Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Inowrocławska Spółdzielnia Socjalna

Inowrocławska Spółdzielnia Socjalna

Łojewo, Polska

Inowrocławska Spółdzielnia Socjalna jest podmiotem ekonomii społecznej działającym od 7 lutego 2013 roku. Poprzez świadczenie usług różnego typu aktywnie włącza się w walkę z bezrobociem, dając zatrudnienie ludziom zagrożonym wykluczeniem społecznym i przywracając ich społeczeństwu.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1590 PLN z 30000 PLN

21 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 30.10.2015.

Ekonomia społeczna - aktywna walka z bezrobociem

O projekcie

 

 

 

Pomóż nam pokonać te trudności, byśmy mogli walczyć dalej i dawać pracę kolejnym osobom.

 

 

Celem projektu jest zakup auta. Nie chodzi o żadną wypasioną brykę, ale o samochód, dzięki któremu osoby do niedawna długotrwale bezrobotne będą mogły realizować się w pracy, świadcząc różnego typu usługi.

 

Obecnie dysponujemy samochodem (Volkswagen Sharan z 2002 roku), który został zakupiony, gdy podjęliśmy walkę o lepsze jutro dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, jednak w wyniku ograniczonych środków na zakup pojazdu oraz późniejszej eksploatacji, auto zaczęło zawodzić a jego naprawa jest nieopłacalna. Chcielibyśmy zakupić samochód, który będzie wykorzystywany do przewozu sprzętu niezbędnego do realizacji usług oraz ludzi pracujących przy ich wykonywaniu. Zależy nam też na tym, żeby był to samochód ekonomiczny – o stosunkowo niskich kosztach późniejszego utrzymania, bowiem im mniejsze koszty eksploatacji, w tym większym zakresie możemy pomóc kolejnym osobom, włączając ich do swojego zespołu i dając im zatrudnienie.

 

Chcielibyśmy zakupić auto Volkswagen Sharan, ale z młodszego rocznika (np. 2008), które będzie nam długo służyło. Na ten cel potrzebujemy 30 000 zł. Samochód jest nam naprawdę niezbędny, dlatego jeśli taki zakup nie będzie możliwy, kupimy starsze auto – najważniejsze, by spełniało swój cel: pozwalało nam docierać ze sprzętem na miejsce pracy. Jeśli zebrana kwota przekroczy wnioskowaną, nadwyżkę przeznaczymy na reklamę na samochodzie (logo Inowrocławskiej Spółdzielni Socjalnej, dane kontaktowe, informacja o świadczonych usługach) lub kupimy auto z młodszego rocznika oraz zwiększymy pulę nagród dla osób wspierających projekt.

 

 

Kosztorys przedsięwzięcia był podstawą przy powstawaniu projektu. Był wielokrotnie szacowany.

 

Wnioskowana kwota to 30000,00 zł.

 

Koszt zakupu samochodu to 25000,00 zł

 

Wybór konkretnego modelu podyktowany jest względami praktycznymi – samochód musi być w stanie przewieźć sprzęt do realizacji usług (np. odkurzacze piorące, drabiny wykorzystywane przy myciu okien i inny sprzęt sprzątający) oraz osoby, które daną usługę będą wykonywać (musi mieć ok. 7-9 miejsc)

 

Przykładowe samochody i ich cenę można sprawdzić tutaj:

http://otomoto.pl/oferta/volkswagen-sharan-vw-sharan-2-0-tdi-140km-2007r-special-ID6y9fnb.html#58068be1a9 25 000 zł

http://otomoto.pl/oferta/volkswagen-sharan-2-0-tdi-140km-serwis-freestyle-7-osob-ID6y6WfW.html#58068be1a9 29 900 zł

http://allegro.pl/show_item.php?item=5590787902#58068be1a9 30 250 zł

 

Pozostałe z wnioskowanych środków zostaną przeznaczone na obsługę portalu (7,5%) i przelewy (2,5%), co daje nam kwotę 3000,00 zł

 

Ostatnie z wydatków to nagrody dla Wspierających: 2000,00 zł

 

Dokładniejszy plan naszych marzeń przedstawiamy poniżej:

 

bo "Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku"!

 

30000,00 zł (na zakup auta 25000,00 zł + 10% na obsługę portalu oraz operatora i nagrody dla Wspierających, czyli ok. 5000,00 zł)

 

bo "Nigdy nie jest za późno, by na stacji złych zdarzeń, złapać pociąg ostatni i dojechać do marzeń"!

