Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Karol Wójcicki

Karol Wójcicki

Warsaw, Poland

Karol Wójcicki. Popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny. Laureat nagrody Popularyzator Nauki 2015 przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową. Na co dzień pracuje w Centrum Nauki Kopernik.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

24889 PLN z 11000 PLN

481 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

226%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.02.2016.

Sięgnij gwiazd z Karolem Wójcickim

O projekcie

Nazywam się Karol Wójcicki - jestem popularyzatorem astronomii.

Od kilku miesięcy prowadzę pionierski projekt transmisji internetowych NA ŻYWO, podczas których pokazuję najciekawsze zjawiska astronomiczne. Aby móc kontynuować ten projekt, muszę uzbierać pieniądze na zakup wysokoczułej kamery Sony A7s mark II. Ten sprzęt pozwala na filmowanie w kompletnych ciemnościach i uwiecznianie wyglądu nocnego nieba tak, jak widzi to człowiek. Koszt całej inwestycji to ok. 22 000 zł (kamera, obiektywy, złączki, karta przechwytująca, okablowanie, statyw). Chciałbym Was prosić o wsparcie w wysokości połowy tej sumy, czyli 11 000 zł. 


A poniżej nieco więcej szczegółów :)

 

 

Nazywam się Karol Wójcicki. 

Jestem popularyzatorem astronomii - czyli takim gościem, który uwielbia patrzeć w gwiazdy i dzielić się swoją pasją z innymi :)

 

Na co dzień pracuję w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Możecie mnie również oglądać w programach popularnonaukowych na antenie Discovery Science i TVN Turbo. Moje teksty popularnonaukowe znajdziecie na łamach Gazety Wyborczej

 

Każdego dnia współpracuję z dziesiątkami redakcji telewizyjnych, radiowych, gazetowych i internetowych, by przybliżać Wam fascynujący świat astronomii. O gwiazdach opowiadam Wam na antenach TVN24, TVP Info czy Polsat News, regularnie spotykamy się w takich programach jak Dzień Dobry TVN czy Pytanie Na Śniadanie.

 

W połowie grudnia zostałem wyróżniony tytułem "Popularyzator Nauki 2015" przyznawanym przez  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyżsego oraz Polską Agencję Prasową.

 

 

Od kilku lat prowadzę popularnonaukowy fanpage na Facebooku „Z głową w gwiazdach”. To na nim każdego dnia dzielę się z Wami najfajniejszymi informacjami o tym, co aktualnie dzieje się nad naszymi głowami. Rok temu zapoczątkowałem pionierski projekt „Z głową w gwiazdach LIVE” na Youtube. Przy pomocy specjalnej kamery o wysokiej czułości pokazuję Wam NA ŻYWO obraz najciekawszych zjawisk astronomicznych dziejących się nad naszymi głowami.

 

Razem ze mną mogliście obejrzeć tzw. brzegowe zakrycie Aldebarana (streamowane online po raz pierwszy w historii ludzkości!), częściowe zaćmienie Słońca, maksimum Perseidów, całkowite zaćmienie Księżyca, przeloty superjasnych meteorów z roju Taurydów, liczne koniunkcje planet czy nawet bliski przelot wyjątkowo dużej planetoidy. 

 

W grudniu odbyłem podróż za koło podbiegunowe, gdzie jako pierwszy w Polsce nagrałem dla Was obraz zorzy polarnej realtime, to znaczy tak, jak wygląda ona w rzeczywistości. 

 

 

Moja działalność w internecie jest całkowicie non-profit. Dotyczy to również wszystkich moich wystąpień w mediach.

 

Niestety, sprzęt, przy pomocy którego realizuję najciekawsze transmisje i przygotowuję dla Was nagrania zjawisk na niebie, nie jest moją własnością. Miałem możliwość używania go przez kilka miesięcy, ale wiąże się to ze sporymi ograniczeniami.

Ta możliwość właśnie się kończy, a ja chciałbym dalej prowadzić dla Was „Z głową w gwiazdach LIVE”. Dlatego chciałbym prosić Was o wsparcie!

 

 

 

 

Potrzebuję zakupić taki sprzęt na własność.

Kamera, która - przy wykorzystaniu ekstremalnie wysokiego ISO - umożliwia filmowanie wyglądu nocnego nieba tak, jak widzi je ludzkie oko, to Sony A7s.

Najnowszy model tego aparatu kosztuje ok. 14 000 zł.

