Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Paweł Kobielus

Paweł Kobielus

Opolnica , Wieprz

Rolnik i ogrodnik ekologiczny. 25 lat temu założył gospodarstwo ekologiczne Brzozowy Gaj, a obecnie współtworzy Ekoosadę Bardo. Zajmuje się uprawą, przetwarzaniem warzyw, owoców i zbóż w jakości bio. Propaguje na co dzień samowystarczalność i zdrowy styl życia.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

35564 PLN z 35000 PLN

278 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

101%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 11.12.2014.

EKOOSADA - odbudowa domu

O projekcie

I ETAP ODBUDOWY DOMU ZE SŁOMO-GLINY,
KTÓRY SPŁONĄŁ 18 SIERPNIA 2014 ROKU
W EKOLOGICZNEJ OSADZIE BARDO.

Zbieramy pieniądze na drewno do zrekonstruowania szkieletu zniszczonego budynku. Tym samym tworzymy Ekoosadę - miejsce gdzie teoria o zrównoważonym rozwoju zmienia się w praktykę. Chcemy pokazać, udostępnić i nauczyć wszystkich zainteresowanych jak kształtować swoje otoczenie w sposób przyjazny dla środowiska. Odbudowę planujemy rozpocząć wiosną 2015 roku. Do tego czasu chcielibyśmy zakupić materiały i przygotować front robót.

Paweł to rolnik i ogrodnik ekologiczny. 25 lat temu założył gospodarstwo ekologiczne “Brzozowy Gaj”. Zajmuje się uprawą, przetwarzaniem i sprzedażą bezpośrednią warzyw, owoców i zbóż w jakości bio.

Na bazie swojego gospodarstwa organizuje różne warsztaty.

Propaguje na co dzień samowystarczalność i zdrowy styl życia.

Zaangażowany w przedsięwzięcia mające na celu realizowanie w praktyce rozwoju zrównoważonego. Bierze udział min. w:

- ruchu ANTY GMO - STOP GMO

- akcjach "Siejemy Przyszłość"

Więcej informacji o gospodarstwie www.kobielus.most.org.pl

Projekt stworzenia Ekoosady Bardo to kolejny etap w życiu Pawła zakładający powstanie małej struktury społecznej złożonej z siedlisk z naturalnymi ogrodami i zabudowaniami. W tym celu w maju 2012 roku wspólnie z Elizą i Jackiem zakupili 14 ha ziemi w Kotlinie Kłodzkiej. Jest to malowniczo położony teren na płaskowyżu we wsi Opolnica, dookoła rozpościerają się Góry Bardzkie, a poniżej płynie Nysa Kłodzka.

Chcemy stworzyć miejsce, które skupi ludzi świadomie wybierających samowystarczalny styl życia. Na jednohektarowych lub mniejszych działkach nowi osadnicy mogą zakładać swoje autonomiczne siedliska, z ziemią pod ekologiczne uprawy warzyw, owoców, zbóż i naturalnego chowu zwierząt. Każdy może prowadzić swoje gospodarstwo niezależnie, jednak rzeczą naturalną powinna być współpraca i pomoc międzysąsiedzka. Na naszych siedliskach chcemy wykorzystywać przyjazne dla środowiska rozwiązania z różnych dziedzin życia. Powstająca nowa, świadoma, otwarta na siebie i świat społeczność ma nawiązywać do wiejskich społeczności.

Jest to więc projekt dla ludzi kreatywnych, mających odwagę i chęć wprowadzania nowych kierunków rozwoju społecznego, zbliżających człowieka z powrotem do przyrody. Planujemy założenie fundacji i utworzenie wspólnej przestrzeni z domem otwartym, pełniącym rolę świetlicy, miejsca wspólnych wydarzeń kulturalnych i spotkań. Więcej informacji o osadzie na stronie www.bardo.ekoosada.pl

W 2013 roku Paweł rozpoczął na swoim siedlisku budowę pierwszego domu, w technologi słomo-gliny. Wybudowano piwnice, drewniany szkielet i dach. Reszta pracy czyli wypełnianie konstrukcji kostkami słomy i tynkowanie gliną miała być wykonana podczas warsztatów latem 2014 roku. Pierwsza część warsztatów odbyła się na początku sierpnia, zakres prac to dopasowywanie kostek słomy, dzielenie ich i wypełnianie drewnianego szkieletu. Druga część, obejmowała wiedzę z zakresu kompresowania słomy i przygotowania jej pod tynkowanie oraz tynkowanie gliną.

