Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Fundacja Wielki Człowiek

Fundacja Wielki Człowiek

Katowice, Polska

Nasza Fundacja istnieje od 2013 roku. Została powołana do życia z inicjatywy rodziny Jerzego Kukuczki, zajmujemy się działaniami artystycznymi, kulturalnymi, edukacyjnymi i sportowymi. Przede wszystkim jednak główną przyświecającą nam ideą jest popularyzacja dokonań Jerzego Kukuczki. W tym celu pracujemy nad przygotowywaniem wydawnictw literackich, publikacją albumów fotograficznych, wydawaniem filmów, pracami nad materiałami archiwalnymi J. Kukuczki. Utworzyliśmy też Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki, stale opiekujemy się też Izbą Pamięci Jerzego Kukuczki.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

14020 PLN z 10900 PLN

218 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

128%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 19.12.2015.

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki

O projekcie

 1. NASZ CEL
Celem naszego projektu jest realne wsparcie Izby Pamięci Jerzego Kukuczki. Uzbierane pieniądze posłużą do przeprowadzenia niezbędnego remontu i rozbudowy Izby. Naszą prośbę o wsparcie kierujemy do wszystkich pamiętających Jerzego Kukuczkę i ceniących dokonania jednego z największych himalaistów świata, do osób kochających góry – wysokie i te troszkę niższe.


2. TROSZKĘ WIĘCEJ O NASZYM PROJEKCIE 
Czym jest Izba Pamięci Jerzego Kukuczki?
Izba Pamięci  jest wyjątkowym miejscem, mieszczącym się w niewielkim góralskim domku w Istebnej, w przysiółku Wilcze. Muzeum zostało utworzone przez żonę himalaisty – Cecylię Kukuczkę w 1996 roku. Dzięki zaangażowaniu i odważnej inicjatywie pani Cecylii w dawnym domu Jerzego powstało miejsce, w którym pasjonaci turystyki górskiej mają szansę poznać himalajską historię zdobywcy Korony Himalajów. Każdy znajdujący się tam eksponat to wyjątkowy i niepowtarzalny ślad pozostawiony przez Kukuczkę. Drobne pamiątki poświadczają  niezwykłą historię, która wydarzyła się ponad 25 lat temu, a także pozwalają na to, aby kolejne pokolenia nie zapomniały o niej. Izba działając w sposób niekomercyjny, ma jedną misję - podtrzymać pamięć, oraz popularyzować dokonania złotej dekady polskiego himalaizmu. Odwiedzających oprowadza po Izbie pani Cecylia Kukuczka.

Tych, którzy nie mieli okazji odwiedzić nas w Istebnej zapraszamy do na wirtualny spacer po Izbie w jednym z działów Muzeum Jerzego Kukuczki - http://www.jerzykukuczka.pl/#/memories

 

Kim był Jerzy Kukuczka?

Jerzy Kukuczka to postać wybitna i kultowa, której zapewne większości z Was nie trzeba przedstawiać.  Przez wielu teoretyków określany jest mianem najwybitniejszego himalaisty XX wieku. Jego najbardziej rozpoznawalnym osiągnięciem jest zdobycie Korony Himalajów. Dokonał tego jako drugi człowiek na świeci jednak w czasie o połowę krótszym niż poprzednik, wyznaczając przy tym 11 nowych dróg, 4 pierwsze przejścia zimowe, 7 przejść w stylu alpejskim. Do dnia dzisiejszego osiągnięcia te nie zostały powtórzone. W 1988 roku Kukuczka uhonorowany został Srebrnym Medalem Orderu Olimpijskiego. Zginął tragicznie 24 października 1989, podczas próby wejścia na Lhotse legendarną, niezdobytą wówczas południową ścianą.

 

 

3. ZESPÓŁ FUNDACJI - KIM JESTEŚMY ?

Fundacja Wielki Człowiek została założona w 2013 roku przez rodzinę Jerzego Kukuczki. Naszą główną misją jest popularyzacja dokonań Jerzego Kukuczki oraz podtrzymywanie pamięci o Nim. W ciągu dwóch lat zrealizowaliśmy wiele projektów związanych z Jego postacią między innymi: nowe wydanie książki Na szczytach Świata, nowe wydanie książki Mój pionowy świat (w wersji książkowej, albumowej i anglojęzycznej), przeprowadzenie programu archiwizacji materiałów pozostawionych przez Jerzego Kukuczkę stworzenie Archiwum Jerzego Kukuczki, stworzenie platformy Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki – www.jerzykukuczka.pl, przygotowanie i realizacja wystaw fotografii z Archiwum Jerzego Kukuczki, od 2013 roku nasza Fundacja opiekuje się również Izbą Pamięci. Chętnie angażujemy się w akcje powiązane ze środowiskiem górskim, nasze archiwalia w różnej formie często goszczą na festiwalach górskich – w postaci filmów, wystaw zdjęć, prelekcji Cecylii Kukuczki, wspieramy wiele inicjatyw takich jak aukcje charytatywne na rzecz potrzebujących himalaistów i ludzi gór.