Aby skutecznie realizować transmisje i przybliżać wygląd nocnego nieba, potrzebuję jednak zainwestować w kilka dodatkowych akcesoriów takich jak:

- co najmniej dwa obiektywy (szerokokątny 15 mm i długoogniskowy 200 mm)

- kartę przechwytującą Black Magic Intensity Shuttle (aby podłączyć kamerą do komputera)

- złączkę umożliwiającą montowanie obiektywów firmy Canon (których używam na co dzień)
- stabilny statyw

- zasilacz, zestaw okablowania

 

Łączny koszt inwestycji szacuję na ok. 22 000 zł.

Nie proszę Was jednak o całą sumę. W pracy popularyzatora najważniejsze jest to, żeby dzielić się swoją radością i fascynacją świata. Dzieląc się z Wami moją pasją, czerpię też bardzo dużo przyjemności dla siebie!

 

Dlatego uznałem, że najsprawiedliwiej będzie poprosić Was o wsparcie połowiczne - ja połowę, Wy połowę :)

 

Chciałbym uzbierać kwotę minimum 11 000 zł, która pozwoli mi zainwestować w wymarzony sprzęt i w dalszym ciągu popularyzować astronomię podczas transmisji internetowych „Z głową w gwiazdach LIVE”. 

 

Łączny koszt inwestycji to ok. 22 000 zł. Pamiętajcie, że proszę Was o wsparcie w wysokości połowy tej kwoty - resztę dorzucę sam. Co jeśli uda mi się uzbierać więcej niż to, o co proszę?

 

Wtedy przede wszystkim będzie mi łatwiej sfinansować całość projektu. Będę mógł spróbować również zainwestować w dodatkowe rzeczy. 

 

Z pewnością pierwszym w kolejce będzie zakup oprogramowania WireCast, który pozwala streamować LIVE w Internecie. Na co dzień używam darmowego oprogramowania, które czasem płata figle. Użycie WireCasta (koszt ok. 2000 zł) to wejście na zupełnie inny poziom z jakością transmisji.

 

Chciałbym również zainwestować w mobilną, ruchomą głowicę pod teleskop, którą mógłbym zabierać na szybkie wyjazdy obserwacyjne i przy jej pomocy wykonywać płynniejsze ruchy teleskopem podczas obserwacji. Koszt takiej głowicy to ok. 600 zł.

 

Reszta środków wspomoże mnie w sfinansowaniu wyprawy za koło podbiegunowe na przełomie lutego i marca, gdzie po raz kolejny będę chciał przybliżyć Wam niezwykłe zjawisko, jakim jest zorza polarna.

 

Wierzę, że z Waszą pomocą jest to możliwe! :)

 

Zachęcam do kontatku poprzez mój oficjalny fanpage:
https://www.facebook.com/karolwojcickifanpage

Pozdrawiam,
Karol Wójcicki

Media o Twoim projekcie:

Pokazuje niebo nocą online i na żywo!

dziendobry.tvn.pl | 2016-01-10

Gościem Dzień Dobry TVN był Karol Wójcicki. Miłośnik gwiazd i popularyzator astronomii potrzebował nowego sprzętu do oglądania gwiazd. W tym celu zorganizował specjalną akcję. W ciągu 10 godzin udało mu się zebrać aż 11 tys. zł. Czy spodziewał się takiego odzewu? Jak duże jest zainteresowanie jego audycjami? Po co to robi?

Nie odpuścił! Dzięki niemu każdy z nas może „dotknąć” nieba i „sięgnąć” gwiazd

innpoland.pl | 2016-01-08

Na co dzień Karol Wójcicki pracuje w Centrum Nauki Kopernik. Jego pasją od dzieciństwa była astronomia i postanowił dzielić się nią z innymi – w tym celu od kilku miesięcy prowadzi pionierski projekt transmisji internetowych na żywo, w czasie których prezentuje najciekawsze zjawiska zachodzące na niebie. Takie, jak zaćmienie Słońca, Księżyca czy przeloty meteorów. Ale aby dalej kontynuować tę inicjatywę, musiał zwrócić się o pomoc do internautów. Ich reakcja przerosła wszelkie oczekiwania popularyzatora astronomii.

W 10 godzin zebrał 11 tys. zł na sprzęt do transmisji astronomicznych. "Szok!"

wyborcza.pl | 2016-01-05

W 10 godzin zebrał 11 tys. zł na sprzęt do transmisji astronomicznych. "Szok!"

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.02.2016 17:05