Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

PIX.HOUSE

PIX.HOUSE

Poznań

Tworzymy miejsce dla fotografii, miejsce dla fotografów, miejsce dla CIEBIE!

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Ekipa Projektu

piotrzbier

piotrzbier

Łódź, Poland


21206 PLN z 20000 PLN

111 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

106%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 26.02.2020.

Cienie Echa - nowa książka Piotra Zbierskiego

This project is also available in english version. Click here to change language.

O projekcie

CEL

 

Zebranie funduszy na druk książki fotograficznej podsumowującej nowy cykl Piotra Zbierskiego.

 

Cienie Echa” to opowieść o ludziach żyjących blisko natury, o społecznościach i plemionach kultywujących dawne rytuały ku czci swoich przodków (zdjęcia zostały wykonane w Indonezji, Afryce, Indiach oraz Rumunii). To także fotografie analizujące fenomen medycyny naturalnej w Polsce i na Syberii.

 

Narracja książki prowadzi przez duchowy świat wybranych przez autora kultur. Piotr Zbierski podobnie jak w poprzednich cyklach podszedł bardzo blisko do ludzi, których spotykał, doświadczał osobiście ich życia, emocji i rytuałów. Stworzył esej, który przekracza jedną kulturę, miejsce czy czas, a w zamian staje się opowieścią o człowieku, który wyrósł z natury, o jego popędach, sposobach komunikacji i odpuszczaniu emocji.

 

Egzemplarze książki stanowią jedną z nagród w zbiórce. Można je w ten sposób nabyć w obniżonej cenie 130 zł (z wysyłką na terenie Polski) przyczyniając się tym samym do jej wydrukowania.  Pomożecie nam? 

 

 

KSIĄŻKA

 

Publikacja Echoes Shades będzie miała 240 stron w formacie 16,5 x 22 cm. Zostanie wydrukowana na wysokiej klasy papierze GARDA PAT KIARA 150gsm. Okładka zostanie wykonana z naturalnego lnu o roślinnej woni. Powstaną dwie edycje językowe: angielsko/polska oraz francusko/angielska. 

 

 

W pracy Piotra Zbierskiego każdy cykl wynika z poprzedniego. Fotograf, realizacje Echoes Shades rozpoczął w 2016 roku zaraz po wydaniu pierwszej książki "Push the sky away".

 

 

 

Ludzie żyjący blisko natury, kultywujący dawne rytuały, natura, która naznacza naszą kulturę i kultura, która wynika z natury - to są zagadnienia, które zawsze były moimi tematami. Cykl Echoes Shades to rozważanie nad naturą człowieka, poszukiwanie jego miejsca w naturze oraz próba artystycznej rewizji wytworów kultury i ich pochodzenia. Pracując nad tym cyklem zainteresowałem się również tematem paralelnym, czyli medycyną tradycyjną

 

 

"Cienie echa" są artystyczną analizą relacji i współistnienia natury oraz kultury.  W swoich działaniach artystycznych rozumiem kulturę jako echo natury, natomiast jej symbole, znaki, wytwory, czy rytuały jako cienie żywiołów i zjawisk jakie zachodzą w naturze. Relacje siły, która "znakuje" (Natura), oraz przestrzeni "oznakowanej" (Kultura) są dla mnie podłożem oraz głównym punktem do analizy współczesności.

 

 

 

Skupiłem się głównie na kulturach dawnych (często animistycznych np. Paradangan w Indonezji) oraz rytuałach przekazywanych od pokoleń w tradycji ustnej (m.in. instytucja Szamana w tradycji syberyjskiej, rola rytuałów przejścia w tradycji Tana Toraja w Indonezji, rytuały inicjacyjne przynależności do wspólnoty w tradycji afrykańskich plemion Rejonu Omo, rola Szeptuch z Podlasia w tradycji medycyny naturalnej regionu). Cykl powstawał również w Rumunii, w regionie Maramuresz. Interesowały mnie tam obchody Świąt Bożego Narodzenia oraz tradycje związane z corocznym odradzaniem się natury.

 

 

To co interesuje mnie najbardziej w cyklu to ślady i szwy tego, co było jeszcze przed obrazem, archeologia, która nie jest linearną rekonstrukcją, ale uznaniem współobecności czasów. Dialog pomiędzy czasem mentalnym i wspólnym, relacje z przeszłością. Interesuje mnie nachodzenie się i erozja natury oraz kultury, dążące do wyodrębnienia struktury, która pyta o to skąd przyszła; istnieje teraz, lecz jest wynikiem antropologicznej przeprawy przez wieki. Istnieje teraz, lecz cała pokryta jest kurzem przodków.

