Dołącz do naszej społeczności!

O projektodawcy

Fundacja Cohabitat

Fundacja Cohabitat

Łódź

Zafascynowana ideą tworzenia autonomicznych społeczności integrujących przyrodę, technikę i pierwiastek ludzki w jednym ekosystemie.

Inicjatorem działań początkowo był Paweł Sroczyński - networker, wykładowca, edukator, designer i budowniczy. Obecnie ruch Cohabitat zrzesza wielu liderów z całej Polski.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Obejmij patronat nad tym projektem!

Wybierz rodzaj wsparcia jakiego chcesz udzielić projektodawcy:


808 Wspierający

143% Postęp

86292 PLN z 60000 PLN

Udany! Cel osiągnięty

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania, model "wszystko albo nic", zbiórka będzie aktywna do 15.06.2013 20:08

Cohabitat MAKE

O projekcie

Zapisz się do biuletynu i bądź na bieżąco więcej
Cohabitat MAKE to ekosystem wewnątrz którego ludzie poznają rozwiązania stworzone z myślą o przyjaznej i twórczej przestrzeni w alternatywnym obrazie współczesności.
Mamy to... co teraz ?więcej
Uczcijmy sukces razem :-)więcej
Próg minimalny osiągnięty! :)))więcej
Zapis czwartego webinaru + zaproszenie na piątywięcej
Zapraszamy na webinar o samowystarczalności DIY 28 maja o 20.00więcej
opublikowaliśmy webinar o konopiach włóknistychwięcej
robimy webinar o konopiach przemysłowych (pn. 20.05 godz. 20.00)więcej
wrzucilismy na Youtube webinar "Architektura Natury"więcej

MAKE to śmiała idea wspierana przez wszystkich i tworzona dla wszystkich. W jednym miejscu i projekcie zamierzamy zintegrować społeczność zainteresowaną alternatywnymi technologiami, edukację warsztatową oraz otwartą twórczość w duchu zrób-to-sam. Będzie to również wyjątkowa okazja do inspirującej, wzajemnej wymiany pasji i idei z ludźmi, którzy myślą i czują podobnie.

Spodziewamy się w nim spotkać Was: twórców zrób-to-sam, inżynierów, artystów, grafików, ogrodników, informatyków, architektów, naturalnych budowniczych, społeczników i wszystkich innych, którzy mają odwagę zakasać rękawy i zrealizować swoje pomysły.

Oto do współtworzenia czego Was zapraszamy:

Festiwal MAKE to Wasz czas. Pięć dni przeznaczone na dzielenie się ideami, zdobywanie wiedzy i umiejętności - od budowy i użycia turbiny wiatrowej po ogród w naturalnym domu.

Na zlocie twórców zrób-to-sam fachowców zainteresuje frezarka albo kolektor słoneczny, początkujących ogrodnictwo miejskie albo własnoręczne szycie ubrań. Będą też z nami artyści, społecznicy oraz naukowcy.

Współtwórz z nami program

Polska stanie się też gospodarzem prestiżowego, europejskiego wydarzenia stworzonego dla profesjonalistów i entuzjastów naturalnego, alternatywnego budownictwa z gliny i słomy. Co dwa lata w trakcie European Straw Bale Gathering, inny kraj gości najbardziej doświadczonych architektów i budowniczych. W tym roku zjazd odbędzie się w Łodzi - sercu alternatywnej Polski.

Współtwórz z nami program

Aby zatrzymać ducha festiwalu na pozostałe 360 dni, rewitalizujemy starą manufakturę na łódzkim Widzewie, czyniąc z tej przestrzeni jeden z najbardziej twórczych punktów na mapie kraju. Laboratorium Fabrykacji - lub po prostu Fab-Lab - to miejsce stworzone z myślą o ludziach chcących wzajemnie się edukować i rozwijać w oparciu o skupioną wokół miejsca doświadczoną społeczność oraz dostępne tu narzędzia i infrastrukturę. Będzie można tutaj poznać sekrety zarówno budowania naturalnego, jak i konstruowania maszyn, a także szycia oraz ogrodnictwa miejskiego.

