Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Paula, Agata i Ori

Paula, Agata i Ori

Warszawa

Dwie przyjaciółki - Agata i Paula; jedna już z tytułem doktora, druga tuż przed obroną; absolwentki kierunków przyrodniczych na UJ w Krakowie, obecnie związane zawodowo z nauką; łącznie uczestniczyły w kilkudziesięciu konferencjach naukowych. Kochają podróże - były już niemal na wszystkich kontynentach, w prawie 50 różnych krajach świata.

A we wspólnych podróżach po Polsce towarzyszy im od lat wspaniały owczarek imieniem Ori :)

Informacje o nas znajdziecie na naszych stronach: www.gene-racja.pl oraz http://www.czteryzywioly.edu.pl/index.php/m-wykladowcy/m-agata

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1624 PLN z 5000 PLN

26 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

32%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 10.07.2015.

Dwie pancerne i pies, czyli z młotkiem po kraju :)

O projekcie

Dwie pancerne i pies, czyli z młotkiem po kraju – zbieramy geologiczne kolekcje dydaktyczne dla polskich szkół!

 --> for english summary - scroll down

Wyobraź sobie, że uczysz się alfabetu, lecz nigdy nie widziałeś liter. Nauczyciel opowiada Ci o nich, charakteryzuje kształty każdej litery, zastosowanie - ale nie możesz żadnej z nich zobaczyć...

Wyobraź sobie, że uczysz się o kwiatach i drzewach - Twój wspaniały nauczyciel opowiada Ci o pięknych i cudownych roślinach, niezapomnianym smaku ich owoców, aromacie ich kwiatów. Ale nigdy żadnej z nich nie widziałeś, nie wąchałeś, nie dotykałeś, nie zjadłeś...

Czy wobec tego polubisz taką naukę? Jak szybko Cię znudzi? Jak szybko się zniechęcisz, uznając to gadanie za stratę czasu....? 

Pomyśl więc - jak nauczać dzieci geologii, nie mając pod ręką odpowiedniej skały? Jak wyjaśnić różnice w strukturze skał wulkanicznych i osadowych, jeśli uczniowie nigdy ich nie widzieli…? Nie dotknęli..? Nie poczuli..? 

 

Postanowiłyśmy to zmienić - my, zwyczajne obywatelki, jak Ty. Własnymi rękoma i nakładem własnego czasu i z dodatkiem własnych finansów. Ale zacznijmy od początku... 

 

 

Kim jesteśmy?

Dwie przyjaciółki, Agata i Paula, z zawodu i pasji związane z nauką i przyrodą, oraz owczarek imieniem Ori – od lat nasz wspaniały kompan we wszystkich podróżach i wspólnych projektach.

 

Co to jest Inoceramus...?

 Idea ta narodziła się już cztery lata temu i pierwotnie była związana z pracą doktorską Agaty z zakresu utworów kredy niecki miechowskiej. Wtedy to postanowiłyśmy wspólnie wyruszyć w Polskę i przy okazji zapoznawania się z utworami kredowymi w Polsce - poznać nieznane nam wcześniej regiony naszego pięknego kraju, zwłaszcza te nieznane, zapomniane, widniejące jedynie na starych mapach. Nazwałyśmy naszą włóczęgę Inoceramusem – bo tak nazywały się najczęściej spotykane przez nas skamieniałości. Doktorat już obroniony, ale pomysł spodobał się tak bardzo, że postanowiłyśmy go kontynuować.

 

Dlaczego?

Przy okazji zwiedzania nowych kamieniołomów zbierałyśmy okazy skał i skamieniałości, które trafiały przede wszystkim do polskich szkół. Zupełnie przy okazji, zupełnie wolontaryjnie. Jak nauczać dzieci geologii, nie mając pod ręką odpowiedniej skały? Jak wyjaśnić różnice w strukturze skał wulkanicznych i osadowych, jeśli uczniowie nigdy ich nie widzieli…? Nie dotknęli? Nie poczuli?

Do tej pory byłyśmy już m.in. w rejonie Małopolskiego Przełomu Wisły, na Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie. Dzięki temu, że musimy dotrzeć do miejsc trudno dostępnych, poznajemy bardzo urokliwe rejony Polski i niewielkie enklawy dzikiej przyrody, o których niewiele się mówi.  Stare kamieniołomy, o ile wciąż istnieją, są jak skarby czekające na odkrycie – nigdy nie wiadomo, co można w nich znaleźć. Pośród pustych butelek i starych telewizorów (niestety, wciąż wyrzucane są śmieci do „dziur” w lesie czy na polu) udawało nam się odnajdywać prawdziwe perełki, różnorodne i ciekawe okazy, z których potem cieszyli się uczniowie obdarowanych przez nas szkół. Niestety, z racji mocno ograniczonych funduszy własnych – a projekt był zwykle naszym urlopem – nie byłyśmy w stanie sfinansować ani długiego pobytu, ani kolekcji dla większej ilości placówek.

Informacja zwrotna była jednak piorunująca – dzieciaki szalały z radości! To niewiarygodne, jak kilka „kamieni” może odmienić lekcje w małych, prowincjonalnych placówkach, gdzie uczniowie nie mają dostępu do muzeów czy wystaw.

