Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Fundacja Tradycji Miast i Wsi

Fundacja Tradycji Miast i Wsi

Rzeszów

Fundacja Tradycji Miast i Wsi jest odpowiedzią na nadmiar pomysłów i skrajny deficyt środków. Chcemy wspierać ludzi z pasją, którym bliska jest tradycja Rzeczypospolitej – tej bez numerów, zamieszkiwanej przez różne narody, obejmującej tereny od Morza Bałtyckiego po Morze Czarne. Dalecy jednak jesteśmy od taniego rewizjonizmu. O ile powiększycie i polepszycie duszę Waszą, o tyle polepszycie prawa Wasze i powiększycie granice Wasze – pisał Mickiewicz.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

12700 PLN z 8000 PLN

203 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

158%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 16.03.2015.

Wypełnienie opustoszałego Królestwa Bez Kresu

O projekcie

W kwietniu otworzymy w Rzeszowie Królestwo Bez Kresu. Będzie to pierwsza w Polsce herberciarnia. Herbert, herbata, działanie - tak w trzech słowach można scharakteryzować to miejsce... Miejsce bez cennika, przenoszące w czasie, kresowe - do którego będzie można przyjść i napić się herbaty, podyskutować, poczytać, posłuchać, pośpiewać, potańczyć, pograć, pomalować, pomarzyć, poczuć, podziałać...

Pragniemy by ten lokal - dawne koszary austriackie - żył i był miejscem spotkań ludzi z całego Międzymorza. Niestety, aby tak się stało najpierw musimy przeprowadzić konieczne prace remontowe. Wypełnić puste ściany... bo prawda jest taka, że obecnie Królestwo Bez Kresu stoi puste.

Remont 133 metrów kwadratowych nie jest rzeczą łatwą ani tym bardziej tanią. Dlatego postanowiliśmy zacząć od głównej sali Królestwa Bez Kresu. To tutaj stoi stary piec kaflowy, który będziemy musieli przywrócić go do stanu używalności. Trzeba też położyć nowy tynk, pomalować ściany, zrobić porządek z podłogą i z instalacją elektryczną, a potem... puste ściany zapełnić.

8000 zł - tyle potrzebujemy na wyremontowanie i urządzenie głównej sali Królestwa Bez Kresu. Dziś, prócz pieca i odpadającego tynku, nie ma w niej nic...

Każda kolejna złotówka, pozwala na ekspansję Królestwa Bez Kresu w kierunku kolejnych sal (jest ich 3) i mroków kuchni, lub raczej tego co było kuchnią w czasach świetności.

10000 zł - kafelkujemy kuchnię i kupujemy nowy boiler
12000 zł - kupujemy meble do kuchni
14000 zł - kupujemy pojemną lodówkę
16000 zł - kupujemy resztę AGD i kuchnię mamy gotową.
20000 zł - remontujemy drugi pokój
24000 zł - wyposażamy drugi pokój
28000 zł - remontujemy trzeci pokój
32000 zł - wyposażamy trzeci pokój
36000 zł - remontujemy czwarty pokój
40000 zł - wyposażamy czwarty pokój
46000 zł - remontujemy łazienkę
48000 zł - remontujemy pomieszczenie magazynowe i przedsionki.

...czyli, aby wyremontować i urządzić całe Królestwo musielibyśmy zebrać 6 razy więcej niż zakładamy.

48 000 zł - tyle potrzebujemy, aby wyremontować i urządzić nie tylko salę główną, ale również 3 inne sale (w tym jedna przeznaczona na nocleg dla gości), magazyn, kuchnię i łazienkę.

Załóżmy jednak, że zbierzemy więcej niż 48 tysięcy. Co wtedy? Wówczas spełnimy swoje kolejne marzenie i zorganizujemy mały festiwal poświęcony "obrońcom królestwa bez kresu". Będą koncerty, spotkania, warsztaty, pokazy i inne działania związane z naszą historią i tożsamością. Wszystko to będzie możliwe, bo nasz lokal ma duży dziedziniec, na którym stoi... scena. Nasza scena.

Na zdjęciach powyżej: największa sala Królestwa Bez Kresu. Jest w niej piec kaflowy. Drzwi na wprost prowadzą do przedsionka, z którego z kolei można wejść do łazienki lub wyjść na plac apelowy. Drzwi po prawej też prowadzą do przedsionka. Z tą różnicą, że stamtąd można trafić do kuchni, magazynu lub kolejnej sali (z tej sali do kolejnej sali, a z kolejnej do ostatniej). Wprawne oko zauważy odpadającą farbę ze ścian.

Na zdjęciach poniżej: Najbardziej mroczne miejsce Królestwa Bez Kresu - kuchnia... oraz kolejne sale.

 

Więcej informacji na temat Królestwa Bez Kresu można znaleźć tutaj:

   

 

Królestwo Bez Kresu to wspólny projekt Towarzystwa Michała Archanioła, Stowarzyszenia Instytut Tradycji, Fundacji Tradycji Miast i Wsi oraz 51 DH "Żuawi" z Rzeszowa. Znajdź nas na Facebooku!

