O projekcie
Jak cudownie! Mamy już 70%! Do zakończenia projektu zostały jeszcze 3 tygodnie. Jesteśmy pełni nadziei, że uda nam się zebrać brakującą sumę i zebrać całe 100%. Cały czas wierzymy, że staniemy na deskach francuskich teatrów regionu Wandei i zagramy naszą przygotowywaną od września sztukę. Serdecznie dziękujemy już teraz tym wszystkim, którzy wsparli nasz wyjazd na Festiwal Festiwali do Francji. Cieszymy się bardzo, że aż tylu Was postanowiło dofinansować nasz udział w tym prestiżowym wydarzeniu.
CEL
Naszym celem jest wyjazd na FESTIWAL FESTIWALI (Le Festival des Festivals), który odbędzie się w dniach 5-14 kwietnia La Roche Sur Yon 2017 we Francji, międzynarodowe spotkanie francuskojęzycznych teatrów licealnych z całego świata.
KIM JESTEŚMY
La Compagnie du Vendredi - francuskojęzyczna trupa teatralna – działa w naszej szkole od 2010 roku. Przedstawiane sztuki są zawsze kreacjami całej grupy: uczniowie wraz z opiekunem wspólnie piszą tekst po francusku, zajmują się reżyserowaniem i doborem konwencji aktorskiej i muzyki. Punktem wyjścia są zawsze improwizacje. To na ich podstawie tworzymy bohaterów naszych sztuk. Po postaciach tworzymy dopiero historię. Jak dotychczas udział La Compagnie du Vendredi w ogólnopolskich konkursach teatralnych za każdym razem kończył się sukcesem. Tym ostatnim jest, przyznane jednogłośnie przez międzynarodowe jury w marcu 2016 roku, Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Francuskojęzycznych Teatrów Licealnych w Poznaniu.
Od trzech lat to my właśnie tworzymy La Compagnie du Vendredi działającą przy II Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni. Pierwsza sztuka jaką stworzyliśmy nosiła tytuł „Elle(s)” („Ona/e”). Historia dotyczyła zniknięcia Julie podczas 18 urodzin jednej z klasowych koleżanek. W ubiegłym roku graliśmy sztukę „Henri”. Konwencja sztuki oparta była na niektórych zasadach commedia de l’arte. Opowiadała historię pięciu kobiet skłonnych zrobić wszystko, by zgarnąć spadek po zmarłym mężu, bracie, kuzynie, kochanku czy ojcu chrzestnym. W tym roku jesteśmy w trakcie tworzenia sztuki z zemstą w tle. Historia dotyczy trzech kobiet porzuconych przez jednego mężczyznę. Tytułu sztuki jeszcze nie znamy, gdyż jak co roku wymyślamy go na sam koniec.
Oto kilka słów o nas:
- KAMIL KACZYŃSKI
Bawię się w teatr od podstawówki. Z przerwami na kryzys twórczy. Nie bardzo to lubię, ale chyba umiem, bo nigdy mnie z żadnego kółka nie wyrzucono. Trochę kręci mnie zawód aktora, przyznaję. Ale bardziej odpycha na pewno rynek pracy i egocentryczne środowisko. Zagrałbym w jakimś filmie kiedyś. Ale własnym. - JOANNA MAJEWSKA
Teatr towarzyszył mi od małego, będąc 6-letnią dziewczynką zaczęłam aktywnie uczestniczyć w zajęciach artystycznych w Teatrze Muzycznym. To moja pasja, daje mi szansę na pokazanie się z zupełnie innej strony, rozwija wyobraźnię i kreatywność. W teatr francuskojęzyczny bawię się już drugi rok. Cotygodniowe próby są dla mnie przygodą, czasem który mogę spędzić w fantastycznej atmosferze, wcielać się w różne postacie, tworząc je wspólnie z grupą. Teatr to z pewnością moja odskocznia od codziennych zmartwień i stresów! - HANIA ADAMCZYK