 

35000,00 zł (30000,00 zł na odpowiednik naszego obecnego samochodu z młodszego, 2008, rocznika + 10% na obsługę portalu oraz operatora i nagrody dla Wspierających, czyli ok. 5000,00 zł)

 

zgodnie z myślą: "Nie podążaj tam, gdzie wiedzie ścieżka. Zamiast tego pójdź tam, gdzie jej nie ma i wytycz szlak"!

 

40000,00 zł (30000,00 zł na odpowiednik naszego obecnego samochodu z młodszego, 2008, rocznika + 3000,00 zł na reklamę na samochodzie, która pozwoli nam na promowanie naszych usług, pozyskiwanie kolejnych zleceń a tym samym tworzenie kolejnych miejsc pracy + 2000,00 zł na dodatkowe nagrody dla każdego ze Wspierających + 10% na obsługę portalu oraz operatora i podstawowe nagrody dla Wspierających, czyli ok. 5000,00 zł)

 

bo "Wszyscy jesteśmy w podróży i powinniśmy sobie pomagać"!

 

45000,00 zł (34000,00 zł na samochód, o którym nawet nie śmiemy dziś marzyć + 3000,00 zł na reklamę na samochodzie, która pozwoli nam na promowanie naszych usług, pozyskiwanie kolejnych zleceń a tym samym tworzenie kolejnych miejsc pracy + kolejny 1000,00 zł na dodatkowe nagrody dla każdego ze Wspierających, co już daje nam 3000,00 zł na ten cel + 10% na obsługę portalu oraz operatora i podstawowe nagrody dla Wspierających, czyli ok. 5000,00 zł)

 

bo "Jakość podróży mierzy się w liczbie poznanych przyjaciół, a nie przejechanych kilometrach"!

 

50000,00 zł! Bardzo chcielibyśmy mieć ten problem! Jeśli będzie okazja się z nim zmierzyć, cel ustalimy razem z Wami. Może chcielibyście, żebyśmy zorganizowali spotkanie wszystkich Wspierających, albo wsparli jakąś akcję? Jeśli będzie nam dane, chętnie poznamy Wasze pomysły i przedstawimy swoje – a następnie rozliczymy się z każdej podarowanej nam złotówki!

 

Bo: "Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażanie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej"!

 

powyżej 50000,00 zł. Wystarczy, Kochani ;) Nie pretendujemy tutaj do bicia rekordu Guinessa w kwotach uzyskiwanych drogą finansowania społecznościowego – chcemy tylko mieć jak dojechać do Klienta, by czerpać satysfakcję z pracy i pomagać kolejnym bezrobotnym w jej podjęciu. Wesprzyjcie inne akcje warte uwagi lub poczekajcie aż będziemy mieli możliwość robienia naprawdę fajnych rzeczy :)

 

Ruch spółdzielczości socjalnej w Polsce jest stosunkowo młody – pierwsze regulacje prawne w tym zakresie pochodzą z 2006 roku (Ustawa o spółdzielniach socjalnych). Przez to, że spółdzielnie socjalne tworzone są przez osoby zagrożone wykluczeniem społecznym (długotrwale bezrobotne, niepełnosprawne, uzależnione po zakończonym leczeniu, więźniowie po odbyciu kary) często społeczeństwo nie daje im za wielu szans – dużo spółdzielni, napotykając trudności, faktycznie kończy działalność, gdy kończą się dotacje na ich założenie. My udowadniamy, że nie musi tak być i że ludzie zagrożeni wykluczeniem społecznym potrafią pokonywać trudności, by realizować się w pracy. Ponadto chcemy pokazać, że spółdzielnie socjalne również potrafią być nowoczesne i nie obiegają od innych przedsiębiorstw, chociaż tworzone są przez ludzi, którym nikt nie dawał szansy.

 

Działania spółdzielni socjalnej nie ograniczają się do prowadzenia przedsiębiorstwa. Główny cel jest zupełnie inny: reintegracja społeczna i zawodowa członków (która odbywa się poprzez pracę na rzecz spółdzielni) oraz działania na rzecz społeczności lokalnej. Obecnie nie możemy ich prowadzić, bowiem nie dysponujemy sprawnym samochodem. Jeśli uda nam się pozyskać środki na auto, będziemy mogli starać się o realizowanie projektów na rzecz społeczności, bo będziemy w stanie im sprostać (środki z grantów i funduszy na ten cel) oraz podejmować większe zlecenia, co wpłynie na ilość osób zatrudnionych – kolejne osoby, które są zagrożone wykluczeniem społecznym, znajdą pracę.

