Dołącz do naszej społeczności!

O projektodawcy

Agata Stanisz

Agata Stanisz

Poznań

dr, antropolożka, fotografka, bloggerka i fieldrecordist. Adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii UAM w Poznaniu, członkini The Freesound Project koordynowanego przez MTG przy Universitat Pompeu Fabra w Barcelonie oraz platformy fieldrecordingu Sounds of Europe. Badaczka terenowa w nurcie antropologii na miejscu. Autorka wieloletnich projektów internetowych takich jak: Miasto Dźwięków, Palimpsest Maps, Transportodrone czy Antropofon. Propagatorka wolnego dostępu, wolnej kultury oraz działań uwalniających naukę ze świata akademickiego.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Obejmij patronat nad tym projektem!

Wybierz rodzaj wsparcia jakiego chcesz udzielić projektodawcy:


101 Wspierający

137% Postęp

6888 PLN z 5000 PLN

Udany! Cel osiągnięty

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania, model "wszystko albo nic", zbiórka będzie aktywna do 07.07.2014 18:06

Etnografowie w terenie: wystawa

O projekcie

 photo 0867790c-ab03-410a-b49e-69c261df6a16_zps7941d2d3.jpg

http://stofotografii.weebly.com/

Dzięki Waszej dotychczasowej pomocy uzbieraliśmy 115% zakładanej kwoty! Wsparło nas aż 73 osoby! Składamy im serdeczne podziękowania! Jesteście niesamowici!
Dzięki Wam wydruki fotografii będą godnie przechowywane i transportowane - oznacza to, że wystawa będzie w pełni mobilna i już w przyszłym roku zacznie krążyć i trafi do środowisk lokalnych, w których prof. Józef Burszta prowadził badania etnograficzne oraz w których powstały fotografie. 

ZBIERAMY DALEJ! ZOSTAŁ TYDZIEŃ! 

Tym razem celem jest dofinansowanie grafiki i składu publikacji towarzyszącej wystawie. W założeniach wszyscy pracujemy przy organizacji wystawy na zasadzie wolontariatu, ale nie zawsze się to udaje. Zbieramy zatem na profesjonalnie wykonany projekt publikacji. Publikacja będzie wydana w 1000 egzemplarzach oraz dostępna za darmo (także w wersji elektronicznej).


Pamiętacie? Wystawa jest dofinansowana z MKIDN jako projekt 100 fotografii w setną rocznicę urodzin prof. Józefa Burszty. Od dziś do popołudnia 7 lipca rozpoczynamy także zbieranie darczyńców! Brakuje nam 27 darczyńców do setki!


Projekt wystawy "Etnografowie w terenie" z ramienia Fundacji Laboratorium Inicjatyw Międzykulturowych KEJ otrzymał w b.r. częściowe dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program Dziedzictwo Kulturowe - Kultura Ludowa). Głównym wykonawcą projektu jest Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, w osobach Agaty Stanisz oraz Anny Weroniki Brzezińskiej. Wystawa jest integralną częścią projektu realizowanego przez UAM w Poznaniu, mającego na celu digitalizację wszystkich audiowizualnych zasobów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej pt. "Cyfrowe Archiwum im. Józefa Burszty" (także dofinansowany z MKiDN w ramach Promesy - Kolberg 2014).

Mimo tego dofinansowania, projekt nadal wymaga od nas wielu działań fundraisingowych. Kosztorys realizacji profesjonalnej wystawy niestety wykracza poza otrzymane środki z grantu. Toteż wciąż poszukujemy partnerów (mecenasów, darczyńców, patronów), którzy mogliby nam pomóc w realizacji przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że znajdziemy ich właśnie wśród Was - być może absolwentów IEiAK UAM, pasjonatów nie tylko etnograficznych klimatów, lecz także archiwalnej fotografii; badaczy; humanistów; regionalistów i propagatorów lokalności; osób, którym podobnie jak nam zależy na uwalnianiu i upublicznianiu tego, co powstało jako akademickie, lecz w rzeczywistości należy do nas wszystkich.

