Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

izarutkowska

izarutkowska

Polska

Iza Rutkowska - polska artystka, założycielka fundacji Form i Kształtów. Jej działania z pogranicza designu, architektury i performansu skupią się na nadawaniu nowych form i kształtów przestrzeni publicznej.
http://izarutkowska.com

Napisz wiadomość do Projektodawcy

16815 PLN z 15290 PLN

286 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

109%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 20.05.2016.

Zabieramy jeża na wakacje

O projekcie

 

 SKĄD SIĘ WZIĄŁ JEŻ?

 

Jeż powstał w ramach projektu Wrocław - wejście od podwórza będącego elementem programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Iza Rutkowska stworzyła instalację, która miała wyciągnąć z mieszkań i zintegrować mieszkańców wrocławskiego Trójkąta czyli Przedmieścia Oławskiego.

 


 

CO SIĘ Z JEŻEM DZIAŁO?...

 

Podczas wakacji 2015 roku Jeż pojawiał się regularnie w różnych zakamarkach podwórka, a wraz z nim pomysły na coraz to ciekawsze warsztaty i zabawy, których ani mieszkańcy, ani artystka nie chcieli zaprzestawać po oficjalnym zakończeniu projektu. 

 

 

          

 

...I JAK DZIAŁANIA WSPOMINA AUTORKA JEŻA IZA RUTKOWSKA?

 

"Po mojej pierwszej wizycie na Trójkącie pomyślałam, że gdyby scharakteryzować to miejsce i ludzi cechami jakiegoś zwierzęcia to najbardziej przypominałoby mi jeża. Z pozoru sympatyczny, ale jak tylko zbliża się obcy to wyciąga kolce w obronie i trzeba się napracować, żeby zdobyć jego zaufanie. Uszyłam zatem jeża w wersji 7-metrowej, z którym każdy mógł się bawić i przytulać. Jeż miał być pretekstem do wyciągnięcia ludzi na podwórko, do rozmów i snucia wspólnych planów. Podczas pierwszych dni pukałyśmy do wszystkich mieszkań przy podwórku zapraszając mieszkańców na spotkanie z jeżem. Reakcje były różne, rzadko negatywne, raczej niedowierzające i zachowawcze, chociaż kilka osób od razu zadeklarowało chęć pomocy w organizowaniu warsztatów. Dorośli jednak raczej pozostali obserwatorami. Dopiero po kilku tygodniach uwierzyli, że ta zabawka faktycznie jest dla nich, bezinteresownie i regularnie. Stali fani jeża gromadzili się przy bramie i wypatrywali kiedy się pojawimy. Pomagali nam składać kolce, roznosili sąsiadom ulotki i plakaty z planem warsztatów na kolejne dni. Z czasem dzieci nie tylko podjadały nasze ciastka, ale również częstowały nas swoimi czipsami i lodami koloryzującymi usta. Wspólnie zabraliśmy jeża na spacer po okolicy, witaliśmy się z każdym przechodniem, ktoś nawet zrzucił nam z balkonu cukierki. Na koniec zadomowiliśmy jeża w jednej z kamienic wpychając kolce i głowę w okna różnych mieszkań. Kiedy przyszedł czas pożegnania każdy mógł napisać do jeża list. Potem pisaliśmy już listy do siebie wzajemnie i tak zrodzil się plan dalszych działan, w których każdy z was może nam pomóc wspierając projekt na polakpotrafi.pl"

 

          

        

       

  

 

KIM JESTEŚMY?

 

Ta inicjatywa to wspólny plan Izy Rutkowskiej, która stworzyła Jeża, dzieciaków z Przedmieścia Oławskiego, ich rodzin, wrocławskich, warszawskich i kłodzkich aktywistów i artystów, lokalnej dolnośląskiej społeczności.

                       

           

         

                                      JAKIE BĘDĄ DALSZE LOSY JEŻA? 

