Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Kooperatywa_Dobrze

Kooperatywa_Dobrze

Warszawa

Kooperatywa Spożywcza "Dobrze" to grupa ponad 170 współpracujących ze sobą osób, która poprzez wspólne prowadzenie sklepu zwiększa dostęp do zdrowej żywności i wspiera lokalne rolnictwo. Chcemy tworzyć praktyczną alternatywę wobec supermarketów i przemysłowego rolnictwa oraz promować współdziałanie i przedsiębiorczość społeczną.
Dwa lata temu wzięliśmy sprawy w swoje ręce i otworzyliśmy pierwszy w Polsce sklep kooperatywy spożywczej! Dziś nasz sklep przy Wilczej 29a cieszy się uznaniem mieszkańców Warszawy, co daje nam impuls do rozwoju i szansę większego wpływu na nasze otoczenie. Dlatego w 2016 roku planujemy otworzenie kolejnego sklepu Kooperatywy.

Gdzie nas znajdziesz?
ul.Wilcza 29a
http://www.dobrze.waw.pl
https://www.facebook.com/kooperatywadobrze

Napisz wiadomość do Projektodawcy

20690 PLN z 17500 PLN

274 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

118%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 11.05.2016.

Otwórz z nami drugi sklep Kooperatywy 'Dobrze'

O projekcie

OTWÓRZ Z NAMI DRUGI SKLEP KOOPERATYWY "DOBRZE"  
(ENGLISH BELOW)

 

Kooperatywa Spożywcza "Dobrze" to społeczność ponad 170 osób, która poprzez wspólne prowadzenie sklepu zwiększa dostęp do zdrowej żywności w rozsądnych cenach i wspiera lokalne rolnictwo.

Tworzymy alternatywę wobec supermarketów z przemysłową żywnością oraz luksusowych delikatesów z ekologicznymi produktami. Jak? Dwa lata temu wzięliśmy sprawy w swoje ręce i otworzyliśmy pierwszy w Polsce sklep kooperatywy spożywczej! Z pozoru możemy wyglądać jak zwykły warzywniak, sprzedajemy świeże warzywa i owoce, kasze, chleb czy nabiał. Ale to nie do końca prawda… Codziennie za ladą spotkasz inną osobę, a to, że w tym niewielkim sklepie pracuje wiele osób potwierdzają przyklejone na ścianach informacje w stylu “Zapisz co się skończyło” oraz wielka tabela podsumowująca kto, kiedy i na jakim stanowisku pracuje w sklepie.

Dziś nasz sklep przy Wilczej 29a cieszy się uznaniem mieszkańców Warszawy, co daje nam impuls do rozwoju.

I właśnie się rozwijamy!
W czerwcu Kooperatywa Spożywcza “Dobrze” otwiera nowy sklep! Tym razem na warszawskim Muranowie, przy ul. Andersa 27.
Mamy nadzieję, że nam w tym pomożesz!


Chcemy zachęcić wszystkich którym bliskie są idee współpracy, samoorganizacji, sprawiedliwej ekonomii i zrównoważonego rozwoju aby wsparli naszą inicjatywę. To co robimy naprawdę działa! 

Czym sklep Kooperatywy różni się od zwykłego sklepu?

 • Sklep jest wspólną własnością wszystkich członków i członkiń.

 • W sklepie mogą kupować zarówno członkinie i członkowie Kooperatywy, jak i zwykli klienci.

 • Wszyscy członkowie i członkinie mają równy głos przy podejmowaniu decyzji o rozwoju naszej inicjatywy (na Spotkaniach Strategicznych i Walnych).

 • Sklep działa w oparciu o składki oraz wolontariat członków i członkiń.

 • W zamian za pracę na rzecz sklepu członkowie i członkinie kupują w nim żywność po niższych cenach.

 • Cały dochód wypracowany przez sklep przeznaczamy na rozwój Kooperatywy i realizację naszej misji.

 • Kupujemy sezonową żywność bezpośrednio od zaufanych rolników ekologicznych.

 • Dokładamy starań, aby nasza żywność była jak najbardziej lokalna.