Cecylia Kukuczka – Serce Izby Pamięci i Dobry Duch projektu


Wojciech Kukuczka – Prezes Fundacji           Katarzyna Zioło – Project Manager

 
Mania i Sylwia Pietras–Wolska - wsparcie promocji projektu, wsparcie duchowe i motywacjne :)

 4. BUDŻET, CZYLI CO ZROBIMY ZA UZBIERANE PIENIĄDZE
Celem projektu jest realne wsparcie działalności Izby Pamięci i zwiększenie jej potencjału. Dom, w którym została ona założona liczy sobie już wiele lat, dla bezpieczeństwa oraz komfortu zwiedzających wiele jego elementów wymaga remontu, wymiany, dostosowania do zmieniających się realiów. Jeżeli uda nam się uzbierać przewidzianą sumę 10900 zł będziemy mogli wykonać następujące prace:

Wymiana podłogi znajdującej się we wnętrzu Izby. Ze względu na ogromną ilość turystów jest to element najbardziej narażony na eksploatację. Po wielu latach podłoga jest zniszczona i jet nie tylko nie estetyczna, ale przede wszystkim może być niebezpieczna dla odwiedzających, których jednego dnia bywa nawet do 100 osób. Na ten cel przeznaczymy 2000,00 zł.

Wymiana drzwi wejściowych do Izby Pamięci - obecnie Izbę od świata zewnętrznego dzielą zwykłe drzwi nie chroniące przed potencjalnym włamaniem, które o wiele lepiej nadają się do wnętrza domu. Nie jest to wystarczające zabezpieczenie dla cennych pamiątek znajdujących się w środku muzeum. W związku z tym chcemy wymienić te znajdujące się tam od wielu lat na nowe, odpowiednio zamykane i bezpieczne. Na ten cel przeznaczymy 1900,00 zł.

Remont przedsionka Izby Pamięci dostosowanie go do potrzeb zwiedzających oraz poszerzenie ekspozycji. Ponieważ wnętrze samej Izby jest niewielkie, częstokroć goście Izby w oczekiwaniu na swoja kolej spędzają czas w przedsionku muzeum. Chcemy dostosować go do potrzeb odwiedzających, to znaczy wyremontować go (wymienić posadzkę, balustradę), wstawić wygodne ławki dla oczekujących oraz zaaranżować w tym miejscu część ekspozycji.  Na ten cel przeznaczymy łącznie 7000,00 zł. 

Izba jest punktem spotkań wielu osób żyjących w środowisku górskim. Chcemy by wygoda tego miejsca pozwoliła na to, aby goście czuli komfort we wspólnym spędzaniu czasu, by ich przybycie nie ograniczało się jedynie do półgodzinnego zwiedzania ekspozycji, ale aby mieli szanse zasiąść, wysłuchać historii opowiadanej przez panią Cecylię Kukuczkę, podzielić się wspomnieniami, opiniami, przemyśleniami. Chcemy aby Izba Pamięci była nie tylko niewielkim muzeum, ale również przyjaznym miejscem spotkań ludzi gór.

 

 

5. KOLEJNE CELE – CO JEŚLI UZBIERAMY WIĘCEJ

Każda złotówka przekazana przez Was zostanie przeznaczona na rozbudowę Izby Pamięci, na uzupełnianie ekspozycji oraz na działania promocyjne. Trudno nam przewidzieć w tej chwili jak potoczy się zbiórka dlatego też, nie będziemy deklarować konkretnych ponadprogramowych sum. Możemy jednak przedstawić Wam nasz plan na rozwój Izby. Każdą sumę, która przekroczy planowany prób 10900 zł wykorzystamy tak, aby w jak najlepszy sposób zbliżyć się do osiągnięcia kolejnych celów, a są to:

Poszerzenie ekspozycji w Izbie oraz związane z nią działania takie jak digitalizacja, archiwizacja, opis, przechowanie i odrestaurowanie materiałów pozostawionych pośmiertnie przez Jerzego Kukuczkę. 

