O projekcie
http://stofotografii.weebly.com/
Dzięki Waszej dotychczasowej pomocy uzbieraliśmy 115% zakładanej kwoty! Wsparło nas aż 73 osoby! Składamy im serdeczne podziękowania! Jesteście niesamowici!
Dzięki Wam wydruki fotografii będą godnie przechowywane i transportowane - oznacza to, że wystawa będzie w pełni mobilna i już w przyszłym roku zacznie krążyć i trafi do środowisk lokalnych, w których prof. Józef Burszta prowadził badania etnograficzne oraz w których powstały fotografie.
ZBIERAMY DALEJ! ZOSTAŁ TYDZIEŃ!
Tym razem celem jest dofinansowanie grafiki i składu publikacji towarzyszącej wystawie. W założeniach wszyscy pracujemy przy organizacji wystawy na zasadzie wolontariatu, ale nie zawsze się to udaje. Zbieramy zatem na profesjonalnie wykonany projekt publikacji. Publikacja będzie wydana w 1000 egzemplarzach oraz dostępna za darmo (także w wersji elektronicznej).
Pamiętacie? Wystawa jest dofinansowana z MKIDN jako projekt 100 fotografii w setną rocznicę urodzin prof. Józefa Burszty. Od dziś do popołudnia 7 lipca rozpoczynamy także zbieranie darczyńców! Brakuje nam 27 darczyńców do setki!
Projekt wystawy "Etnografowie w terenie" z ramienia Fundacji Laboratorium Inicjatyw Międzykulturowych KEJ otrzymał w b.r. częściowe dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program Dziedzictwo Kulturowe - Kultura Ludowa). Głównym wykonawcą projektu jest Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, w osobach Agaty Stanisz oraz Anny Weroniki Brzezińskiej. Wystawa jest integralną częścią projektu realizowanego przez UAM w Poznaniu, mającego na celu digitalizację wszystkich audiowizualnych zasobów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej pt. "Cyfrowe Archiwum im. Józefa Burszty" (także dofinansowany z MKiDN w ramach Promesy - Kolberg 2014).
Mimo tego dofinansowania, projekt nadal wymaga od nas wielu działań fundraisingowych. Kosztorys realizacji profesjonalnej wystawy niestety wykracza poza otrzymane środki z grantu. Toteż wciąż poszukujemy partnerów (mecenasów, darczyńców, patronów), którzy mogliby nam pomóc w realizacji przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że znajdziemy ich właśnie wśród Was - być może absolwentów IEiAK UAM, pasjonatów nie tylko etnograficznych klimatów, lecz także archiwalnej fotografii; badaczy; humanistów; regionalistów i propagatorów lokalności; osób, którym podobnie jak nam zależy na uwalnianiu i upublicznianiu tego, co powstało jako akademickie, lecz w rzeczywistości należy do nas wszystkich.
Mamy nadzieję, że z Waszą pomocą uda nam się zebrać brakujące środki na produkcję wystawy. Jeśli tak się stanie, dzięki Wam będziemy mogli: zakupić niezbędne materiały do montażu wystawy, wybudować specjalną skrzynię do transportu oraz przechowania wydruków wielkoformatowych (wystawa ma być powtarzalna i mobilna) a także transport.
NASZA EKIPA:
Agata Stanisz – dr, antropolożka, artystka, bloggerka i fieldrecordist. Adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii UAM w Poznaniu, członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, członkini The Freesound Project koordynowanego przez The Music Technology Group przy Universitat Pompeu Fabra w Barcelonie oraz Fundació Phonos. Członkini platformy fieldrecordingu Sounds of Europe. Badaczka terenowa w nurcie antropologii na miejscu. Autorka wieloletnich projektów internetowych. Propagatorka wolnego dostępu do zasobów naukowych i kulturowych.
Anna Weronika Brzezińska – dr, etnolożka i instruktorka rękodzieła artystycznego. Adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii UAM w Poznaniu, członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego i Stowarzyszenia Instytut im. Oskara Kolberga w Poznaniu. Badaczka terenowa, animatorka i popularyzatorka wiedzy dot. dziedzictwa kulturowego. Inicjatorka i współredaktorka książek dot. edukacji regionalnej i kulturowej, dziedzictwa kulturowego Żuław. Redaktorka naczelna Atlasu Polskich strojów Ludowych, członkini redakcji Przeglądu Wielkopolskiego.
Izabela Kowalczyk – prof., historyczka sztuki, kulturoznawczyni, badaczka i teoretyczka sztuki i kultury współczesnej. Profesor nadzwyczajny Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Kuratorka wystaw: „Niebezpieczne związki sztuki z ciałem” (Galeria Miejska Arsenał, Poznan, 2002), „Uroki władzy (o władzy rozproszonej, ideologii i o widzeniu)” (Arsenał, Poznań, 2009), "Mikroutopie codzienności” (CSW w Toruniu, 2013/2014). W latach 2003-2006 była doradczynią Kulturstiftung des Bundes współtworząc polsko-niemiecki kulturalny Büro Kopernikus. Była też odpowiedzialna za polską część ekspozycji „Gender Check / Sprawdzam płeć” (MUMOK, Wiedeń, 2009 oraz Zachęta, Warszawa, 2010).
