Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

KAFE

KAFE

Kraków, Poland

Kolektyw Artystycznych Form Eksperymentalnych jest grupą młodych twórców działającą na ogólnopolskiej scenie od czterech lat. Jest tworzony przez artystów z różnych dziedzin sztuki – aktorów, performerów, reżyserów, grafików, muzyków, twórców video, co doprowadziło do odkrycia nowych intermedialnych form. Głównym celem KAFE jest działanie poprzez eksperymentowanie na pograniczu mediów, sensów i znaczeń, czego efektem są między innymi performanse, spektakle, instalacje, wydarzenia. W 2013 roku kolektyw uzyskał status stowarzyszenia.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

7697 PLN z 7500 PLN

86 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

102%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 23.11.2016.

KASPAR impreza performatywna

O projekcie

  english at the bottom.

 

 

Impreza performatywna KASPAR to pięciogodzinne przedsięwzięcie w klubie muzycznym na czterech performerów, dwóch VJów, DJ'a i kamerzystę.

 

KAFE przeprowadza eksperyment, jakiego nikt jeszcze nie przeprowadził. Odbiorca performansu zostaje wrzucony w imprezę-spektakl-grę i tylko od niego zależy, na ile się w nią zaangażuje. Klub muzyczny zostaje przemieniony w krainę, której zasady funkcjonowania są inne niż w zwyczajnym świecie. Zasady te domagają się, by zostać odkryte, a może i stworzone przez uczestnika. Z różnych miejsc dobiegają należące do różnych porządków bodźce, konteksty płynnie mieszają się w rytm pulsującej muzyki, akcja dzieje się symultanicznie na wielu płaszczyznach. Odbiorca zostaje zaskoczony mnogością niespodzianek, elementów stworzonego mikrokosmosu i nigdy nie ma pewności, czy odkrył je wszystkie.

 

Może po prostu, to on zaczął je wymyślać i stał się współkreatorem wspólnej utopii?

 

W ten sposób granice rzeczywistości, sztuki i snu zacierają się. W XXI wieku klub zamienił się w świątynię, w której spędza się paręnaście godzin tygodniowo, a impreza mszą i skondensowaną metaforą życia. W tych warunkach dokona się akt magiczny przywołania do życia KASPARa.

 

Kaspar Hauser - chłopiec-tajemnica, sierota Europy, istota bez pojęć, czysta karta, uosobiona afirmacja otaczającej rzeczywistości. Fenomen wykraczający poza ramy swego czasu, który na podstawie podań, faktów, mitów, książek, poezji i filmów postanowiliśmy zbadać i urzeczywistnić.

 

Główną inspiracją performansu stał się film Davida Manulego pt. “Legenda Kaspara Hausera”.

 

 

Prace nad KASPARem zaczeły się już na wiosnę. W lipcu odbył się pierwszy obóz produkcyjny. Na początku listopada zostanie przeprowadzony 2 i 3 obóz. Pierwszy obóz odbył się w domu w Kostkowicach, kolejne zostaną przeprowadzone w Domu Twórczym krakowskiego ASP na Harendzie. 

 

Opis grupy:

 

 

 

 opis grupy:

Kolektyw Artystycznych Form Eksperymentalnych jest grupą młodych twórców działającą na Krakowskiej scenie od czterech lat. Jest tworzony przez artystów z różnych dziedzin sztuki – aktorów, performerów, reżyserów, grafików, muzyków, twórców video, co doprowadziło do odkrycia nowych intermedialnych form. Głównym celem KAFE jest działanie poprzez eksperymentowanie na pograniczu mediów, sensów i znaczeń, czego efektem są między innymi  performanse, spektakle, instalacje i ogólny ferment. W 2013 roku kolektyw uzyskał status stowarzyszenia. Tym razem KAFE postanowiło zebrać ekipę z całej Polski, aby zrealizować to przedsięwzięcie.