Bawię się w teatr już trzeci rok. Nigdy przedtem nie miałam z tym styczności, więc dlaczego już tyle czasu temu poświęcam? Nasz nauczyciel podzielił się swoją pasją i kreatywnością z każdym z nas. Pokazał nam tajniki teatru, inspirował i pobudzał naszą wyobraźnię. Próby są dla mnie czystą przyjemnością i oderwaniem od codziennych czynności. - BEATA CICHA
Bawię się w teatr ponieważ wierzę, że rozwija mnie to emocjonalnie, artystycznie i językowo. Mam okazję do zrobienia czegoś kreatywnego i zupełnie nowego. Teatr to dla mnie wsparcie i szansa dowiedzenia się czegoś więcej o sobie. W kameralnej grupie mamy okazję do czerpania pomysłów od siebie nawzajem. - MARTYNA ADAMCZYK
Jestem w klasie maturalnej, czyli według wielu osób, przeżywam najtrudniejszy czas. Skoro więc jest taki trudny, dlaczego by nie znaleźć od niego odskoczni? No i znalazłam – teatr! Podsumowaniem pracy teatralnej jest występ na międzynarodowym festiwalu we Francji, który odbywa się zaledwie miesiąc przed majowym stresem. To właśnie gra i wspólne próby sprawiają, że jestem do wszystkiego bardziej zmotywowana. Jestem pewna, że po maturze stwierdzę, że był to bardzo dobry wybór. - KASIA SZURKO
Bawię się w teatr od 3 lat. Dlaczego to robię i poświęcam swój czas, który powinnam przeznaczyć na naukę do matury? Dlatego, że w teatrze odnalazłam siebie. Pierwszy raz w życiu znalazłam coś co mnie porusza i sprawia, że czuję się jak w innym świecie. Bawię się w teatr, bo po prostu to kocham! - SŁAWEK TYBORSKI
Wiem, że to dzięki teatrowi stałem się nauczycielem języka. Przez całe moje dorosłe życie uprawiałem amatorsko teatr po francusku: jako student, jako wykładowca ze studentami, jako nauczyciel z licealistami. Jestem przekonany, że teatr rozwija i językowo i osobowościowo. Bawiąc się w teatr odpoczywam, odreagowuję stres, jestem szczęśliwy.
CZYM JEST FESTIWAL FESTIWALI
Festiwal Festiwali ma miejsce co trzy lata we Francji w La Roche-sur-Yon. Każdy kraj ma prawo do jednego reprezentanta, który przyjeżdża na zaproszenie organizatorów. Z reguły są to zwycięzcy francuskojęzycznych festiwali teatralnych w krajach należących do stowarzyszenia ArtDraLa (Art Dramatique Langues). Mimo, że Polska nie należy jeszcze do tej europejskiej festiwalowej sieci, to już po raz wtóry grupa teatralna z II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni została zaproszona do udziału w tym kulturalnym wydarzeniu.
Podczas pierwszej części Festiwalu Festiwali, zagraniczne grupy teatralne podejmowane są przez francuskie rodziny i goszczą kilka dni w jednej ze szkół regionu Loire-Atlentique. Młodzi aktorzy uczestniczą wówczas w warsztatach teatralnych, grają wielokrotnie przygotowany spektakl, uczestniczą w próbach trup francuskich oraz w teoretycznych zajęciach z historii teatru. Zwiedzają także okolice.
W drugiej części Festiwalu Festiwali, wszystkie grupy zakwaterowane są w tym samym miejscu w La Roche-sur-Yon. Na deskach ogromnego Teatru Le Grand R podziwiają przedstawienia innych zespołów oraz grają swoje. Po każdym przedstawieniu następuje wymiana wrażeń, opinii, technik pracy. Wszyscy licealiści uczestniczą także z warsztatach z zawodowymi aktorami teatralnymi, wymieniają się doświadczeniem i pomysłami. W ramach programu festiwalowego grają również swoje spektakle dla mieszkańców okolicznych gmin miejskich i wiejskich.
NA CO KONKRETNIE ZBIERAMY
Całkowity koszt naszego wyjazdu do La Roche sur Yon, dla 7 osób, to około 12 tysięcy złotych.