Promocja Izby Pamięci, to znaczy zaprojektowanie i wydruk plakatów, ulotek, naklejek informacyjnych. Polepszenie oznaczenia kierującego turystów z pobliskich szlaków do Izby.

Audioprzewodnik po Izbie Pamięci. Taki rodzaj przewodnika, pozwoli na poszerzenie ekspozycji, o dodatkowe materiały audialne, ale przede wszystkim powoli na to, by Izba była dostępna dla turystów zawsze, bez względu na to, czy pani Cecylia jest obecna w Istebnej.

Przewodnik multimedialny. O wiele bardziej zaawansowana forma powyższego przewodnika, który pozwoli na uzupełnienie ekspozycji o elementy multimedialne (np. filmy z wypraw) oraz pozwoli na interaktywność ekspozycji.


6. DLACZEGO POLAKPOTRAFI?
Zwracamy się z prośbą o wsparcie do osób którym postać Jerzego Kukuczki była i jest bliska. Do osób, które kochają góry, potrafią przeżywać je w ten wyjątkowy sposób. Izba pamięci to przede wszystkim miejsce, w którym wspominamy historię Jerzego, ale to również miejsce, w którym wszyscy my – ludzie gór mamy szanse się spotkać. I dlatego chcemy abyśmy budowali i troszczyli się o to miejsce wspólnie.  Już teraz serdecznie dziękujemy tym, którzy zechcą wesprzeć nasz projekt. Do zobaczeniu w Istebnej!

 

7. NAGRODY

W naszym dziale nagród (po prawej stronie) znajduje się wiele ciekawych publikacji, ciekawostek z naszego archiwum niedostępnych w żaden inny sposób oraz możliwość zorganizowania prelekcji pani Cecylii Kukuczki. Zachęcamy Was do zapoznania się z naszymi propozycjami. Nagrody zostaną do Was wysłane niezwłocznie, po zakończeniu zbiórki. Koszty przesyłki na terenie Polski ponosimy my - Fundacja. W razie konieczności wysyłki za granicę, prosimy o kontakt. Wśród nagród znajdziecie między innymi:

Publikacje Fundacji Wielki Człowiek. Jak widzicie dostępne jest wiele różnych publikacji w różnych konfiguracjach. Wśród nich znajdziecie autobiograficzną książkę Jerzego Kukuczki „Mój pionowy świat” w wydaniu książkowym oraz albumowym, wywiad rzekę „Na szczytach świata” przeprowadzony z Jerzym przez Tomasza Malanowskiego, audiobooki, ebooki oraz filmy „Kukuczka” – autorstwa Jerzego Porębskiego i „Jurek” w reżyserii Pawła Wysoczańskiego. Wszystkie nagrody opatrzone zostaną podziękowaniem pani Cecylii Kukuczki.
 

                          

Archiwalia z Archiwum Jerzego Kukuczki. Podczas zbiórki funduszy na remont Izby Pamięci macie wyjątkową okazję zdobyć unikatowe przedmioty znajdujące się w zbiorach Archiwum Jerzego Kukuczki. Między innymi znaczek pocztowy z kolekcji olimpijskiej, widokówkę promującą wyprawę wraz z podpisem Jerzego Kukuczki (dostępne tylko 2 egzemplarze), plakat promocyjny z wyprawy Kukuczki z Jego podpisem oraz archiwalny hak wspinaczkowy z taśmą  (dostępny jest tylko 1 egzemplarz).

       

 

 

Prelekcję Cecylii Kukuczki. Na spotkaniu z darczyńcom Cecylia Kukuczka przedstawi prelekcję pod tytułem "Korona Himalajów Jerzego Kukuczki". Opowiada ona historię zdobywania Korony Himalajów na podstawie materiałów archiwalnych - filmów, fotografii, nagrań z radiostacji wyprawowych, zapisków, wspomnień Jerzego Kukuczki a także osobistych wspomnień pani Cecylii.  Prelekcja zostanie wygłoszona w wybranym przez darczyńcę terminie w wybranym i zapewnionym przez niego miejscu na terenie Polski. Szczegóły dotyczące sprzętu niezbędnego do wygłoszenia prelekcji zostaną ustalone bezpośrednio z darczyńcom. W przypadku gdy miejsce wygłoszenia prelekcji znajduje się odległości dalszej niż 100 kilometrów od Katowic (mierzonej na najkrótszym odcinku drogi prowadzącej z Katowic do miejsca prelekcji), darczyńca zobowiązany jest do pokrycia kosztów dojazdu pani Cecylii. Jeżeli wymagają tego oklności darczyńca zobowiązany jest również do zapewnienia noclegu prelegentce. Powyższe kwestie powinny zostać ustalona przed odbyciem się prelekcji.

