Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Fundacja Przystanek Dobrych Myśli

Fundacja Przystanek Dobrych Myśli

Janowice Wielkie, Poland

Jesteśmy zgranym zespołem osób, skupionych wokół Fundacji i Grupy Odnowy Wsi Janowice Wielkie. Nasza mała ojczyzna jest naszą pasją. Działamy wspólnie od trzech lat, ale każdy z nas już wcześniej aktywnie włączał się w lokalne działania. Realizujemy różnorodne inicjatywy: organizujemy imprezy, spotkania, wydajemy materiały promocyjne o Janowicach, współdziałamy z różnymi podmiotami w celu zagospodarowywania i porządkowania naszego otoczenia. Wszystkie nasze projekty mają wspólny mianownik: dbałość o rozwój naszej wsi i jej mieszkańców.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

6148 PLN z 5500 PLN

47 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

111%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.12.2015.

Posłuchajcie, co piszczy w stawie

O projekcie

Co i dlaczego zapiszczało w stawie

„Posłuchajcie, co piszczy w stawie” to projekt, który jest efektem marzeń osób, skupionych w Grupie Odnowy Wsi Janowice Wielkie i Fundacji Przystanek Dobrych Myśli. Staw nie jest „tylko” stawem. To miejsce wyjątkowe. Dwadzieścia kilka lat temu większość z nas spędzała tu, i na sąsiadującym ze stawem basenie, całe wakacyjne dni.  Kajaki, rowery wodne, plusk wody, gwar – to pamiętamy. Nie tylko my, zjeżdżali do Janowic Wielkich z całej okolicy ludzie spragnieni wypoczynku nad wodą . Dzisiaj miejsce starego, zniszczonego basenu zajęła Zielona Dolina – teren rekreacyjny, gdzie odbywają się lokalne  spotkania i imprezy, a staw stał się mieszkaniem dla ptactwa wodnego i płazów. Ale to mieszkanie z roku na rok kurczy się. W zbiorniku jest coraz więcej mułu i zanieczyszczeń, lustro wody pokrywa się w coraz większym stopniu szuwarem, brzegi również porasta roślinność.  A to duże zagrożenie dla tego małego świata bytującego w i na wodzie. Skąd to wiemy? W ramach jednego z naszych tegorocznych projektów wykonana została przez specjalistę inwentaryzacja przyrodnicza. Jej podsumowanie jest jednoznaczne: brak ingerencji spowoduje, że nasz staw  za kilka, kilkanaście lat stanie się lądem, a gatunki związane z wodą będą musiały szukać innego siedliska. Podczas projektu spotykaliśmy się również z mieszkańcami naszej wsi. Wygląd stawu oddziałuje również na nich. Patrząc na porośnięty roślinnością, zanieczyszczony teren, wielu wspominało jak wypoczywali tu, obserwując pływające łabędzie.  

Stąd pomysł na projekt, polegający na wyczyszczeniu stawu i jego brzegów.  Marzymy, by znów móc spojrzeć w lustro czystej wody, siedząc na brzegu, w pięknym otoczeniu i mieć pewność, że wiosenne kumkanie i letnie nocne nawoływanie dzikiego ptactwa słyszeć będziemy przez wiele, wiele lat. Chcemy, by przyrodnicze bogactwo i zadbane miejsca były wizytówką naszej miejscowości, która ma przecież charakter turystyczny. Dla odwiedzających nas gości staw stanie się kolejnym miejscem, atrakcyjnym zarówno ze względu na swoje walory, ale również możliwość odpoczynku w otoczeniu natury. 

Tak kiedyś wyglądał nasz staw:

A tak wygląda dzisiaj:

 

 

Kilka słów o finansach

 Udało nam się pozyskać dotację na wyczyszczenie niecki stawu. Prace ruszają już na początku listopada (termin nie został ustalony przypadkowo. To czas kiedy ptactwo ma możliwość odlotu i znalezienia nowych miejsc bytowania, a płazy – nowych miejsc, w których w stanie hibernacji spokojnie przetrwają zimę). Wykona je dla nas firma, gdyż  do prawidłowej realizacji  zadania potrzebny jest specjalistyczny sprzęt.