Zobacz postępy w budowie

Skoncentrowane dzięki temu projektowi zasoby intelektualne oraz kapitał społeczny chcemy udostępnić w domenie publicznej Creative Commons. Dostęp do dokumentacji budowy poniższych struktur będzie na zawsze wolny. Oprócz tego kilkudziesięciotysięczna społeczność poprzez dostęp do społecznościowej platformy będzie mogła współfinansować i wzajemnie wspierać swoje własne przedsięwzięcia w różnych częściach kraju.

Zobacz specyfikację

Oto konstrukcje, które jedna po drugiej będziemy prototypować i dokumentować:

DOM OPEN-SOURCE TURBINA WIATROWA
Projekt i instrukcja budowy budynku 80m2 wykonanego w technice strawbale oraz hempcrete (konopia)
więcej
Szczegółowy projekt budowy turbiny o pionowej osi obrotu o mocy 0,8kW dla wiatru 5m/s. Sprawdzi się dla małych domów
więcej
GENERATOR GAZU DRZEWNEGO AGROKRUH
Wytwórz z biomasy gaz dzięki któremu możliwe jest napędzanie przerobionych silników spalinowych w samochodach lub generatorach
więcej
Lokalne rolnictwo małej skali może być proste, nowoczesne a także niezależne od cen ropy. Jako alternatywa DIY dla traktora - Agrokruh
więcej
MIKRO-BIOGAZOWNIA SAMOCHÓD-NA-GAZ-DRZEWNY
(przeróbka)
Urządzenie to pozwoli w domowych warunkach wyprodukować biogaz potrzebny w kuchni dla 2-3 osób. Wykorzystamy biomasę z ogrodu
więcej
Wykorzystamy generator holzgazu oraz wytworzoną samodzielnie biomasę do napędzania przerobionego samochodu.
więcej
KOMPOSTOWNIK TOALETA SEPARUJACO-KOMPOSTUJĄCA
Kilka rodzajów kompostowników umożliwi sprawne przetwarzanie organicznych odpadów na kompost potrzebny w ogrodzie.
więcej
Wbrew powszechnej opinii produkty przemiany materii można efektywnie wykorzystać produkując kompost i biohumus.
więcej
FREZARKA CNC MULTIROBOT
Dzięki niej możliwe będzie lokalne wytwarzanie mebli oraz prostych elementów drewnianych i aluminiowych z cyfrową dokładnością.
więcej
Urządzenie pozwalające wykorzystać zakumulowaną w kole zamachowym siłę ludzkich mięśni do wielu kuchennych (i nie tylko) zadań.
więcej
PRASA CEB
Ręczna lub hydrauliczna fabrykacja bloków z prasowanej gliny pozwala samodzielne wytworzenie materiału konstrukcyjnego na ściany domu naturalnego.
więcej

Świadomie zdecydowaliśmy się oddać ten projekt w Wasze ręce, gdyż to właśnie Wam jest on dedykowany. Pieniądze są ważne, jednak prawdziwą wartość dostrzegamy we współpracy i kreatywności osób, które staną się częścią tego przedsięwzięcia. Wierzymy w ducha otwartej, transparentnej kooperacji i w prawdziwie wspólną pracę nad urzeczywistnieniem tej śmiałej idei. Zaproponowane przez nas cele są niezwykle ambitne i tylko razem możemy osiągnąć sukces będący w istocie wypadkową wsparcia wszystkich zaangażowanych.

To co tu zrealizujemy to początek tzw. ekonomi współdzielonej (sharing-economy), która demokratyzuje dostęp do technologii, wiedzy i zasobów. Wspólnie uzyskamy dostęp do infrastruktury, środków i informacji dostępnych dotąd jedynie dla "1%".

Osiągnięcie pierwszego celu (100%) to jedynie początek wytyczonej przed nami ambitnej drogi ku realizacji wszystkich założeń. W trakcie trwania kampanii odsłaniać będziemy kolejne szczeble prowadzące nas, krok po kroku, do pełnej sprawności ekosystemu MAKE.

