O projekcie
Celem projektu jest przeprowadzenie warsztatów na temat znaczenia czystej wody i higieny osobistej dla życia każdego człowieka wśród mieszkańców leżącej w sercu Kambodży wioski Prey Ponror. Czujemy się szczęściarzami, gdyż wiedzę na temat higieny osobistej, wpajano nam od najmłodszych lat, zawsze mieliśmy też dostęp do wody dobrej jakości. Teraz, widząc, że nie każdy ma takie szczęście, pragniemy się tą wiedzą podzielić oraz pomóc mieszkańcom wioski w zakupie ceramicznych filtrów wodnych, które dadzą im dostęp do bezpiecznej wody pitnej.
Czysty przypadek. Spotkaliśmy się w Kambodży. Grupa zapalonych młodych ludzi z różnych zakątków świata, w tym kilku Polaków, chcących coś zrobić dla innych. Szczególnie tutaj, w tym biednym kraju, gdzie udogodnienia mają tylko mieszkańcy większych miast, a poza ich granicami dostęp do szkół i opieki zdrowotnej jest ograniczony. Dzieci często muszą pracować na równi z dorosłymi, w wielu częściach kraju panuje bieda i wyzysk. A ludzie mimo tego są serdeczni i przyjaźni.
Wspólnymi siłami, po burzy mózgów stworzyliśmy plan małego projektu, dzięki któremu pomagając innym chcemy pokazać, że jesteśmy aktywnymi obywatelami naszego globu i dzielimy się naszą wiedzą.
Kambodża jest jednym z najbiedniejszych krajów Azji Południowo-Wschodniej. To małe państwo o niezwykłej przeszłości - słynie głównie ze Świątyń Angkoru – pozostałości po czasach świetności Imperium Khmerskiego. Niedawna przeszłośc przywołuje jednak mniej świetne wydarzenia – ludobójstwo pod rządami Czerwonych Khmerów, z rąk których zginęło ponad 2 miliony mieszkanców Kambodży, głównie inteligencja, ludzie wykształceni, nauczyciele, lekarze. Wraz z nimi zginęło wiele khmerskich tradycji i zwyczajów. Obecnie Kambodża liczy ok. 13 milionow mieszkanców, większość poniżej 25 roku życia. Kraj odradza się, rośnie w siłę, wskaźniki rozwoju gospodarczego bardzo szybko wzrastają, choć pełno w Kambodży wyzysku pracowników, łamania praw człowieka. Wiele osób, szczególnie na obrzeżach większych miast i w wioskach, wciąż żyje za mniej niż 1 USD dziennie.
To właśnie tam brakuje najważniejszego: czystej wody, a przede wszystkim świadomości, jak istotna jest jakość wody dla zdrowia i życia każdego człowieka. Woda spożywana przez mieszkanców prowincji często jest zanieczyszczona odchodami, skażona arszenikiem, pełna zabójczych bakterii. Szkodliwe substancje zawarte w wodzie bardzo często nie mają smaku czy zapachu i ludzie nie mają pojęcia o ich istnieniu. Nabytych chorób, biegunki, infekcji, nie wiążą ze spożyciem wody, bo zwyczajnie nie wiedzą, że to ona może być przyczyną problemów zdrowotnych. Na choroby wywoływane spożywaniem zanieczyszczonej wody najbardziej narażone są dzieci do 5 roku życia, gdyż ich organizm jest jeszcze za słaby, aby walczyć z chorobotwórczymi bakteriami.
Nasza mała grupa stara się pomagać i wspierać inicjatywy lokalne. Widzimy, że brakuje nie tylko dostępu do czystej wody, ale przede wszystkim świadomości jak wielki ma ona wpływ na życie lokalnej ludności, na rozwój ich dzieci, na ich zdrowie. Chcemy podzielić się przywilejem wiedzy na temat wody i higieny osobistej z ludźmi, którzy otworzyli przed nami swój kraj, w tak serdeczny sposób dzieląc się z nami swoją skromną rzeczywistością.
