Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Fundacja Centrum Kopernika

Fundacja Centrum Kopernika

Kraków

Fundacja Centrum Kopernika w Krakowie to organizacja pozarządowa zajmująca się popularyzacją nauki, m.in. w ramach projektów "Wielkie Pytania", Copernicus Festival i Copernicus College oraz działalnością naukową, w ramach współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim (na którym działa jednostka o nazwie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych).

Napisz wiadomość do Projektodawcy

17078 PLN z 3300 PLN

218 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

517%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 15.04.2019.

Czytamy Naturę

O projekcie

Cześć i czołem!

 

Z tej strony Łukasz Lamża. "Czytamy naturę" to program popularnonaukowy, który prowadzę od listopada 2018 roku. Nowe odcinki można oglądać w każdy poniedziałek na kanale Centrum Kopernika na YouTubie:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLuqpwpkBmbAn3lA7tY9lO3LaUOaRkAq1A

W każdym odcinku opisuję dla Was 3 świeżutkie artykuły naukowe z czasopism typu "Nature" czy "Science": dostajecie więc bezpośredni wgląd w to, co najnowsze, najważniejsze i najciekawsze w światowej nauce. W warunkach studyjnych krótko wprowadzam w temat, a potem przy kawie pokazuję Wam sam artykuł i przeprowadzam przez niego, krok po kroku. To pierwszy program w polskim internecie (a może i na świecie?!), który daje widzom tak bezpośredni kontakt z prawdziwą nauką - opowiadam Wam nie tylko, co zostało odkryte, ale też jak do tego doszło, wprowadzając Was przy okazji za kulisy świata nauki.

 

Projekt ten marzył mi się od lat, a udało się z nim ruszyć dzięki Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które wsparło go z projektu DUN, czyli "Działania Upowszechniające Naukę" (umowa nr 808/P-DUN/2018, konkretnie mówiąc).

 

Rzecz w tym, że finansowanie z MNiSW otrzymaliśmy na 20 odcinków, a uzyskanie dalszych środków nie jest do zrealizowania z dnia na dzień. Tymczasem, jak się okazało, program nie tylko się przyjął, ale wręcz bardzo Wam się podoba, w dodatku jest Was z tygodnia na tydzień coraz więcej. To się nawet dobrze składa, bo ja i Przemek Kopeć - który odpowiada za filmowanie, montaż i stronę wizualną - robimy ten program z JESZCZE WIĘKSZĄ przyjemnością. Wtorkowe nagrania weszły już nam w krew i chcemy dalej to robić!

 

Już pracujemy nad tym, żeby od jesieni zapewnić sobie finansowanie na kolejny sezon "Czytamy Naturę". To jednak nie jest proste, a my chcemy doprowadzić ten program przynajmniej do przerwy wakacyjnej, tj. do końca czerwca. I tu dochodzimy do pieniędzy.

 

Matematyka jest względnie prosta. Finansowanie z MNiSW pozwala nam na nagranie odcinków aż do #20, który ukaże się 15 kwietnia. Do ostatniego poniedziałku czerwca, 24.06., pozostaje więc równo 10 odcinków. W grancie DUN na wyprodukowanie jednego odcinka przewidziane było 1100 złotych: 300 na koszty techniczne i 800 jako wynagrodzenie prowadzącego. Postanowiłem poprosić Was o opłacenie kosztów technicznych, co daje 10 x 300 = 3000 PLN, a po doliczeniu opłat na rzecz Polak Potrafi wychodzi z tego 3300 PLN. Proste, prawda?

 

Krótko mówiąc, jeżeli uda się zebrać 3300 PLN, ruszymy z nagrywaniem i na YouTube'a trafią odcinki od #21 do #30, jeden co tydzień, aż do 24 czerwca. Do momentu przekroczenia tej sumy ja nie otrzymam na razie żadnego wynagrodzenia, ale taki właśnie jest plan: wolę zrealizować skromną zbiórkę i robić dla Was "Czytamy Naturę" nawet za darmo niż zaryzykować "przestrzelenie". Gdyby natomiast szczęśliwie udało się przekroczyć założoną sumę, to od tego momentu zacznę zarabiać na "Czytamy Naturę", co by było oczywiście bardzo miłe mojemu sercu, bo poświęcam temu programowi potężną porcję energii i miłości. :)