Mamy nadzieję, że z Waszą pomocą uda nam się zebrać brakujące środki na produkcję wystawy. Jeśli tak się stanie, dzięki Wam będziemy mogli: zakupić niezbędne materiały do montażu wystawy, wybudować specjalną skrzynię do transportu oraz przechowania wydruków wielkoformatowych (wystawa ma być powtarzalna i mobilna) a także transport.

 photo Slajd6_zps6c6afb1d.jpg

 photo Slajd7_zpsad4bc34f.jpg

 photo Slajd8_zps04a9c3a1.jpg

 photo Slajd9_zpscb018d4f.jpg

 photo Slajd10_zps255799aa.jpg

 photo Slajd11_zpsb59f510d.jpg

 photo Slajd12_zps86d09cc6.jpg

 photo Slajd3_zps2d350f7d.jpg

 photo Slajd4_zpse2a0b5ce.jpg

 photo Slajd5_zps839a041f.jpg

 

 NASZA EKIPA:

 photo ekipa2_zpsdeca456e.jpg

Agata Stanisz – dr, antropolożka, artystka, bloggerka i fieldrecordist. Adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii UAM w Poznaniu, członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, członkini The Freesound Project koordynowanego przez The Music Technology Group przy Universitat Pompeu Fabra w Barcelonie oraz Fundació Phonos. Członkini platformy fieldrecordingu Sounds of Europe. Badaczka terenowa w nurcie antropologii na miejscu. Autorka wieloletnich projektów internetowych. Propagatorka wolnego dostępu do zasobów naukowych i kulturowych.

Anna Weronika Brzezińska – dr, etnolożka i instruktorka rękodzieła artystycznego. Adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii UAM w Poznaniu, członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego i Stowarzyszenia Instytut im. Oskara Kolberga w Poznaniu. Badaczka terenowa, animatorka i popularyzatorka wiedzy dot. dziedzictwa kulturowego. Inicjatorka i współredaktorka książek dot. edukacji regionalnej i kulturowej, dziedzictwa kulturowego Żuław. Redaktorka naczelna Atlasu Polskich strojów Ludowych, członkini redakcji Przeglądu Wielkopolskiego.

Izabela Kowalczyk – prof., historyczka sztuki, kulturoznawczyni, badaczka i teoretyczka sztuki i kultury współczesnej. Profesor nadzwyczajny Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Kuratorka wystaw: „Niebezpieczne związki sztuki z ciałem” (Galeria Miejska Arsenał, Poznan, 2002), „Uroki władzy (o władzy rozproszonej, ideologii i o widzeniu)” (Arsenał, Poznań, 2009), "Mikroutopie codzienności” (CSW w Toruniu, 2013/2014). W latach 2003-2006 była doradczynią Kulturstiftung des Bundes współtworząc polsko-niemiecki kulturalny Büro Kopernikus. Była też odpowiedzialna za polską część ekspozycji „Gender Check / Sprawdzam płeć” (MUMOK, Wiedeń, 2009 oraz Zachęta, Warszawa, 2010).

Wojciech Janiak – inżynier, architekt, producent wystaw. Członek Stowarzyszenia Inner Art.  Współorganizator Festiwalu Outer Spaces w Poznaniu. Producent wystaw: Mediations Biennale. The Unknown w Poznaniu (2012), I wystawy Fundacji Ceramiki Polskiej w Łysej Górze (2012), wystawy Talking Walls w poznańskiej Galerii Siłownia (2011) oraz wielu wystaw w galerii The Rootz. Otrzymał wyróżnienie „POZytywna zmiana” od Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania (2011). W roku 2013 Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu doceniła jego projekt mebla miejskiego.

