Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

chelmowski.jozef

chelmowski.jozef

Brusy

Józef Chełmowski był nieprzeciętnym człowiekiem o wielu zainteresowaniach. Artystą -rzeźbiarzem, malarzem, myślicielem i filozofem. Razem z małżonką Jadwigą stworzyli wspaniałe miejsce - otwarty dom z malowniczym ogrodem pełnym kwiatów, rzeźb i uli. Od 2019r. opiekę nad miejscem objęłą Fundacja im. Józefa i Jadwigi Chełmowskich Do głównych celów Fundacji należy zachowanie, utrzymanie oraz promocja i rozwój turystyczny skansenu, jak i ochrona spuścizny życia twórczego artysty Józefa Chełmowskiego.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

4383 PLN z 15000 PLN

61 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

29%

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz". Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 19.07.2020.

Kaszubski Leonardo da Vinci - na ratunek jego dziełom

O projekcie

We wsi Brusy-Jaglie na Kaszubach znajduje się z pozoru zwyczajny dom, a przy nim zaczarowany ogród stworzony przez
Józefa Chełmowskiego i jego małżonkę Jadwigę.

Jak to się zaczęło?

To magiczne miejsce zrodziło się z jego wytrwałej pracy, pasji i unikalnego sposobu postrzegania świata, które znalazły odbicie w stworzonych przez artystę rzeźbach, malarstwie i księgach. Łącznikiem do świata twardo stąpających po ziemi ludzi była jego żona Jadwiga, dbająca na co dzień o obejście, jak również o niezbędne warunki do pracy swojego męża.

źródło: album rodzinny, Jadwiga i Józef Chełmowscy w galerii w swoim domu

źródło: album rodzinny, po lewej: Małżonkowie Chełmowscy na ganku swojego domu; po prawej Józef Chełmowski przy kapliczce "Trzeci upadek", na wjeździe do swojego domostwa.

Dziedzictwem pozostawionym przez Józefa Chełmowskiego w wystawie plenerowej jest ponad 400 prac, w tym 50 masywnych rzeźbionych, w większości również polichromowanych uli. Józef Chełmowski nie naśladował żadnego trendu, lecz stworzył swój odmienny i wartościowy styl, który wyszedł poza granice sztuki ludowej. Był obserwatorem i kronikarzem, który próbował wytłumaczyć zawiłości świata poprzez rzeźbę i malarstwo jak niegdyś Biblia pauperum.

Kontynuując gościnność przodków pokazujemy magiczne domostwo odwiedzającym. Niestety nieustanne zmiany warunków atmosferycznych odciskają widoczny ślad na plenerowej wystawie. Aby urzeczywistnić dzieło rewitalizacji miejsca, powołaliśmy Fundację im. Józefa i Jadwigi Chełmowskich. Realną szansą na zwycięstwo jest utworzenie na miejscu w skansenie profesjonalnej pracowni konserwatorskiej. Wiąże się to z nakładami finansowymi. Rzeźby nie chciałaby dłużej czekać, więc wierzymy, że razem zorganizujemy tegoroczną edycję warsztatów konserwatorskich. WIęcej o naszej działalności dowiesz się na https://www.facebook.com/jozefchelmowski/,  http://fundacja.jozefchelmowski.pl/

 

 

Warsztaty konserwatorskie celem projektu

Celem projektu jest zrealizowanie na terenie skansenu, któremu oddaliśmy swe serce i spracowane dłonie, warsztatów konserwatorskich. W ich trakcie przynajmniej sześciu adeptów sztuki renowacji, pod okiem dyplomowanych  i doświadczonych konserwatorów dzieł sztuki przeprowadzi konserwację minimum 3 najbardziej zniszczonych wielkogabarytowych drewnianych rzeźb.

Warsztaty są adresowane do osób dorosłych z całej Polski, bez ograniczeń związanych z wykształceniem i bez górnej granicy wieku. Uczestnicy będą wyłonieni w trakcie rekrutacji, przy czym preferowane będą:

-osoby które łączy pasja do sztuki oraz chęć stałego pogłębiania praktycznej wiedzy i poznawania nowych kultur,

-osoby spoza Polski Północnej.

Udział w warsztatach pozwoli uczestnikom na poznanie kultury, tradycji Kaszub i miejscowego języka. Przeprowadzenie warsztatów pod kierunkiem profesjonalnych konserwatorów dzieł sztuki  zapoczątkuje działalność naszej pracowni konserwatorskiej, a także będzie pierwszym z cyklicznych warsztatów dla wolontariuszy z całej Polski. Szacujemy, że przeprowadzenie konserwacji wszystkich rzeźb znajdujących się w skansenie zajmie nam około 15 lat.   