-- Aktualizacja 28.03.2019

Moi drodzy! Ponieważ Wasza reakcja przechodzi wszelkie pojęcie;), trzeba to przelać w czyn. Niniejszym oglaszam więc, że po przekroczeniu sumy 11000 PLN powstaną 4 dodatkowe odcinki specjalne "Czytamy Naturę na wakacjach", które umilą Wam czas oczekiwania na sezon jesienny. :)

 

Tempo macie magiczne, więc wygląda na to, że to zwykła formalność, ale jak braknie, to sam się dorzucę. :) Rrrobimy odcinki!! :)

-- Aktualizacja 1.04.2019

Kochani, wspaniali! Próg został osiągnięty, a więc niniejszym ogłaszam, że powstaną 4 dodatkowe odcinki specjalne "Czytamy Naturę na wakacjach". Kłaniam się nisko! :)

 

 

Co można dostać w zamian za wsparcie? Ha! Dobre pytanie. A oto odpowiedź:

  • imienne podziękowanie w opisie odcinka na YouTubie;
  • maila z podziękowaniem wprost ode mnie, prosto od serca; nigdy w życiu nie napisałem dwóch identycznych maili i nie zamierzam!
  • limeryk zawierający Twoje imię i/lub nazwę miejscowości; kto mnie zna, ten wie, że limeryki traktuję ze śmiertelną powagą;)
  • imienne podziękowanie w trakcie odcinka tak, że cały świat pozna Twoją hojnosc;)
  • koszulkę "Czytamy Naturę" w wybranym kolorze i rozmiarze; wzór do ustalenia:) - zob. niżej;
  • egzemplarz mojej książki "Wszechświat krok po kroku" z serdeczną dedykacją - zob. jeszcze niżej;
  • (opcja ograniczona do 5 szczęśliwców) możliwość zaproponowania tematu do jednego z odcinków;
  • (opcja ograniczona do 3 szczęśliwców chętnych przyjechać do Krakowa na któreś wtorkowe przedpołudnie) poranek z "Czytamy Naturę": spotkanie przy kawie, tour po naszym studiu nagraniowym, pogaduchy o nauce i wszystkim innym; szczegóły do indywidualnego ustalenia:)

Obie rzeczy wymagające wysyłki (koszulki i książki) dotrą do Was mniej więcej 2 tygodnie po tym, gdy projekt ruszy, tj. gdy zebranie zostana suma minimalna, a 3300 PLN trafi na konto Fundacji Centrum Kopernika.

 

No i chyba tyle. Na wszystkie Wasze pytania będę oczywiście odpisywał na bieżąco. Kontaktujcie się ze mną tutaj, w sekcji "Komentarze", ewentualnie, jeżeli macie ochotę, przez mój fanpage na FB: https://www.facebook.com/co.robi.lukasz.lamza/

 

Ruszamy, działamy, czytamy Naturę!

 

PS. Książka "Wszechświat krok po kroku", którą można otrzymać w ramach podziękowania za wsparcie, to moje ukochane dziecko, teraz już 2-letnie, wydane przez Copernicus Center Press w 2017 roku. Opisuję tam ewolucję Wszechświata, krok po kroku, od Wielkiego Wybuchu, przez powstanie gwiazd, planet, wulkanów, gleby, aż po życie.

 

PPS. Uwaga, mamy koszulkę! :) Jedna z Czytelniczek Natury, Patrycja, postanowiła przysłać mi propozycję projektu koszulki i tak się szczęśliwie składa, że ten projekt jest... po prostu wspaniały!

Krótko mówiąc, jest koszulka. Patrycjo, jeszcze raz bardzo gorąco Ci dziękuję, tym razem publicznie, i z wielką przyjemnością informuję, że to właśnie powyższy wzór trafi do szczęśliwców, którzy wybrali jedną z "opcji koszulkowych". Ważna uwaga: konkretny rozmiar wzoru na koszulce jest jeszcze do ustalenia. Ja bym chciał, żeby był jak największy, więc spróbuję zrobić tak, żeby koszulka wyglądała mniej więcej tak, jak na wizualizacji powyżej. Zamówię próbkę i spróbuję dość szybko dać Wam znać, jak wygląda rzeczywistość. Pozdrowienia!

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 15.04.2019 22:10