Przeprowadziliśmy odpowiednie ankiety i pracujemy nad zaangażowaniem lokalnych członków społeczeństwa w ten projekt. Teraz trafiliśmy do wioski Prey Ponror, niedaleko stolicy Phnom Penh. Również w tym regionie brakuje źródła czystej wody, lecz nie brak zainteresowania poprawą warunków życia.
Mieszkańcy wioski utrzymują się przede wszystkim z rolnictwa (uprawy ryżu), sprzedaży towarów lub prac budowlanych. Domy są zbudowane w tradycyjny, khmerski sposób: drewniana konstrukcja stoi na palach, co ma zabezpieczyć przed powodzią, a w nocy dać minimalne poczucie chłodu i ułatwić spanie. Obszar pod domem w ciągu dnia jest wykorzystywany jako miejsce spotkań, odpoczynku, tam przygotowywane jest jedzenie, rodziny zbierają sie, żeby wspólnie jeść posiłek, niektórzy także w tym miejscu sprzedają swoje wyroby. Niektóre z bogatszych gospodarstw domowych posiadają własną, prostą toaletę, ale większość nadal korzysta z otwartej przestrzeni.
W Prey Ponror nie ma dostępu do bieżącej wody, nie docierają tu miejskie wodociągi. Jedyną opcją dla mieszkańców jest studnia. Woda z tej studni wygląda niemalże jak brudne mleko. Dodatkowo w czasie pory deszczowej wielkie gliniane pojemniki są wypełniane deszczówką. I ta woda wykorzystywana jest do picia, przyrządzania posiłków lub do mycia, ale i ona nie jest zdrowa.
Wyszliśmy więc z inicjatywą, aby uświadomić mieszkanców wioski jak kluczowe znaczenie ma dla ich zdrowia jakość wody oraz umożliwić im łatwiejszy, codzienny dostęp do czystej wody. Z zaangażowaniem i pomocą lokalnej organizacja RDI (Resource Development International – Cambodia) oraz S.C.A.O. (Save poor Children in Asia Organization – lokalnej organizacji, pracującej na tym obszarze) mamy możliwość zakupienia ceramicznych filtrów wodnych i przeszkolenia lokalnej ludności w zakresie korzystania z nich.
To właśnie badania przeprowadzone przez S.C.A.O. pokazały, iż z powodu chorób, wywołanych piciem zanieczyszczonej wody oraz powikłań po nich, dorośli często nie są zdolni do wykonywania swojej pracy, czyli generowania przychodu dla całej rodziny. Dzieci natomiast często opuszczają zajęcia w szkole, zmniejszając swoje szanse na rozwijanie kreatywności poprzez edukację. Takie sytuacje są niestety głównie wynikiem niewiedzy i braku świadomości. I to chcemy zmienić poprzez edukację i pomoc w dostarczeniu filtrów!
- Jeden filtr może przetworzyć średnio 2 litry wody w ciągu godziny, w 98% eliminując szkodliwe dla zdrowia substancje w niej występujące;
- Jeden filtr można zakupić za równowartość 42 PLN;
- Jeden filtr ułatwia korzystanie z czystej wody do codziennego użytku całej rodzinie (co w Kambodży oznacza średnio 5 osób);
- Filtry są niezwykle proste w obsłudze – każdy może nauczyć się ich używać;
- Filtry nie wymagają dodatkowego źródła zasilania, a prosta konstrukcja zapewnia bezawaryjność;
- Są produkowane lokalnie, nie trzeba ich importować.
W wiosce Prey Ponror mieszka około 4 tysięcy osób, w tym 84 rodziny ze znacznie ograniczonymi środkami do życia (średnie dochody całej rodziny wynoszą ok.170- 240 PLN miesięcznie). Wystarczy trochę naszego czasu, zaangażowania i niewielkich nakładów finansowych, aby zapewnić dostęp do czystej wody ponad 600 osobom, a przede wszystkim uświadomić mieszkańcom calej wioski jak istotny wpływ ma woda na zdrowie, życie i rozwój człowieka.
