Dołącz do naszej społeczności!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Szlak Rzemiosła Małopolski

Szlak Rzemiosła Małopolski

Kraków

Szlak Rzemiosła to projekt realizowany przez Fundację NADwyraz, którego celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego Małopolski. Szlak to ścieżki tematyczne, dotyczące twórczości ludowej i tradycyjnego rzemiosła. Jest to propozycja dla wszystkich, lubiących podróżować i aktywnie poznawać kulturę regionalną, a także doskonała okazja do niekonwencjonalnego wypoczynku i twórczego spotkania z tradycją. Celem projektu jest upowszechnienie i szeroka promocja dawnych rzemiosł, a tym samym wsparcie samych twórców i całego regionu.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1760 PLN z 20000 PLN

31 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania (model "wszystko albo nic") do 12.05.2014 18:06

Festiwal ETNOmania

O projekcie

Festiwal ETNOmania to warsztaty, pokazy, koncerty, targi, prezentacje i inne ETNO atrakcje dla wszystkich, bez względu na wiek. Za nami już trzy edycje imprezy, mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się spotkać z Wami po raz czwarty, dlatego gorąco zachęcamy do wsparcia naszej inicjatywy!  . .......................................................................................... 

Dlaczego nasz Festiwal jest wyjątkowy?

Jak tradycja odnajduje się we współczesności? – na to pytanie staramy się odpowiedzieć na naszym Festiwalu.

Zaprezentujemy tradycyjne rękodzieło ludowe, warsztaty rzemiosła, twórców i ich historie, kuchnię i produkty regionalne, naukę tradycyjnych tańców ludowych i koncerty topowych zespołów folkowych.

Pokażemy także dzięki komu i czemu tradycja żyje – młodych projektantów, tworzących w duchu ETNO, pokaz ETNOmody ze współczesnymi kolekcjami w duchu folkowym, designerskie produkty z motywami ETNO oraz szereg warsztatów. 

Zobaczycie jak tradycja uczy, bawi i inspiruje!

Image title
Image title
 
 
 
 
        ETNOmania odbędzie się 20 lipca. Spodziewamy się, że jak co roku pogoda nas rozpieści i spędzicie z nami piękną, słoneczną niedzielę ;). Nie bez znaczenia jest też lokalizacja – Skansen w Wygiełzowie-Babicach (40 km od Krakowa w stronę Oświęcimia), idealne miejsce na relaks w cieniu chaty i klimatyczną naukę technik rzemieślniczych. Oczywiście, wszystko to przy wtórze muzyki folkowej i dobrym jedzeniu ;). Warto też podkreślić, że Festiwal powstał w ramach projektu Szlak Rzemiosła Małopolski (www.szlakrzemiosla.pl), którego celem jest wsparcie twórców ludowych i tym samym ocalenie dawnego rękodzieła od zapomnienia. Organizatorem Festiwali ETNOmania i Szlaku Rzemiosła jest Fundacja NADwyraz (www.nadwyraz.pl).
Image title
Czym bawiły się dzieci w czasach, kiedy nie było jeszcze klocków Lego i lalek Barbie? Dlaczego chleb rośnie? Kim właściwie jest kołodziej? Co można zrobić ze starych T-shirtów? Co mają ze sobą wspólnego dżinsy i parzenica? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znajdziecie, przybywając na nasz Festiwal!
Chyba wpisaliśmy się już w małopolski kalendarz wydarzeń, bo z roku na rok liczba gości naszego Festiwalu rośnie. W 2013 frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania – było Was ponad 5 tysięcy! Jak widać – coraz więcej osób chce się przekonać, że tradycja nie tylko nie zaginęła, ale ma się wręcz bardzo dobrze.

ETNOludzie w FOLKscenerii,

w Wygiełzowie robią fetę.

Dla każdego i dla elit

– śmiało puszczaj tę wieść w eter!

