Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Ola Antonowicz-Cyglicka

Ola Antonowicz-Cyglicka

Szczecin, Polska

Od 2006 r. jestem związana z organizacją Polska Zielona Sieć, w której współpracuję z ekologicznymi organizacjami pozarządowymi z Afryki. Wspólnie szukamy sposobów na taki rozwój, który nie niszczy środowiska. Współtworzyłam plantacje ananasowe, pasieki i spółdzielnie produkujące masło shea w Ghanie, instalowałam panele fotowoltaiczne w Tanzanii, ale to w Kenii zobaczyłam, jak sport może być nośnikiem wartości. Z wykształcenia jestem filozofką, jednak zamiast sali wykładowej wolę szukać ścieżek sprawiedliwego rozwoju. Z sukcesem przeprowadziłam ponad 15 projektów edukacyjnych w Europie i pomocowych w Afryce. Lubię ludzi i myślę, że wszystko jest możliwe. I dotychczas moje doświadczenie to potwierdza!

Napisz wiadomość do Projektodawcy

18682 PLN z 15500 PLN

607 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

120%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 09.11.2015.

PIŁKA DLA POKOJU: turniej dzieci i młodzieży w slumsach

O projekcie

 

  

W tym roku - jak zwykle - czekaliśmy z niecierpliwością na doroczny turniej piłkarski dla dzieciaków i młodzieży w Kiberze - drugim co do wielkości slumsie Afryki. Tę dzielnicę Nairobi (Kenia) o powierzchni 2 kilometrów kwadratowych zamieszkuje blisko milion ludzi - w tym blisko połowa to właśnie dzieciaki poniżej 15 roku życia. Uczestnicząc w dwóch poprzednich turniejach przekonaliśmy się o tym, jak ważne jest to wydarzenie dla budowania poczucia wartości i wspólnoty mieszkańców Kibery.

 

Kiedy dowiedzieliśmy się, że w tym roku nie udało się zdobyć żadnego grantu na organizację turnieju - postanowiliśmy działać. Mamy nadzieję, że wspólnie
z Wami wyżywimy uczestników, kupimy piłki do gry, opłacimy profesjonalnych sędziów oraz oczywiście ufundujemy nagrody dla zwycięzców!

 

Turniej ma się odbyć w ostatnim tygodniu listopada, więc czasu jest bardzo niewiele. Zdecydowaliśmy się na crowdfunding, bo turniej od dawna jest dla nas taką dawką pozytywnej energii, że pomyśleliśmy - nie ma wyjścia, trzeba zarazić nią również ludzi w Polsce. 

 

W końcu Polak Potrafi!

 

 

Co może być lepszą inwestycją w przyszłość biedniejszych krajów takich jak Kenia, niż szczęśliwe dzieciaki uczące się, że wysiłek przynosi efekty
i nabierające wiary w swoje możliwości?

 

Co może być lepszą inwestycją w pokój i bezpieczeństwo na świecie, w tym również u nas w Polsce, niż wyzwolenie pozytywnej energii i promocja ducha fair play w najbardziej zapalnych regionach świata?

 

Razem jesteśmy w stanie zmienić kawałek świata na lepsze!

 

Ten turniej udowadnia, że sport jest doskonałym nośnikiem pozytywnych wartości, które budują lepszy świat. Pokazuje, że sport może być trampoliną do lepszego życia. Daje zarówno dziewczynkom jak i chłopcom poczucie bycia częścią czegoś większego. Jest pełen emocji i wzruszeń - to naprawdę niesamowity widok, gdy maluchy szaleją, rozgrywając pierwszy w życiu poważny mecz na oczach setek widzów. 