Chcemy udostępnić mieszkańcom Prey Ponror filtry, nie chcemy jednak oddawać ich za darmo, wierząc, że ludzie bardziej szanują rzeczy, które częściowo zakupili. Każda rodzina będzie zobligowana do wniesienia własnego wkładu, w wysokości 1 USD = 3,5 PLN. Jest to kwota za którą przykładowo mieszkańcy wioski mogą kupić kilka kilogramów ryżu. Jeden dolar to jedzenie dla całej rodziny, nawet na kilka dni.
Punkty zrealizowane:
- Zaangażowanie władz wioski, grupy lokalnej ludności oraz organizacji pracujących w regionie (RDI, S.C.A.O.);
- Przeprowadzenie wstępnej ankiety wśród lokalnej społeczności w celu zrozumienia jej potrzeb.
Do realizacji:
- Przeprowadzenie dodatkowych spotkań informacyjnych dla ludności wioski Prey Ponror (1 lutego 2015);
- Udział w szkoleniu zorganizowanym przez RDI;
- Zebranie funduszy i zakup filtrów;
- Przeprowadzenie szkolenia dla rodzin oraz dystrybucja filtrów, dostarczenie plakatów promujących higienę (wstępnie ustalona data – 15 marca 2015);
- Zorganizowanie akcji edukacyjno-artystycznej o higienie dla dzieci, mającej na celu zwrócenie uwagi na potrzebę mycia rąk i picia czystej wody (wstępnie ustalona data – 15 marca 2015).
- Filtry:1 filtr = 42 PLN (minimum 84 filtry = 3528 PLN)
- Koszty transportu (koszty transportu filtrów, koszty dojazdów do wioski, itd.) – 620 PLN
- Koszty szkolenia dla lokalnej ludności (chcemy, żeby w warsztatach uczestniczyło jak najwiecej rodzin, nie tylko te, którym pomożemy kupić filtry!) oraz materiały edukacyjne dla dzieci (koszty wynajęcia miejsca na szkolenie, woda oraz owoce dla uczestników, plakaty edukacyjne, materiały na zajęcia z dziećmi) – 1185 PLN
Celina
Jestem położną z zawodu i zamiłowania. Zajmuję się propagowaniem wiedzy na temat naturalnego podejścia do ciąży i porodu. Pasjonują mnie podróże i tradycyjne metody położnicze w różnych kulturach na świecie. Dlatego po kilku latach pracy w szpitalu wyjechałam na wolontariat do Kenii. Zdobywałam też doświadczenie w domu porodowym „Bumi Sehat” na Bali oraz w rejonie dotkniętym tajfunem na Filipinach. Obecnie staram się wprowadzać swoje naturalne praktyki położnicze w klinice Khema w Phnom Penh (Kambodża). Na co dzień medytuję i praktykuję jogę oraz odkrywam tajniki masażu polinezyjskiego i ajurwedy.
https://www.facebook.com/celina.szwinta?fref=ts
Radek
Jestem amatorem kwaśnych jabłek i propagatorem niezdroworozsądkowego podejścia do życia. Grafik komputerowy – freelancer – żadnego zlecenia się nie boję! Wykonywałem projekty w Polsce, Indonezji, Tajlandii, a obecnie wykonuję je w Kambodży. Moim sposobem na poznanie świata jest fotografia. Inspirację dla pracy zawodowej i pasji czerpię z podróży. Możecie mnie znaleźć również na mojej nowej stronie http://designontheway.pl/. Niedoszły rockman – perkusista – pasja, która w przyszłości zamierzam rozwinąć.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100001321700299&fref=ts
Ewa
Moje życie to poszukiwanie. Pytanie, błądzenie, znajdywanie i dociekanie. Jestem absolwentką warszawskiej SGH, od zawsze zaangażowaną w akcje społeczne, m.in. Rotaract. Uwielbiam sport, szczególnie narciarstwo, tenisa i ostatnio crossfit. Kocham przyrodę i zwierzęta, moje postanowienie noworoczne to nauczyć się więcej o ogrodnictwie i rolnictwe. Dwa lata temu porzuciłam życie w koroporacji i wyjechałam z narzeczonym do Kambodży, gdzie najpierw pracowałam z dziećmi w szkole Montessori, a od roku prowadzę tutaj małą piekarnie.
