Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Teodorowicz

Teodorowicz

Warszawa

Urodzony w 1982 roku. Absolwent Warszawskiego liceum, a następnie student w Instytucie Archeologii UW. Były pracownik Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Obecnie pracownik Działu Edukacji w Stacji Muzeum w Warszawie. Prezes Fundacji Legio I Adiutrix oraz przewodniczący grupy rekonstrukcyjnej o tej samej nazwie.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

298 PLN z 5000 PLN

11 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 08.09.2015.

Dni Kultury Antycznej

O projekcie

 

Celem projektu jest organizacja imprezy edukacyjnej popularyzującej wiedzę z zakresu historii i kultury antycznej.

Organizatorami są Gimnazjum nr 14 im. L. Staffa w Warszawie oraz Fundacja Legio I Adiutrix z Warszawy.

Ze strony Gimnazjum w organizacji bierze udział bardzo szerokie grono, dyrekcja, nauczyciele i oczywiście uczniowie. Wszyscy juz od długiego czasu zaangażowani są w przygotowanie tego wydarzenia. Wyjątkowo zaangażowane jest koło teatralne wraz ze swoim opiekunem, mające na swoich barkach całość planowanych wydarzeń teatralnych.

W Fundacji, a zarazem Grupie Rekonstrukcji Historycznych, Legio I Adiutrix jesteśmy grupą pasjonatów zafascynowanych czasami antycznymi. Duża część naszych członków to studenci lub byli studenci Instytutu Archeologii UW, aczkowiek przedział wiekowy waha się od 15 do 60+ lat :) Od lat zajmujemy się rekonstrukcją historyczną i promowaniem wiedzy o historii starożytnej.
Przez lata organizowaliśmy imprezy i pokazy w całej Polsce. Braliśmy udział w jednych z najlepszych imprez rekonstrukcyjnych w Polsce, we Włoszech, Czechach, Anglii i Danii. W naszych działaniach, w kompletowaniu poprawnego historycznie wyposażenia, wspierają nas wykładowcy z różnych uczelni.


Kalisz, Polska


Rzym, Włochy



Letovice, Czechy


Chester, Anglia


Hjemstaad, Dania

Dni Kultury Antycznej odbędą się w dniach 3-4 października 2015 roku na terenie Gimnazjum nr 14 im. L. Staffa przy ul. Barskiej 32 w Warszawie (Dzielnica Ochota). Będą one imprezą edukacyjną, przybliżającą uczestnikom i odwiedzającym historię i kulturę czasów antycznych. Impreza składać się będzie z kilku niezależnych bloków tematycznych: teatralnego, rekonstrukcyjnego, edukacyjnego i części ogólnej.

Teatralny – koła teatralne z gimnazjów Dzielnicy Ochota (w gimnazjum gdzie odbywać będzie się impreza działa koło teatralne) przeprowadzą konkurs mający wyłonić najlepszych aktorów i ich grupy. Zaprezentowana będzie też wybrana komedia lub tragedia grecka przez poszczególne koła teatralne.

Rekonstrukcyjny – GRH Legio I Adiutrix, wraz z zaprzyjaźnionymi grupami rekonstrukcyjnymi okresu starożytnego, zaprezentuje stanowisko z wyposażeniem wojowników starożytnych. Na stanowisku będzie można obejrzeć uzbrojenie legionistów rzymskich (w różnych wariantach), wojowników celtyckich, germańskich i iberyjskich. Prezentowane będą też przedmioty codziennego użytku, które towarzyszyły ludziom podczas wypraw wojennych, a których jak zestawów higienicznych większość by się nie spodziewała. Na terenie zielonym należącym do Gimnazjum nr 14 zostanie rozstawione obozowisko historyczne składające siez namiotów grup rekonstrukcyjnych. Zostaną przeprowadzone pokazy walki poszczególnych (w zestawieniu historycznie poprawnym, czyli przeciwnicy historycznie mogliby się spotkać na polu walki). Podczas obu dni imprezy będą dostępne dla odwiedzających stanowiska łucznicze i oszczepnicze, na których będą mogli wypróbować swoje umiejętności. Członkowie poszczególnych grup rekonstrukcyjnych przygotują także stanowisko z poczęstunkiem z kuchni rzymskiej. Powyższe to minimum części rekonstrukcyjnej. W razie zebrania większej niż minimalna ilości funduszy będzie możliwe zaproszenie większej ilości rekonstruktorów. To pozwoliłoby zorganizować pokazy formacji rzymskich (m.in. żółwia, formacje do walki z jazdą przeciwnika), szyków barbarzyńskich i wykorzystania (w wersji bezpiecznej, czyli z osłonami) broni miotającej jak łuki i oszczepy na większą skalę.