 

 

 

 

8. KONTAKT

 

FACEBOOK: www.facebook.com/kukuczka.net

 

E-MAIL: kontakt@fundacjawielkiczlowiek.pl

 

WWW: www.jerzykukuczka.pl

 

TELEFON: Katarzyna Zioło - 664 990 061

 

Media o Twoim projekcie:

Dużym poparciem cieszy się zbiórka pieniędzy na remont Izby Pamięci Jerzego Kukuczki

outdoormagazyn.pl | 2015-12-10

Z dużym poparciem spotkała się zbiórka pieniędzy na remont i rozbudowę Izby Pamięci Jerzego Kukuczki, prowadzona na portalu Polak Potrafi. Mimo że akcja cały czas trwa (jeszcze do 19 grudnia), już udało się zebrać wymaganą kwotę, a nawet więcej – ponad 11 tys. zł. Przypomnijmy, że warunkiem zrealizowania projektu było zgromadzenie co najmniej 10900 zł.

Dużym poparciem cieszy się zbiórka pieniędzy na remont Izby Pamięci Jerzego Kukuczki

wspinanie.pl | 2015-12-10

Z dużym poparciem spotkała się zbiórka pieniędzy na remont i rozbudowę Izby Pamięci Jerzego Kukuczki, prowadzona na portalu Polak Potrafi. Mimo że akcja cały czas trwa (jeszcze do 19 grudnia), już udało się zebrać wymaganą kwotę, a nawet więcej – ponad 11 tys. zł. Przypomnijmy, że warunkiem zrealizowania projektu było zgromadzenie co najmniej 10900 zł.

Dom Jerzego Kukuczki w Istebnej wymaga remontu

www.mmsilesia.pl | 2015-11-30

Chętnie odwiedzana Izba Kukuczki w Istebnej potrzebuje remontu. Pieniądze są zbierane na portalu crowdfundingowym polakpotrafi.pl

Izba Jerzego Kukuczki

bielsko.pttk.pl | 2015-11-23

Tablica pamiątkowa Jerzego Kukuczki i innych polskich himalaistów na Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą w Tatrach Słowackich

Trwa zbiórka pieniędzy na remont Izby Pamięci Jerzego Kukuczki

serwisgorski.pl | 2015-11-23

Trwa zbiórka pieniędzy na remont powstałej w 1997 roku Izby Pamięci Jerzego Kukuczki. Warto pomóc!

Izba Jerzego Kukuczki zbiera na remont

cieszyn.naszemiasto.pl | 2015-11-20

Chętnie odwiedzana Izba Kukuczki w Istebnej potrzebuje remontu. Pieniądze na ten cel zbierane są przez portal crowdfundingowy.

Cecylia Kukuczka - Korona Himalajów Jerzego Kukuczki

www.taternik.org | 2015-11-17

Klub Podróżników Namaste zaprasza w niedzielę 29 listopada o godzinie 18:00 na spotkanie z Cecylią Kukuczka, która opowie o Koronie Himalajów swojego męża. Podczas spotkania nie zabraknie archiwalnych zdjęć oraz filmów. Będzie też okazja do kupienia książki wraz z podpisem.

Spotkanie z Cecylią Kukuczką

www.goryonline.com | 2015-11-17

Klub Podróżników Namaste w Katowicach, postanowił wesprzeć zbiórkę pieniędzy na remont i rozbudowę Izby Jerzego Kukuczki organizując spotkanie z panią Cecylią Kukuczką.