 

Kamil Sznajder - rocznik 86, rzeszowiak z korzeniami we Lwowie, prezes Instytutu Tradycji, harcerz, drużynowy 51 DH "Żuawi", jeden z założycieli Towarzystwa Michała Archanioła, organizator wielu akcji wolontariackich na kresach południowo-wschodnich.

Dawid Hallmann - rocznik 84, Ślązak z dziada pradziada, komendant TMA, działacz Intytutu Tradycji i Fundacji Tradycji, szef Zakładu przetwórstwa muzyczno-graficznego DH, autor gier: "Żołnierze Wyklęci" (karcianka) i "Tarnów'46" (larp), pomysłodawca i realizator Projektu Inflanty.

 

Wiemy, że wielu z Was wsparłoby Królestwo Bez Kresu całkowicie bezinteresownie. Wszakże herberciarnia to res publica, rzecz wspólna, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Mimo to postanowiliśmy coś dla Was przygotować...

Po pierwsze muzykę. Możecie przyczynić się do powstania nowych em-petrójek Dawida Hallmanna i Towarzystwa Michała Archanioła. Możecie kupić płyty lub posłuchać ich na żywo, zapraszając by zagrali koncert. Repertuar jest bardzo szeroki: od autorskich piosenek Dawida Hallmanna, przez stare pieśni po łotewskie i litewskie dainy. Wiele utworów można wysłuchać na YouTube.

Po drugie kartki z rotmistrzem Witoldem Pileckim - SUPERBOHATEREM, który posiadał niezwykłe moce - sam brał całe oddziały bolszewików do niewoli, przemykał niewidzialny między jednostkami wroga, podźwigał z ruiny majątki ziemskie, podnosił morale o 4 punkty, konspirował w Auschwitz (i stając się niewidzialny uciekł stamtąd), miotał błyskawice w powstańczej Warszawie, a do tego malował obrazy, pisał wiersze, a nawet grał na gitarze...

Po trzecie okolicznościowy kalendarz na rok 2014, wydany z okazji rocznicy powstania 1863-1864. Format A3. Zawiera: fotografie zrekonstruowanych mundurów, fotografie oryginalnych pamiątek: medali, broszek, krzyżyków, opisy ciekawych postaci z okresu powstania, fotografie oryginalnej broni białej i palnej. Grupa, która jest jego autorem, może również przyjechać z pokazem poświęconym powstańcom 1863 roku. Od 2005 roku grupa bierze udział w rekonstrukcjach i widowiskach m.in. w Radomiu, Woli Cyrusowej, Panasówce, Żyrzynie, Ludyni, wystąpiła też oraz jako statyści w dokumencie „Rok 1863” w reżyserii Przemysława Bednarczyka emitowanym w styczniu 2013 przez TVP.

Po czwarte koszulkę (czarną, rozmiar L) z generałem Stanisławem Bułak-Bałachowiczem lub specjalnie dla Ciebie wykonaną koszulkę z wzorem Twojego pomysłu.

Po piąte oryginalny krzyżyk patriotyczny (srebrny) z pracowni Macieja Kilarskiego, który wyrabia m.in. biżuterię powstania 1863.

Po szóste portrety bohaterów. Namaluje je dla Was Katarzyna Sądek - autorka obrazów związanych z tematyką Żołnierzy Wyklętych. Poniżej dwa z nich - Witold Pilecki z żoną oraz Zdzisław Badocha ps. "Żelazny".

Po siódme karty z gry "Żołnierze Wyklęci" - pierwszej kolekcjonerskiej gry karcianek poświeconej antykomunistycznemu podziemiu zbrojnemu w latach 1944-63. Gra nie jest w sprzedaży, trwają prace nad drugim wydaniem. Możecie jednak otrzymać zestawy specjalne: pakiet 10 losowych kart oraz limitowany pakiet wszystkich dowódców leśnych (28 kart). Wszystkie karty można zobaczyć klikając TUTAJ.

Po ósme koloryzację czarnobiałego zdjęcia (w formacie JPG) wykonaną przez zakład przetwórstwa graficzno-muzycznego Dawida Hallmanna. Przykładowe koloryzacje poniżej. Więcej zdjęć można zobaczyć TUTAJ.

Po dziewiąte lwowskie pamiątki: pocztówka z serii "Moments from the past" z polskimi żołnierzami, bilet tramwajowy (nieskasowany), hałwa orzechowa, 3 praliny Mont Blanc Roshena, cukierek "Kto powiedział MU?", cukierek "Czekoladowy lew" z Lwowem, cukierek orzechowy i czekolada tiramisu.

Nagrody, które istnieją fizycznie, zostaną wysłanie do 3 tygodni od zakończenia aukcji. Terminy koncertów, pokazów zależą od wspierających.

Wspierający kwotą powyżej 100 zł zostaną uwiecznieni w Księdze Dobrodziejów Królestwa Bez Kresu.

 

Masz jakieś pytania?
Chcesz nas odwiedzić?
(Piłsudskiego 8-10, Rzeszów)
Napisz!
fundacjatradycji@gmail.com

 

Media o Twoim projekcie:

Dawid Hallmann - Tradycja to owoc życia

histmag.org | 2015-03-06

Z Dawidem Hallmannem, twórcą Towarzystwa Michała Archanioła, podróżnikiem i muzykiem, rozmawiamy o Inflantach, tradycji i Herbercie

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 16.03.2015 17:05