5,5 tysiąca, o które się staramy, chcemy przeznaczyć na działania związane z wyczyszczeniem i zagospodarowaniem brzegów stawu. Tą cześć wykonywać będziemy sami. Jeśli  uda nam się zebrać tę kwotę wyczyścimy brzeg stawu z zalegających korzeni, posiejemy trawę, wykonamy przepust, wykonamy ogrodzenie (wykorzystując m.in. materiał, który pozostał po poprzednim ogrodzeniu) i pomalujemy je. Jeśli zgromadzona kwota będzie większa od zakładanej, zakupimy ławki oraz rośliny, które zasadzimy wokół stawu, tak by zadbać o wygląd jego otoczenia.  Wszystkie te prace wykonamy wiosną przyszłego roku.

Dlaczego crowdfunding? Bo wierzymy w siłę ludzkich serc, które zabiją mocniej gdy Ci, którzy zajrzą na projekt, zobaczą nasz staw i wyobrażą sobie, jak może wyglądać dzięki ich wsparciu.

Przedstawiamy się:

Anita Pawłowicz: Janowice to dom do którego zawsze wracam z niecierpliwością, to zadowoleni ludzie pomimo trosk. To zmiany które, wywołują uśmiech na twarzach… choć nie zawsze są zauważalne… To magiczne miejsce dla którego zawsze warto coś zrobić… takie są moje Janowice.

 Krystyna Pisarska: stawiam na współpracę, a nie konkurencję. Ciągle wierzę, że nie ma rzeczy niemożliwych... Od 12 lat prowadzę świetlicę wiejską w Janowicach Wielkich. We współpracy z rozmaitymi organizacjami zrealizowałam kilkadziesiąt projektów społeczno - kulturalno - edukacyjnych.

Wiesława Schmitz: Jestem emerytką. Czerpiąc z mojego życiowego doświadczenia wspieram w działaniach grupę młodych ludzi, entuzjastów czynu. Moim celem jest poprawa jakości życia mieszkańców naszej wsi.

Agnieszka Lipianin – jestem rodowitą janowiczanką. I choć w tej chwili mieszkam kilkanaście kilometrów dalej, często tu wracam, bo tu mieszkają moi najbliżsi i  wciąż jest to „moje” miejsce, o które chcę dbać.

Alicja Kozak: Janowice Wielkie są moim miejscem na Ziemi. Od 9 lat aktywnie włączam się w lokalne inicjatywy. Lubię pracować z ludźmi i dla ludzi. Jestem typem „organizatora”, w projektach cieszą mnie zarówno efekty końcowe jak i samo działanie.

Marcin Krzak: Do Janowic ściągnęły mnie wspomnienia z dzieciństwa o sielskich, rodzinnych wakacjach, a przede wszystkim miłość do gór. Żyję tu już od 4 lat, codziennie działając na rzecz mieszkańców, pracując w tut. urzędzie gminy. Chcę widzieć u nas pozytywny rozwój.

Paweł Pawłowicz: Jestem osobą czynu, lubię pracować i lubię zmiany, dlatego też uważam, że nasze Janowice to miejscowość dla której warto poświęcić swój wolny czas. Praca dla naszej wsi i jej mieszkańców daje mi ogromną satysfakcję.

Robert Gapiński: Realizuję z chęcią każdy projekt wraz z Grupą Odnowy Wsi. Dbając o nasze miejsce czynimy je ładniejszym i przyjaźniejszym.

Artur Górnicki – mieszkam w Janowicach Wielkich od urodzenia i jestem z nimi mocno związany. Tu wychowuję swoją córkę i chcę by rosła i rozwijała się w jak najlepszych warunkach, przyjaznym środowisku i pięknym otoczeniu. Uważam, że trzeba pracować na rzecz miejsca, w którym się mieszka nie tylko ze względu na siebie, ale również dla kolejnych pokoleń. 

Nagrody

Nagrody są bardzo różnorodne i mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie J Część z nich zdobyliśmy dzięki pomocy naszych przyjaciół, którzy zdecydowali się wesprzeć naszą akcję i którym ogromnie za to dziękujemy. Nagrody z punktów: 3 i 4 wymagają wcześniejszego uzgodnienia terminu z osobą/osobami, które je podarowały (poza biegami, gdzie termin jest lub będzie ustalony przez organizatora i piwem)

1.Podziękowania

 Do wyboru: imienne podziękowanie na fanpage’u Fundacji Przystanek Dobrych Myśli na FB oraz w lokalnej gazecie "Informator Janowicki", certyfikat "Przyjaciel Przyrody Janowic Wielkich”, pocztówka z podziękowaniami, drukowany i podpisany przez nas certyfikat „Przyjaciel Przyrody Janowic Wielkich”, tabliczka z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem darczyńcy, umieszczona na pomoście, znajdującym się przy stawie:

2.Pamiątki z Janowic Wielkich

- Zestaw czterech unikatowych pocztówek Janowic Wielkich (czystych), których nie można kupić w żadnym sklepie

- Niepowtarzalny kalendarz Janowic Wielkich, którego również nie można kupić w żadnym sklepie. Kalendarz na 2016 rok. Poniżej zdjęcie kalendarza z 2014 r.