Możesz zrobić razem z nami

tę imprezę – wesprzeć dzieło,

by w warunkach braku środków 

kwitło i nie zaginęło...;)

Image title
Image title
   Co w programie?

Na naszym Festiwalu stawiamy na różnorodność – chcemy pokazać kulturę ludową w wersji tradycyjnej i nowoczesnej. Wszystkie atrakcje zaprezentujemy w sześciu strefach tematycznych:

Rzemiosła:

 • całodzienne warsztaty i pokazy rzemiosła, prowadzone przez twórców ze Szlaku Rzemiosła Małopolski, m.in. koronka klockowa, ikonopisarstwo, zabawkarstwo, bibułkarstwo, zielarstwo, garncarstwo, tkactwo, kowalstwo, pieczenie chleba, łyżkarstwo;

 • kiermasz rękodzieła ludowego i artystycznego – do kupienia piękne wyroby rękodzielnicze, m.in. rzeźby, garnki gliniane, koronki, podkowy, kwiaty z bibuły, chusty ludowe;

 • akcje happeningowe i folkowe przestrzenne instalacje;

FOLKdizajnu:

 • twórczo przetworzona tradycja na stoiskach młodych projektantów – do kupienia ubrania, torby, biżuteria, elementy wyposażenia wnętrz, meble, zabawki – wszystko z motywami ETNO; 

 • warsztaty inspirowane, czyli ETNOdesign dla każdego – ozdabianie toreb, t-shirtów, jeansów motywami ETNO;

 • pokaz ETNOmody, czyli współczesne kolekcje inspirowane tradycją – kolekcje dla dorosłych i dla dzieci;  

  Image titleImage title

 

 
 
 
 
 
 
 
 
   Eko 
 • kiermasz EKOproduktów – żywność, zabawki, ubrania;
 • warsztaty recyclingowe – drugie życie t-shirtów, butelek, opakowań po mleku – jak wyczarować z nich biżuterię, albo dodatki do stroju?
 • EKOkuchnia – produkty wegańskie, wegetariańskie, organiczne;
Muzyki 
 • koncerty młodych zespołów folkowych;
 • warsztaty tańców ludowych;
  Image titleImage title
Dzieci 
 • program ARTystyczno-EKOlogiczny – zabawy plastyczne, ruchowe, zgadywanki, nauka poprzez zabawę;
 • park doświadczeń – gra terenowa ,,Co drzemie w skansenie?”;
 • konkursy z atrakcyjnymi nagrodami;
 • minizoo;
Relaksu 
 • kuchnia tradycyjna, wegetariańska i slow-food – pierogi, żurek, groch z kapustą, ziemniaki po cabańsku i napar z mięty, ale również burgery, humus, muffinki i inne pyszności; 
 • kiermasz produktów regionalnych – swojskie wypieki, przetwory;
 • konkursy z atrakcyjnymi nagrodami – weekend w górach, nagrody od naszych Wystawców i Sponsorów;
 • wycieczki piesze i rowerowe po okolicy, a także na Zamek Lipowiec;
 • ,,piknikowanie” na kocykach i leżaczkach ;)
  Image titleImage title

     Dlaczego potrzebujemy wsparcia?

Tegoroczna edycja otrzymała duuużo mniejsze wsparcie od naszych dotychczasowych Sponsorów, stąd, liczymy na Wasze zainteresowanie projektem i wsparcie inicjatywy. Festiwal jest dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ale to wciąz za mało, by go zrealizować. Dlatego liczymy na Sponsorów i Waszą pomoc... ;)
Dajcie znać Waszym znajomym, a oni niech dadzą swoim ;)!
     Na co potrzebne nam fundusze?   

