This project is also available in english version. Click here to change language.
O projekcie
CEL
Zebranie funduszy na druk książki fotograficznej podsumowującej nowy cykl Piotra Zbierskiego.
„Cienie Echa” to opowieść o ludziach żyjących blisko natury, o społecznościach i plemionach kultywujących dawne rytuały ku czci swoich przodków (zdjęcia zostały wykonane w Indonezji, Afryce, Indiach oraz Rumunii). To także fotografie analizujące fenomen medycyny naturalnej w Polsce i na Syberii.
Narracja książki prowadzi przez duchowy świat wybranych przez autora kultur. Piotr Zbierski podobnie jak w poprzednich cyklach podszedł bardzo blisko do ludzi, których spotykał, doświadczał osobiście ich życia, emocji i rytuałów. Stworzył esej, który przekracza jedną kulturę, miejsce czy czas, a w zamian staje się opowieścią o człowieku, który wyrósł z natury, o jego popędach, sposobach komunikacji i odpuszczaniu emocji.
Egzemplarze książki stanowią jedną z nagród w zbiórce. Można je w ten sposób nabyć w obniżonej cenie 130 zł (z wysyłką na terenie Polski) przyczyniając się tym samym do jej wydrukowania. Pomożecie nam?
KSIĄŻKA
Publikacja Echoes Shades będzie miała 240 stron w formacie 16,5 x 22 cm. Zostanie wydrukowana na wysokiej klasy papierze GARDA PAT KIARA 150gsm. Okładka zostanie wykonana z naturalnego lnu o roślinnej woni. Powstaną dwie edycje językowe: angielsko/polska oraz francusko/angielska.
W pracy Piotra Zbierskiego każdy cykl wynika z poprzedniego. Fotograf, realizacje Echoes Shades rozpoczął w 2016 roku zaraz po wydaniu pierwszej książki "Push the sky away".
Ludzie żyjący blisko natury, kultywujący dawne rytuały, natura, która naznacza naszą kulturę i kultura, która wynika z natury - to są zagadnienia, które zawsze były moimi tematami. Cykl Echoes Shades to rozważanie nad naturą człowieka, poszukiwanie jego miejsca w naturze oraz próba artystycznej rewizji wytworów kultury i ich pochodzenia. Pracując nad tym cyklem zainteresowałem się również tematem paralelnym, czyli medycyną tradycyjną.
"Cienie echa" są artystyczną analizą relacji i współistnienia natury oraz kultury. W swoich działaniach artystycznych rozumiem kulturę jako echo natury, natomiast jej symbole, znaki, wytwory, czy rytuały jako cienie żywiołów i zjawisk jakie zachodzą w naturze. Relacje siły, która "znakuje" (Natura), oraz przestrzeni "oznakowanej" (Kultura) są dla mnie podłożem oraz głównym punktem do analizy współczesności.
Skupiłem się głównie na kulturach dawnych (często animistycznych np. Paradangan w Indonezji) oraz rytuałach przekazywanych od pokoleń w tradycji ustnej (m.in. instytucja Szamana w tradycji syberyjskiej, rola rytuałów przejścia w tradycji Tana Toraja w Indonezji, rytuały inicjacyjne przynależności do wspólnoty w tradycji afrykańskich plemion Rejonu Omo, rola Szeptuch z Podlasia w tradycji medycyny naturalnej regionu). Cykl powstawał również w Rumunii, w regionie Maramuresz. Interesowały mnie tam obchody Świąt Bożego Narodzenia oraz tradycje związane z corocznym odradzaniem się natury.
To co interesuje mnie najbardziej w cyklu to ślady i szwy tego, co było jeszcze przed obrazem, archeologia, która nie jest linearną rekonstrukcją, ale uznaniem współobecności czasów. Dialog pomiędzy czasem mentalnym i wspólnym, relacje z przeszłością. Interesuje mnie nachodzenie się i erozja natury oraz kultury, dążące do wyodrębnienia struktury, która pyta o to skąd przyszła; istnieje teraz, lecz jest wynikiem antropologicznej przeprawy przez wieki. Istnieje teraz, lecz cała pokryta jest kurzem przodków.