 

 

Moja praca jest zapisem zarówno fotograficznym jak i filmowym – w książce poza fotografiami możemy znaleźć pojedyncze klatki filmowe Super 8.

 

 

 

 

 

PREZENTACJA PROJEKTU

 

Piotr Zbierski prezentował wystawę, która stanowiła zapowiedź książki w ramach programu głównego Fotofestiwalu w 2019 roku. Peggy Sue – kuratorka wystawy napisała wtedy o cyklu Echoes Shades:

 

Istnieje wiele wierzeń postulujących istnienie alternatywnego świata, zawieszonego gdzieś pomiędzy tym, co nauczyliśmy się uznawać za realne, a tym co wykracza poza ramy rzeczywistości. Piotr Zbierski bada ścieżki łączące te dwa światy, tworząc impresjonistyczny zapis wizualny ludzkości. W ramach intensywnych podróży przygląda się przez obiektyw aparatu rozmaitym społecznościom, składając hołd ich wyjątkowym ceremoniom i codziennym rytuałom. 

Tradycje te są dla wielu plemion czymś w rodzaju pomostu pomiędzy rzeczywistością materialną a duchowym rozumieniem świata w szerszym kontekście. W ramach swojej pracy Zbierski obserwuje, jak ludzie różnych kultur wyrażają i komunikują swoje kultywowane od pokoleń więzi z naturą i owo niezwykłe doświadczenie świata „pomiędzy”. 

Zbierski tworzy zapis swoich doświadczeń związanych z tymi rytuałami. W tym celu stosuje techniki, które umożliwiają mu oddanie w fotografii zarówno tego, co ulotne jak i tego, co materialne. Korzysta przy tym z obrazów ruchomych i nieruchomych, a powstałe w ten sposób prace kryją w sobie wskazówki do głębszego, intuicyjnego zrozumienia połączeń pomiędzy rozlicznymi kulturami. Cienie echa nie są bynajmniej skonkretyzowanym, linearnym zapisem dokumentującym określone miejsce i czas – to raczej sugestywna wypowiedź na temat natury człowieka, który nie jest przecież niczym innym, jak gatunkiem zwierzęcia. 

 

 

 

Piotr Zbierski zawarł w swoich fotografiach i filmach obrazy najprzeróżniejszych kultur: od rytuałów szamańskich na Syberii, po etniczne obrzędy upamiętniające zmarłych na południu indonezyjskiej wyspy Celebes, czy codzienne zwyczaje plemion zamieszkujących dolinę rzeki Omo w Etiopii. Intencją fotografa było splecenie ich losów w jedną narrację, którą należy czytać przez pryzmat intuicji i instynktu raczej, niż intelektu. Cienie echa to praca w toku. Mają Państwo okazję obejrzeć zarówno fotografie już ukończone, jak i przyjrzeć się diarystycznym metodom tworzenia, które stanowią trzon pracy artystycznej Piotra Zbierskiego. 

 

 

 

AUTOR

 

Piotr Zbierski - fotograf i podróżnik. Studiował w łódzkiej PWSFTviT. W 2012 r. otrzymał prestiżową nagrodę dla młodych fotografów LEICA Oskar Barnack Newcomer Award, a w 2015 r. został zaproszony do projektu Regeneration3 w Musée de l’Elysée, w szwajcarskiej Lozannie. Jego książka Push the Sky Away znalazła się wśród finalistów nagrody Arles Author Book Award w 2017 r. i została opublikowana przez wydawnictwo Dewi Lewis (w języku angielskim), André Frère Éditions (po francusku) oraz Wydawnictwo Biblioteki Szkoły Filmowej (po polsku). 

 

 

NAGRODY

 

#dwie pocztówki ze zdjęciem z książki z podziękowaniami – 50zł

lub

#cztery pocztówki ze zdjęciem z książki z podziękowaniami – 80zł

 

 

 

 

 

 

#książka Echoes Shades – 130zł  

książka z dedykacją imienną na życzenie  

 

 #flipbook Echoes Shades  – 150zł

Flipbooki to animacje poklatkowe zbudowane z 300 klatek , które Piotr Zbierski rejestrował podczas pracy nad cyklem równolegle ze zdjęciami. Mamy do wyboru 8 motywów. Pojedyncze klatki S8 znajdą się również w książce - ale o tym już niebawem. Flipbooki przygotował Bartosz Staszewski - utalentowany lodzki introligator.