Pieniądze, zdobyte za pośrednictwem portalu PolakPotrafi, przeznaczymy na:

 • Wynagrodzenie artystów, prowadzących warsztaty: rzemiosła, ETNOdesignu, EKOlogiczne, taneczne oraz zespołów;
 • Wynagrodzenie obsługi Festiwalu, konferansjera, ochrony;
 • Zakup wyżywienia dla twórców, zespołów i wolontariuszy;
 • Promocję – akcje plakatowania Krakowa, Chrzanowa i okolic; druk i przygotowanie ulotek, folderków z programem Festiwalu, zaproszeń, identyfikatorów; przygotowanie i zakup gadżetów Festiwalowych – smyczy, kubków, koszulek, przypinek;
 • Wynajem potrzebnych sprzętów, żebyście wszystko dobrze widzieli i słyszeli ;)
 • Super ATRAKCJE dla Was ;) - zorganizowanie pokazu mody, ETNOinstalacji, ,,parku doświadczeń”, strefy relaksu, ETNOplacu zabaw i wielu innych...
  Image title

   Do tej pory wspierali nas:

Image title

    Kontakt:

Jeśli macie jakieś pytania - piszcie, bądź dzwońcie śmiało:
Fundacja NADwyraz
Ania Migut-Ciuba
Karolina Pyrzyk
tel. 12 686 06 06
tel. kom. 510 093 203
fundacja@nadwyraz.pl
Więcej informacji o Festiwalu na:
Image title
Niech Was ogarnie ETNOmania...:)

Videorelacje:

 
 

Media o Twoim projekcie:

Pomóżcie zorganizować Festiwal ETNOmania!

gogaga.pl | 2014-04-10

Festiwal ETNOmania (www.etnomania.pl) to koncerty, pokazy, warsztaty, prezentacje i mnóstwo innych etno atrakcji. Do tej pory odbyły się 3 edycje imprezy, czwarta planowana jest na 20 lipca, jak zwykle w skansenie w Wygiełzowie (40 km od Krakowa). Głównym celem Festiwalu jest pokazanie, jak tradycja odnajduje się we współczesności i jakie są jej przejawy.

Pomagamy organizować Etnomanię.

www.mot.krakow.pl | 2014-04-10

Festiwal ETNOmania (www.etnomania.pl) to koncerty, pokazy, warsztaty, prezentacje i mnóstwo innych etno atrakcji. Do tej pory odbyły się 3 edycje imprezy, czwarta planowana jest na 20 lipca, jak zwykle w skansenie w Wygiełzowie (40 km od Krakowa). Głównym celem Festiwalu jest pokazanie, jak tradycja odnajduje się we współczesności i jakie są jej przejawy.

Festiwal ETNOmania 2014 - pomóż zorganizować imprezę

www.kety.pl | 2014-04-09

Choć czwarta edycja Festiwalu ETNOmania odbędzie się dopiero 20 lipca, już dziś chcemy zaprosić do Wygiełzowa, by każdy z Was mógł spokojnie zarezerwować ten dzień w kalendarzu. Festiwal powstał w ramach projektu Szlak Rzemiosła Małopolski, a jego Organizatorem jest Fundacja NADwyraz, jednakjego powodzenie zależy róznież od pasjonatów folkloru. Dlatego jeśli chciałbyś wesprzeć tę imprezę, uważnie przeczytaj zakończenie tego artukułu.

Festiwal ETNOmania 2014

www.bazadziecka.pl | 2014-04-09

Zapraszamy na czwartą edycję Festiwalu ETNOmania, która odbędzie się w niedzielę, 20 lipca, na terenie skansenu – Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie (40 km od Krakowa w stronę Oświęcimia). Zobaczycie jak tradycja uczy, bawi i inspiruje!

ETNOMANIA PO RAZ CZWARTY

etnosystem.pl | 2014-04-07

Lato to czas festiwali i kolejnej, czwartej już, edycji festiwalu ETNOmania, któremu nasz portal patronuje medialnie. Impreza odbędzie sie w niedzielę 20 lipca na terenie skansenu - Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiezłowie (40km od Krakowa). Podczas tegorocznej edycji będziemy starać się odpowiedzieć na pytanie: jak tradycja odnajduje się we współczesności?