 photo Slajd14_zps9cf9c6dd.jpg

SPÓJRZCIE TUTAJ, NA PRZYKŁADY ARCHIWALNEJ FOTOGRAFII IEIAK UAM. WIĘCEJ DOWIECIE SIĘ ODWIEDZAJĄC OFICJALNĄ STRONĘ INTERNETOWĄ WYSTAWY: http://stofotografii.weebly.com/

 photo PATRONI_zpsd47891cc.jpg

 photo Slajd18_zpsd7ed8169.jpg

 photo Slajd19_zps3a55eb5c.jpg

 photo Slajd17_zpseba91b4a.jpg

 

 

Media o Twoim projekcie:

Poznańscy naukowcy udostępnią swoje archiwum

wtkplay.pl | 2014-06-17

Naukowcy z poznańskiego Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej udostępnią instytutowe archiwum w Internecie, a najciekawsze zdjęcia zaprezentują na wystawie w Starym Browarze.

Wystawa „Etnografowie w terenie”. Prośba o wsparcie przedsięwzięcia

www.barbarzynca.com | 2014-06-13

Redakcja „Barbarzyńcy” objęła patronatem projekt Cyfrowego Archiwum im. Józefa Burszty. Jednym z elementów projektu będzie przygotowywana na listopad wystawa „Etnografowie w terenie”. Podczas jej trwania zostaną zaprezentowane unikatowe fotografie dokumentujące kulturę ludową Polski połowy minionego stulecia, jak również arkana pracy samych etnografów i antropologów. Niestety organizatorzy nie dysponują wystarczającymi środkami, by sfinansować wszystkie zadania związane z realizacją wystawy, stąd w ich imieniu Redakcja „Barbarzyńcy” zwraca się do Was drodzy Czytelnicy z prośbą o wsparcie tego przedsięwzięcia.

Pomóż etnografom przez internet, dostaniesz snutkę

poznan.gazeta.pl | 2014-06-11

Etnografki z UAM uwalniają archiwum fotograficzne. Każdy może im pomóc, a w nagrodę zjeść regionalną potrawę, odebrać ludowy gadżet, a nawet wyjechać z etnografami na badania terenowe.

Wystawa archiwalnej fotografii etnograficznej

www.oskarkolberg.pl | 2014-06-10

Zapraszamy do wspierania projektu wystawy archiwalnej fotografii etnograficznej zgromadzonej w Archiwum Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu. Projekt wymaga dofinansowania, dlatego jest promowany na portalu crowdfundingowym Polak Potrafi. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami projektu. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z koordynatorką projektu dr Agatą Stanisz (agata.stanisz@gmail.com).

Poznańscy naukowcy udostępnią swoje archiwum

epoznan.pl | 2014-06-06

Wielokrotnie na naszych łamach pisaliśmy o cyfrowych repozytoriach fotografii i stronach, które udostępniają stare zdjęcia Poznania. W ten nurt działań postanowili włączyć się naukowcy z poznańskiego Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej, którzy udostępnią instytutowe archiwum w Internecie, a najciekawsze zdjęcia zaprezentują na wystawie w Starym Browarze.

ETNOGRAFOWIE W TERENIE

www.muzykatradycyjna.pl | 2014-06-06

Projekt wystawy "Etnografowie w terenie" z ramienia Fundacji Laboratorium Inicjatyw Międzykulturowych KEJ otrzymał w b.r. częściowe dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program Dziedzictwo Kulturowe - Kultura Ludowa). Głównym wykonawcą projektu jest Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, w osobach Agaty Stanisz oraz Anny Weroniki Brzezińskiej. Wystawa jest integralną częścią projektu realizowanego przez UAM w Poznaniu, mającego na celu digitalizację wszystkich audiowizualnych zasobów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej pt. "Cyfrowe Archiwum im. Józefa Burszty" (także dofinansowany z MKiDN w ramach Promesy - Kolberg 2014).