REPREZENTUJ-NAS

Skompletuj listę 50 swoich najbardziej zaufanych i konkretnych znajomych i przyjaciół. Przedstaw im to co razem robimy.

reprezentuj

DZIAŁAJ-NA-MIEJSCU

Stań się częścią zespołu wolontariuszy, którzy własnymi rękami przyłożą się do realizacji festiwalu w Łodzi. Do objęcia mamy kilka ciekawych zadań.

działaj

ORGANIZUJ

Pomóż nam używając dostępnych Ci zasobów - zdolności, czasu, talentów. Będziemy pracować razem nad kluczowymi punktami całości.

organizuj

PODARUJ-RZECZ

Stwarzając fizyczną przestrzeń potrzebujemy różnych sprzętów i narzędzi. Jeżeli czegoś nie potrzebujesz, możesz nam to podarować.

podaruj

STWÓRZ-NAGRODĘ-DLA-SPOŁECZNOŚCI

Ktoś może przekazać weekend w swoim pięknym ośrodku w górach, ktoś poradnik ogrodnictwa na balkonie. A Ty ? ;-)

stwórz-nagrodę

By wyrazić wdzięczność wobec wszystkich decydujących się wesprzeć ten projekt dowolną donacją, przygotowaliśmy zestaw wyjątkowych nagród. Nawet złotówka, jeśli pomnożona przez tysiące, może wiele zmienić. Mając to na względzie dziękujemy za każdy gest solidarności.

Media o Twoim projekcie:

„State of crowdfunding 2013″ w Polsce (albo przynajmniej przyczynek do tego)

kultura20.blog.polityka.pl | 2013-12-06

Portal „Wspieram kulturę” ma rok, 100 lat! Bardzo kibicuję polskiemu crowdfundingowi, a Wspieram kulturę jest jednym z prężniejszych polskich portali (obok Beesfund, Polak potrafi czy Megatotal). I też portalem, który najmocniej się specjalizuje w projetkach stricte kreatywnych.

808

Wspierających

86291.69 zł

Z całkowitej kwoty 60000 zł

zakończono

Do zakończenia projektu

Projekt zostanie ufundowany 15.06.2013

Wesprzyj projekt

Wpłać 20 zł lub więcej!

1. PODĄŻAJ (ADEPT) :

[ magazyn-biuletyn ]:
dostęp do trzech pierwszych numerów tworzonego przez FabLab Łódź magazynu Mind-Zine o tematyce zrób-to-sam, alternatywnych technologiach, ekonomii współdzielonej, itp.
[ podziękowania ]: wieczna wdzięczność. Wyślemy do Ciebie podziękowania smsem oraz piękną grafikę na Twój profil Facebook lub email.
[ odznaka-lidera ]: przypinka Cohabitat "Open-Source Ecosystems", do odbioru w FabLab Łódź.
[ webinary-5x ]: zaproszenie na organizowane w trakcie trwania kampanii, unikalne tematycznie internetowe spotkania o:
1. technikach budownictwa alternatywnego ze słomy,
2. samowystarczalności,
3. wszechstronnym użyciu rośliny konopi przemysłowej,
4. ruchu zrób-to-sam w Polsce i na świecie,
5. partyzanckim ogrodnictwie balkonowo-miejskim.

254 Wspierających
 

Wpłać 50 zł lub więcej!

powyższe+ 2. INTEGRUJ (ADEPT) :

[ rebelianckie-webinary ]:
otwarte zaproszenie na unikalne tematycznie internetowe spotkania o alternatywnych technologiach i ekonomii współdzielonej (organizowane w trakcie trwania kampanii oraz po jej zakończeniu).
[ poradnik-partyzanta ]: Krok po kroku o tym jak można w Polsce skutecznie praktykować miejskie ogrodnictwo oraz partyzanckie akcje na skwerach i placach.
[ poradnik-crowd-funding ]: sekrety Cohabitatu, czyli o tym jak planujemy i wdrażamy projekty CrowdFunding z pomocą całej społeczności. Dzięki niemu poznasz wiedzę dotyczącą tego, jak zbudować wokół swoich marzeń grupę zwolenników i zrealizować ważne dla nich i dla Ciebie przedsięwzięcia.

