O projekcie
Nowa fala polskiej sztuki podbija Indie. Naukowcy i artyści z Instytutu B61 przygotowują na Goa widowiskowy spektakl-zagadkę.
W tak egzotycznych zakątkach świata sztuka znad Wisły bywa wyjątkowo rzadko. Niezwykły performance z pogranicza astronomii i sztuki będzie główną atrakcją festiwalu The Story Of Space (Historia Przestrzeni) na indyjskim Goa.
Zbieramy środki na realizację widowiskowego spektaklu „Ewolucja Gwiazd” polskiej grupy artystów i naukowców - Instytut B61 - w trakcie festiwalu The Story of Space w Indiach.
Jesteśmy na miejscu w Panjim, włączamy lokalnych artystów do naszych działań. Wszyscy nie pobieramy wynagrodzeń, chcemy zwrócić koszty przejazdu, przelotów, wynajmu sprzętu, zakwaterowania dla zespołu funkowego z Mumbaiu LAXMIBOMB, wokalistki folkowej z Goa -Joanne Fernandes, gitarzysty- Vijay Xavier, muzyków- Abhinav Saxena, Manasi Naik, Paul Rodrigues, Jobin George, artysty video- Aviana D'souza, lokalnego chóru uniwersyteckiego i artystów wizualnych.
Potrzebujemy Waszego wsparcia, żeby zrealizować spektakl „Ewolucja Gwiazd” w trakcie Festiwalu The Story of Space w Panjim w Indiach odbywającego się 10-19 listopada 2017.
Ideą festiwalu jest promowanie wolontariatu i społecznego zaangażowania dlatego artyści zarówno z Polski jak i z Indii biorący udział w projekcie nie pobierają wynagrodzenia.
Do ośmioosobowego zespołu artystów i naukowców z Polski dołączy grupa lokalnych twórców i muzyków m.in. zespół muzyczny - LAXMIBOMB, wokalistka Joanne Fernandes, muzycy: Abhinav Saxena, Manasi Naik, Paul Rodrigues, Jobin George, artysta video- Avian D'souza, lokalny chór uniwersytecki i artyści wizualni.
Zebrane środki przeznaczymy na pokrycie kosztów podróży i zakwaterowanie dla lokalnych twórców na czas prób i pokazów spektaklu.
"Ewolucja gwiazd" wpisuje się w nurt sztuki site-specific, co oznacza, że jest tworzony specjalnie pod kątem konkretnego miejsca. Choć siedziba Instytutu jest objęta ścisłą tajemnicą, Jan Świerkowski- astronom i kurator spektaklu, uchyla rąbka tajemnicy: “Dostaliśmy we władanie opuszczony secesyjny budynek, który przez wiele lat był siedzibą uniwersytetu, a pamięta nawet czasy portugalskich kolonizatorów. To tu odbędą się zaawansowane eksperymenty naszej placówki badawczej”. Jak dodaje, przygotowania trwają już od początku października.
Spektakl przygotowują wspólnie artyści i faktyczni naukowcy tworzący symbiotyczny zespół teatralny. Celem działania jest stworzenie pewnej przestrzeni porozumienia międzykulturowego – inspirowanego nauką, ale pozostawiającego miejsce na współpracę artysty, naukowca i widza, pewien wspólny mianownik i odnośnik dla kultury, sztuki i nauki. To wszystko sprawia, że działalność Instytutu B61 jest w skali Polski, Europy i świata niepowtarzalna, a każdy spektakl jest efemerycznym i niezapomnianym doznaniem intuicyjno- zmysłowy.
Instytut B61 otrzymał zaproszenie do udziału w festiwalu w efekcie długotrwałej współpracy i kontaktów z organizatorami festiwalu The Story Of. Po raz pierwszy Instytut B61 spotkał się z kuratorką Jayą Rachmandani w Warszawie podczas konferencji w Centrum Nauki Kopernik, gdzie prezentował projekt Cosmic Underground, czyli współfinansowany przez Komisję Europejską oraz województwo kujawsko-pomorskie pociąg artystyczny z Tallinna do Lizbony. Jaya Rachmandani zainspirowana działaniami Instytutu B61 zorganizowała pierwszy międzynarodowy festiwal The Story Of Light w Panaji w roku 2015 w ramach Międzynarodowego Roku Światła 2015, a następnie została zaproszona do prezentacji rezultatów na oficjalnej gali UNESCO w Meksyku w 2016 roku. Celem wyjazdu oprócz organizacji spektaklu jest wymiana dobrych praktyk oraz know-how z zakresu działań edukacyjnych. Jest to niezwykle ważne działanie ponieważ w Indiach wiele osób ma zamknięty dostęp do edukacji ze względu na przynależność kastową. Odbiorcami spektaklu w trakcie festiwalu będą zarówno uczniowie szkół jak i dorośli. Przewiduje się widownię spektaklu wynoszącą kilka tysięcy osób, a festiwalu kilkadziesiąt tysięcy.
Naszym celem poza prezentacją spektalu jest także przekazanie pewnej metodologii pracy oraz doświadczeń naszej grupy w prowadzeniu projektów artystycznych oraz badań pomostowych z zakresu nauki i sztuki. W przyszłości planowana jest dalsza współpraca kuratorska w ramach festiwalu The Story of Mind w Indiach w roku 2019.
O festiwalu THE STORY OF SPACE
JAN ŚWIERKOWSKI
Kurator, astronom i naukowiec. Studia Magisterskie na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej na Wydziale UMK w Toruniu, studia doktoranckie CULTURE STUDIES (2016 – 2019) w ramach Lisbon Consortium International Doctoral Program. Twórca Instytutu B61, kurator i reżyser widowisk teatralnych site - specific łączących naukę i sztukę w 5 krajach.
STEFAN KORNACKI
Artysta multimedialny. Absolwent grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Performer, poeta i twórca grupy muzycznej SER CHARLES [Organek, Staszewski], współtworzy naukowo-artystyczną grupę INSTYTUT B-61. Obecnie pracuje m.in nad projektami Inscription (instalacje ze zdemontowanych fabrycznych napisów, realizacje m.in. w Kijowie, Lizbonie, Tallinie), Local News oraz Szerokości.
DOMINIK KAMIL SMUŻNY
Wszechstronny kreator stale poszukujący form dla swojej wypowiedzi artystycznej, rzeźbiarz, konstruktor, scenograf teatralny i filmowy autor wielu instalacji dla INSTYTUTU B61. uczestnik wielu wystaw zbiorowych, festiwali, chętnie zapraszamy do kolaboracji przez innych twórców z różnych dziedzin, otwarty na ciągłe doświadczanie rzeczywistości, z którą nieprzerwanie prowadzi dyskurs.
ALEKSANDRA BEDNARZ
Aktorka i edukatorka teatralna. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Absolwentka Podyplomowych Studiów Menedżerskich na Uniwersytecie Warszawskim. Na swoim koncie ma 20 ról w kilku teatrach w Polsce. Organizuje projekty i prowadzi warsztaty z zakresu edukacji kulturalnej i teatralnej we współpracy z organizacjami pozarządowymi, instytucjami i Zakładem Poprawczym w Falenicy.
KRZYSZTOF WACHOWIAK
Właściciel klubu NRD w Toruniu, miłośnik muzyki i dziwnych dźwięków. Animator kultury, producent najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Toruniu ostatnich lat. Absolwent antropologii kulturowej, członek Klastra kreatywnego Brewster, uczestnik Lokalnej Grupy Urbact, menadżer kultury, producent wykonawczy licznych projektów kulturalnych, organizator koncertów i festiwali.
MACIEJ CEGŁOWSKI
Z wykształcenia i zamiłowania astronom. Bada kwazary. Do niedawana zawodowo zajmował się zderzaniem hadronów. Jest pasjonatem nauki. Aktywnie zaangażowany w jej popularyzację. Z Instytutem B61 związany od jego powstania w roku 2009.
ŁUKASZ IGNASIŃSKI
Magister sztuki, aktor Teatru im. Wilama Horzycy, absolwent Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, stypendysta Institut del Teatre w Barcelonie, podróżnik. Od lat związany z Instytutem B61.
MARIUSZ LUBOMSKI
Polski plastyk i muzyk, zaliczany do wykonawców piosenki autorskiej. Tworzy specyficzny rodzaj piosenek o charakterystycznym akustycznym brzmieniu, korzystającym z rytmów bossa nowy, rytmów karaibskich i pieśni cygańskich, klasycznego bluesa z elementami funky, garażowego undergroundu, ostrych rockowych brzmień i piosenek aktorskich, klimatu francuskich kabaretów i nowojorskich klubów jazzowych, songów Weilla-Brechta i Toma Waitsa.
LAXMIBOMB
JOANNE FERNANDES
AVIAN D'SOUZA
VIJAY XAVIER
ABHINAV SAXENA, MANASI NAIK, PAUL RODRIGUES, JOBIN GEORGE
GAUTAM NIMA, PUSHPANJALI SHARMA
Pushpanjali Sharma (M.A. Interdisciplinary Studies, Lesley University, Cambridge, U.S.A) and Gautam Nima (M.F.A. in Dance, Hollins University, U.S.A. & Frankfurt University of Music and Performing Arts, Germany) are interdisciplinary performing artists based in Goa.
MARIUSZ LUBOMSKI
L.U.C
MARTA NIERADKIEWICZ
DAWID OGRODNIK
ORGANEK
MARIO CAEIRO
JOLIE SU
Media o Twoim projekcie:
When science & art join forces
timesofindia.indiatimes.com | 2017-11-08
PANAJI: A unique amalgamation of art and science will unfold from November 10 to 19 in Goa with the commencement of the Story of Space, an interdisciplinary learning programme that will help attendees experience space from a number of perspectives.
Toruń-Indie. Ewolucja Gwiazd Instytutu B61 na Goa
Nowa fala polskiej sztuki podbija Indie. Naukowcy i artyści z toruńskiego Instytutu B61 przygotowują na Goa widowiskowy spektakl-zagadkę. Grupa, do której należą obok aktorów i muzyków młodzi astronomowie, językiem sztuki opowie o ewolucji gwiazd.
Nie mów nikomu
Są trzy rodzaje gwiazd. Gwiazdy o wadze jednego słońca, dziesięciu słońc i trzydziestu. Każda z nich umiera inaczej. Recenzja będzie bardzo krótka, bo tajemnic nie można zdradzać. Instytut B61 otworzył swoje progi dla nielicznej grupy szczęśliwców.
The story of space festival
In this installation, Jan and his team will explore the story of dehumanization of cosmic space. The Evolution of the Stars is a site-specific project that consists of thirteen audio-visual installations that tells the story of the life and death of stars. The exhibitions describes the evolution of