Sam udział w Festiwalu Festiwali mimo, że jesteśmy grupą zaproszoną przez organizatorów, wynosi 130 euro od osoby, czyli prawie 4 tysiące złotych. Koszty dojazdu na miejsce to 8 tysięcy złotych (pociąg – samolot - pociąg) . Cześć wydatków pokrywamy sami lub nasi rodzice. Część pokryje Instytut Francuski w Polsce (około 2000 złotych). Dostaniemy także drobną subwencję ze strony Rady Rodziców naszej szkoły (około 1000 złotych)
Chcielibyśmy prosić Was o wsparcie sfinansowania naszego uczestnictwa w Festiwalu Festiwali w la Roche sur Yon między 5 a 14 kwietnia tego roku. Kwota 130 euro pomnożona przez 7 osób daje sumę 910 euro, czyli przy dzisiejszym kursie dokładnie 3981 złotych. Chcielibyśmy zaokrąglić tą sumę do 4200 złotych (nigdy nie wiadomo jak za dwa miesiące stać będzie złoty w stosunku do euro) i o takie właśnie wsparcie prosimy.
DLACZEGO CROWDFUNDING
Szkoła w której się uczymy, Rada Rodziców działająca przy niej oraz Instytut Francuski w Polsce czuwający nad sekcjami dwujęzycznymi w Polsce mimo, iż wspomogą nasz wyjazd finansowo, nie są w stanie pokryć wszystkich kosztów. Każdy z nas, ze swej strony przeznacza na Wyjazd do La Roche sur Yon wszystko to co pozostało z naszych oszczędności po wydatkach na Studniówkę, opłatach za kursy przygotowawcze do matury i korepetycje. Jako zwykli uczniowie nie jesteśmy bogatymi ludźmi, a klasa maturalna zobowiązuje i nie pozwala na weekendową pracę. W ten sposób większość kosztów ponoszą nasi rodzice i nasze rodziny. Dlatego zwracamy się do Was o pomoc! Ten wyjazd jest dla nas czymś niezwykle ważnym, jest wspaniałym zwieńczeniem naszych 3 lat zaangażowania w francuskojęzyczny teatr, rodzajem teatralnej matury bez oceny. Jest to z pewnością szczyt naszych pragnień teatralnych. Pomóżcie nam zrealizować nasze marzenie! :) Pomóżcie nam zagrać przed francuskojęzyczną publicznością i udowodnić, że językowo, emocjonalnie i osobowościowo warto było podjąć ten wysiłek w trzeciej klasie liceum.
NASZE SUKCESY
Sukcesy LA COMPAGNIE DU VENDREDI:
2010 - I nagroda na Festiwalu „Prof -Europe” w Warszawie.
2011 - I nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Licealnych Teatrów Francuskojęzycznych w Koszalinie.
2011 - na zaproszenie organizatorów i przy współfinansowaniu Ambasady Francji w Polsce, Festival des Festivals w La Roche-sur-Yon (Francja).
2011 - Festiwal Licealnych Teatrów grających po francusku, Les Premiers Rideaux, w Alytusie (Litwa).
2012 - II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Licealnych Teatrów Francuskojęzycznych w Koszalinie oraz nagroda specjalna Ambasady Francji: udział w Spotkaniach Teatralnych w Montaigu (Francja).
2015 - na zaproszenie organizatorów - Spotkania Teatralne w Montaigu (Francja)
2016 – Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Licealnych Teatrów Francuskojęzycznych w Poznaniu.
2016 – na zaproszenie organizatorów: Międzynarodowe Spotkania Francuskojęzycznych Teatrów Szkolnych w Orthez (Francja)
PROGI
Co się stanie, jeżeli z zakładanej sumy uzbieramy:
100% - Jesteście cudowni! Dzięki Wam możemy zapłacić za udział w Festiwalu Festiwali w La Roche sur Yon. MERCI!
150% - Jesteście cudowni i wspaniali! Dzięki Waszemu wsparciu opłaciliśmy udział w Festiwalu oraz przejazd z Gdyni do Warszawy, tam i z powrotem, oraz nocleg w stolicy. MERCI BEAUCOUP!
200% - Jesteście, cudowni, wspaniali i po prostu kochani! Dzięki takiej sumie mamy nie tylko na udział, przejazd i nocleg, ale i także na normalny podróżny bagaż (23 kilogramy) w obie strony. MERCI BEAUCOUP BEAUCOUP!
NASZE SPEKTAKLE
"Elle(s)" ("Ona/e")
"HENRI"