 • Organizujemy wydarzenia edukacyjne i integracyjne.

 Co już udało nam się osiągnąć?

 

 • Od lipca 2014 r. w centrum Warszawy, przy ul. Wilczej 29a, prowadzimy pierwszy w Polsce  oddolny, spółdzielczy sklep nie nastawiony na zysk. Opiera się on na pracy członków i członkiń Kooperatywy, ale zakupy mogą w nim robić także klienci zewnętrzni. Działamy przez 6 dni w tygodniu.

 • Jesteśmy różnorodną społecznością ponad 170 członków i członkiń, która dzięki jasnym zasadom korzyści i obowiązków sprawnie działa!

 • Współpracujemy z 20 gospodarstwami rolnymi i kilkunastoma lokalnymi firmami.

 • Zapewniamy dostawy sezonowej żywności bezpośrednio od rolników 6 razy w tygodniu.

 • Sprzedajemy blisko 50 rodzajów ekologicznych strączków, kasz, bakalii, a wszystko na wagę.

 • Zatrudniamy 5 osób na kluczowych z perspektywy działania sklepu stanowiskach.
 • Ograniczyliśmy produkcję odpadów - nie wprowadzamy do obiegu plastikowych torebek, używamy opakowań wielokrotnego użytku, a resztki organiczne kompostujemy.

 • Zorganizowaliśmy ponad 25 wydarzeń edukacyjnych i integracyjnych, w tym Ogólnopolski Zjazd Kooperatyw.

 • Otrzymaliśmy nagrodę mieszkańców Warszawy za najlepszą inicjatywę  pozarządową w Warszawie S3ktor 2014 oraz nagrodę ekspertów.

 Działanie w Kooperatywie zmienia myślenie o społeczności, o współpracy, o wpływie na otoczenie. Tworzenie Kooperatywy traktujemy jako szkołę oddolnej demokracji, szansę wzajemnego uczenia się i zawierania nowych znajomości.  Kooperatywa to przygoda!

Dlaczego drugi sklep?

Powoli przestajemy mieścić się w jednym sklepie. Mała przestrzeń (obecnie ok. 30 m2) ogranicza skalę naszego działania jak i możliwość zaangażowania w działania Kooperatywy większej liczby ludzi. W obecnych warunkach nie możemy zwiększyć ilości zamawianej żywności ani nawiązać współpracy z nowymi gospodarstwami rolnymi. Chcemy wykorzystywać nasze doświadczenie, umiejętności i zaangażowanie i intensywniej działać na rzecz mieszkańców Warszawy oraz rolników, z którymi współpracujemy. Nasz wpływ jest zależny od skali działania. Drugi sklep pozwoli nam na bardziej efektywne wykorzystanie naszych zasobów i jednocześnie pozwoli zbudować silną społeczność w nowym miejcu.

 

Na co zbieramy pieniądze?

Potrzebujemy 40 tysięcy złotych na rozkręcenie kolejnego sklepu, m.in na remont, wyposażenie i zatowarowanie.

 

 

Jeśli zbierzemy 17 500 zł ...

 

 

 

Jeśli zbierzemy 20 000 zł ...

dodatkowo kupimy piękny neon, obok którego nie można przejść obojętnie

 

 

Jeśli zbierzemy 22 500 zł ...

dodatkowo kupimy zewnętrzne stojaki na świeże warzywa i owoce oraz markizę. Wtedy widoczność mamy gwarantowaną!  

 

Wesprzyj nas już teraz!

 

Nasze nagrody

 

Wspierają nas

 

 

Krótka historia

Kooperatywa  Spożywcza "Dobrze" powstała w lipcu 2013 roku. W początkowym okresie organizowaliśmy cotygodniowe zakupy, podczas których członkowie i członkinie kupowali ekologiczne produkty spożywcze od rolników, ogrodników i sadowników z  województwa mazowieckiego.

