O projekcie
Cześć, jesteśmy studentami Politechniki Łódzkiej oraz członkami organizacji studenckiej Enactus PŁ. Jesteśmy ludźmi, którym los innych ludzi nie jest obojętny, którzy starają się wnieść swój wkład w podnoszenie
jakości życia zwykłych ludzi.
Od początku naszego istnienia głównym celem naszego działania w organizacji była pomoc środowiskom, które tej pomocy potrzebują. W związku z tym, nasze działania rozpoczynamy od określenia grupy docelowej, z którą współpracujemy od samego początku do końca realizacji projektu.
Problemem jaki dostrzegliśmy jest fakt różnic na wielu płaszczyznach między uczniami w ośrodkach miejskich a uczniami z terenów wiejskich. Różnice te są na tyle głębokie, że nierzadko dzieci ze wsi tracą wiarę w siebie i czują się gorsze niż ich rówieśnicy z miast.
Wyjściem naprzeciw temu problemowi jest projekt
DREAMS ( Dążenia, Rozwój, Efekty, Ambicje, Marzenia, Szanse),
o którego wsparcie się do Was zwracamy. Ma on na celu aktywizację dzieci z obszarów wiejskich województwa łódzkiego poprzez organizację warsztatów tematycznych poświęconych życiowym wartościom. Dzięki przeprowadzanym zajęciom chcemy zmotywować dzieci do działania, pomóc im w odkryciu drzemiącego w nich potencjału, nauczyć je optymistycznie patrzeć w przyszłość oraz wzbudzić ich chęć dążenia do realizacji własnych celów. Uwieńczeniem cyklu warsztatów jest powołanie do życia Drużyny Marzeń składającej się z uczniów, którzy zajmują się organizacją i prowadzeniem własnych projektów.
Do tej pory przeprowadziliśmy zajęcia w Szkole Podstawowej
im. Janusza Korczaka w miescowości Okup gm. Łask.
Efektem naszej pracy było powołanie DREAM Teamu. Dzieciom dzięki ich pracowitości, kreatywności i zapałowi do pracy udało się zorganizować następujące projekty:
- Włączenie się w obchodów Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu przeprowadzając akcję informacyjną oraz wewnątrzszkolny konkurs, który był pierwszym etapem konkursu „Autyzm – Tak to widzę” zorganizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy w Łasku,
- Organizacja Dnia Mamy dla wszystkich klas, w którym uczestniczyła Mistrzyni Polski i Wicemistrzyni Europy w Kickboxingu Jarosława Wawrzyniak wraz ze swoją mamą,
- Akcja zbierania korków i plastikowych nakrętek,
- Organizacja i przeprowadzenie Dnia Dziecka dla całej szkoły,
- Przeprowadzanie akcji charytatywnej na rzecz Fundacji Zwierząt Skrzywdzonych Bernardyn, podczas której zebrano najpotrzebniejsze rzeczy m.in. karmę, ryż, makaron, koce, kołdry, ręczniki, rękawice i słomę,
- Organizacja Kiermaszu Świątecznego, podczas którego sprzedawane były przygotowane własnoręcznie ozdoby świąteczne,
- Wyreżyserowanie i udział w filmie „Pomóż nam spełnić marzenia”, w którym proszono o sprzęt komputerowy dla Szkoły.
Organizacja takich właśnie przedsięwzięć oraz rozbudzenie potencjału dzieci w tak wczesnym wieku niewątpliwie zwiększa szansę dzieci na zostanie liderami w przyszłości. Wiedza i doświadczenie,które pomagamy im zdobywać służyć im będzie przez całe życie, mamy nadzieję, że będą ją pogłębiać i w przyszłości odpowiednią ją wykorzystają, a szeroko rozumiana aktywizacja i działania dzieci w szkołach, pomogą zatrzeć różnice wynikające z pochodzenia.
Pierwszą edycją programu DREAMS objęliśmy jedną szkołę, co pozwoliło nam na dotarcie do 97 małych ludzi. W tym roku postanowiliśmy poszerzyć naszą inicjatywę o kolejne 9 szkół podstawowych, które pozwolą nam na dotarcie do przeszło 750 dzieci! W tym celu niezbędne nam jest zewnętrzne wsparcie o które zwracamy się do Was. Wsparcie, którym nas obdarzycie pozwoli nam na zrealizowanie naszego planu.
A o to szkoły z którymi współpracować będziemy w tym roku:
- Szkoła Podstawowa w Bałuczu,
- Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Wiewiórczynie,
- Niepubliczna Szkoła Podstawowa we Wrzeszczewicach,
- Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Teodorach,
- Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Łopatkach,
- Szkoła Podstawowa Filialna w Czestkowie,
- Szkoła Podstawowa w Ochlach,
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Królowej Jadwigi w Konstantynowie Łódzkim,
- Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Okupie Małym gm. Łask
Co już udało nam się zrobić, aby przeprowadzić
tegoroczną edycję?
Przygotowaliśmy scenariusze oraz prezentacje niezbędne do realizacji warsztatów, biorąc pod uwagę fakt, iż wszyscy jesteśmy studentami uczelni technicznej musieliśmy włożyć w to wiele pracy, oraz przeczytać niejedną pozycję książkową. Nawiązaliśmy współpracę ze studentami kierunków pedagogicznych, którzy pomogą nam przeprowadzić warsztaty. Pozyskaliśmy nowe szkoły chętne to skorzystania z naszego programu oraz stworzyliśmy harmonogram wyjazdów.
Jeśli uda nam się zebrać potrzebne pieniądze będziemy mogli w każdej szkole przeprowadzić po cztery spotkania, co daje nam łącznie 36 warsztatów. Średnia odległości szkół od naszej uczelni wynosi 35 km. Biorąc pod uwagę dojazd w dwie strony, aby przeprowadzić jeden warsztat będziemy musieli pokonać 70 km, mnożąc to przez ilość spotkań otrzymujemy 2520 km, zatem przyjmując średnie zużycie paliwa na poziomie 8l/100km na same dojazdy przeznaczyć będziemy musieli ponad 1000 złotych.
Do przeprowadzenia warsztatów niezbędny nam jest rzutnik oraz komputer, ponieważ nie wszystkie szkoły w których zamierzamy przeprowadzić warsztaty, wyposażone są w takowe. W związku z czym na ich zakup potrzebujemy około 2500 złotych.
Niezbędne nam są również materiały dydaktyczne potrzebne do przeprowadzenia warsztatów, takie jak flamastry czy kolorowe bruliony, oraz wydruki. Na ten cel potrzebujemy około 400 złotych.
Do tego dochodzą koszty nagród za wsparcie i prowizji portalu, a jeśli uda nam się zebrać większą kwotę przygotujemy dla dzieci niespodzianki z okazji Dnia Dziecka.
Krótkie podsumowanie:
Podsumowując gorąco zachęcamy Was do wsparcia naszej inicjatywy, wspierając nas wniesiecie swój wkład w czynienie świata lepszym, sprawicie że na dziecięcych buziach pojawią się uśmiechy oraz gesty zadowolenia. Będziecie mieć świadomość, że nie stoicie obojętnie obok problemów z którymi spotykamy się na co dzień.
Kto wie, być może w przyszłym roku projektem obejmiemy i Wasz region!
Zobacz jak powstwał filmik promocyjny: