Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Nashipae

Nashipae

Bydgoszcz

Bydgoszczanka zafascynowana kulturą Masajów. Pasja zaprowadziła mnie do południowej Kenii, gdzie od 2009 współdziałam z lokalną społecznością! :)

Napisz wiadomość do Projektodawcy

4795 PLN z 3500 PLN

66 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

137%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 04.09.2015.

Inspiracja w działaniu

O projekcie

 

Mówi się, że edukując matki, wspiera się tak naprawdę całe rodziny.
Mówi się, by dawać wędkę zamiast ryby. 


Pójdźmy razem jeszcze dalej!

 

Tło sytuacji

Masajskie dziewczynki z południowej Kenii, często wydawane są za mąż w wieku 13-15 lat. Ojcowie nie są skłonni inwestować w ich edukację, jako że i tak, według tradycji, po ślubie będą mieszkały z rodziną męża. Doprowadza to do tego, że kobiety są w większości niewykształcone (obecnie ten trend zmienia się na lepsze). Wśród społeczności związanej ze wspieraną szkołą jest wiele mam, które, mimo swojej chęci do działania, nie mają podstawowej wiedzy jak tę energię i zapał konstruktywnie wykorzystać.

 

Plan

Wspólnie z Masajską partnerską organizacją Osimlai z południowej Kenii i jej dyrektorką Phillipą Kobai pragniemy wesprzeć mamy w założeniu klubów kobiet, w których, dzięki przeprowadzonym szkoleniom, zdobędą podstawową wiedzę i wspólnie opracują biznes plany przyszłych projektów. Wstępne rozmowy miały już miejsce, by móc przedstawić wam konkretne przykłady takich pomysłów.

 
Wstępnie powstały pomysły klubów:

Projekt szwalnia

Cel: Szkolenie mam w obsłudze i szyciu prostych elementów.

Szanse rozwoju: Główną potrzebą w regionie jest szycie mundurków. Zdobycie tej umiejętności umożliwi mamom stworzenie oferty dla kilku szkół w regionie i da pracę jeszcze większej liczbie osób.

Potrzeby:
  • 2 x 500zł - zakup co najmniej 2 manualnych maszyn do szycia 
  • 100zł - zakup nici, materiałów z targu, do nauki szycia, akcesoriów do konserwacji maszyn 
  • 200zł  - przeprowadzenie cyklu warsztatów – co najmniej 4 spotkania po 2h

Koszt całkowity do rozpoczęcia subprojektu: 1300 zł

 

 

Projekt biżuteria

Cel: Szkolenie mam w zakresie nowych technik wyrobu biżuterii.

Szanse rozwoju: Najbliższe miasteczko Kajiado leży przy głównej drodze turystycznej do Tanzanii. Daje to możliwość rozpoczęcia sprzedaży biżuterii turystom w Kenii, oraz docelowo także w Polsce.

Potrzeby:
  • 150zł - zakup półproduktów do przeprowadzenia szkolenia: żyłki, nici, koraliki, bransoletki skórzane, druciki, łańcuszki, guziki i inne ozdoby
  • 200zł - przeprowadzenie warsztatów – co najmniej 2 spotkania po 3h

Koszt minimalny do rozpoczęcia subprojektu: 350 zł

 

Prezenty

 


















 Szczegółowe rozbicie kosztów poszczególnych nagród możecie znaleźć tutaj.

Cel dodatkowy

W Masajskiej społeczności wszyscy pomagają sobie nawzajem. Szkoła Osimlai, którą wspieramy jako prowadzona przeze mnie Fundacja Mogę się uczyć, jest typu społecznego – znaczy to mniej więcej tyle, że to rodzice dzieci do niej uczęszczających dbają o to by szkole nic nie zabrakło. Częste są, wobec tego, zbiórki funduszy na rzecz szkoły. Jednym z takich zakupów był szkolny bus! Społeczność poświęciła środki np. z wesela, by więcej dzieci mogło się uczyć – czy to nie jest niesamowite?! W duchu współdziałania część środków – w zależności od zebranej kwoty – będzie przekazana na:

 

 

Pokoje dla nauczycieli

1. Wybudowanie trzech pokoi dla nauczycieli
W szkole uczy 8 nauczycieli, ale pokoi jest 5. Udało się je wybudować dzięki zeszłorocznej zbiórce na Polak Potrafi! Te pokoje to pewność, że mimo załamań pogody nauczyciele dotrą do szkoły, to także większa szansa na przekonanie lepszych nauczycieli do uczenia w naszej szkole.

Koszt budowy jednego pokoju - 1200 zł
(stelaż z drewna, blacha falista, wylanie betonowej podłogi, zakup i zbicie łóżka, krzesło i stolik) 

 

 

Zakup krów

2. Zakup krów
Dla Masajów oprócz rodziny najważniejsze jest bydło. Niestety liczne susze znacznie zmniejszyły liczbę bydła przypadającą na jedną rodzinę. Wiele straciło wszystko. Teraz powoli odbudowują swoje stada. Mleko natomiast sprzedają do miasta, by mieć dodatkowe środki. W takich sytuacjach dzieci piją bardzo mało mleka, a jest to podstawa diety Masajów. Zakup krów mlecznych do szkoły pozwoli na wzbogacenie diety dzieci. Dojeniem krów będą zajmowały się mamy dzieci. Według ustalonej umowy otrzymają procent od udoju dla siebie.

Jedna krowa mleczna to koszt około 1 500 zł

 

 

Budowa kurnika

3. Budowa kurnika w szkole
Pragnąc wzbogacić dietę dzieci w szkole o jajka, ale także - w przyszłości - o samo mięso, chcemy założyć kurnik w szkole. Koszt zakupu 5 jajek to około 8zł. Średnio, 4 osobowa rodzina może sobie pozwolić na wydanie na tygodniowe wyżywienie około 60zł. Wobec tego nie opłaca się nam kupować jajek - lepiej stworzyć kurnik u siebie. Opiekowałyby się nim konkretne dzieci i ich mamy. Zyskiem dla mam byłyby jajka, a także - w późniejszym czasie - kurczęta.

Koszt wybudowania kurnika dla 50 kur to 862zł 
Koszt zakupu 50 sztuk kur/kogutów to 15zł x 50 sztuk= 750zł
Koszt zakupu paszy na trzy miesiące to ok 0,41gr/dzień x 50 kur x 91 dni = 1 865,50 zł 

 

 

Wykończenie internatu

4. Wykończenie prac przy budowie internatu 
W szkole, z wpłacanych opłat, ale także z darowizn samych rodziców, budowany jest internat. Wiele dzieci dociera do szkoły z bardo oddalonych miejsc. Szczególnie w trakcie okresów deszczy szkolny bus nie ma możiwości po nich podjechać. By dzieci mogły uczyć się okrągły rok potrzeba więc miejsca gdzie mogłyby być od poniedziałku do piątku. Stąd inicjatywa wybudowania mini internatu od samych rodziców.
Koszt wykończenia internatu to około 1600 zł.

 

 

Pamiętaj, że to jest projekt, który się dopiero zacznie. Podarunki będą tworzone zaraz po wstępnej części szkoleń. W zależności od ilości wybranych podarunków, czas na ich realizację systematycznie się wydłuży. Przy każdej nagrodzie podałam datę, do której zobowiązujemy się dostarczyć daną nagrodę do wspierającego.

 

 

Zainspiruj się

Dzięki Twojemu wsparciu Mamy będą mogły zarobić dodatkowe środki i nabędą wielu nowych umiejętności. W końcu rozpoczną działanie kluby, które będą rozwijać w nich liderki i kobiety biznesu :)

 

 

Zainwestuj

Zainwestuj w ludzi, nic innego nie da Ci tyle radości i satysfakcji niż fakt, że wsparłeś rozwój drugiej osoby, która dzięki temu stworzy dla siebie i swojej rodziny lepsze jutro!

 

… więc wystarczy wybrać sobie nagrodę :) wpłacić nie mniej niż oszacowane wsparcie, a co najmniej tyle ile podpowiada serce i...

Co jeszcze?