Dzięki zebranej kwocie przeprowadzimy pierwsze warsztaty trwające 10 dni dla 6 osób wytypowanych w drodze ogólnopolskiej rekrutacji. Koszt ponoszony przez uczestników to ok. 700 zł (kwota ta pokryje koszty noclegów i wyżywienia).

Każde dodatkowo zebrane 5 000 PLN pozwoli na uratowanie dodatkowej 1 rzeźby i zwiększenie liczby uczestników warsztatów o dwie osoby.

Za zebrane fundusze:

  • przystosujemy jeden z budynków na pracownię i zakupimy namiot do pracy na świeżym powietrzu,
  • opłacimy szkoleniowca (przy pozyskaniu dodatkowych funduszy opłacimy dwóch szkoleniowców jednocześnie oraz zwiększymy liczbę uczestników i zakres prac),
  • zakupimy konieczne materiały konserwatorskie, stroje ochronne dla uczestników,
  • zakupimy narzędzia do pracy, z których większość będzie nam służyć długi czas,
  • opłacimy transport uczestników do miejsca pracy, miejsc spotkań i atrakcji turystycznych,
  • przygotujemy bufet kawowy, zaopatrzony w napoje i przekąski podczas pracy,
  • przygotujemy zaplecze sanitarne.

Każdy uczestnik warsztatów otrzyma:

  • możliwość nauki podstaw konserwacji dzieł sztuki pod kierunkiem profesjonalnego szkoleniowca,
  • pakiet uczestnika: osobiste narzędzia, które będzie mógł zatrzymać dla siebie, identyfikator, pamiątkową koszulkę, czapkę i dyplom uczestnictwa,
  • bufet kawowy, wodę i przekąski,
  • możliwość wzięcia udziału w wieczornych spotkaniach przy ognisku, spotkaniach z lokalnymi artystami, w spływie kajakiem, warsztatach kulinarnych i muzycznych,
  • ubezpieczenie,
  • oraz za dodatkową opłatą noclegi z pełnym wyżywieniem.

Projekt zrealizowany zostanie w okresie między lipcem a wrześniem 2020r. W zależności od tego jak szybko i ile funduszy uda się zebrać. Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo uczestników, więc jeśli zostaną nałożone odgórnie ograniczenia to realizację przełożymy na najbliższy możliwy bezpieczny termin. 

 

 

O nas

Zarząd Fundacji im. Józefa i Jadwigi Chełmowskich. Od lewej: Jonasz Rudnik, Aneta Matyszewska, Magdalena Wirkus, Julita Królikowska, Paweł Rudnik.
Jesteśmy reprezentacją dużo szerszego grona osób wspierających organizację warsztatów konserwatorskich w skansenie.
Dzieło zapoczątkowane jeszcze za życia Jadwigi Chełmowskiej. Przewiezienie rzeźb z ogrodu pod zadaszenie. Tylko suche drewno można konserwować. Rodzinie pomogli pracownicy sąsiadującej z skansenem Chaty Kaszubskiej.
Akcja inwentaryzacyjna ekspozycji zewnętrznej skansneu. Na fotografii rodzina artysty zawsze gotowa do pomocy.
Akcja inwentaryzacyjna ekspozycji zewnętrznej skansneu. Na fotografii rodzina artysty zawsze gotowa do pomocy.
Co w trawie piszczy o warsztatach relacjonować będzie na bieżąco w sekcji aktualności Julita Królikowska. 
Warsztaty poprowadzi Arkadiusz Ostasz, dyplomowany konserwator dzieł sztuki (UMK Toruń). Doświadczenie zdobywa od 1998 roku, pracując przy różnorodnych obiektach w kraju i za granicą. Zajmuje się konserwacją obiektów kamiennych, drewnianych, metalowych i ceramicznych począwszy od zabytkowej biżuterii po wielkogabarytowe rzeźby. Interesuje się architekturą, sztuką w tym sztuką etniczną i ludową.
Wybierz upominek dla siebie i pomóż ocalić dzieła Józefa Chełmowskiego

Przedstawione na zdjęciach przywieszki i magnesy na plastrach brzozowych, plakaty i torby lniane mogą trafić do Ciebie. Wystarczy wybrać upominek z listy po prawej i tym samym wesprzeć organizację warsztatów konserwatorskich.
Wysyłka prezentów nastąpi natychmiat po zakończonej zbiórce.  
Aby zrealizować prezent w skansenie skontaktuj się wcześniej z nami!
chelmowski.jozef@gmail.com

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz"

Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 19.07.2020 22:10