Pierwsze  kroki – jeszcze jako grupa nieformalna – stawialiśmy w jednym z domków fińskich, w ramach inicjatywy Otwarty Jazdów. Potem korzystaliśmy z gościnności kilku innych instytucji śródmiejskich, cały czas zwiększając skalę działalności i liczbę członków i członkiń oraz szykując się do otwarcia pierwszego po 1989 oddolnego sklepu spółdzielczego. Po konsultacjach prawnych w Krajowej Radzie Spółdzielczej, Centrum Szpitalna i Centrum Aktywności Lokalnej zdecydowaliśmy się zarejestrować Kooperatywę jako stowarzyszenie. Od lipca 2014 roku Stowarzyszenie Kooperatywa Spożywca “Dobrze” wynajmuje na preferencyjnych warunkach miejski lokal przy ul. Wilczej 29a, a od sierpnia  2014 r. prowadzi w nim działalność statutową opierającą się przede wszystkim na zwiększeniu dostępu do organicznej żywności i rozwijaniu współpracy miasto - wieś. W 2015 roku otrzymaliśmy nagrodę mieszkańców Warszawy za najlepszą inicjatywę pozarządową oraz nagrodę w kategorii projekty interdyscyplinarne w konkursie M. St. Warszawy S3KTOR. Nagroda ta jest dla nas wyrazem zaufania i motywacją aby rozwijać nasze działania.

Gdzie nas znajdziesz?

ul.Wilcza 29a, Warszawa

http://www.dobrze.waw.pl
https://www.facebook.com/kooperatywadobrze


Chcesz dowiedzieć się o nas więcej?

Zajrzyj tutaj:

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------

LET'S OPEN TOGETHER OUR SECOND GROCERY STORE
Help us raise money to equip our second store!

For almost two years we have been running the first cooperative-owned, open to the public grocery store in Poland. Six days a week we sell seasonal organic food brought directly from the farmers. Our current grocery at Wilcza 29a is the source of foodstuffs for over 300 households. Every day of our work is praised and appreciated by Warsaw inhabitants.

Our store is slowly becoming too small for out growing needs. Its limited space physically impedes our growth as well as the possibility of incorporationg new members. Under current circumstances we cannot increase the volume of our orders or start cooperating with new farms. Our impact depends entirely on the scale of our actions. We want to further our experience, knowledge and commitment in order to serve those living in our capital as well as farmers we work with. Having this in mind we have decided to open a second grocery and build our community in a new location.

What are we raising money for?
We need 40.000 PLN (ca. 10.000 EUR) to start our second store - we need it for renovation works, stock replenishment and equipment.


What have we achieved so far?

★ Since July 2014 we have run a grass-root, cooperative-owned grocery in the center of Warsaw which is not profit-oriented
★ We are a diverse community of more than 170 members whose efficient collaboration is based on clear sets of benefits and duties
★ We work with 20 farms and several local businesses
★ We coordinate deliveries of seasonal food directly from our farmers 6 times a week

★ We sell around 50 different kinds of organic legumes, cereals, dried fruit, all sold by weight
★ We have reduced our waste production – instead of plastic bags we use reusable packaging and we compost organic waste
★ We have organized more than 25 educational and integration events
★ We have received award for the best non-governmental initiative voted by Warsaw residents as well as an experts' prize
★ We are widely recognized as a practical alternative for both supermarkets offering industrial food as well as expensive ecological groceriesCooperative “Dobrze” is run by people who, by working together want to create a strong community able to fulfill their objectives. Members of the cooperative benefit not only from low prices of organic foodstuffs but also from the possibility of influencing their surroundings and striking up new friendships.How is our grocery different from a regular store?

 • our grocery is jointly owned by all the members of the cooperative
 • both members as well as regular customers have the right to shop in the store
 • all members have equal vote in matters concerning the growth of our initiative (by attending strategic meetings and general assemblies)
 • we operate thanks to membership fees and voluntary work of our members
 • members buy food at reduced prices
 • all profits are used to finance our growth and fulfill our statutory objectives
 • we buy seasonal food directly from our suppliers - trusted organic farms
 • as much as possible we strive to ensure that our food is sourced locally
 • we organize educational and integration events

Our rewards

 

Our supporters

 

 

 Food Coop "Dobrze", ul. Wilcza 29a, 00-544 Warszawa

WWW

facebook

 

 

Media o Twoim projekcie:

Pracują za darmo i dobrze im z tym. Tworzą kooperatywę spożywczą

superbiz.se.pl | 2016-05-08

Dwa lata temu w warszawskim Śródmieściu powstał pierwszy od 1989 r. sklep nienastawiony na zysk. Ekspedienci pracują w nim charytatywnie i trzeba przyznać, że nie próżnują. Wręcz przeciwnie – otwierają swoją filię.

