OZZ Inicjatywa Pracownicza na Festiwalu Okupacyjnym
Dodano 26.08.2014, godz. 14:267 listopada 2014
Instytucje kultury jako pole walki, czyli jak się organizować
Praca ludzi kultury postrzegana jest przez innych przede wszystkim jako przyjemna pasja. Oni sami często postrzegają ją jako wyjątkową. Tymczasem sytuacja materialna i socjalna pracowników kultury i sztuki ulega pogorszeniu. Mają te same problemy, z którymi zmagają się inni pracownicy najemni: zamrożony fundusz płac, spadek realnych wynagrodzeń, likwidacja etatów, niepłatne nadgodziny i dysproporcja w zarobkach między szeregowymi pracownikami a dyrekcją. W związku z tym chcemy zastanowić się, jak budować szersze pracownicze sojusze i organizować się, by wpływać na własne zakłady pracy.
Panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli/przedstawicielek Inicjatywy Pracowniczej z: Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, Teatru Polskiego we Wrocławiu, Teatru Ósmego Dnia, Galerii Miejskiej „Arsenał” i Bunkra Sztuki w Krakowie.
Prowadzenie: OZZ Inicjatywa Pracownicza
13 listopada 2014
Dość wyzysku w mieście „know-how” – pracownicy odzyskują samorząd
Panel dyskusyjny z udziałem pracowników/pracownic instytucji zależnych od samorządu, w tym opiekunek z poznańskich żłobków, sprzątaczek i pracowników poznańskich instytucji kultury. W mieście „know-how” pracują oni często na śmieciowych umowach, za nie więcej niż 2 tys. zł. Główny wpływ na wysokość zarobków i sytuację socjalną pracowników ma finansowa polityka miasta. Władze Poznania idą dalej: poprzez prywatyzację eufemistycznie nazywaną „uspołecznianiem”, przez racjonalizację kosztów czy próby przekazywania instytucji organizacjom pozarządowym, chcą przerzucać koszty kryzysu budżetu miasta na pracowników.
Budzi to pracowniczy opór, który ma potencjał nie tylko utrzymania publicznych instytucji, ale nadania im nowego, społecznego sensu – po to, by odzyskać wpływ na politykę miejską, szerzyć kulturę samoorganizacji i idee prawdziwego samorządu.
Prowadzenie: OZZ Inicjatywa Pracownicza