Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Weronika Kuśmider

Weronika Kuśmider

Warszawa, Polska

Studentka reżyserii w Akademii Teatralnej w Warszawie, współpracowała z PICT Classic Theatre w Pittsburghu, PA (USA), Teatrem Polskim w Warszawie, Teatrem Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni. Przełożyła na polski sztukę Andrei Kuchlewskiej pt. \"Martwa natura\" (Human Fruit Bowl).

Prowadzi zajęcia \"Jak ciało staje się słowem. Praktyka sztuki\" na Wydziale \"Artes Liberales\" UW oraz warsztaty ruchowo-teatralne.


Raczej zawsze na rowerze.

Pochodzi z Krakowa.


Twitter: @w_kusmider

Napisz wiadomość do Projektodawcy

6814 PLN z 6500 PLN

94 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

104%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.07.2016.

Kołysanka dla Ofelii - spektakl teatralny

O projekcie

 

 

MAMY 100 % KWOTY!

  •  KOŁYSANKA DLA OFELII na Festiwalu Szekspirowskim! 

4 sierpnia o 12:00 w południe w Teatrze W Oknie przy ul. Długiej 50/51 w Gdańsku zagramy nasz spektakl w ramach sekcji SzekspirOff Festiwalu Szekspirowskiego. Jest to szczególna edycja Festiwalu, jako że w tym roku upływa 400 lat od śmierci Williama Shakespeare'a. Cieszymy się, że będziemy mogły ukołysać Ofelię wraz z widzami w Gdańsku. 

Więcej inforamacji: festiwalszekspirowski.pl 

  •  KURIER GALICYJSKI O NAS: 

http://kuriergalicyjski.com/ogloshenia/5123-pomozmy-utonac-ofelii-mecenasi-sztuki-poszukiwani

  • FESTIWAL TEATRÓW NIEWIELKICH W LUBLINIE

3 lipca "Kołysanka dla Ofelii" została pokazana na Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie! Dziękujemy za ciepłe przyjęcie! Link do pokłosia Festiwalu: https://www.youtube.com/watch?v=0Knu-z6cgDU

  • PREMIERA "KOŁYSANKI DLA OFELII" ZA NAMI!!!!! 

28 czerwca 2016 roku w Podziemiu Kamedulskim przy ul. Dewajtis 3 na warszawskich Bielanach odbyła się premiera naszego spektaklu!!!! 

Na zdjęciu od lewej: Elżbieta Lewak - aktorka, Emilia Przerwa-Tetmajer - choreograf, Weronika Kuśmider - reżyser, Agnieszka Kowalska - kostiumograf.

Dziękujemy za wspaniały odbiór przedstawienia!
Cieszymy się, że wśród wypowiadanych na gorąco wrażeń po spektaklu często pojawiały się takie określenia jak "poruszający", "wzruszający", "mocny", "dający do myślenia". 
Do zobaczenia na kolejnych pokazach!

 

„Kołysanka dla Ofelii” to monodram na podstawie tekstów Georga Büchnera, Williama Shakespeare’a i Stanisława Wyspiańskiego. Opowieść o miłości, rozczarowaniu ludźmi i światem, pogrążeniu się w rozpaczy i bezradności. Historia przebaczenia, odkupienia i ukochania wszystkich krzywd, na jakie przyzwalamy w życiu.

Autorką plakatu do spektaklu jest Urszula Janoszuk.

Kim jest nasza Ofelia?

 

Ofelie w naszym spektaklu są trzy. Jedna to Ofelia po doświadczeniach opisanych w „Hamlecie” Shakespeare’a i „Śmierci Ofelii” Wyspiańskiego, również po doświadczeniu śmierci – Ofelia zbawiona, zmartwychwstała. Druga to aktorka wykonująca monodram. Trzecia Ofelia to słowiańska bohaterka Wyspiańskiego, podejmująca ostateczny rozrachunek ze światem i samą sobą.

 

Ofelia nie jest dla nas przedmiotem spektaklu czy pretekstem dla zrealizowania własnych pomysłów. Traktujemy ją jako realną osobę, w której imieniu opowiadamy o jej historii. Nasz spektakl działa raczej jak siostrzane objęcia, niż eksploracja ekstremalnych stanów emocjonalnych bohaterki.

 

Pieśni       

 

Warstwa muzyczna spektaklu to wykonywane na żywo polskie pieśni tradycyjne. W „Kołysance dla Ofelii” pełnią one rolę komentarza do kolejnych scen, jak również budują pomost między rzeczywistością ziemską i zbawioną. Zadecydowałyśmy o wyborze tego rodzaju muzyki dla naszego spektaklu
z głębokiego przeświadczenia, że pieśni tradycyjne to muzyka duszy.

 

Sam tytuł spektaklu odnosi nas do formy muzycznej, która również jest silnie związana interpretacyjnie z piosenkami z „Hamleta” Shakespeare’a. Prawdopodobnie tym, co śpiewała szalona Ofelia, były właśnie kołysanki, znane jej z dzieciństwa. Dla szekspirowskiej publiczności te piosenki miały być dobrze znanymi balladami, zakorzenionymi w tradycji folkloru angielskiego.

 

                          

PREMIERA spektaklu odbyła się 28 czerwca 2016 roku
w Podziemiu Kamedulskim przy ul. Dewajtis 3 na warszawskich Bielanach.

 

 

REALIZATORZY:

 

Adaptacja i reżyseria: Weronika Kuśmider

Kostiumy: Agnieszka Kowalska

Ruch sceniczny: Emilia Przerwa-Tetmajer

Plakat: Urszula Janoszuk

Wykonanie: Elżbieta Lewak

 

 

Spektakl powstaje jako efekt dwuletniej pracy PROJEKTU OFELIA 
oraz z okazji 400. rocznicy śmierci Williama Shakespeare'a. 

 

 

 Wasze finansowe wsparcie pozwoli nam pokryć koszty: 

  • kostiumów
  • eksploatacji spektaklu (każdorazowego zagrania przedstawienia)
  • zakupu sprzętu muzycznego
  • promocji spektaklu

 

Każda złotówka ponad kwotę 6500 zł zwiększa szansę na częstsze granie „Kołysanki dla Ofelii”! 

 

 

 WERONIKA KUŚMIDER

Reżyser "Kołysanki dla Ofelii".

Jako asystent reżysera współpracowała z PICT Classic Theatre w Pittsburghu, PA (USA), Teatrem Polskim im. A. Szyfmana w Warszawie i Teatrem Muzycznym im. D. Baduszkowej w Gdyni.

Przełożyła na język polski sztukę Andrei Kuchlewskiej pt. "Martwa natura" ("Human Fruit Bowl").

Założycielka interdyscyplinarnego PROJEKTU OFELIA (od 2014).

Prowadzi eksperymentalne zajęcia "Jak ciało staje się słowem. Praktyka sztuki" na Wydziale "Artes Liberales" UW.      

 

 ELŻBIETA LEWAK

Aktorka, dziennikarka i tłumacz.
Dorastała za kulisami Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie. W wieku szkolnym debiutowała tam rolą Panny Młodej w „Weselu” Wyspiańskiego (reż. Zbigniew Chrzanowski). Na studia wyjechała do Warszawy, gdzie dołączyła do zespołu Teatru Polonistyki UW. Gra tam do dziś. Na Uniwersytecie Warszawskim zorganizowała spektakl charytatywny „Bliżej marzeń”.

Od 2014 roku systematycznie gra w Polsce i Ukrainie monodram „Z domu niewoli” (reż. Zbigniew Chrzanowski) na podstawie wspomnień wojennych Beaty Obertyńskiej. Spektakl został wyróżniony na XI Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie.

Wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez Andrzeja Seweryna dla aktorów Polskiego Teatru Ludowego ze Lwowa, w ramach których powstał Salon Poezji Zbigniewa Herberta. Prowadziła warsztaty aktorskie dla młodzieży w Iwano-Frankiwsku (dawny Stanisławów) na Ukrainie. 

Absolwentka Wydziału Polonistyki i doktorantka Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.

 

 AGNIESZKA KOWALSKA

rychlo

 

 EMILIA PRZERWA-TETMAJER

Studentka V roku choreografii na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. 

Od 2014 r. prowadzi autorskie zajęcia na Wydziale "Artes Liberales" UW: "Laboratorium pamięci ciała", "Jak ciało staje się słowem. Praktyka sztuki", "Taniec współczesny". 

Jako tancerka i choreograf współtworzyła m. in. film taneczny "Emitacje" (Dance Film Festival UK 2015, IX Festiwal Teatrów Tańca Zawirowania) i spektakl "You KANT Dance" w reżyserii Magdy Przybysz (premiera na Warszawskiej Nocy Tańca 2013).

 

 

Autorem zdjęć jest Jan Wodziński. 

 

 

"KOŁYSANKA DLA OFELII" NA FACEBOOKU

 kolysankadlaofelii@gmail.com

 

 

Media o Twoim projekcie:

Pomóżmy utonąć Ofelii! Mecenasi sztuki poszukiwani

kuriergalicyjski.com | 2016-07-08

Nasza redakcyjna koleżanka – Ela Lewak – prosi o wsparcie wszystkich naszych czytelników i widzów!

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.07.2016 16:04