Dlatego w tym roku postanowiłyśmy, że oprócz zapoznawania się z budową geologiczną danego obszaru rozszerzymy nasz projekt i zbierzemy również kolekcje dydaktyczne (skały i skamieniałości), które przekażemy do wybranych przez Was polskich szkół, lub do Was samych. Planujemy odwiedzić kamieniołomy na terenie Lubelszczyzny, a może również Podlasia, a nawet Dolnego Śląska. Wydobywane tam skały kredowe obfitują w liczne skamieniałości. Kolekcje dydaktyczne będziemy uzupełniać również w małopolskich kamieniołomach.

 

Chcecie wiedzieć o nas więcej?

Garść informacji oraz zdjęć z wcześniejszych naszych wypraw, znajdziecie tutaj: Inoceramus  (Na tej stronie również informacje o Pauli)

Tutaj ciekawy projekt geologiczny Agaty i informacje o niej: Projekt Cztery Żywioły Geologii

 

A teraz do rzeczy: na co przeznaczymy zebrane pieniądze?

Pieniądze przeznaczymy na pokrycie kosztów paliwa, noclegów, a także zakup skrzynek i woreczków do pakowania okazów oraz ich wysyłkę we wskazane przez Was miejsce. Ponadto spora część to prozaiczne podatki i opłaty manipulacyjne, choćby związane z istnieniem tego wspaniałego serwisu, którego istnienie właśnie wspieramy J

Same pokrywamy koszty naszego wyżywienia i wszelkie dodatkowe, np. zakup nowych map, reprintów starych map geologicznych, sprzęt terenowy i… pokarm dla psa oczywiście  J Również wieczorami będziemy dokonywać selekcji okazów, będziemy je opisywać dla Was i umieszczać w odpowiednio przygotowanych opakowaniach. Każdy okaz będzie więc oznaczony i będzie opatrzony informację o miejscu zebrania. W czasie całej wędrówki będzie również robiły wiele zdjęć – warto poznać Polskę lepiej! J A zdjęcia z całą pewnością przydadzą się w szkole, nie tylko na lekcjach geografii, ale także biologii i przyrody.

Kiedy?

Projekt Inoceramus 2015 planujemy całkowicie zrealizować w sierpniu 2015 – aby kolekcje dydaktyczne trafiły do wybranych przez Was szkół wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. 

 

 

èJeśli nie możesz wesprzeć naszego projektu finansowo – pamiętaj, że wielką pomocą jest również podzielenie się informacją na Facebooku, mailem itp. – przekaż info znajomym, przyjaciołom, Twojej szkole. To także nieoceniona pomoc! J

 Psssstttt.....! 

      --> wszystkie nagrody, kolekcje i podziękowania będą wysyłane od razu po zakończeniu wyjazdu, czyli w końcu sierpnia. Kolekcję dydaktyczną wysyłamy do każdej szkoły, którą wskażecie w momencie kliknięcia nagrody. Oczywiście, możemy też wysłać do Ciebie - nie ma żadnych ograniczeń! Nasz projekt będzie tak długi, jak wiele będzie potrzebnych kolekcji. Tylko pamiętajcie o tym, aby wysłać nam dokładny adres, pod który mamy wysłać nagrodę!!! (najlepiej mailem na: paula@gene-racja.pl )

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

No dobrze, specjalnie na życzenie - zgadzamy się upiec dla Was ciasto! :) Ci, którzy już mieli okazję skosztować, wiedzą, że nasze wypieki dają radę ;) Dodajemy więc oficjalnie nową nagrodę...

--> PS. Właśnie odkryłyśmy, że wolimy pracę w kamieniołomach niż występy przed kamerą... Także zbierzemy cudowne kolekcje nawet dla wszystkich szkół Polski, byleby już więcej nie robić "niezbędnych filmików" do projektu :D  Pomożecie? 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jesteśmy także na Facebook - u : zapraszajcie znajomych, lajkujcie, przekazujcie info dalej:

Dwie pancerne i pies na FB :)

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A co będzie, jeśli Wasze wsparcie przekroczy zakładaną przez nas kwotę...?

Same dobre rzeczy! :) Dzięki temu będziemy mogły obdarować kilka szkół więcej - a wierzcie, mamy całą listę takich placówek. Bardzo byśmy chciały zaopatrzyć je wszystkie i wierzymy, że z Waszą pomocą może to się udać :)  

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

English summary

 

We're going to collect rock, minerals and fossils to create educational collections for poor polish schools. Imagine: in 2015 there are some poor and remote places in Poland, far from big cities, where very small schools are located. They're poorly equipped, with nearly no resources or teaching materials. Children don't have enough money to travel, teachers usually support lessons with their own materials - printed at home, financed by themselves. 

That's why we decided to help - if You only can, please support our proejct. Pick an option on the right ("Nagroda" = Your award; we're going to send You something small as a gift, as a reward for Your help) and later pick "SEPA" money transfer.

Thank You for Your support! :)

 

 

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 10.07.2015 21:09