 

FanPage KAFE

 

 

Członkowie:

 

Adam A. Zduńczyk 

reżyser

 

 

 

Aktor, performer, reżyser i filozof kończący katolicką uczelnię. Chcąc uprawomocnić swoje bycie artystą, został studentem Intermediów na krakowskim ASP. Od 10 lat współtworzy krakowską scenę teatru offowego. Czasem asystent Krystiana Lupy, czasem ryczy w reklamie Liona. Przez zainteresowanie metafizyką i rytuałem niewiele brakowało, a zostałby mnichem. Ateizm i zamiłowanie do techno mu na to nie pozwoliły, więc postanowił tworzyć własne rytuały i akty magiczne.

 

Olga Konik

performer / asystentka / kostiumy

 

 

Aktorka, performerka, asystentka z długim stażem. Uczyła się improwizacji na stażu w Compagnie Image Aiguë w Lyonie, performansu z WestAndPage. Pracuje z reżyserem Axelem de Vreese przy projektach teatralnych. Aktualnie studentka wydziału Form Przemysłowych na Krakowskiej ASP. Czasem woli futra i balet, czasem woli kłaść silikon w łazience i ciąć metal. Liberalna ironistka.

 

Jakub Bolewski

performer / asystent

 

 

Artysta oscylujący na styku teatru, performansu, buddyzmu zen i świata mody. Ukończył studia podyplomowe z teatru i performansu w Scuola Teatro Dimitri w Szwajcarii pod okiem Stéphanie Lupo, z którą od kilku lat regularnie współpracuje. W ostatnim czasie zamieszkały w Berlinie, gdzie współpracował między innymi z galerią Douglasa Gordona oraz z UP Gallery, właśnie wraca jednak do ojczyzny, by wspierać ją w trudnych chwilach.

 

Anna Bolewska

performer

 

 

Studentka 3 roku aktorstwa na PWSFTiT w Łódzi. Performerskie doświadczenia zbierała we Francji na warsztatach ze Stephanie Lupo oraz pracy z duetem WestAndPage w trakcie Festiwalu Konteksty. Eksploruje sztukę przez podróże, medytuje i praktykuje filozofię wschodu. Zamiłowanie do szpitala wypiła z mlekiem matki, stąd jako ważne doświadczenie wymienia pracę teatralną z dziećmi z wydziału onkologii. Traktuje sztukę, jako coś leczniczego na choroby ludzkie i cywilizację.

 

Kamil Wolny

performer

 

 

Za dnia pisze kody dla Schibsted Tech Polska, nocą wychodzi na scenę. Wychowanek Warsztatów Aktorskich Doroty Zięciowskiej i Zbigniewa Kalety, aktor i performer w KAFE (główny rola w “Łagodnej” Dostojewskiego w reżyserii Adama Zduńczyka). Amator sztuki współczesnej i crossfitu.

 

Kacper Mutke

grafika / VJ

 

 

Obywatel katowickiego Nikisza. W malarstwie osiągnął już wszystko, teraz obraca się w nowych mediach, eksperymentuje z Processingiem, robi mapping, datamoshing i generuje rozmaite wizualne zniekształcenia. Obecnie studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na wydziale projektowania graficznego ze specjalizacją multimedia. Gdyby miał jakiś wolny czas, to na pewno uprawiałby jakieś sporty.

 

Małgorzata Pawińska

grafika / VJ

 

 

 

Studentka 4 roku projektowania graficznego na ASP w Katowicach, specjalizacja multimedia. Oprócz video, animacji i glitch artu uprawia „fotografię wyczynową”, przełamuje własne ograniczenia (wysokość, woda) realizując projekty w ekstremalnych warunkach. Jako freelancerka realizuje zlecenia graficzne, dla przyjemności śpiewa.

 

Kamil “Tamil™” Tuszyński

kompozytor / DJ

 

 

Kompozytor i producent muzyki teatralnej i filmowej, multiinstrumentalista, wokalista, autor piosenek, tekstów, założyciel i lider zespołu Zdrowie, wieczy student filozofii, pielgrzym miłości, zawadiaka i buntownik zupełnie bez powodu. Od za wielu lat związany z krakowską sceną klubową, od niedawna skupiony głównie na działaniach autorskich, marzy o dalszej ekspansji. Realizował spektakle i czytania w Krakowie, Wałbrzychu, Bielsku-Białej, Olsztynie, Poznaniu i Rzeszowie.