3. Coś dla aktywnych

Wpisowe na V Bieg Janowicki, który odbędzie się w czerwcu 2016 r. Szczegółowe informacje dostępne będą na stronie Gminy Janowice Wielkie:

http://www.janowicewielkie.pl/index.php/sport/bieg-janowicki.html

- Pakiet startowy na bieg Wrocławska Dycha, który odbędzie się 6 marca 2016 r., (w celu realizacji pakietu należy zgłosić się do organizatora do 31 stycznia 2016 r.)

http://wroclawska-10.pl/

Na bieg zapraszają organizatorzy biegu: Platforma Sportów Wytrzymałościowych

http://p-s-w.pl/

oraz Fundacja PRO SPORT PRO LIFE

- Pakiet startowy na III Triathlon Mietkowski, który odbędzie się w dniach 11-12 czerwca 2016 r. (w celu realizacji pakietu należy zgłosić się do organizatora do 31 stycznia 2016 r.)

http://triathlonmietkow.pl/

Na triathlon  zapraszają organizatorzy: Platforma Sportów Wytrzymałościowych

http://p-s-w.pl/

oraz Fundacja PRO SPORT PRO LIFE

Profesjonalny trening na siłowni zewnętrznej, znajdującej się na terenie rekreacyjnym Zielona Dolina w Janowicach Wielkich, przeprowadzony przez jednego z nas :) absolwenta Wychowania Fizycznego, zajmującego się amatorsko treningami siłowymi od 10 lat (do wykorzystania w 2016 r.). A nasza siłownia wygląda tak:

- Profesjonalny trening nordnic walking  przeprowadzony przez Kamila Kowalskiego - Wójta Gminy Janowice Wielkie (do wykorzystania w 2016 r.)

- Wycieczki po nieznanych i niedostępnych na co dzień zakątkach Janowic Wielkich (do wykorzystania w 2016 r.) poprowadzone przez miłośników i znawców naszej miejscowości – Anię i Mateusza. Maksymalnie dla 20 osób. 

4. Coś dla relaksu

- Zestaw trzech piw z lokalnego Browaru Miedzianka (do odbioru w Browarze):

http://browar-miedzianka.pl/

- wspólny wieczór w teatrze z Miłoszem Kamińskim, który na co dzień pełni funkcję Sekretarza Gminy Janowice Wielkie, ale jest również uznanym poetą, autorem tomiku poetyckiego "Przeszłość dla uważnych" i miłośnikiem teatru. Zaproszenie obejmuje poza tym wspólną kawę oraz tomik poezji autora wraz z dedykacją

- nocleg dla dwóch osób w obiekcie Maja37, położonym w Janowicach Wielkich tuż obok stawu (do wykorzystania w okresie styczeń- kwiecień 2016 r.)

https://www.facebook.com/majatrzydziescisiedem?ref=hl

- sesja zdjęciowa na terenie rekreacyjnym Zielona Dolina wraz z umieszczeniem zdjęć w Informatorze Janowickim oraz na fanpage’u na FB (w przypadku zgody nabywcy nagrodyJ). Zdjęcia w wersji elektronicznej na płycie CD (do wykorzystania do końca czerwca 2016 r.)

- Możliwość zorganizowania własnej imprezy ogniskowej na wyspie znajdującej się przy stawie. W ramach nagrody zapewniamy drewno, 6 sztuk piwa z Browaru Miedzianka, blachę domowego ciasta, domowej roboty sok do piwa.(do wykorzystania w 2016 r.). Wyspa wygląda tak:

5. Promocja

- umieszczenie banneru firmy na trzech janowickich imprezach w 2016 r. – Dniu Dziecka, Janowiankach, Turnieju Sportowym o Puchar Wójta, Sołtysa i Pastora

Kontakt

e-mail: fundacja.pdm@gmail.com

https://www.facebook.com/fundacja.pdm/?fref=ts

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.12.2015 12:12