 

Powstał plan zabrania jeża na wakacje do Ośrodka Rehabilitacji Jeży w Kłodzku. Zajmuje się nim Pan Jerzy, który zadeklarował chęć przyjęcia gości i udostępnienia im wybiegu dla jeży przy ośrodku. Opiekunami zwierza będą dzieci, które odwiedzały go regularnie na Przedmieściu Oławskim. Pan Jerzy pokaże im jak dbać o prawdziwe jeże, a ten dmuchany stanie się pretekstem do zaproszenia dzieci z Kłodzka do wspólnej zabawy.

 

   

FILM

 

Bardzo zależy nam, żeby podzielić się z wami tym, co do tej pory w nikłym stopniu pokazują zgrodzadzone z wakacji zdjęcia, a mianowicie czym ten jeż dla nas jest. W  tym celu podczas wakacji w Ośrodku Rehabilitacji Jeży planujemy realizację zdjęć do filmu dokumentalnego, którego premiera odbędzie się po powrocie z kolonii na podwórku Przedmieścia Oławskiego, by później również trafić na ekrany wybranych kin studyjnych.

 

 

JAKI JEST PODSTAWOWY BUDŻET?

 

Wspólny wyjazd ma odbyć się w dniach 22-28 sierpnia 2016 roku. Środki niezbędne do realizacji zadania to:

Koszt noclegu (25 osób) - 4500 zł

Koszt wyżywienia - 3000 zł

Koszt ubezpieczenia - 500 zł

Koszt transportu - 1000 zł

Koszt wynagrodzenia 4 wykwalifikowanych opiekunów - 600 zł

Koszt przygotowania filmu - 2000 zł

Koszta przygotowania zbiórki oraz wysyłki nagród - 1000 zł

Koszt organizacji i koordynacji projektu (2 osoby x 3 miesiące pracy) - 1500 zł

Koszta pobierane przez portal polakpotrafi.pl - 1390 zł

W sumie minimalna kwota to 15290 zł

 

     

 

NA CO PRZYDAŁYBY SIĘ JESZCZE PIENIĄDZE?

 

W przypadku zgromadzenia większej kwoty niż przewidywana przeznaczymy ją w odpowiedniej kolejności na: przygotowanie filmu w jakości umożliwiającej wprowadzenie do kin studyjnych, budowę kilku domów dla jeży, które zostawimy w Ośrodku Rehabilitacji Jeży, przygotowanie hucznej premiery filmu na podwórku z potańcówką dla mieszkańców i wspierających projekt oraz dalszych wspólnych działań mających na celu trwałą rewitalizację podwórka.

 

       

 

DZIĘKUJEMY!

 

 

https://www.facebook.com/Iza-Rutkowska-1405604899698287/?fref=ts

https://www.facebook.com/JerzyDlaJezy/

https://www.facebook.com/maleinstrumenty/

https://www.facebook.com/wioryleca/

https://www.facebook.com/jagahupaloborntocreate/

https://www.facebook.com/JerzIgor/?fref=ts

https://www.facebook.com/3D.czyli.Dizajn.Dla.Dzieci/

https://www.facebook.com/wejscieodpodworza/

              

 

Media o Twoim projekcie:

Iza, jeż i rewitalizacja Więcej http://archirama.muratorplus.pl/lifestyle/iza-jez-i-rewitalizacja,70_4477.html#

archirama.muratorplus.pl | 2016-05-03

Rewitalizacja to nie tylko modernizacje budynków i przebudowy. Wielki Jeż Izy Rutkowskiej zabiera dzieci na wakacje

Miejski Jeż, miejski Jeż…

inspirowaninatura.pl | 2016-04-22

Wyjdź z domu, poznaj sąsiadów, otwórz się na innych i pomóż dzieciakom wyjechać na wakacje! To w skrócie myśl przewodnia, jaka przyświeca wrocławskiej akcji „Jeż”.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 20.05.2016 09:09