 

Nastia Vorobiova

video

 

 

Artystka wizualna, realizuje interaktywne instalacje, mapping, pracuje jako VJ. Swoje ostatnie projekty poświęciła miłości do światła, koloru i refleksów. Podróż do Azji miała mocny wpływ na jej prace, zarówno w warstwie estetycznej, jak i filozoficznej. Porzuciła karierę projektantki mody, żeby uwolnić się od społeczeństwa konsumpcyjnego. Nadal wierzy w kostium jako formę języka, rzeźby czy magicznego narzędzia transformacji.

 

 

Karol Kowalczyk

mistrz techniki

 

 

Urodzony techniczny. Gaffer to jego drugie imię, bo jak mawia “Na Silver tejpie świat zbudowali”. Światło? Nosi je w sobie. Współpracował z firmą Mastersound jako oświetleniowiec oraz z Loff Studio przy dźwięku i świetle. Na potrzeby KAFE gotowy na wszystko.

 

Kris Łukomski

advisor

 

 

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Kurator wystaw sztuki i nowych mediów, projektant wydawnictw z dziedziny kultury i sztuki, autor koncepcji i współtwórca kilkudziesięciu wydarzeń artystycznych o charakterze interdyscyplinarnym w Polsce i za granicą, twórca wideo-artu i wideoklipów. Wykłada w Katedrze Intermediów UAP. Współorganizator kilkunastu warsztatów artystycznych o charakterze międzynarodowym. Interesuje się intermedialną działalnością artystyczną i interdyscyplinarnością współczesnej kultury, pracuje na stykach sztuki i designu. Gdy nie pracuje, podróżuje po świecie.

 

Maciej Sado

konsultacja choreograficzna

 

 

Choreograf i lekarz z wykształcenia. Ukończył Akademię Medyczną na wydziale lekarskim we Wrocławiu w 2012 roku i SNDO (School for New Dance Development) w Amsterdamie w 2016 roku, gdzie studiował choreografię i performance. Performer, tancerz i nauczyciel. Ostatnio w swoich pracach zafiksowany na niebycie, próżni i cząstkach wirtualnych jako odpowiedzi i sposobie na modulacje/ewolucję systemowo-pojęciową, a także jako metodologii pracy nad ciałem i czasoprzestrzenią. Jego prace były pokazywane na festiwalach w Holandii, Belgii, Hiszpanii i Polsce.

 

Jerzy Green

wsparcie promocyjne

 

 

Osoba od zadań specjalnych, ściśle współpracujący z Adamem Zduńczykiem/KAFE od wielu lat. Dziedziny, w których najlepiej się odnajduje to muzyka oraz nowoczesne technologie. Obecnie pracuje w  VORM - polskim biurze projektowym skupiająca się na tworzeniu innowacyjnych produktów. Prywatnie dobry przyjaciel Irka Bieleninika.

 

 

Kto nas wspiera?

 

Miasto Kraków

 ASP Kraków

ASP Katowice

School of Form Poznań

Klub UFF Wrocław

 

 

Na co przeznaczymy Państwa dotacje?

 

Przede wszystkim na scenografię, environment klubu, kostiumy, dalszą część produkcji oraz zakup niezbędnego sprzętu.

 

 

Budżet:

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa współfinansuje imprezę kwotą 6000 złotych. To jednak nie wystarczy, żeby zrealizować KASPARa - potrzebujemy jeszcze 7500 złotych. Ze względu na to, że jest to inicjatywa oddolna, nie posiadamy zaplecza technicznego, co wiąże się z wypożyczaniem profesjonalnego sprzętu. 

 

Za pieniądze Stowarzyszenia oraz Miasta Krakowa opłaciliśmy i planujemy opłacić:

 

Wynajem sprzętu audio-wizualnego:

 • Mikser video - 1500zł
 • Bezprzewodowy nadajnik obrazu - 500zł
 • Nagłośnienie - 1000zł
 • Projektor - 500zł
 • Mikroporty - 800zł
 • Mikrofony - 50zł
 • Obiektyw wraz z odpowiednią przejściówką do kamery - 1700zł
 • Zapasowe baterie do: kamery, przekaźnika bezprzewodowego, mikroportów - 800zł
 • Zewnętrzna karta Video-in - 1100zł

Pieniądze zebrane podczas akcji na Polak Potrafi zostaną przeznaczone na:

 • Kostiumy - 3000zł
 • Scenografia, oświetlenie, enviroment - 3500zł
 • Pozostałe (transport, opłaty za nocleg w Domu Pracy Twórczej ASP w Krakowie, prowizje) - 1000zł 

Koszt przygotowania dwóch wydarzeń (produkcja+realizacja) wyniesie łącznie co najmniej 15400 zł. 
 

