za fb)

Kayah, Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax 

 

"Podobno jedna czwarta dziewczynek w wieku 7-9 lat ma wątpliwość, czy nie lepiej byłoby być chłopakiem. Kosmos dla Dziewczynek to pomysł na magazyn, jakiego brakuje. Marzę, że odniesie spektakularny sukces i za kilka lat, kiedy moja mała Matylda wejdzie w przedział wiekowy do którego dwumiesięcznik jest skierowany, będzie mogła mieć z niego wiele radości. Założenia są wspaniałe - poprzez zabawę, naukę i sztukę rozbijanie stereotypów które dzieciom (każdej płci) odbierają moc. A my te wspaniałe założenia możemy pomóc zrealizować. Rozpoczęła się zbiórka na Polakpotrafi, https://polakpotrafi.pl/projekt/kosmos (fanty są znakomite). Polubcie stronę Kosmos dla Dziewczynek, zerknijcie na stronę fundacji Kosmos http://fundacjakosmos.org/" (za Facebook)

17.05.2017 Gabriela Kulka, polska pianistka, piosenkarka i autorka tekstów

 

 

                                

 

 

Dziękujemy!

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 13.06.2017 11:11