Moja praca jest zapisem zarówno fotograficznym jak i filmowym – w książce poza fotografiami możemy znaleźć pojedyncze klatki filmowe Super 8.
PREZENTACJA PROJEKTU
Piotr Zbierski prezentował wystawę, która stanowiła zapowiedź książki w ramach programu głównego Fotofestiwalu w 2019 roku. Peggy Sue – kuratorka wystawy napisała wtedy o cyklu Echoes Shades:
Istnieje wiele wierzeń postulujących istnienie alternatywnego świata, zawieszonego gdzieś pomiędzy tym, co nauczyliśmy się uznawać za realne, a tym co wykracza poza ramy rzeczywistości. Piotr Zbierski bada ścieżki łączące te dwa światy, tworząc impresjonistyczny zapis wizualny ludzkości. W ramach intensywnych podróży przygląda się przez obiektyw aparatu rozmaitym społecznościom, składając hołd ich wyjątkowym ceremoniom i codziennym rytuałom.
Tradycje te są dla wielu plemion czymś w rodzaju pomostu pomiędzy rzeczywistością materialną a duchowym rozumieniem świata w szerszym kontekście. W ramach swojej pracy Zbierski obserwuje, jak ludzie różnych kultur wyrażają i komunikują swoje kultywowane od pokoleń więzi z naturą i owo niezwykłe doświadczenie świata „pomiędzy”.
Zbierski tworzy zapis swoich doświadczeń związanych z tymi rytuałami. W tym celu stosuje techniki, które umożliwiają mu oddanie w fotografii zarówno tego, co ulotne jak i tego, co materialne. Korzysta przy tym z obrazów ruchomych i nieruchomych, a powstałe w ten sposób prace kryją w sobie wskazówki do głębszego, intuicyjnego zrozumienia połączeń pomiędzy rozlicznymi kulturami. Cienie echa nie są bynajmniej skonkretyzowanym, linearnym zapisem dokumentującym określone miejsce i czas – to raczej sugestywna wypowiedź na temat natury człowieka, który nie jest przecież niczym innym, jak gatunkiem zwierzęcia.
Piotr Zbierski zawarł w swoich fotografiach i filmach obrazy najprzeróżniejszych kultur: od rytuałów szamańskich na Syberii, po etniczne obrzędy upamiętniające zmarłych na południu indonezyjskiej wyspy Celebes, czy codzienne zwyczaje plemion zamieszkujących dolinę rzeki Omo w Etiopii. Intencją fotografa było splecenie ich losów w jedną narrację, którą należy czytać przez pryzmat intuicji i instynktu raczej, niż intelektu. Cienie echa to praca w toku. Mają Państwo okazję obejrzeć zarówno fotografie już ukończone, jak i przyjrzeć się diarystycznym metodom tworzenia, które stanowią trzon pracy artystycznej Piotra Zbierskiego.
AUTOR
Piotr Zbierski - fotograf i podróżnik. Studiował w łódzkiej PWSFTviT. W 2012 r. otrzymał prestiżową nagrodę dla młodych fotografów LEICA Oskar Barnack Newcomer Award, a w 2015 r. został zaproszony do projektu Regeneration3 w Musée de l’Elysée, w szwajcarskiej Lozannie. Jego książka Push the Sky Away znalazła się wśród finalistów nagrody Arles Author Book Award w 2017 r. i została opublikowana przez wydawnictwo Dewi Lewis (w języku angielskim), André Frère Éditions (po francusku) oraz Wydawnictwo Biblioteki Szkoły Filmowej (po polsku).
NAGRODY
#dwie pocztówki ze zdjęciem z książki z podziękowaniami – 50zł
lub
#cztery pocztówki ze zdjęciem z książki z podziękowaniami – 80zł
#książka Echoes Shades – 130zł
książka z dedykacją imienną na życzenie
#flipbook Echoes Shades – 150zł
Flipbooki to animacje poklatkowe zbudowane z 300 klatek , które Piotr Zbierski rejestrował podczas pracy nad cyklem równolegle ze zdjęciami. Mamy do wyboru 8 motywów. Pojedyncze klatki S8 znajdą się również w książce - ale o tym już niebawem. Flipbooki przygotował Bartosz Staszewski - utalentowany lodzki introligator.