 

Jeśli chcesz wesprzeć nasz projekt, wybierz pozycję, która najbardziej Ci odpowiada, z listy po prawej stronie. Opcji jest wiele, więc warto się z nimi zapoznać.

 

Twoje wsparcie ma znaczenie i przyczynia się do walki z bezrobociem. Jesteśmy wdzięczni za każdą wpłatę.

 

 

 

Inowrocławska Spółdzielnia Socjalna jest podmiotem ekonomii społecznej zarejestrowanym 7 lutego 2013 roku z inicjatywy 6 kobiet w wieku od 25 do 59 lat.

 

 

 

Świadczymy usługi sprzątania, prania dywanów i tapicerki, opieki nad grobami i opieki nad osobami starszymi. Naszym znakiem rozpoznawczym jest wysoka jakość świadczonych usług. W najlepszym okresie swojej działalności dawaliśmy pracę 15 osobom, w tym uczestnikom Centrum Integracji Społecznej. Obecnie na rzecz Inowrocławskiej Spółdzielni Socjalnej pracę świadczy 9 osób.

 

 

Powstanie spółdzielni socjalnej wzbudziło zainteresowanie regionalnych mediów, które przyglądały się naszym poczynaniom od początku istnienia. Po 4 miesiącach działalności wygraliśmy przetarg na sprzątanie klatek schodowych w 84 blokach zlokalizowanych w 3 różnych miejscowościach, dzięki czemu nasze działania nabrały rozgłosu – usługi te świadczyliśmy przez 12 miesięcy.

 

 

Co dotychczas udało się nam zrobić:

 

 • założyć spółdzielnię socjalną, która nadal prosperuje, pomimo braku wsparcia zewnętrznego i tym samym udowodnić, że jest to możliwe,
 • wygrać dość duży (jak na lokalny rynek) przetarg po 4 miesiącach istnienia i podołać organizacji pracy, pomimo małego doświadczenia i rzucenia się od razu na głęboką wodę – usługi te świadczyliśmy przez okres 12 miesięcy,
 • dać zatrudnienie kolejnym osobom, które powiększyły skład naszego zespołu,
 • reprezentować spółdzielczość socjalną na różnego typu konferencjach – również przed społecznościami zagranicznymi (wizyta Belgów w Polsce),
 • pogłębić świadomość o ekonomii społecznej wśród lokalnej społeczności – również poprzez prowadzenie szkoleń o spółdzielniach socjalnych.

 

Jednak spółdzielnia socjalna to nie tylko praca – stawiamy także na integrację oraz odwiedzamy inne podmioty o podobnych priorytetach, od których czerpiemy inspirację.

 

 

Wspierając Inowrocławską Spółdzielnię Socjalną sprawiasz, że:

 

 • umacnia się oddolna inicjatywa społeczna,
 • masz swój realny wkład w walce z bezrobociem,
 • pomagasz ludziom wykluczonym społecznie,
 • dalej możemy udowadniać, że warto brać sprawy w swoje ręce, bo sukces jest możliwy – nawet jeśli inni skazali cię na starcie na niepowodzenie.

 

 

Misja Inowrocławskiej Spółdzielni Socjalnej nie ogranicza się do dawania pracy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Chodzi o coś więcej – zależy nam na tym, żeby osoby wracające na rynek pracy, z którym nie miały styczności przez tak długi okres czasu, odzyskały wiarę we własne siły i na nowo odkryły swoją wartość. Współdecydowanie, świadomość, że ich głos jest ważny i ma znaczenie, na pewno im w tym pomaga. Chcemy, by osoby te odzyskały pewność siebie i znowu znalazły entuzjazm do podejmowania kolejnych wyzwań. Jeśli osobom takim da się szansę i  stworzy przy tym środowisko przyjazne do pokonywania problemów, zazwyczaj ją wykorzystują, napędzając machinę kolejnych zmian, stając się źródłem kolejnych działań. Przywrócenie ich lokalnej społeczności ma też inny wymiar – za możliwość powrotu odwdzięczają się działaniami na rzecz środowiska lokalnego, ożywiając je różnymi wydarzeniami i służąc pomocą tym, którzy jej potrzebują.

 

Jesteśmy również dowodem na to, że biznes społeczny jest możliwy - udowadniamy, że spółdzielnie socjalne nie są skazane na niepowodzenie.