 

 

#zestaw książek Echoes Shades + Push the sky away – 220zł

 

 

#edycja kolekcjonerska książki Echoes Shades z odbitką 25x25cm (jeden z 4 motywów)– 500zł    

 

 

#książka Echoes Shades + wersja kolekcjonerska książki Push the sky away – 600zł

 

 

 

 

#PARTNER pakiet promocyjny dla partnera w książce, podczas wystaw, podczas koncertów i pokazów slideshow. Szczegóły pakietów po kontakcie mejlowym na: zbierskibook@gmail.com - 5000 zł lub więcej

 

 

NAGRODY OD WYDAWNICTWA PIX.HOUSE

 

#zestaw książek do czytania "Kruche Medium. Rozmowy o fotografii" Macieja Frąckowiaka - 80 zł 

 

 

 

#zestaw książek o Polsce: "Mechanizm" Mariusz Forecki, "Nie" Adrian Wykrota - 180 zł 

 

 

#Pakiet nowości wydawniczych Pix.house - 5 książek 50 % taniej (Michał Adamski TWO TAILED DOG, Mariusz Forecki MECHANIZM. POLSKA 1988-2019, Maciej Frąckowiak KRUCHE MEDIUM. ROZMOWY O FOTOGRAFII 2, Justyna Mielnikiewicz A UKRAINE RUNS THROUGH IT, Michał Sita CỦ CHI TUNNELS RESTORATION REPORT) - 300 zł 

 

#zin RAFA - Alicja Wróblewska - najprawdobodobniej ostatnie egzemplarze zina wydanego przez Pix.house w 2019 roku, zaprojektowanego przez Krzyśka Orłowskiego (15 ostatnich egzemplarzy) - 60 zł 

 

 

 

HISTORIA PIX.HOUSE (WYDAWCY KSIĄŻKI)

 

W kwietniu 2015 ruszyła zbiórka funduszy na remont PIX.HOUSE.

Miesięczna akcja na portalu Polak Potrafi zakończyła się sukcesem. Mecenasi miejsca dla fotografii wypracowali 149% normy.

 

Zebrane pieniądze pozwoliły na sfinansowanie dużej części remontu.

 

Od tego momentu, dzięki Waszej pomocy, w miejscu dla fotografii PIX.HOUSE zorganizowaliśmy:

 

  • 51 wystaw, galeria zaprezentowała prace 533 fotografek i fotografów z 15 krajów, odbyło się 95 spotkań otwartych oraz dyskusji
  • cztery edycje międzynarodowego festiwalu książek fotograficznych X.PRINT
  • fotografujący mogli wziąść udział w 8 konkursach i 17 edycjach  bezpłatnych warsztatów 
  • uruchomiliśmy czytelnię – albumy i książki fotograficzne niedostępne w księgarniach
  • rozpoczęliśmy pracę nad ARCHIWUM SPOŁECZNYM województwa Wielkopolskiego, przeprowadziliśmy cykl spotkań z seniorami 
  • zorganizowaliśmy cztery rezydencje artystów z Litwy, Niemiec, Czech 
  • wydaliśmy 22 książki / publikacje nagradzane i wyróżniane na takich konkursach jak: Paris Photo, Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, Festiwal w Bratysławie, Atenach, Madrycie, Grand Press Photo, Plebiscicie Fotopolis, czy Fotograficznej Publikacji Roku 

TO WSZYSTKO DZIĘKI WASZEMU WSPARCIU! DZIĘKUJEMY :) 

Media o Twoim projekcie:

Piotr Zbierski, Cienie echa

fotofestiwal.com | 2020-01-26

W jaki sposób kultura komunikuje i wyraża swe odwieczne związki z naturą? W projekcie Cienie Echa, Piotr Zbierski kieruje obiektyw aparatu w stronę różnych społeczności na całym świecie, oddając tym samym hołd ich wyjątkowym rytuałom ceremonialnym oraz codziennym obrzędom, które odgrywają rolę pomos

Cienie echa

warsaw.leica-gallery.pl | 2020-01-26

Projekt fotograficzny „Cienie Echa” (Echoes Shades) jest wizualną opowieścią między innymi o problematyce przeżywania masowych rytuałów religijnych, duchowych świąt ku czci natury oraz tradycyjnych praktykach medycznych związanych z szamanizmem.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 26.02.2020 22:10