Nagrody:

Nagrody - mniej lub bardziej abstrakcyjne - opisane są po prawej stronie ekranu (komputer) lub poniżej (smartfon). Znajduje się tam również plakat Kacpiego Mutke (można zobaczyć poniżej) oraz specjalnie zaprojektowana na tę okazję, limitowana kolekcja Karusi Konik "Tabula Rasa": 

Nasza gra już się rozpoczęła. Zanurzcie się w nią z nami, odkrywajcie powoli elementy aż do rozpoczęcia się performansu w Krakowie, jego kontynuacji we Wrocławiu i dalszym ciągu w kolejnym roku. W KASPARze możesz wziąć udział na tyle na ile masz ochotę. Wesprzyjcie nas, aby już dziś poczuć atmosferę tej performatywnej imprezy.

 

 

english:

KASPAR, a performative party is a 5-hour-long enterprise for four performers, two VJ’s, a DJ and a camera, all set in a music.

KAFE (Collective of Experimental Artistic Forms) is conducting an experiment that  no-one has ever conducted so far. The participant of the performance is thrown into a party-spactacle-game and only he chooses to what extend becomes involved in it. A music club is morphed into a realm whose rules of functioning are different to those from the ordinary reality. These rules demand to be discovered, or perhaps invented by the partaker. The participant is surprised by the multitude of surprises, elements of the ephemeral universe and he can never be sure, whether he found out them all.

Maybe he has simply stared to make them up and become a co-creator of a common utopia ?

In that manner the borders between reality, art and dream become blurry. In the XXI century the music club took place of a temple, where people spend hours every week and a mass has become a party and a condensed metaphor of life. In these conditions the magical act of reviving KASPAR will be performed.

KASPAR Hauser - a mystery boy, an orphan of Europe, a notionless entity, a blank plate, an incarnated affirmation of the surrounding reality. A phenomenon surpassing its timeframe that we decided to examine and realise, on the grounds of facts, myths, books, poetry and films.

A crucial inspiration for the performance was the film “The Legend of Kaspar Hauser” by Davide Manuli.

We started work on “Kaspar” in spring. In July we organised our first production camp in Kostkowice in a summer house of one of us. At the beginning of November we will hold the second and the third camp. We want to organise it in the Resort of Creative Work of the Fine Arts Academy of Cracow.

KAFE (Collective of Experimental Artistic Forms) is a group of young artists present on Cracow’s art scene since four years. It’s constituted by creators from various fields of art - actors, performers, directors, graphic designers, musicians, video artists. That mix of personalities allowed creation of new intermedial forms. The main goal of the KAFE is experimentation on the border media and senses, which yielded creation of performances, spectacles, installations and a general ferment. In 2013 KAFE gained a status of an association. This time, however, to produce this event we decided to involve artists from across the whole of Poland.

Members

Adam A. Zduńczyk director

Actor, performer, director and philosopher, recently graduating from a catholic university. Willing to validate his being an artist, he become a student of Multimedial Faculty of the Cracow Academy of Fine Arts. Since 10 years he has been contributing to the Crocow’s fringe theatre scene. Assistant of Krystian Lupa, he sometimes roars in the add of Lion chocolate bar. Out of his interest in metaphysics and rituals, he nearly became a monk. However, atheism and passion for techno did not allow him to, so he decided to create his own rituals and magical acts.

Olga Konik performer / assistant / costumes

Actress, performer, assistant with a years-long practice. He learnt improvisation on a placement in Compagnie Image Aiguë in Lyon, performance from WestAndPage. She works with the director Axel de Vreese on his theatrical projects. Recently a student of Industrial Design on the Cracow Academy of Fine Arts. Sometimes she prefers furs and ballet, sometimes dripping silicone in the bathroom and cutting metal. Liberal ironist.