 

 

Od 2008 r. na jeden gorący listopadowy weekend kenijska dzielnica slumsowa Kibera w Nairobi zamienia się w miasteczko sportowe. Setki dzieciaków - dziewczyny i chłopcy - mobilizują się pod okiem swoich trenerek i trenerów
i rozgrywają turniej piłkarski z prawdziwego zdarzenia. Niektórzy z nich, szczególnie ci najmłodsi, po raz pierwszy w życiu grają w profesjonalnych strojach sportowych. Są to dla nich wyjątkowe chwile, które budują ich poczucie wartości,
a także poczucie wspólnoty. Wspomnienia zostają z dzieciakami na lata

 

 

Turniej organizują od ośmiu lat te same osoby: Ben Ooko i jego koleżanki 
i koledzy - ludzie urodzeni i wychowani w Kiberze, którzy postanowili zadbać
o nowe pokolenia wychowujące się w slumsach
. Wspólnie stworzyli organizację Amani Kibera. Od 2013 r. pomaga im też grupka Polaków kompletnie nieznających się na piłce, ale zafascynowanych jej pozytywnym wpływem
na kenijskie dzieciaki (więcej o nas na dole - w sekcji KIM JESTEŚMY).

 

Tegoroczny turniej odbędzie się w dniach 23-28 listopada. W każdej z czterech kategorii weźmie udział ok. 20 drużyn, co daje w sumie ok. 900 uczestników. Szacujemy, że w sumie w trakcie turnieju odbędzie się 200 meczów, w tym 4 wielkie finały.

 

Turniejowi towarzyszą również warsztaty edukacyjne pod hasłem Life Skills,
w których uczestniczą wszyscy młodzi piłkarze i piłkarki. W tym roku mają one dotyczyć trzech zagadnień: 1. Jak być dobrym liderem? 2. Jak rozwiązywać konflikty na tle etnicznym? 3. Jak dbać o własne zdrowie?

 

Pomysł na turniej powstał po krwawych zamieszkach w Kiberze związanych 
z wyborami prezydenckimi w 2007 r. Ben Ooko, człowiek, który urodził się
i wychował w tym gigantycznym slumsie, pełnym napięć etnicznych podsycanych przez wrogie sobie plemiona kenijskie, zaangażował się wtedy w pokojową działalność.

 

Wraz z przyjacielem założyli organizację pozarządową Amani Kibera (w suahili „Przyjaciele Kibery”). Postawili sobie za cel budowanie pokoju i wspieranie edukacji najmłodszych w Kiberze. O powstaniu organizacji możecie przeczytać tutaj. Stworzyli bibliotekę społeczną dla dzieci i dorosłych, z której dziś korzysta ok. 300 osób dziennie, centrum przedsiębiorczości kobiet UWEZO, w którym młode matki mogą uczyć się różnych zawodów. W 2008 r. zorganizowali pierwszy turniej piłkarski Peace Soccer Tournament dla dzieci i młodzieży ze slumsów.

 


W zeszłym roku w siódmym już turnieju wzięło udział 750 dzieci i młodzieży,
a oglądało ich na trybunach przez 10 000 osób
!

 

Relacje z turnieju pokazały się nawet w kenijskich wiadomościach, a także
w polskich mediach. W TVP emitowany był również krótki film o zeszłorocznym turnieju.

 

Macie ochotę na 20 minut przenieść się do Kibery i prześledzić zeszłoroczny turniej? Tutaj znajdziecie nasz mało profesjonalny, ale mocno emocjonalny film.

 

W zeszłym roku gwiazdą turnieju była Dorcas Kisugu Vihenda - bramkarka jednej z żeńskich drużyn Kibera Olympic. Spójrzcie na Kiberę jej oczyma, zobaczcie, jak ważną sprawą jest turniej, który chcemy zorganizować.

 

 

Fragment artykułu o Dorcas opublikowanego w Zwierciadle w tym roku:

Zaczęłam grać w piłkę nożną po śmierci rodziców. To jedyny sposób, aby wyrwać się ze slumsów, zacząć normalnie, godnie żyć – mówi mi Dorcas. – Życie w Kiberze dla młodej dziewczyny to narkotyki, gwałt i samotne wychowywanie dzieci. Ja tego nie chcę. Dlatego gram i chcę być najlepsza. Jak będę wystarczająco dobra, to mam szansę na stypendium sportowe. Jak dalej będę dobrze grać, to mnie wezmą do znanej drużyny.”  

