Dołącz do naszej społeczności!

O projektodawcy

akcjakomunam

akcjakomunam

Warszawa, Polska

Komuna// Warszawa to jeden z najważniejszych teatrów niezależnych, eksperymentujący na styku sztuk performatywnych, wideoinstalacji i muzyki. Komuna// Warszawa w swej twórczości sięga po tematy ważne i współczesne, nieustannie poszukując nowych form i środków wyrazu.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Obejmij patronat nad tym projektem!

Wybierz rodzaj wsparcia jakiego chcesz udzielić projektodawcy:


93 Wspierający

20% Postęp

8293 PLN z 40000 PLN

24 dni do zakończenia

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania, model "wszystko albo nic", zbiórka będzie aktywna do 10.11.2017 16:04

KOMU // NAM. Spektakle Anny Smolar i Marty Ziółek

O projekcie

KOMU // NAM

Zbiórka na realizację spektakli Anny Smolar i Marty Ziółek w Komunie // Warszawa.   

NA // SMOLAR.  NA // ZIÓŁEK.  NA // TEATR.

 

My, Komuna // Warszawa. Niezależny teatr, eksperymentujący na styku sztuk performatywnych, wideoinstalacji i muzyki. Od 2007 roku działamy na warszawskiej Pradze w „artystycznej kamienicy” przy ul. Lubelskiej 30/32 skupiającej grupy teatralne i artystów różnych dziedzin sztuki.

 

Potrzebujemy Waszego wsparcia, aby zrealizować dwa spektakle – Pixo, reż. Marta Ziółek (premiera 27.10) i Ośrodek wypoczynkowy, reż. Anna Smolar (premiera 1.12).

Rokrocznie staramy się o dofinansowanie naszych działań z wielu źródeł, zarówno ministerialnych jak i samorządowych. W tym roku w konkursie MKiDN nie otrzymaliśmy wystarczającej ilości punktów, aby móc realizować wszystkie działania związane z ww. projektami. Otrzymana dotacja (miejska) gwarantuje pokrycie tylko części kosztów spektakli.

 

 

Naszym celem jest stworzenie optymalnych warunków do pracy twórczej wszystkim osobom zaangażowanym w przedstawienia. Zebrane pieniądze chcemy przeznaczyć na honoraria dla realizatorów i twórców spektakli oraz elementy scenografii.

 

Do współpracy zaprosiliśmy Annę Smolar i Martę Ziółek.

Dwie reżyserki, które we współczesnym teatrze zdążyły już wykształcić swój język. W swoich spektaklach i projektach zawsze zapraszają do dialogu, poruszając ważne i aktualne problemy.

Anna Smolar i Marta Ziółek to osobowości współczesnego teatru, które przyciągają odwagą podejmowanych tematy, umiejętnością tworzenia zespołu teatralnego oraz interdyscyplinarnymi narzędziami pracy.

 

Anna Smolar zaprosiła do współpracy dramaturga Michała Buszewicza, scenografkę Annę Met oraz aktorów: Andrzeja Konopkę, Macieja Pestę, Sonię Roszczuk, Jana Sobolewskiego, Martę Ścisłowicz i Małgorzatę Witkowską.

Marta Ziółek zrealizuje swój projekt z tancerzami: Marią Magdaleną Kozłowską, Agnieszką Kryst, Ramoną Nagabczyńską, Pawłem Sakowiczem, Katarzyną Sikorą i Robertem Wasiewiczem.

 

Ośrodek wypoczynkowy, reż. Anna Smolar

Postawmy hipotezę, że na skutek trwającego latami konfliktu społecznego prowadzącego do degradacji państwa i zaognienia sporów zostaje wypracowany wzorzec funkcjonowania społeczeństwa. Nazwijmy go idealnym. Przychodzi czas rekonstrukcji, ale także wyrównania rachunków.

Chcemy przyjrzeć się bliżej grupie, która podczas szalejącej burzy politycznej przynoszącej kolejne ofiary znajdowała zawsze schronienie. Bezczynnie przyglądała się wojnie domowej, a właściwie odwracała wzrok udając, że nic się nie dzieje. Opowiadamy o ludziach, którzy na pierwszym miejscu postawili własny komfort. Nie wyrazili swoich opinii, może ich nawet nie mieli. Nie sprzeciwili się, nie postawili oporu, nie interweniowali, nie ratowali.

Dbanie o własną wygodę w sytuacjach krytycznych można określić jako  zaniechanie. Nie widzenie, nie słyszenie, nie mówienie. Wyobrażamy sobie fikcyjną sytuację, w której duża część wyrządzonego zła znalazła swoje przyczyny w milczącym przyzwoleniu.

W naszych założeniach nowy porządek świata nie jest agresywny. Dlatego jeśli zostało wyrządzone jakieś zło, należy to zło naprawiać. W nowym systemie powstają miejsca przyjazne i rozwojowe, nazwijmy je sanatoriami. W sanatoriach nie spotkamy ofiar ani oprawców, tylko zwykłych ludzi, którym przyszło zmierzyć się ze swoją odpowiedzialnością. Sanatoria zostały wymyślone z szacunkiem dla człowieka, są miejscem humanitarnej nauki powrotu do pokoju i odpowiedzialności. O jednym z takich sanatoriów mamy zamiar opowiedzieć.

 

PIXO, reż. Marta Ziółek

PIXO to przestrzeń zawieszona między realnością i wirtualnością. Znana ze Zrób siebie ekipa awatarów – Angel Dust, Beauty, Coco, Glow, High Speed, Lordi i szansonistka – tym razem udaje się w podróż do miejskiego podziemia, betonowej dżungli. Zmagając się ze sławą, widzialnością i głodem adrenaliny, każde z nich wchodzi w proces transformacji ciała i wizerunku. Jak postacie z filmów science fiction. PIXO to energia sukcesu, mierzonego chuligańskim aktem brawury i ruchowa opowieść o gniewie i   spektakularnej kaligrafii ciała.

PIXO. Rozbijać. Detonować. Wysadzać. Burzyć.

 

Bądźcie z nami!

Potrzebujemy Waszego wsparcia!

 

 

POMAGAJĄ // NAM

TR Warszawa

Nowy Teatr w Warszawie

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

Teatr Polski w Poznaniu

Fundacja MALTA

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

Teatr 21

Studium Teatralne

Stowarzyszenie Pedagogów Teatru

Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Fundacja Bęc Zmiana

Wydawnictwo Wytwórnia

Studio fotograficzne JEDNO TO ZA MAŁO

LADO ABC

KABAK

JASNE

Stolarnia Warszawska

Studio GRA-FIKA

Stół Powszechny

Klub Komediowy 

Scena Robocza