Wsparcie dla Izby Pamięci Jerzego Kukuczki – wywiad

kirzenska.wordpress.com | 2015-11-17

Miałam okazję porozmawiać z Katarzyną Zioło – Project Managerem Fundacji Wielki Człowiek. Całym sercem wspieram projekt na PolakPotrafi.pl związany ze zbiórką na remont Izby Pamięci Jerzego Kukuczki. Kasia podkreśla dlaczego ta zbiórka jest tak ważna. Sami zobaczcie naszą rozmowę …

Dom Jerzego Kukuczki w Istebnej czeka na remont. Pieniądze zbierane są w sieci

www.dziennikzachodni.pl | 2015-11-14

W internecie trwa zbiórka pieniędzy na remont powstałej w 1997 roku Izby Pamięci największego polskiego himalaisty. Warto pomóc.

Spotkanie z Panią Cecylią Kukuczką

www.portalgorski.pl | 2015-11-12

Klub Podróżników Namaste w Katowicach, postanowił wesprzeć zbiórkę na Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki organizując spotkanie z panią Cecylią Kukuczką. Wstęp na spotkanie kosztuje 10 zł, wszystkie wpływy zostaną przeznaczone na cel remontu Izby (na zbiórkę PP). Spotkanie odbędzie się w Katowicach 29.11. o godzinie 18.00.

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki – zbiórka na PolakPotrafi.pl

climb.pl | 2015-11-08

Celem naszego projektu jest realne wsparcie Izby Pamięci Jerzego Kukuczki. Uzbierane pieniądze posłużą do przeprowadzenia niezbędnego remontu i rozbudowy Izby. Naszą prośbę o wsparcie kierujemy do wszystkich pamiętających Jerzego Kukuczkę i ceniących dokonania jednego z największych himalaistów świata, do osób kochających góry – wysokie i te troszkę niższe.

Ruszyła zbiórka na remont i rozbudowę Izby Pamięci Jerzego Kukuczki

brytan.com.pl | 2015-11-06

Na portalu polakpotrafi.pl ruszyła zbiórka na remont i rozbudowę Izby Pamięci Jerzego Kukuczki.

Na Polak Potrafi ruszyła zbiórka na remont Izby Pamięci Jerzego Kukuczki

outdoormagazyn.pl | 2015-11-05

Na portalu Polak Potrafi ruszyła zbiórka pieniędzy na remont i rozbudowę Izby Pamięci Jerzego Kukuczki. To wyjątkowe miejsce utworzone zostało w 1997 roku przez żonę himalaisty Cecylię Kukuczkę, mieści się niewielkim góralskim domku w Istebnej, w przysiółku Wilcze. Opiekę nad muzeum sprawuje Fundacja „Wielki Człowiek”.

Remontujemy Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki!

www.portalgorski.pl | 2015-11-05

Remontujemy Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki! - Takie zdanie napisali na Facebooku członkowie Fundacji Wielki Człowiek. Chcą, żeby muzeum w Istebnej mogło przyjmować coraz więcej turystów. Środki na rozbudowę i niezbędne remonty zbierają na Polak Potrafi.

Na Polak Potrafi ruszyła zbiórka na remont Izby Pamięci Jerzego Kukuczki

wspinanie.pl | 2015-11-05

Na portalu Polak Potrafi ruszyła zbiórka pieniędzy na remont i rozbudowę Izby Pamięci Jerzego Kukuczki. To wyjątkowe miejsce utworzone zostało w 1997 roku przez żonę himalaisty Cecylię Kukuczkę, mieści się niewielkim góralskim domku w Istebnej, w przysiółku Wilcze. Opiekę nad muzeum sprawuje Fundacja „Wielki Człowiek”.

Zbiórka na remont Izby Pamięci Jerzego Kukuczki

drytooling.com.pl | 2015-11-05

Na Polakpotrafi rusza zbiórka pieniędzy na remont Izby Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej. Poniżej trochę informacji o projekcie. O samym Jurku polecam przeczytać ten artykuł: Jerzy Kukuczka - najwybitniejszy polski himalaista?.

Rusza zbiórka na remont i rozbudowę Izby Jerzego Kukuczki

www.goryonline.com | 2015-11-04

Celem projektu jest realne wsparcie Izby Pamięci Jerzego Kukuczki. Uzbierane pieniądze posłużą do przeprowadzenia niezbędnego remontu i rozbudowy Izby.

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki liczy na wsparcie

gazetacodzienna.pl | 2015-11-04

Fundacja Wielki Człowiek, której misją jest popularyzacja dokonań Jerzego Kukuczki i podtrzymywanie pamięci o nim, rozpoczęła zbiórkę środków na remont Izby Pamięci zdobywcy Korony Himalajów. Liczy się każda złotówka!

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 19.12.2015 15:03