 

  

 Próg pierwszy - 15 500 zł

 

 

 Próg drugi - 17 000 zł

 

 

Próg trzeci - 20 000 zł

 

 

Wszystkie środki, jakie zbierzemy, zostaną wydane wyłącznie na wsparcie
i rozwój uczestniczek i uczestników turnieju
.

 

Dwoje z nas – Ola i Robert – jedzie do Nairobi w listopadzie i wspólnie z Benem
i Amani Kibera kupimy wszystkie potrzebne rzeczy. Zakupy zostaną zrobione na miejscu w Nairobi, gdyż po pierwsze w ten sposób wspieramy lokalną ekonomię,
a po drugie opłaty celne na lotnisku za towary przywiezione z Polski podwyższają cenę na tyle, że nie opłaca się tego robić.

 

 

 

Wiemy, że nagrody są super ważne i lubimy robić prezenty, jednak zależy nam, żeby nagrody były jak najbardziej przyjazne środowisku. W związku z tym postaramy się zminimalizować ilość wydruków i produkcji rzeczy niepraktycznych, a duża część nagród będzie cyfrowa. Mamy nadzieję, że to rozumiecie.

 

 

 

Turniej odbędzie się w ostatnim tygodniu listopada. W Polsce będziemy w połowie grudnia, tak więc zobowiązujemy się przygotować i przesłać wszystkie nagrody do końca stycznia 2016 r.

 

  

 

 

Ola Antonowicz-Cyglicka – nie miała za bardzo czasu we wrześniu
i październiku z powodu nawału pracy, więc… wymyśliła zbiórkę na polakpotrafi.pl! Na co dzień pracuje w Polskiej Zielonej Sieci, gdzie śledzi inwestycje międzynarodowych koncernów wspierane pieniędzmi europejskich podatników i współpracuje z afrykańskimi organizacjami społecznymi. W projekcie będzie pilnować, aby o zbiórce dowiedzieli się wszyscy. Wszyscy! Pomoże zorganizować turniej, rozliczy zebrane środki i wyśle Wam nagrody. Obiecała sobie, że gdy znajdzie się kasa na turniej, nauczy się w końcu francuskiego
i wyrzeźbi sobie bicepsy. Bicepsy dla pokoju ;) 

 

www.facebook.com/ola.antonowicz

     

 

Robert Cyglicki – występuje tu w roli wolnego elektrona podsuwającego świetne pomysły i ratującego, kiedy wszystko się pali i wali. Aktywizm ma we krwi, bo jako mały pędrak zaczynał od protestów przeciwko cyrkom. Dziś jest pokojowym wojownikiem Greenpeace. Po godzinach zaś jest królem słońca – zaprojektował instalacje fotowoltaiczne na wszystkich budynkach, których używa Amani Kibera (biblioteka i centrum przedsiębiorczości Uwezo). Jego główne zadanie to wsparcie promocji oraz robienie dobrej kawy w newralgicznych momentach.

 

www.facebook.com/robert.cyglicki 

Milena Antonowicz – z pewnością nie jest fanką piłki nożnej, ale bez niej nie dalibyśmy rady rozliczać wszystkich pieniędzy zdobywanych w zeszłych latach dla Amani Kibera. Będąc fanką excela, Milena ma swoje wielkie zasługi dla turnieju oraz oczywiście pokoju i rozwoju :) W swoim życiu rozliczyła już wiele projektów, niektóre w trzech walutach. Pracuje w Polskiej Zielonej Sieci, gdzie zajmuje się głównie kampaniami promującymi odnawialne źródła energii. W projekcie pomoże nam okiełznać część dotyczącą poprawnego rozliczenia, a także wesprze w promocji.

 

 www.facebook.com/milena.antonowicz

Magdalena Noszczyk – to wszystko tak naprawdę zasługa Magdy i harcerzy J To Magda poznała nas z Benem. To Magda rzuciła w 2012 r. hasło: „Pomóżmy Amani Kibera” i to ona będzie już zawsze „mother queen” naszej współpracy. Magda spotkała Bena w trakcie światowego zlotu skautowego MOOT odbywającego się w 2010 roku w Kenii, stąd nasze ukłony w stronę harcerzy (że ich produktem wychowania jest Magda). Jest harcerką – aktywistką, współpracuje z Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie, Polską Zieloną Siecią i od kilku lat działa w Głównej Kwaterze ZHP pracując w zespole programowym. W 2013 i 2014 r. poprowadziła sesje couchingowe dla zespołu Amani Kibera, które pozwoliły na zbudowanie strategii działania organizacji na najbliższe lata. W projekcie wesprze nas w promocji oraz jako „mother queen” będzie po królewsku trzymać kciuki
w intencji potrzebnych 15 i pół tysiąca.