Wspieramy wystawę!

www.stroje.ptl.info.pl | 2014-06-05

Nasza Redakcja wspiera merytorycznie organizację wystawy, która będzie miała miejsce w listopadzie 2014 roku w Poznaniu. Światło dzienne ujrzą unikatowe, archiwalne fotografie ze zbiorów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu. Na wielu z tych zdjęć utrwalony został strój ludowy.

Wystawa „Etnografowie w terenie” potrzebuje wsparcia!

ptl.info.pl | 2014-06-05

Wystawa „Etnografowie w terenie” to jeden z elementów projektu Cyfrowe Archiwum im. Józefa Burszty, który realizowany jest w poznańskim Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej. Niestety projekt potrzebuje wsparcia finansowego.

Wesprzyj organizację wystway "Etnografowie w terenie"

www.mapakultury.pl | 2014-06-03

Wesprzyj organizację wystawy "Etnografowie w terenie"- wielkoformatowej wystawy chwytającej za serce fotografii etnograficznej powstałej w latach 1950-80 w IEiAK UAM.

101

Wspierających

6888 zł

Z całkowitej kwoty 5000 zł

zakończono

Do zakończenia projektu

Projekt zostanie ufundowany 07.07.2014

Wesprzyj projekt

Wpłać 5 zł lub więcej!

Wyślemy Ci e-mailowo oficjalne podziękowanie podpisane przez organizatorów wystawy oraz dyrektora Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM

4 Wspierających
 

Wpłać 10 zł lub więcej!

Wyślemy Ci pocztą oficjalne podziękowania podpisane przez organizatorów wystawy oraz dyrektora Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM

4 Wspierających
 

Wpłać 15 zł lub więcej!

Złożymy Ci publiczne podziękowania na fanpage’ach: wystawy, prof. Józefa Burszty, Cyfrowego Archiwum im. Józefa Burszty oraz Instytutu Etnologii i Antropologii UAM w Poznaniu

2 Wspierających
 

Wpłać 20 zł lub więcej!

Twoje nazwisko znajdzie się nie tylko na fanpage’ach: wystawy, prof. Józefa Burszty, Cyfrowego Archiwum im. Józefa Burszty oraz Instytutu Etnologii i Antropologii UAM w Poznaniu, lecz także, na stałe, na liście darczyńców na stronach internetowych wystawy oraz Cyfrowego Archiwum im. Józefa Burszty (projekt wspierany przez MKiDN - Promesa Kolberg 2014). Ten prezent jest dodawany do każdego kolejnego.

7 Wspierających
 

Wpłać 25 zł lub więcej!

Otrzymasz od nas vlepkę lub pocztówkę ze zdjęciem z archiwum IEiAK UAM w Poznaniu lub z motywem haftu rzeszowskiego

5 Wspierających
 

Wpłać 35 zł lub więcej!

Otrzymasz od nas plakat wystawy

5 Wspierających
 
Pozostało: 43

Wpłać 40 zł lub więcej!

Otrzymasz od nas jedną książkę z zakresu etnografii i antropologii kulturowej ze zbioru przekazanego specjalnie dla Was przez pracowników IEiAK UAM w Poznaniu

7 Wspierających
 
Pozostało: 0

Wpłać 55 zł lub więcej!

Otrzymasz od nas zestaw książek z zakresu etnografii i antropologii kulturowej ze zbioru przekazanego specjalnie dla Was przez pracowników IEiAK UAM

20 Wspierających
 
Pozostało: 0

Wpłać 65 zł lub więcej!

Otrzymasz od nas album wydany z okazji wystawy oraz do wyboru: zostanie do Ciebie wysłana kartka pocztowa z badań terenowych lub otrzymasz haftowany monogram z Twoimi inicjałami wzorowany na XIX-wiecznych haftach

20 Wspierających
 
Pozostało: 13

Wpłać 70 zł lub więcej!

Otrzymasz od nas do wyboru: rękodzielniczy, szydełkowy gadżet bazujący na motywach haftu rzeszowskiego lub biżuterię robioną w technice decoupage z motywem haftu rzeszowskiego (do wyboru: kolczyki, wisiorek, broszka)

2 Wspierających
 
Pozostało: 15

Wpłać 85 zł lub więcej!