#zestaw książek Echoes Shades + Push the sky away – 220zł
#edycja kolekcjonerska książki Echoes Shades z odbitką 25x25cm (jeden z 4 motywów)– 500zł
#książka Echoes Shades + wersja kolekcjonerska książki Push the sky away – 600zł
#PARTNER pakiet promocyjny dla partnera w książce, podczas wystaw, podczas koncertów i pokazów slideshow. Szczegóły pakietów po kontakcie mejlowym na: zbierskibook@gmail.com - 5000 zł lub więcej
NAGRODY OD WYDAWNICTWA PIX.HOUSE
#zestaw książek do czytania "Kruche Medium. Rozmowy o fotografii" Macieja Frąckowiaka - 80 zł
#zestaw książek o Polsce: "Mechanizm" Mariusz Forecki, "Nie" Adrian Wykrota - 180 zł
#Pakiet nowości wydawniczych Pix.house - 5 książek 50 % taniej (Michał Adamski TWO TAILED DOG, Mariusz Forecki MECHANIZM. POLSKA 1988-2019, Maciej Frąckowiak KRUCHE MEDIUM. ROZMOWY O FOTOGRAFII 2, Justyna Mielnikiewicz A UKRAINE RUNS THROUGH IT, Michał Sita CỦ CHI TUNNELS RESTORATION REPORT) - 300 zł
#zin RAFA - Alicja Wróblewska - najprawdobodobniej ostatnie egzemplarze zina wydanego przez Pix.house w 2019 roku, zaprojektowanego przez Krzyśka Orłowskiego (15 ostatnich egzemplarzy) - 60 zł
HISTORIA PIX.HOUSE (WYDAWCY KSIĄŻKI)
W kwietniu 2015 ruszyła zbiórka funduszy na remont PIX.HOUSE.
Miesięczna akcja na portalu Polak Potrafi zakończyła się sukcesem. Mecenasi miejsca dla fotografii wypracowali 149% normy.
Zebrane pieniądze pozwoliły na sfinansowanie dużej części remontu.
Od tego momentu, dzięki Waszej pomocy, w miejscu dla fotografii PIX.HOUSE zorganizowaliśmy:
- 51 wystaw, galeria zaprezentowała prace 533 fotografek i fotografów z 15 krajów, odbyło się 95 spotkań otwartych oraz dyskusji
- cztery edycje międzynarodowego festiwalu książek fotograficznych X.PRINT
- fotografujący mogli wziąść udział w 8 konkursach i 17 edycjach bezpłatnych warsztatów
- uruchomiliśmy czytelnię – albumy i książki fotograficzne niedostępne w księgarniach
- rozpoczęliśmy pracę nad ARCHIWUM SPOŁECZNYM województwa Wielkopolskiego, przeprowadziliśmy cykl spotkań z seniorami
- zorganizowaliśmy cztery rezydencje artystów z Litwy, Niemiec, Czech
- wydaliśmy 22 książki / publikacje nagradzane i wyróżniane na takich konkursach jak: Paris Photo, Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, Festiwal w Bratysławie, Atenach, Madrycie, Grand Press Photo, Plebiscicie Fotopolis, czy Fotograficznej Publikacji Roku
TO WSZYSTKO DZIĘKI WASZEMU WSPARCIU! DZIĘKUJEMY :)
Media o Twoim projekcie:
Piotr Zbierski, Cienie echa
W jaki sposób kultura komunikuje i wyraża swe odwieczne związki z naturą? W projekcie Cienie Echa, Piotr Zbierski kieruje obiektyw aparatu w stronę różnych społeczności na całym świecie, oddając tym samym hołd ich wyjątkowym rytuałom ceremonialnym oraz codziennym obrzędom, które odgrywają rolę pomos
Cienie echa
Projekt fotograficzny „Cienie Echa” (Echoes Shades) jest wizualną opowieścią między innymi o problematyce przeżywania masowych rytuałów religijnych, duchowych świąt ku czci natury oraz tradycyjnych praktykach medycznych związanych z szamanizmem.