 

 

 

 

 

Poza wsparciem finansowym są inne działania, które możesz podjąć, by nam pomóc. Możesz nas wesprzeć:

 

 • promując spółdzielczość socjalną i wybierając jej usługi,
 • proponując współpracę (również w organizowaniu wydarzeń),
 • stając się sponsorem nagród dla Wspierających lub materiałów reklamowych dla spółdzielni,
 • udostępniając tę informację dalej: wśród znajomych, znanych Ci dziennikarzy, bloggerów, na portalach społecznościowych i stronach internetowych,
 • zapraszając nas na wydarzenia publiczne i do mediów, by informacja o naszych działaniach dotarła do jak największego grona odbiorców,
 • poprzez zamieszczenie odnośnika do strony Inowrocławskiej Spółdzielni Socjalnej na swojej stronie,
 • przesyłając propozycję nagród na adres: kontakt@spsinowroclaw.pl,
 • dzięki polubieniu profilu Inowrocławskiej Spółdzielni Socjalnej na Fb i promowanie go wśród znajomych,
 • przekazując nam środki chemiczne lub sprzęt, który jest Ci zbędny a dla nas może być jeszcze użyteczny,
 • dzieląc się z nami wiedzą z zakresu spółdzielczości socjalnej, działań marketingowych, itp.,
 • zostając patronem lub mecenasem tego projektu (kolumna po prawej stronie „zgłoś patronat/mecenat”, pod „wesprzyj projekt” i „o autorze”).

 

 

 

Wierzymy w oddolne inicjatywy społeczne. Nie mamy możliwości pozyskania środków na ten cel z innych źródeł a skoro nie mamy wystarczających zasobów finansowych, nie możemy kupić samochodu. Jeśli nie kupimy samochodu, nie możemy podejmować kolejnych zleceń, gdyż nie jesteśmy w stanie przewieźć specjalistycznego sprzętu do ich wykonywania. Jeśli nie podejmiemy zleceń, nie zarobimy pieniędzy na zakup samochodu – i koło się zamyka. Pomóż nam pokonać tę przeszkodę w drodze do dalszego rozwoju. Razem dojedźmy do celu!

 

 

 

Jeśli chodzi o ilość nagród podstawowych, to ich liczba wynosi 32 – większość z nich jest w ilości nieograniczonej. Są one dość zróżnicowane: od tradycyjnych gadżetów (długopisy, teczki, kubki, naklejki z logo, podkładki pod kubek, smycze, pendrive, notesy, torba na zakupy, kalendarz listkowy), poprzez nagrody dla praktyków (kalendarz książkowy, usługi prania dywanów i sprzątania grobów), leniwców i śpiochów (poduszki z nadrukiem), pasjonatów fotografii (nagrody z pracami toruńskiego fotografa: kalendarz spiralowany, album ze zdjęciami), miłośników słowa pisanego (list od Świętego Mikołaja ze stemplem Biura Świętego Mikołaja wysyłany z Laponii), zwolenników niespodzianek (nagroda zagadka), dzieci (puzzle z wykorzystaniem pracy toruńskiego fotografa), dla przedsiębiorców (bannery reklamowe i reklama na samochodzie).

 

Dodatkowo przy uzyskaniu większej kwoty od wnioskowanej uruchamiane są kolejne nagrody, takie jak: limeryki dla Darczyńców, filmiki z podziękowaniami, kartki z animacją (pracownicy w drodze na zlecenie – w zakupionym samochodzie – dziękują Wspierającemu), koszulki.

 

 

 

 

Strona Inowrocławskiej Spółdzielni Socjalnej: http://spsinowroclaw.pl/

 

 

e-mail: kontakt@spsinowroclaw.pl

tel.: 733 910 733

  

 • Waldemarowi Żbikowi i „Spółdzielni socjalnej w praktyce” – za inspirację do zapoznania się z finansowaniem społecznościowym, co zaowocowało stworzeniem tego projektu,
 • Wszystkim Wspierającym – za każdą formę pomocy, jakiej nam udzieliliście,
 • Tobie – za to, że poświęciłeś swój czas na zapoznanie się z tym projektem.

 

Media o Twoim projekcie:

Spółdzielnia – bo razem jest o wiele łatwiej

mamopracuj.pl | 2015-10-19

Marto, napisałaś do nas o swojej historii, ale także historii kilku innych kobiet, bo Wasze losy się połączyły. Działacie, pracujecie, ba, same stworzyłyście dla siebie miejsca pracy. Jak to się stało?

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 30.10.2015 12:12