Festiwal w Chester w Anglii, w którym braliśmy udział i który jest naszą inspiracją.

Edukacyjny – cześć poświęcona edukacji związanej z historią i kulturą starożytną. Składać się na nią będą wykłady wykładowców akademickich oraz przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych. Będą one urozmaicone prezentacjami rekonstrukcji przedmiotów adekwatnych do tematu wykładu.

Część ogólna - składa się ze wszystkich wydarzeń towarzyszących. W ramach dodatkowych działań zachęcamy do współtworzenia klimatu tej imprezy wszystkich chętnych, uczniów i nauczycieli gimnazjum, w którym odbędzie się impreza, pasjonatów itd. Przeprowadzony wśród nich będzie pokaz mody starożytnej z nagrodami - zachęcamy uczniów do wykonania sobie prostych imitacji strojów starożytnych. Zorganizowany będzie pokaz filmów związanych ze starożytnością. Nie chodzi o znane wszystkim przeboje kinowe, ale mniej popularne produkcje edukacyjno-fabularne BBC.

Program godzinowy ustalony będzie po zamknięciu zgłoszeń do konkursów w lipcu 2015 roku.

Impreza, jak na wstępie odbędzie się w dniach 3-4 października 2015 roku (sobota-niedziela) w Gimnazjum nr 14 przy ul. Barskiej 32 w Warszawie. To właśnie data realizacji naszego projektu. W sobotę odbywać się będzie w godzinach 10-20, w niedzielę 10-16. Dni Kultury Antycznej adresowane są do wszystkich zainteresowanych historią w każdej formie.

Zebrane pieniądze są nam potrzebne do zrealizowania całego projektu. Obecnie z innych źródeł jesteśmy wstanie zapewnić pokrycie kosztów wyżywnienia części uczestników. Cały kosztorys kształtuje się następująco:

2000 PLN - wyżywienie dla wszystkich biorących udział w pokazach (tę cześć jesteśmy w stanie zapewnić) rekonstruktorów, osób prowadzących wykłady itd. Stawka przy dostępie do kuchni szkolnej to 20 PLN na osobę dziennie (przygotowanie pełnowartościowych posiłków z produktów i półproduktów spożywczych + napoje). Przewidujemy ok. 50 osób w wersji podstawowej. W przypadku zebrania większej ilości pieniędzy i zaproszenia większej ilości rekonstruktorów, koszt automatycznie wzrasta - docelowo przy dodatkowych 30 osobach (planowane maksimum doproszonych) o kolejne 1200 PLN.

2000 PLN - zwrot kosztów transportu dla 20 rekonstruktorów spoza Warszawy (członkowie Legio I Adiutrix i osoby związane z Gimnazjum nr 14 pochodzą z Warszawy, więc zwroty nie są przewidziane). Prezentują się za darmo, przeprowadzają pokazy za darmo, więc przy dużej ilości sprzętu należy im przynajmniej zwrócić po 100 PLN na osobę, co i tak nie będzie zwrotem całkowitym, ale takim na jaki się mamy nadzieję zgodzą. W przypadku zebrania większej ilości pieniędzy i zaproszeniu kolejnych 30 rekonstruktorów z poza Warszawy (planowane maksimum doproszonych) koszt zwiększy się o 100 PLN od osoby do maksymalnie kolejnych 3000 PLN.

1000 PLN - stroje dla uczniów biorących udział w konkursie teatralnym i grających następnie w tragedii bądź komedii greckiej, biorących udział w pokazie mody historycznej. Zakupione za tą kwotę zostaną materiały takie jak len (średnia cena 20 PLN za metr bieżący przy zakupie w najtańszym sklepie internetowym) czy wełna (30 PLN za metr bieżący przy zakupie w najtańszym sklepie internetowym). Podział środków na poszczególne rodzaje materiału dokonany zostanie w chwili zakupu.

