Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Agat Łukaszewicz

Agat Łukaszewicz

Warszawa, Polska

Agata Łukaszewicz - Absolwentka kierunków Wiedza o teatrze oraz Media interaktywne i widowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznania, pedagog teatru, dokumentalistka w Dziale Dokumentacji Teatru Instytutu im. Z. Raszewskiego w Warszawie.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

2701 PLN z 1800 PLN

86 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

150%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 13.06.2018.

Kolorowa na festiwal

O projekcie

Celem projektu "Kolorowa" na festiwal jest tłumaczenie tekstu sztuki Piotra Przybyły "Kolorowa, czyli biało-czerwona" na język angielski. By opłacić honarium tłumacza potrzebujemy waszego wsparcia. Liczy się każda złotówka. Już ponad sto razy zagraliśmy "Kolorową" w szkołach, ośrodkach kultury, teatrach w całym kraju! To ważny, misyjny projekt, który realizujemy przez ostatnie dwa sezony. Czas otworzyć się także na publiczność międzynarodową, bo zjawiska nacjonalizmu, manipulacji, ksenofobii i szowinizmu to nie tylko nasze problemy. Dlatego latem będziemy prezentować się na Malta Festival w Poznaniu i na Goleniowskich Spotkaniach Teatralnych BRAMAT, a jesienią planujemy wyjazd zagraniczny.

Dlaczego wierzymy, że wspólnie możemy finansować ten projekt? Bo grając "Kolorową" w całej Polsce spotykamy wielu ludzi, którym bliski jest nasz sposób myślenia i widzą wartość w naszych spotkaniach z młodzieżą.

"Kolorowa, czyli biało-czerwona" w reżyserii Bartłomieja Miernika (premiera w  2016 roku) jest kierowana do młodzieży szkolnej i realizowana podczas lekcji – 1 godz. lek. spektakl i następująca po nim 1 godz. lekcyjna moderowanej dyskusji nad poruszanymi w sztuce zjawiskami m.in. ksenofobii, szowinizmu. Poruszający tekst (Piotr Przybyła), który jest manipulatorskim majstersztykiem, dotyka tematu nacjonalizmu, który jest obecny wśród młodzieży (gramy dla 14-19 latków, ale także dla dorosłych). 

Bohater monodramu - Hubert (Dominik Rybiałek/Hubert Dyl) kandyduje w najbliższych wyborach na przewodniczącego szkoły. To uczeń. Chodzi od klasy do klasy i przedstawia swój program. Miły, elokwentny, dobre oceny, ogólnie bardzo fajny koleś. Częstuje kanapkami, uśmiecha się, prawi komplementy koleżankom. Organizuje spontaniczną zbiórkę pieniędzy dla Ukrainki, o której opowiada i przy okazji pokazuje stronę tej akcji na facebooku. Uprzedzamy akcję: to ściema. Następnie pakuje pozostałą wodę mineralną, niezjedzone kanapki, zbiera od dzieciaków kasę na Ukrainkę. Gdy ją zgarnia, ton mu się zmienia: „wiecie, to na GPSa, by ją zapakować w karton i żeby najszybszą drogą wypieprzała na Ukrainę". Szok.

Z miłego chłopaka płynnie i nieoczekiwanie wypełza ksenofob i szowinista. Hubert idzie dalej. Zaczyna opowiadać kawały o Żydach, zachęcając uczniów by dopowiadali kolejne. Opowiadają. Niektórzy ryczą ze śmiechu. Niektórzy zdegustowani protestują. Po chwili nikt nie protestuje z szydzenia z Ukrainek, nie bacząc na to, że jedna z ich koleżanek jest Ukrainką. Kilka osób kategorycznie sprzeciwia się mowie nienawiści. Na koniec lekcji jest głosowanie. Kto zagłosuje na Huberta?
Graliśmy między innymi na festiwalu Bez Granic w Cieszynie, Teatralna Karuzela w Łodzi, w Teatrze Fredry w Gnieźnie, Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu, Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie, Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie, Teatrze Miniatura w Gdańsku.

Fundacja Banina - działamy od 2017 roku w Lublinie (tu mamy siedzibę) oraz na terenie całej Polski. Produkujemy spektakle prezentowane głównie w szkołach, którym towarzyszą działania edukacyjne. W swojej działalności skupiamy się na aktualnych problemach społecznych, istotnych dla młodych ludzi.  Ekipę fundacji tworzą: Batłomiej Miernik, Agnieszka Wielecka, Agata Łukaszewicz, Hubert Dyl.

Jeśli przekroczymy 150% zakładanej kwoty zagramy  "Kolorową" dla młodzieży w Ośrodku Socjoterapii nr 2 "Kąt" Warszawie.

Jeśli chcecie się z nami skontaktować zapraszamy na nasz funpage: https://www.facebook.com/fundacjabanina/

Wysyłkę nagród dla wpłacających zrealizujemy w terminie: 10 - 20 czerwca.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 13.06.2018 22:10