Wyślemy Ci kurierem specjalnie przygotowaną przez nas tradycyjną potrawę wielkopolską

0 Wspierających
 
Pozostało: 0

Wpłać 100 zł lub więcej!

Otrzymasz od nas do wyboru: oryginalną tkaninę ludową tzw. „perebor” wtykany w pracowni w Hrudzie do dowolnego wykorzystania jako pasek, motyw na torebkę lub oryginalną snutkę golińską (haft wielkopolski)

2 Wspierających
 
Pozostało: 10

Wpłać 200 zł lub więcej!

Otrzymasz od nas wydruk wybranej karty inwentarzowej z tzw. wglądówką w wymiarze A5 (wydruk kolorowy, podklejony, zalaminowany)

0 Wspierających
 
Pozostało: 5

Wpłać 300 zł lub więcej!

Otrzymasz od nas wydruk wybranej fotografii w wymiarze A3 (wydruk czarno-biały, podklejony PCV, zalaminowany)

0 Wspierających
 

Wpłać 400 zł lub więcej!

Specjalnie dla Ciebie i Twojej rodziny lub przyjaciół zorganizujemy do wyboru warsztat:
biżuterii koralikowej
koronki frywolitkowej
koronki szydełkowej flandryjskiej

0 Wspierających
 

Wpłać 600 zł lub więcej!

Specjalnie dla Ciebie i Twojej rodziny lub przyjaciół zorganizujemy do wyboru:
warsztat fotografii otworkowej
warsztat fieldrecordingowy

0 Wspierających
 

Wpłać 900 zł lub więcej!

Zorganizujemy studyjną lub plenerową sesję zdjęciową z Twoim udziałem. Złożymy Ci oficjalne podziękowania w czasie wernisażu.

0 Wspierających
 
Pozostało: 1

Wpłać 1500 zł lub więcej!

Zorganizujemy sesję zdjęciową w strojach ludowych z Twoim udziałem oraz Twojej rodziny lub przyjaciół. Złożymy Ci oficjalne podziękowania w czasie wernisażu.

1 Wspierający
 
Pozostało: 2

Wpłać 2000 zł lub więcej!

Zrealizujemy do wyboru:
fotoreportaż o Tobie (o Twoich pasjach, rodzinie, przyjaciołach, rodzinnej miejscowości)
audioreportaż o Tobie (o Twoich pasjach, rodzinie, przyjaciołach, rodzinnej miejscowości).
Złożymy Ci oficjalne podziękowania w czasie wernisażu.

0 Wspierających
 
Pozostało: 1

Wpłać 3500 zł lub więcej!

Wiosną 2015 r. będziesz mógł/mogła wyjechać z nami na 10-dniowe etnograficzne badania terenowe (oferta dla 1 osoby). Złożymy Ci oficjalne podziękowania w czasie wernisażu oraz zostaniesz Mecenasem Wystawy.

0 Wspierających

O autorze

Agata Stanisz

Agata Stanisz

Poznań

dr, antropolożka, fotografka, bloggerka i fieldrecordist. Adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii UAM w Poznaniu, członkini The Freesound Project koordynowanego przez MTG przy Universitat Pompeu Fabra w Barcelonie oraz platformy fieldrecordingu Sounds of Europe. Badaczka terenowa w nurcie antropologii na miejscu. Autorka wieloletnich projektów internetowych takich jak: Miasto Dźwięków, Palimpsest Maps, Transportodrone czy Antropofon. Propagatorka wolnego dostępu, wolnej kultury oraz działań uwalniających naukę ze świata akademickiego.

Napisz wiadomość

Zgłoś patronat/mecenat

Aby zostać patronem lub mecenasem tego projektu, wyślij zgłoszenie korzystając z poniższego przycisku.