800 PLN - dekoracje dla rekonstruktorów, których nie jesteśmy w stanie zapewnić sami. Głównie chodzi o maty wiklinowe. Koszt w Leroy Merlin 79 PLN od sztuki, minimum 8 jest potrzebnych do ogrodzenia obozowiska. Jest to niezbędne tak ze względów bezpieczeństwa co i estetyki. Dodatkowo niezbędne są belki konstrukcyjne na bramę wejściową do obocu, minimum 160 PLN. Całość zapewni odpowiednią oprawę imprezy. Przy zebraniu większej ilości pieniędzy i rozbudowie obozowiska koszty wzrosną przy większej ilości ww. materiałów o kolejne 400 PLN

700 PLN - nagrody dla uczestników, zamówienie dyplomów, zakup książek i pucharu do konkursu teatralnego. Młodzież z gimnazjum i inni będą prezentować się w ramach konkursu zapewniając atrakcę dla wszystkich na tej imprezie. Wyrazy uznania w postaci nagród i dyplomów to minimum, które im się należy.

500 PLN - to prowizja należna polakpotrafi.pl oraz transferuj.pl

Minimum, czyli 5000 (ok. 4500 odliczając prowizje) PLN z PolakPotrafi.pl, pozwoli nam na zrealizowanie wszystkich elementów programu w wersji podstawowej, jak opisane jest to w kosztorysie. Każda złotówka więcej umożliwi nam zapewnienie większej atrakcyjności imprezy, zaproszenia większej ilości rekonstruktorów do prezentacji, organizacji większych pokazów oraz możliwość lepszej oprawy wizualnej całości.

Dzięki WASZEMU wsparciu ma szansę zaistnieć pierwsza tego typu impreza w Warszawie!
Chcemy by wszyscy odwiedzający mogli, podczas Dni Kultury Antycznej, przenieść się w czasie o dwa tysiące lat, do czasów Aleksandra Wielkiego, Cezara i Cycerona.
WASZE wsparcie może pozwolić powołać do życia na te dwa dni świat w dużej mierze zapomniany i nieznany.

Osiągnięcia starożytne w wielu dziedzinach, m.in. prawa, filozofii itd leżą u podstaw naszego obecnego świata. To do demokracji antycznej odwołuje się współczesna. To do prawa rzymskiego odwołuje się dzisiejsze prawodawstwo.

W szkole historia traktowana jest po macoszemu. Tak samo w przestrzeni publicznej imprezy o tej tematyce nie są popularne, gdyż promowane w większej mierze są wydarzenia jeszcze świeże w pamięci ludzkiej. Dlatego zdecydowaliśmy się wystąpić przez polakpotrafi.pl o wsparcie tej inicjatywy publicznie, wierząc iż taka inicjatywa spotka się z szerokim zainteresowaniem.

Wierzymy, że uda się zrealizować ten projekt, dlatego już teraz zapraszam wszystkich na 3-4 października 2015 roku na Dni Kultury Antycznej do Gimnazjum nr 14 przy ul. Barskiej 32 w Warszawie.

Jeśli macie pytania, zapraszamy do kontaktu:
https://www.facebook.com/profile.php?id=100001155061633 Michał Teodorowicz, prezes Fundacji Legio I Adiutrix
https://www.facebook.com/legio.adiutrix?fref=ts facebook Legio I Adiutrix

Jak chodzi o nagrody:
Wszystkie podziękowania, zdjecia na tapety, dyplomy itd będą rozsyłane w tygodniu po imprezie.
Inne realizowane będą tak jak zapisano w ich opisie.

 

Media o Twoim projekcie:

Rzymianie i Grecy na Ochocie. W październiku po raz pierwszy odbędą się Dni Kultury Antycznej

blonie.naszemiasto.pl | 2015-07-31

Na Ochocie w październiku będzie można przez chwilę poczuć się, jak w Starożytności. Od 3 do 4 października w Gimnazjum nr 14 przy ul. Barskiej 32 odbędą się Dni Kultury Antycznej.

Rzymianie i Grecy na Ochocie. W październiku po raz pierwszy odbędą się Dni Kultury Antycznej

www.mmwarszawa.pl | 2015-07-31

Na Ochocie w październiku będzie można przez chwilę poczuć się, jak w Starożytności. Od 3 do 4 października w Gimnazjum nr 14 przy ul. Barskiej 32 odbędą się Dni Kultury Antycznej.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 08.09.2015 13:01