Udostępnij naszą zbiórkę na swoich profilach społecznościowych,
nasz link to : http://polakpotrafi.pl/projekt/inspiracja-w-dzialaniu
prześlij informacje do siostry i babci!
Prześlij informacje mailem do swoich znajomych i rodziny. Nie każdy często zagląda do internetu a nasza akcja trwa tylko 21 dni!
Zmień swoje tło na Facebooku!
Pobierz bannery poniżej!
bannerki np na tło profilowe FB (851px x 315px)





Bannerki na blogi czy strony, grafiki profilowe (180px x 180px)
pamiętaj by dodać link lub opis to pomoże nam wspólnie rozpropagwać akcję i da większą szansę dla powodzenia!

https://polakpotrafi.pl/projekt/inspiracja-w-dzialaniu

Bądź ze mną w kontakcie!
Masz pomysł, podoba Ci się coś lub nie, a może masz pytania? Daj mi znać! Napisz w komentarzach lub w wiadomości prywatnej.
Jestem także na facebooku: http://www.facebook.com/magda.nashipae 


Zajrzyj także na stronę prowadzonej przeze mnie Fundacji Mogę się uczyć i na profil facebook 
Znajdziesz tam aktualne informacje o tym co robimy.

 

Poznajmy się

 

Nazywam się Magda Poros. Od ponad 15 lat interesuję się kulturą Masajów. Ta pasja zaprowadziła mnie do południowej Kenii, do wioski Ol Kiloriti. To było odpowiednie miejsce i odpowiedni czas, gdy emerytowana nauczycielka postanowiła z ofiarowanych jej środków i własnego budżetu wybudować trzy klasy szkolne z blachy falistej. Spontaniczna decyzja o współpracy zmieniła moje życie i dziś, po blisko czterech latach działań, nie wyobrażam sobie, by mogło ono wyglądać inaczej!

 

Mama Rose

Nazywam się Mama Rose. Jestem emerytowaną nauczycielką. Zmotywowana przez lokalną społeczność w 2011 zdecydowałam się wybudować z zebranych i własnych środków szkołę. Widzę wspaniały jej rozwój. Pragnę jednk by polepszyła się sytuacja także mam dzieci. Dzięki temu projektowi zrobimy kolejny znaczący krok w tym kierunku!

 

Mama Soila

Nazywam się Mama Soila. Sama mogę zarobić na dodatkowe wydatki szyjąc na maszynie. Wieś wie, że robię to dobrze, dlatego cały czas mam gości ze zleceniami. Gdyby więcej kobiet z mojej społeczności potrafiło to robić, mogłybyśmy razem szyć mundurki nie tylko dla dzieci z naszej szkoły Osimlai i wsi, ale także dla wszystkich w okolicy! Dzięki zarobionym środkom doszkoliłabym się lub nawet poszłabym do szkoły krawieckiej! Zainwestowałabym kupując bydło, by być spokojną o przyszłość mojej rodziny.

 

 

Mama Metoi

Nazywam się Mama Metoi. Staram się zarobić pieniądze gotując i robiąc biżuterię. Wiele mam zleca mi zrobienie tradycyjnych ozdób dla ich córek na śluby. Wspólnie z mamami mogłybyśmy, zainspirowane przeprowadzonymi szkoleniami wzbogacającymi naszą technikę, stworzyć swoją linię ozdób, by sprzedawać je turystom. Dzięki nowym umiejętnościom i zgromadzonym środkom mogłabym kupić dzieciom podręczniki czy panel słoneczny, dzięki któremu mogłyby się uczyć po zmroku.

 

Nikt nie wie wszystkiego, zainspiruj się,
zaangażuj się i działajmy razem!

Media o Twoim projekcie:

Pomóżmy masajskim mamom i dajmy im wędkę zamiast ryby

www.wysokieobcasy.pl | 2015-08-18

Masajskie dziewczynki z południowej Kenii często wydawane są za mąż w wieku 13-15 lat. Ojcowie nie są skłonni inwestować w ich edukację, jako że i tak według tradycji po ślubie będą mieszkały z rodziną męża. Doprowadza to do tego, że kobiety są w większości niewykształcone. Możemy im pomóc.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 04.09.2015 23:11