109 Wspierających
 

Wpłać 80 zł lub więcej!

powyższe+ 3. REPREZENTUJ (ADEPT) :

[ webinary-społeczności ]:
Alternatywny uniwersytet P2P, czyli dostęp do polecanych przez Cohabitat webinarów na tematy alternatywne, organizowanych spontanicznie przez doświadczone osoby ze społeczności Cohabitat. Od samodzielnego budowania domu drewnianego czy rowerów poziomych, po pszczelarstwo, a nawet drukarki-3D.
[ poradnik-kolektor ]: instrukcja "sami-budujemy", która krok po kroku wyjaśnia proces budowy kolektora słonecznego w oparciu o puszki.
[ poradnik-konopie ]: aktualny poradnik oparty na doświadczeniu osób współpracujących z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich dotyczący szerokich możliwości zastosowania konopi w Polsce (w tym budownicznych!) oraz sytuacji prawnej w praktycznym podejściu.

39 Wspierających
 

Wpłać 100 zł lub więcej!

powyższe+ 4. ZWIEDZAJ (ADEPT) :

[ zlot-cohabitarian ]:
zapraszamy Cię na 2 dniowy zlot do FabLabu w Łodzi. Spotkanie zorientowane będzie na działania w duchu "sami-robimy" (warsztaty DIY) oraz nawiązywanie kontaktów ze społecznością twórców zrób-to-sam z całej Polski a także entuzjastami i ekspertami odwiedzającymi Łódź w ramach zaczynającego się 3 dni wcześniej konwentu budownictwa alternatywnego - European Straw Bale Gathering.
[ film-making-of ]: prześlemy Ci prezentowany tylko w tym gronie film pokazujący cały proces organizacji działań Cohabitat MAKE. To rzadka okazja, aby zobaczyć górę lodową a nie tylko jej wierzchołek.
[ tablica-donatorów ]: umieścimy Twoje imię na honorowej i prestiżowej tablicy konstruktorów Ekosystemu MAKE, która zawiśnie w kwaterze głównej Cohabitatu w FabLab Łódź.

105 Wspierających
 

Wpłać 130 zł lub więcej!

powyższe+ 5. WNIKAJ (TWÓRCA) :

[ wideo-wybranych-paneli ]:
zapis wideo najważniejszych paneli dyskusyjnych oraz wystąpień w trakcie zlotu twórców zrób-to-sam oraz konwentu European Straw Bale Gathering.
[ poradnik-lokalnej-inicjatywy ]: napisany przez liderów Cohabitatu poradnik, ujmujący w zwięzłej i przystępnej formie proces jaki krok-po-kroku można podjąć, aby zrealizować w Twojej miejscowości dowolną inicjatywę np. FabLab.

32 Wspierających
 

Wpłać 200 zł lub więcej!

powyższe.+ 6. PROJEKTUJ (TWÓRCA) :

[Ecosystem-Starter-Kit-DVD]:
zestaw sfinansowanych w ramach tej kampanii dokumentacji budowy urządzeń wymienionych w ramce "ecosystem-starter-kit”. Mając ten zestaw jesteś w stanie osiągnąć różne poziomy samowystarczalności (w zależności od tego jak dużo z nich uda nam się sfinansować).

67 Wspierających
 

Wpłać 350 zł lub więcej!

powyższe.+ 7. EKSPERYMENTUJ (TWÓRCA) :

[ Aktualizacje-zestawu-DVD ]:
zestaw dedykowany samowystarczalności dzięki fabrykacji technologii i produkcji energii będzie rozwijany w nieskończoność. Będziemy przesyłać Ci aktualizacje za każdym razem, kiedy stworzymy nowy projekt - już w wersji beta.
[ FabLab-5m-ce ] : Zaproszenie do grona członków-założycieli FabLabu + możliwość dostępu do jego infrastruktury przez bite 5 m-cy.

12 Wspierających
 

Wpłać 500 zł lub więcej!

powyższe.+ 8. STUDIUJ (TWÓRCA) :

[ Warsztaty-2dni ]:
Zaproszenie na dowolne 2-dniowe warsztaty z serii "Sami-robimy", dostępne w bukiecie działań FabLabu Łódź.
[ Konsultacje ]: Możliwość skorzystania z konsultacji ekspertów, którzy zaoferowali swój czas i wiedzę jako nagrodę w tej kampanii.
[ Wideo-wszystkie-panele ]: zapis wideo ze wszystkich paneli dyskusyjnych oraz wystąpień w trakcie zlotu twórców zrób-to-sam oraz konwentu European Straw Bale Gathering.