Oto relacja jednego z uczestników:
"Warsztaty zaczęły się 18 sierpnia... Po wspólnym obiedzie „z kociołka” zabraliśmy się do pracy. Każdy z nas miał przydzielone zadanie. Jednym z nich było usunięcie metalowej taśmy, która uniemożliwiała umieszczenie słomy w szkielecie domu, trzeba było ją wyciąć szlifierką kątową. Poleciała iskra, a wiatr, który tego dnia wiał wyjątkowo silnie rozniecił płomień w kilka sekund. Zanim zdążyliśmy zareagować cała ściana stanęła w płomieniach. Nie byliśmy w stanie zapanować nad ogniem. Zadzwoniliśmy po Straż Pożarną, Paweł zdołał wynieść parę narzędzi i zakręcić butlę z gazem. Żeby wrócić po więcej już nie było czasu. Siedzieliśmy i patrzyliśmy jak dom się pali coraz mocniej a potem przewraca..."

Po tym tragicznym wydarzeniu odezwało się wiele osób chcących ofiarować swoje wsparcie i pomoc. To zadecydowało, że postanowiliśmy odbudować dom. Już następnego dnia po pożarze, dzięki pomocy lokalnych władz, uporządkowaliśmy miejsce katastrofy i oszacowaliśmy straty. Naprawiliśmy uszkodzone izolacje piwnic i zabezpieczyliśmy je przed zimą. Nasi eksperci poprawili i ulepszyli projekt szkieletu tak, by pogodzić wymogi konstrukcyjne z łatwością układania kostek. Prace budowlane planujemy rozpocząć wiosną 2015 r. a główną siłą wspierającą ma być ekipa biorąca udział w warsztatach. W zakres prac które chcemy wykonać wchodzi postawienie szkieletu parteru i poddasza oraz położenie więźby dachowej.

 

Rekonstruowany budynek dzięki zaangażowaniu wielu ekspertów z nurtu budownictwa naturalnego może się przekształcić ze swoistego rodzaju antyreklamy w przykład do naśladowania. Naszym mottem będzie: "BHP podczas budowy domu ze słomo-gliny". Przy okazji stworzymy odpowiedni poradnik dla kolejnych budujących.

Siedlisko, które tworzy Paweł to miejsce, w którym propagowany jest zdrowy tryb życia. W ramach wolontariatu czy warsztatów można korzystać z wszechstronnej wiedzy jaką Paweł posiada. Istnieje możliwość nauki podstaw samowystarczalności, ekologicznej uprawy ogrodu, zielarstwa, przetwarzania żywności, budownictwa naturalnego itd. Jest to miejsce, gdzie można się dzielić swoimi doświadczeniami i pomysłami i miło spędzić czas blisko natury.

praca – będą potrzebne każde ręce wykwalifikowane i amatorskie. Dołącz do grupy wolontariuszy i pracuj z nami.

podarunki – sprzęt, materiały budowlane i jedzenie dla wolontariuszy, jeżeli masz coś, czego nie potrzebujesz a nam się przyda, podaruj.

wiedza – jeżeli masz praktyczna wiedzę o budowaniu ze słomy i gliny i chciałbyś się nią podzielić, zapraszamy. Wszyscy chcemy się jak najwięcej nauczyć, wszelkie uwagi, dyskusje są jak najmilej widziane.

Ilość drewna potrzebna do wybudowania planowanej konstrukcji to 32 m3. Jego cena z impregnacją, transportem i dopłatami za duże przekroje to 35 tys.zł. brutto.

Jeżeli uda się nam zebrać więcej, w co mocno wierzymy, to wiemy już jak zagospodarować naddatek:
- 5 tys.zł opłata serwisowa dla polakpotrafi.pl + obsługa nagród
- kolejne 4 tys.zł zakup gwoździ, śrub i łączników do budowy konstrukcji
- następne 6 tys.zł to 3 nowe kominy... itd.

Lista wydatków i pełne rozliczenie finansowe będą jawne i publikowane na bieżąco na stronie www.odbudowa.ekoosada.pl

Osobom, które zdecydują się wesprzeć nasz projekt chcielibyśmy gorąco podziękować. Przewidzieliśmy też interesujące nagrody, który otrzymacie bez dodatkowych kosztów przesyłki.