Wojciech Janiak – inżynier, architekt, producent wystaw. Członek Stowarzyszenia Inner Art. Współorganizator Festiwalu Outer Spaces w Poznaniu. Producent wystaw: Mediations Biennale. The Unknown w Poznaniu (2012), I wystawy Fundacji Ceramiki Polskiej w Łysej Górze (2012), wystawy Talking Walls w poznańskiej Galerii Siłownia (2011) oraz wielu wystaw w galerii The Rootz. Otrzymał wyróżnienie „POZytywna zmiana” od Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania (2011). W roku 2013 Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu doceniła jego projekt mebla miejskiego.
SPÓJRZCIE TUTAJ, NA PRZYKŁADY ARCHIWALNEJ FOTOGRAFII IEIAK UAM. WIĘCEJ DOWIECIE SIĘ ODWIEDZAJĄC OFICJALNĄ STRONĘ INTERNETOWĄ WYSTAWY: http://stofotografii.weebly.com/
Media o Twoim projekcie:
Poznańscy naukowcy udostępnią swoje archiwum
Naukowcy z poznańskiego Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej udostępnią instytutowe archiwum w Internecie, a najciekawsze zdjęcia zaprezentują na wystawie w Starym Browarze.
Wystawa „Etnografowie w terenie”. Prośba o wsparcie przedsięwzięcia
Redakcja „Barbarzyńcy” objęła patronatem projekt Cyfrowego Archiwum im. Józefa Burszty. Jednym z elementów projektu będzie przygotowywana na listopad wystawa „Etnografowie w terenie”. Podczas jej trwania zostaną zaprezentowane unikatowe fotografie dokumentujące kulturę ludową Polski połowy minionego stulecia, jak również arkana pracy samych etnografów i antropologów. Niestety organizatorzy nie dysponują wystarczającymi środkami, by sfinansować wszystkie zadania związane z realizacją wystawy, stąd w ich imieniu Redakcja „Barbarzyńcy” zwraca się do Was drodzy Czytelnicy z prośbą o wsparcie tego przedsięwzięcia.
Pomóż etnografom przez internet, dostaniesz snutkę
Etnografki z UAM uwalniają archiwum fotograficzne. Każdy może im pomóc, a w nagrodę zjeść regionalną potrawę, odebrać ludowy gadżet, a nawet wyjechać z etnografami na badania terenowe.
Wystawa archiwalnej fotografii etnograficznej
Zapraszamy do wspierania projektu wystawy archiwalnej fotografii etnograficznej zgromadzonej w Archiwum Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu. Projekt wymaga dofinansowania, dlatego jest promowany na portalu crowdfundingowym Polak Potrafi. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami projektu. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z koordynatorką projektu dr Agatą Stanisz (agata.stanisz@gmail.com).
Poznańscy naukowcy udostępnią swoje archiwum
Wielokrotnie na naszych łamach pisaliśmy o cyfrowych repozytoriach fotografii i stronach, które udostępniają stare zdjęcia Poznania. W ten nurt działań postanowili włączyć się naukowcy z poznańskiego Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej, którzy udostępnią instytutowe archiwum w Internecie, a najciekawsze zdjęcia zaprezentują na wystawie w Starym Browarze.
ETNOGRAFOWIE W TERENIE
Projekt wystawy "Etnografowie w terenie" z ramienia Fundacji Laboratorium Inicjatyw Międzykulturowych KEJ otrzymał w b.r. częściowe dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program Dziedzictwo Kulturowe - Kultura Ludowa). Głównym wykonawcą projektu jest Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, w osobach Agaty Stanisz oraz Anny Weroniki Brzezińskiej. Wystawa jest integralną częścią projektu realizowanego przez UAM w Poznaniu, mającego na celu digitalizację wszystkich audiowizualnych zasobów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej pt. "Cyfrowe Archiwum im. Józefa Burszty" (także dofinansowany z MKiDN w ramach Promesy - Kolberg 2014).
Wspieramy wystawę!
Nasza Redakcja wspiera merytorycznie organizację wystawy, która będzie miała miejsce w listopadzie 2014 roku w Poznaniu. Światło dzienne ujrzą unikatowe, archiwalne fotografie ze zbiorów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu. Na wielu z tych zdjęć utrwalony został strój ludowy.
Wystawa „Etnografowie w terenie” potrzebuje wsparcia!
Wystawa „Etnografowie w terenie” to jeden z elementów projektu Cyfrowe Archiwum im. Józefa Burszty, który realizowany jest w poznańskim Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej. Niestety projekt potrzebuje wsparcia finansowego.
Wesprzyj organizację wystway "Etnografowie w terenie"
Wesprzyj organizację wystawy "Etnografowie w terenie"- wielkoformatowej wystawy chwytającej za serce fotografii etnograficznej powstałej w latach 1950-80 w IEiAK UAM.