4 Wspierających
 

Wpłać 580 zł lub więcej!

powyższe.+ 9. PROTOTYPUJ (WIZJONER) :

[ FabLab-10m-ce ] :
Zaproszenie do grona członków założycieli FabLabu + możliwość dostępu do jego infrastruktury przez bite 10 m-cy.
[ Instruktaże-wideo ]: Beta dostęp do platformy na której umieścimy wideo-instruktaże wykonania urządzeń wymienionych w ecosystem-starter-kit

3 Wspierających
 

Wpłać 760 zł lub więcej!

powyższe.+ 10. BUDUJ (WIZJONER) :

[ Festiwal-Full-5dni ]:
Zaproszenie na pełne 5 dni wydarzeń festiwalowych oraz warsztatowych w Łodzi 26-31 sierpnia. Doświadczysz europejskiego konwentu budowania alternatywnego (European Straw Bale Gathering) poświęconego technikom użycia słomy i gliny oraz zlotu twórców zrób-to-sam z paletą praktycznych warsztatów. A przede wszystkim poznasz fantastycznych, inspirujących ludzi, którzy czują i myślą podobnie do Ciebie.
[ Podręcznik-Glina ]: Jedna sztuka unikalnego w Polsce "Podręcznika budowania z gliny" prof. Gernota Minke, naukowo traktującego o wątku użycia gliny w budownictwie.

7 Wspierających
 

Wpłać 1000 zł lub więcej!

powyższe+ 11. DOŚWIADCZAJ (WIZJONER) :

[ 2dni-na-autonomicznej-farmie ]:
Grupowy wyjazd na weekendowy urlop na autonomiczną farmę. Miejsce to samo produkuje prąd i przetwarza swoje produkty przemiany materii. W trakcie spotkania będziemy rozmawiać i dyskutować o praktycznych aspektach takich realizacji a także wyśmienicie bawić się w swoim towarzystwie..
[ 2dni-w-domu-naturalnym ]: Zaprzyjaźnieni z Cohabitatem właściciele domów naturalnych otworzą dla Ciebie swoje drzwi.
W trakcie dwóch dni doświadczysz wyjątkowej atmosfery nowoczesnego domu z gliny i słomy.
[ Podziękowania-od-Pawła ]:
Paweł Sroczyński osobiście podziękuje Ci telefonicznie za Twój wkład w budowę MAKE ;)
[ Warsztaty-4dni ]: Zaproszenie na dowolne 4-dniowe warsztaty w serii "Sami-robimy", dostępne w bukiecie działań FabLabu Łódź. Ich lista już wkrótce zostanie opublikowana.

18 Wspierających
 

Wpłać 2000 zł lub więcej!

powyższe+ 12. PATRONUJ (WIZJONER) :

[ Spotkaj-Cohabitat ]:
Uroczysta kolacja w gronie najbardziej zaangażowanej ekipy Cohabitatu. Będzie czas na długą rozmowę i dyskusje.
[ VIP ]: Dołącz do Rady-Cohabitatu. Skonsultujemy z Tobą naszą strategię na lata 2014-20. Będziesz mieć wpływ na nasz dalszy rozwój.

4 Wspierających
 

Wpłać 5000 zł lub więcej!

powyższe.+ 13. WYZNACZAJ-KIERUNEK (WIZJONER) :

[ sugestia-stretch-goal ]:
Możliwość zasugerowania jednego poszerzonego celu kampanii np. projektu, który wspólnie stworzymy i sprototypujemy.
[ open-voucher ]: Otwarty karnet na wszystkie wydarzenia organizowane przez sieć Cohabitat - na zawsze.

0 Wspierających

O autorze

Fundacja Cohabitat

Fundacja Cohabitat

Łódź

Zafascynowana ideą tworzenia autonomicznych społeczności integrujących przyrodę, technikę i pierwiastek ludzki w jednym ekosystemie.

Inicjatorem działań początkowo był Paweł Sroczyński - networker, wykładowca, edukator, designer i budowniczy. Obecnie ruch Cohabitat zrzesza wielu liderów z całej Polski.

Napisz wiadomość

Zgłoś patronat/mecenat

Aby zostać patronem lub mecenasem tego projektu, wyślij zgłoszenie korzystając z poniższego przycisku.