Projekt architektoniczny domu o wartości ok. 1000zł za jedyne 50zł.
W skład nagrody wchodzi część architektoniczna projektu złożona z:

  • domu mieszkalnego o powierzchni całkowitej 254,49 m2
  • budynku gospodarczego o powierzchni całkowitej 174,04 m2
  • altany drewnianej o powierzchni całkowitej 29,27 m2

Nagroda ta może być podstawą do stworzenia pełnego projektu budowlanego. Altana użyta może być jako gotowy projekt na zgłoszenie. Całość dostępna w trzech formatach: pdf, odt i dwg.

Autorem tego projektu jest zdolny architekt Marcel Matusz - urodzony w Nowej Rudzie w 1986 r., gdzie do dzisiaj mieszka. Studia ukończone na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, w tym rok studiów na Uniwersytecie Technicznym w Delft, ukończony z wyróżnieniem. Praca dyplomowa - Ekowioska Wrocław-Biskupin - studium nad możliwościami budowy i funkcjonowania niewielkiej ekoosady na obrzeżach dużego miasta. Główne zainteresowania obracają się wokół możliwości projektowania w oparciu o współczesne formy estetyczne architektury energooszczędnej i ekologicznej typu low-tech, z materiałów naturalnych, a także wokół architektury zabytkowej - twórczej i profesjonalnej renowacji obiektów zabytkowych.

DODATKOWE NAGRODY:

Książka "Anastazja" w nowym i uzupełnionym wydaniu!

„Anastazja” to pierwsza książka z serii Dzwoniące Cedry Rosji.
Gorąco zachęcamy Cię do lektury nowego, poprawionego i uzupełnionego wydania „Anastazji” autorstwa Władimira Megre. Znajdziesz tam wiele nowych informacji nieuwzględnionych przez poprzedniego wydawcę we wcześniejszej edycji tej książki w języku polskim.
ilość stron: 208
okładka: miękka
wymiary: 13 cm x 20 cm
rok wydania: 2014
Więcej informacji na stronie Anastazja

Gra planszowa "Nowa Cywilizacja"

Jest to gra ekonomiczna, która uczy wykorzystania pieniędzy jako narzędzia do doskonalenia otaczającego środowiska. W grze trzeba odbudowywać przyrodę, wspólnie realizować takie projekty, jak: przestawianie fabryk na nowe, bezpieczne technologie nieniszczące przyrody, oczyszczanie rzek, sadzenie lasu, budowa domu dla dziecka z sierocińca, stworzenie siedliska rodowego i wiele innych.
wymiary pudełka 44 cm x 33 cm
wymiar planszy po rozłożeniu 58 cm x 42 cm
Więcej informacji na stronie Gra-Nowa-Cywilizacja

Kalendarz na 2015 rok ze zdjęciami kręgów zbożowych.

wymiary kalendarza 31 x 22 cm, po rozłożeniu 31 x 44 cm, ilość stron 13 + okładka
Więcej informacji na stronie Kalendarz-2015-Kregi-zbozowe

KOLEJNE NAGRODY TO:

www.facebook.com - Fanpage akcji odbudowy domu
www.kobielus.most.org.pl - Strona gospodarstwa Brzozowy Gaj
www.bardo.ekoosada.pl - O projekcie Ekoosada Bardo
www.osadnicyzopolnicy.cohoto.net - Blog o Ekoosadzie i Opolnicy

Udostępniona seria filmów Pawła "Ku Samowystarczalności".

 

Media o Twoim projekcie:

Ekoosada – odbudowa domu

ulicaekologiczna.pl | 2014-11-03

18 sierpnia w ekoosadzie Bardo spłonął szkielet budynku, który powstawał podczas warsztatów naturalnego budownictwa. Obecnie na platformie PolakPotrafi.pl trwa zbiórka funduszu na odbudowę domu.

Zbierają fundusze na ponowną budowę ekologicznego domu

zabkowice.express-miejski.pl | 2014-10-29

Rozpoczęła się akcja zbierania funduszy na odbudowę domu w ekoosadzie Bardo. Pierwsze prace nad ponownym tworzeniem ekologicznego budynku mają rozpocząć się wiosną.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 11.12.2014 09:09