Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Adam Gruba

Adam Gruba

Kraków

„To, co wyraża Golema, dotyka istnienia w najbardziej rzeczywistej formie; w przypadkowej sytuacji, czy w materii fauny i flory. Można też stwierdzić, że dotyczy tego wszystkiego co jest, ale nie wyraża się w mocy symbolicznego języka. Jest wszystkim tym, co pojawia się na granicy między komunikacją a formowaną materią. Jednak filozofia Golema, nie mówi o świecie w
kategorii ogólności. Nie mówi też o nim jako o istniejących konkretach, pomijających ulotność zjawisk i wrażeń.
W swoich działaniach artysta wychodzi poza lingwistyczny charakter opisywania rzeczywistości. Stara się uchwycić istnienie, zderzyć je z nieustannym konstruowaniem siebie jako medium opowieści. Stając się tym samym początkiem narracji kreowanej nie poprzez słowa, ale interakcję i wyszukiwanie sensów w szczelinach fragmentów.”
Marta Kudelska, kurator tekst do wystawy indywidualnej Adama Gruby

Napisz wiadomość do Projektodawcy

2130 PLN z 1650 PLN

40 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

129%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 30.06.2014.

GOLEM: Performatywna podróż motorowerem z Polski do...

O projekcie

Moi Drodzy! Nazywam się Adam Gruba, jestem artystą, performerem, pochodzę z Darłowa. Planuję od jakiegoś czasu wyruszyć do Turcji - motorowerem ROMET ZK 50 cc- na festiwal sztuki performance IPA Platform Young Performance Artists İstanbul. Moją podróż zaczynam w Krakowie gdzie obecnie mieszkam. Podczas podróży przejadę przez Słowację, Węgry, Rumunię, Serbię, Bułgarię oraz zarejestruję działania performance jakie wykonam w trakcie drogi. Docierając symbolicznie do bramy jaką jest Stambuł, i która łączy dwa światy kulturowe zachód i wschód wykonam akcję podsumowującą performatywną podróż na festiwalu IPA. Wszystkie aktywności zostaną udokumentowane w formie wideo i fotografii. 

Wspiera mnie również Instytut Adama Mickiewicza, który przyznał mi dofinansowanie podróży w dwie strony na kwotę 1500 PLN. Kwota ta jednak nie jest wypłacana ryczałtem, więc muszę uzbierać tą kwotę sam i zostaną mi zwrócone pieniądze na podstawie rachunków za paliwo i ewentualny postój w homestayach na prysznic itp.

Moją trasę Kraków-Stambuł-Stambuł-Kraków planuję pokonać w okresie od ok.10 czerwca - 10 lipca. Festiwal w Stambule odbywa się w dniach 25-26-27-28 czerwca. 

GOLEM to moja autorska filozofia, którą obroniłem na ASP w Krakowie. Przyjmuję w niej założenie, że będąc twórcą, moje kolejne kroki i działania powodują tworzenie się nowych struktur, a w tym nowych tradycji. Te nowe tradycje próbuje przekazywać podczas swoich podróży innym kulturom i wymieniać doświadczenia. Ostatni rok spędziłem na podróży motorowerem po Indonezji, gdzie miałem stypendium artystyczne i próbowałem zjednoczyć dwie kultury, swoją nabytą i indonezyjską, bogatą w symbole i znaczenia. Spędziłem też dwa tygodnie w Sumatrzańskim lesie tropikalnym w poszukiwaniu zaginionego hominida - orang pendek. Podróżowałem też w poszukiwaniu pyłu z wulkanu Tambora, który wybuchając w 1815-16 roku spowodował klęskę głodu w Europie, Kanadzie i USA, ten czas nazywamy "Year without summer". W swoich działaniach kontynuuje poszukiwania w tym zakresie.  

GOLEM W KADRACH

 

fot:JAD, performance "Wayang Golem"- przeniesienie własnej tradycji w formie lalki teatru cieni, wzorowanej na samym sobie, odegrałem swoją własną rolę podczas projektu gdzie pracowałem z ludźmi z wioski Sumber u stóp wulkanu Merapi na Jawie

fot.JAD, kadr z dokumentacji performance wykonanego u stóp wulkanu Tambora na Sumbawie w Indonezji, miał tam miejsce wielki wybuch w 1815 roku, doprowadził do klęski głodu w Europie, USA i Kanadzie

 Oto adres mojej strony: http://adamgruba.blogspot.com gdzie znajdziecie więcej mojej sztuki w drodze i nie tylko.

Wszystkie nagrody za wpłaty od wspierających :) wyślę po powrocie :), ponieważ wykorzystam materiały z podróży!

Pozdrawiam Was serdecznie, rozsyłajcie tego linka swoim znajomym. Do zobaczenia na trasie!

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 30.06.2014 18:06