Kooperatywa spożywcza zbiera pieniądze. Kredyt bankowy nie dla organizacji non profit

wyborcza.biz | 2016-04-19

Kooperatywa Spożywcza "Dobrze" sprzedaje zdrową żywność. Teraz szuka pieniędzy na uruchomienie drugiego sklepu. Na kredyt w banku nie ma szans. Radzi sobie sama.

W Warszawie powstanie kolejny sklep spółdzielczy. Warzywa za pracę

warszawa.wyborcza.pl | 2016-04-13

Kooperatywa Dobrze chce otworzyć drugi sklep spółdzielczy w Warszawie, w którym w zamian za własną pracę można będzie kupić warzywa w dobrych cenach. Pieniądze na otwarcie też zbiera społecznie, sprzedając bony i organizując zrzutkę w internecie.

Odmień z nami oblicze Warszawy – drugi sklep Kooperatywy "Dobrze"

kalendarz.ngo.pl | 2016-04-11

Kooperatywa Spożywcza "Dobrze" to społeczność ponad 170 osób, które poprzez wspólne prowadzenie sklepu zwiększają dostęp do zdrowej żywności i wspierają lokalne rolnictwo. Obecnie planujemy otwarcie drugiego sklepu w Warszawie. Nie chcemy zadłużać się w bankach, dlatego zwracamy się do osób, które widzą potrzebę myślenia o ekonomii, o mieście, o współpracy w nowy sposób. Wesprzyj nas i otwórz z nami drugi sklep Kooperatywy!

Kooperatywa "Dobrze" chce otworzyć drugi sklep z dobrą żywnością. Ale potrzebuje pieniędzy

warszawa.naszemiasto.pl | 2016-04-08

Zaczynali od organizowania dla niewielkiej grupy osób wspólnych zakupów zdrowej żywności prosto od rolników. Potem sprzedawali to, co udało im się kupić na miejskich targach. Od dwóch lat mają własny sklep, ale przestają się w nim mieścić i wierzą, że warszawiacy chętnie powitają na miejskiej mapie kolejny. Ale na to potrzebują 17,5 tysiąca złotych.

Kooperatywa "Dobrze" chce otworzyć drugi sklep w Warszawie. Musi zebrać 17 500 zł

metrowarszawa.gazeta.pl | 2016-04-06

- Powoli przestajemy mieścić się w jednym sklepie. Mała przestrzeń (obecnie ok. 30 m2) ogranicza skalę naszego działania. Potrzebujemy 40 tysięcy złotych na rozkręcenie kolejnego sklepu, m.in na remont, wyposażenie i zatowarowanie. Do Was zwracamy się z prośbą o wsparcie w wysokości 17 500 zł - piszą członkowie kooperatywy.

ODMIEŃ Z NAMI OBLICZE WARSZAWY

gmo.net.pl | 2016-04-06

WESPRZYJ REMONT NOWEGO LOKALU I OTWÓRZ Z NAMI DRUGI SKLEP KOOPERATYWY „DOBRZE”

Kooperatywa "Dobrze" otwiera drugi sklep!

www.ekonomiaspoleczna.pl | 2016-04-05

Dwa lata temu wzięliśmy sprawy w swoje ręce i otworzyliśmy pierwszy w Polsce sklep kooperatywy spożywczej! W wakacje 2016 roku planujemy otworzyć kolejny, dlatego chcemy zachęcić wszystkich, którym bliskie są idee współpracy, samoorganizacji, sprawiedliwej ekonomii i zrównoważonego rozwoju aby wsparli naszą inicjatywę. To co robimy naprawdę działa!

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 11.05.2016 10:10