 

 www.facebook.com/no.magda.no

Ben Ooko – jest kluczowym ogniwem naszego zespołu, ponieważ bez niego turniej po prostu nie ruszy. Będzie odpowiedzialny za koordynację wydarzenia. Ben jest Kenijczykiem urodzonym i mieszkającym całe życie w slumsowej Kiberze, w Nairobi. Przyjaźnimy się i wspieramy nawzajem od 2013 r. Nietrudno jest nam się dogadać, bo mamy bardzo podobną wizję świata, a dodatkowo Ben wie, jak rozbroić każdy problem – po prostu zaczyna się śmiać, a jego śmiech jest bardzo zaraźliwy. Mówiąc serio, podziwiamy jego niezłomność i determinację, bo wiemy, że on swoje życie musiał poskładać z o wiele trudniejszych puzzli, niż my. Promuje zasadę sportu opartego na wartościach i ceni Roberta Lewandowskiego.

 

 www.facebook.com/ben.ooko

 

p.s. Czy Robert Lewandowski nas czyta? 

 

 

 

PIŁKA DLA POKOJU przyciąga fajnych ludzi i dobre inicjatywy:)

Pamiętacie projekt BUDUJEMY SZKOŁĘ DLA NEPALU ? Jej organizatorzy, Maciej Pastwa i Sylwia Jędernalik dzień po szczęśliwym zakończeniu swojej akcji, przesłali do nas ten oto film oraz wsparli nas nagrodami ! W ten sposób symbolicznie przekazali nam pałeczkę w konkurencji "Polacy wspierają globalne incjatywy" na Polakpotrafi.pl! DZIĘKUJEMY! I zachęcamy do przyłączenia się do naszej drużyny organizującej turniej piłkarski dla 1000 dzieciaków!

 

 

Crowdfunding Piłka dla Pokoju otrzymał wsparcie od dopiero co zakończonego pełnym sukcesem projektu "Budujemy szkołę w Nepalu". Specjalny filmik otrzymaliśmy od Macieja Pastwy i Sylwii Jędernalik, którzy wsparli finansowo Piłkę dla Pokoju i przekazali nam nowe nagrody! Sprawdź jakie!
Wejdź na: www.polakpotrafi.pl/projekt/dzieciecy-turniej-pilkarski

 

 Czytajcie o naszej współpracy z Amani Kibera na globalnepoludnie.pl

Media o Twoim projekcie:

Futbol w kenijskich slumsach

24kurier.pl | 2015-10-23

Na turniej piłkarski w Kiberze, slumsie w kenijskim Nairobi potrzeba przynajmniej 15,5 tys. złotych. Większość tej kwoty została już zebrana, ale warto dołożyć do niej także swój grosz. Od ośmiu lat zawody, na które czekają setki dzieciaków, zawsze się odbywały. Teraz miały zostać odwołane, bo nie przyznano im dofinansowania. Ale dzięki pomocy Polaków, młodzi Kenijczycy mają szansę zagrać!

Polska pomoc rozwojowa. Solidarni, byle niedrogo

wyborcza.pl | 2015-10-17

Przecież pomagamy Afryce i Azji. Umorzyliśmy im długi, zapłaciliśmy składki na ONZ i jeszcze daliśmy Chińczykom 123 miliony na maszyny dla przemysłu!

Szczecin pomaga afrykańskim dzieciom [WIDEO]

radioszczecin.pl | 2015-10-14

Szczecinianie wspierają doroczny turniej piłkarski dla dzieci i młodzieży w Kiberze - drugim co do wielkości slumsie Afryki.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 09.11.2015 18:06