https://www.facebook.com/jankowska.ewa?fref=ts
Beata
Wyjechałam z Polski dość dawno temu. Od 10 lat mieszkam trochę tu, trochę tam, zmieniając kraj niemal każdego roku. Wszystko niby w jakimś celu, ale wcale nie w takim, aby znaleźć swoje miejsce na ziemi, bo takim miejscem jest chyba każdy z odwiedzonych przeze mnie krajów. Interesują mnie przede wszystkim problemy humanitarne i możliwości stabilnego rozwoju poprzez edukację dzieci i młodzieży. Pracowałam w wielu miejscach na świecie dla organizacji pomocowych, między innymi w Sierra Leone, Kanadzie, Norwegii, Irlandii, Niemczech, a obecnie pracuję nad rozwojem systemu edukacji dla najmłodszych w Kambodży.
https://www.facebook.com/beata.dolinska
Nie możemy sami pomóc wszystkim, dlatego też szukamy innych możliwości zdobycia funduszy. Część polska naszej grupy pomyślała o wynikach badań i stwierdziła, że może jednak udowodnimy, że my Polacy potrafimy też zrobić coś dla reszty świata. Wyrastaliśmy popijając wodę ze studni oligoceńskiej, butelkowane wody mineralne, z mamą, babcią i nauczycielką troskliwie przypominającymi o umyciu rąk przed posiłkiem i uczącymi nas higieny od najmłodszych lat . To wielki dar i bardzo chcemy podzielić się nim z innymi.
Zachęcamy do przyłączenia się do naszej akcji i przekazania chociażby drobnej kwoty. Jeżeli nie możecie przelać pieniędzy, ogromnym wsparciem będzie poinformowanie innych o naszym projekcie, tak aby jak największa grupa ludzi wiedziała o tej akcji.
My wierzymy, że POLAK POTRAFI, jeśli tylko chce!
Jeżeli uda nam się zebrać większą kwotę, zapewnimy większej ilości rodzin możliwość zakupienia filtrów wodnych. 84 rodziny, które otrzymają je w pierwszej kolejności, to najbiedniejsi mieszkańcy Prey Ponror. W ich selekcji pomogły nam lokalne władze. Poza nimi jest jeszcze duża grupa potrzebujących, którym także chcielibyśmy pomóc.
Nie poprzestajemy na zbieraniu funduszy, tylko w międzyczasie działamy dalej przygotowując materiały szkoleniowe dla mieszkańców wioski. Jesteśmy w kontakcje z członkami UNICEFU w Kambodży, którzy udostępnią nam plakaty promujące higienę, przygotowane zgodnie z kontekstem kraju. Nasza grupa planuje również kolejne wizyty w wiosce w najbliższym czasie. O wszystkich naszych poczynaniach będziemy na bieżąco informować na stronie facebook. Serdecznie zachęcamy do śledzenia naszych kroków:
Dodatkowe informacje:
- Jak powstają filtry:
https://www.youtube.com/watch?v=EU3rRiWsRE0
- Nasze blogi:
- Organizacje, z którymi współpracujemy:
http://scao-school.org/index.php?language=en&=&=
Media o Twoim projekcie:
Czysta woda dla Kambodży - akcja Polaków z Phnom Penh
Pomoc w zakupie filtrów umożliwiających dostęp do bezpiecznej wody pitnej i warsztaty na temat znaczenia czystej wody oferują Polacy mieszkańcom leżącej w sercu Kambodży wioski Prey Ponror.