Jakub Bolewski performer / assistant

Artist oscillating on the point of contact between theatre, performance, zen buddhism and the world of fashion. He graduated from post-diploma performance studies at the Scuola Teatro Dimitri in Switzerland under the guidance of Stéphanie Lupo with whom he cooperates regularly. Recently living in Berlin, where he performed inter alia with Dougles Gordon Gallery. Just coming back to the fatherland to support it in the times of hardship.

Anna Bolewska performer

Student of the third year of acting on the Theatre and Television University of Łódź (don’t bother reading this one). She has collected her performing experiences in workshops with Stéphanie Lupo and the WestAndPage duo. She explores art through travelling, meditating and practicing the philosophy go the East. She sucked love to hospital from her mother’s nipple, that is why she points at the experience of theatrical work with children from oncological department as one of the most important in her life. Art is for her a medicine for human diseases and civilisation.

Kamil Wolny performer

During the day he codes for Schibsted Tech Polska, when the Sun sets, he enters the scene. Alumnus of Theatrical Workshops of Dorotea Zięciowska and Zbigniew Kaleta. Actor and Performer of KAFE (main role in ‘A Gentle Creature’ by Dostoyevsky directed by Adam Zduńczyk. Amateur of modern art and crossfit.

Kacper Mutke graphics / VJ

Citizen of Katowice’s mining district, Nikiszów. He has achieved everything in painting, so he started dabbling in new media, experimenting with processing, mappings, datamoshing and generating visual deformations. He studies at Katowice Academy of Fine Arts on the Graphic Design Faculty, specialisation of New Media. If he had some free time, he would surely do some sports.

Małgorzata Pawińska graphics / VJ

Student of fourth year of graphic design of Katowice Academy of Fine Arts, specialisation of New Media. Apart from video, animation and glitch art, she practices ‘stunt photography’, testing one’s own limits, conducting projects in extreme conditions (altitude, water). As a freelancer, she does graphics. For pleasure, she sings.

Kamil ‘Tamil’ Tuszyński composer / DJ

Composer and producer and theatre and film music, multi-instrumentalist, vocalist, author of songs, texts. Founder and frontman of the ‘Zdrowie’ band (the name translates to ‘Health’), eternal student of philosophy, pilgrim of Love, thug and relegate, rebel completely without cause. Since years connected with Cracow club scene, recently focused more on authorial actions, dealing about a further expansion. He co-created spectacles and readings of plays in Cracow, Wałbrzych, Bielsko-Biała, Olsztyn, Poznań and Rzeszów.

Nastia Vorobiova video

Visual artist, creator of interactive installations, mappings and VJ sets. She dedicated her last projects to her love to light, colours and reflexions. A journey to Asia deeply influenced her works both on an aesthetic and philosophical level. She abandoned a fashion designer career to liberate herself from consumer society. She still believes in costume as a form of language, sculpture and a magical tool of transformation.

Karol Kowalczyk master of technics

Born a technician. ‘Gaffer’ is his second name, because, as he says sometimes, ‘the World was created on a silver tape’. Lighting ? He carries it within himself. He worked with Mastersound as a lightning technician and with Loff Studio both on light and sound. He’s ready to do anything for KAFE.

 

Budget:

The Department of Culture of the City of Cracow will co-finance the party with the amount of 6000 złoty (~ €1400). This, however, is not enough - to produce KASPAR, we need another 7500 złoty (~ €1750). As this is a grassroots initiative, we don’t have a technical base, so we need to rent expensive professional equipment.

For the money from the City of Cracow we covered so far :

+video mixer - 1500 zł

+wireless image transmitter - 500 zł

+sounding - 1000 zł

+beamers - 500zł

+microports - 800zł

+microphones - 50zł

+special camera lens - 1700zł

+extra bateries for camera, wireless transmitter and microports - 800zł

+external Video-in card - 1100zł

 

Money raised within the Polak Potrafi platform will cover :

+Costumes for KASPARs - 3000zł

+Scenography, lighting, environment of the club - 3500zł

+Remaining costs (transport, accommodation fees, commissions) - 1000zł

The cost of preparing two events (production and execution) will cost us at least 15.400zł.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 23.11.2016 21:09